تاریخ ارسال : ۱۳ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۰۲:۱۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

هدف پسرها از دوستی خیابانی چیست؟

اگر چه عده ای تصور می کنند شناخت صحیح در ازدواج از طریق دوستی با جنس مخالف به دست می آید، اما بسیاری از افراد، اعتمادی به ازدواج در دوستی های خیابانی ندارند.

به گزارش شلمچه نیوز، ازدواج، موضوعی که از دیر باز چه اسلام بود و چه نبود در همه جوامع وجود داشت، از زمان کوروش و اهرام ثلاثه مصر و حتی انسان های اولیه که در زندگی ابتدایی به سر می بردند این موضوع وجود داشت، تا همین الان که همه چی عوض شده و زندگی ها رنگ و لعاب دیگری به خود گرفته است، هر چند در همه این ادوار با آداب و رسوم مختلفی برگزار می شد وفرهنگی بر آن در همه جوامع قالب بود اما یک مسئله ای است که  انسان ها برای تولید مثل و نیاز های مختلف روحی و عاطفی و جنسی همواره به آن روی می آوردند.

امری که امروزه با چالش های مختلفی رو به رو شده و شاید به یک آرزو در بین جوانان تبدیل شده است. در گذشته این امر با رسوم خاصی صورت می گرفت و هر گروه و قومیتی با تناسب به فرهنگی که در آن وجود داشت  این مراسم صورت می گرفت و با توجه به فضای بسته و خالی از تکنولوژی های امروزی گاهاً این ازدواج ها تا پایان عمر افراد پایدار بود که نمونه  آن را در زندگی مادر بزرگ و پدر بزرگ های مان می بینیم.

حتی در کشور های دیگر در غرب و شرق عالم نیز این مسئله عمومیت داشت و به شکل خود این پیوند برقرار می شد اما هر چه قدر که به عصر مدرنیزه و یا به نوعی در گیری انسان ها با تکنولوژی های  جدید رو به رو شدیم رخنه هایی در مناسبات فرهنگی انسان ها به وجود آمد و این تغییر فرهنگ، ازدواج را از شکل عادی خود خارج ساخت وبه اشکال دیگر مبدل کرد.

امروزه ازدواج در کشور ما نیز با یک سری مشکلات در چند دهه اخیر رو به رو شده و نمی توان تغییر فرهنگ را در آن کتمان کرد. این موضوع سبب شده گرایش به ازدواج در برخی جوانان کاهش پیدا کند. با این وجود نمی توان نقش خانواده ها را در امر آماده سازی و تربیت جوانان برای این امر نادیده گرفت و باعث شده است که حس مسئولیت پذیری در میان جوانان  کاهش یابد و اعتماد به نفس لازم و عدم آمادگی روحی، اقتصادی و… در بین این نسل با کاهش رو به رو شده است.

یکی از مسائلی که در ازدواج باید به آن توجه کرد انتخاب درست در این باره است که یک ازدواج خوب زمانی صورت می گیرد و منجر به تداوم زندگی می شود که با شناخت درست همراه باشد. امروزه شیوه های مدرن در رابطه با ازدواج وارد فرهنگ ما شده است، در گذشته خانواده ها به طور ستنی مجلس ازدواج را برگزار می کردند و طی مراسمات خواستگاری و شناختی که در رابطه با فرد مورد نظر حاصل می شد، تصمیم به ازدواج می کردند. البته این امر امروزه نیز وجود دارد اما این شناخت به فضاهای مجازی یا خیابان ها و پارک ها کشیده شده است.

یکی از این آفات این است که بسیاری از پسرها و دختر ها فکر می کنند برای این که بخواهند همسر مورد نظر خود را پیدا کنند باید از طریق دوستی های خیابانی وارد شوند در حالی که در اکثر موارد شکل صحیحی در رابطه با شناخت حاصل نمی شود و آمارها نشان می دهد که ۹۵ در صد این دوستی ها بدون اطلاع خانواده صورت می گیرد و براساس نتایج به دست امده از سوی سازمان مدد کاری علمی ایران ۹۰ در صد این نوع ارتباط به ازدواج نمی انجامد و ۸۴ در صد از جوانان به خصوص پسران به طور قاطع اعلام کردند که در این نوع دوستی به دنبال ازدواج نیستند زیرا به طرف مقابل خود هیچ اعتمادی ندارند.

در فضای مجازی نیز این نوع ارتباط وجود دارد که منطقاً هیچ گونه شناختی حاصل نمی شود و طی آمار به دست آمده در امر ازدواج حدود ۳۰۰ سایت غیر قانونی در کشور فعالیت می کنند. نتیجه این نوع ارتباطات دوستی های زود گذر و غیر اخلاقی است که بعضا باعث فساد و فحشا در کشور شده است.

با توجه این که ازدواج موضوع مقدسی است اما در آن موانعی ایجاد شده که به طور متوسط سن ازدواج امروزه به  ۲۹ یا ۳۰ سال برسد. هر چند وقتی بحث از ازدواج و مشکلات آن می شود مسائلی نظیر بیکاری، درآمد یا وضعیت بی سامان اقتصادی مطرح می شود که نمی توان به طور کلی آن را رد کرد اما با کمی بررسی متوجه می شویم علت اصلی آن مسائل فرهنگی است.

چشم و هم چشمی خانواده ها، مصرف گرایی، مد گرایی و….. باعث شده است که بسیاری از جوانان به این امر روی نیاورند. امروزه ما در شمال شهر های بزرگ می بینیم با وجود این که اکثراً از لحاظ اقتصادی تأمین هستند ولی ازدواج به سن ۳۵ سالگی رسیده است. در این مورد نمی توان گفت که مسئله مالی مهم بوده است بلکه تأثیرات فرهنگی غلطی است که در بین این جوانان شیوع پیدا کرده است، در حالی که در جنوب شهر با وجود مسائل مالی تعداد ازدواج های صورت گرفته بیشتر تر است و حتی آمار طلاق در شمال شهر تهران نزدیک به ۸۰ در صد کل ازدواج ها می رسد که در حالی که این امر در جنوب تهران بسیار کم تر است.

 آیات و روایاتی در رابطه با امر ازدواج و تأکید به آن گفته شده است که از جمله آن می توان به سخن پیامبر اسلام اشاره کرد که می فرمایند: «کسی که ازدواج را از ترس فقر رها کند به خداوند سوء ظن پیدا کرده است» و امام صادق نیز در رابطه با روزی در ازدواج می فرماید: «رزق همراه زن و خانواده است».

خداوند در ۳۲ سوره نور در قرآن نیز به آن پرداخته است و می فرماید:«وَ أَنکِحُواْ الْأَیَامَی مِنکم وَ الصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِکم وَ إِمَائکُم إِن یَکُونُواْ فُقَرَاءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِه وَ اللَّهُ وَاسِعٌ علیم»، « مردان و زنان بی‌همسر خود را همسر دهید، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بی‌نیاز می‌سازد خداوند گشایش‌دهنده و آگاه است»

 اما دلیل اصلی که در ازدواج مطرح است خواسته های نا به جایی است که در این باره موضوعیت دارد که این سبب کند شدن روند ازدواج در میان جوانان شده است. یکی از مسائل ازدواج توجه بیش از حد به قیافه و ظاهر طرف های مقابل است و اگر چه می تواند مهم باشد ولی تضمین کننده و دلیلی بر خوشبختی در زندگی نیست و یا مهریه های سنگینی که مطرح می شود یکی از عوامل موانع ازدواج شده است در سالهای اخیر تأکید زیادی به هر چه ساده برگزار کردن این مراسم و مسائلی از جمله شناخت درست از یکدیگر آن هم در بستر خانواده و ار تباط با آن تأکید شده است تا ازدواج دو طرف به پیوندی استوار تبدیل شود.

راهکار های زیادی در رابطه با یک ازدواج موفق و ترغیب جوانان و خانواده  به این امر اشاره شده است که یکی از این راهکارها مشاوره های خانوادگی است که در این راستا صورت می گیرد. اگر چه نقدهایی بر نقش مشاوره های ازدواج وارد است امروزه یکی از موضوعاتی که مطرح شده این است که با توجه به مقدس بودن این امر، مساجد فضاها و حلقه های مشاوره ای را در قالب طرح صالحین ارائه کرده اند.

 این حلقه های مشاوره ای و تربیتی که در داخل مساجد اجرا می شود هدف آن تکثیر شیوه و سبک زندگی اسلامی را در بین جوانان است که آن را به یک باور عمیق تبدیل کند و با برگزاری کلاس های مشاوره ای قبل و بعد از ازدواج ویژه جوانان با حضور کارشناسان دینی و روانشناسان حوزه خانواده،  جوانان را به شناخت درست از زندگی برسانند و در این زمینه تربیت کنند این امر سبب می شود افراد با شناخت درست نسبت به مسئله ازدواج به این امر اقدام کنند.

با توجه به آسیب های اجتماعی گفته شده در خصوص نحوه برخورد جوانان با ازدواج که گاهاً از طریق دوستی و.. به آن اشاره شد، این حلقه ها قصد دارند جوانان را از معایب آن و امور مدرن امروزه در ازدواج آگاه کنند و این مشاوره ها سبب می شود نقش خانواده بیش از پیش در ازدواج پر رنگ شده و حتی قالباً این مشاوره ها در امر ازدواج با حضور خانواده ها نیز انجام می شود تا هم امر ازدواج به تأخیر نیفتد و هم با شناخت درست و با خواسته های معقول براساس سبک زندگی ایرانی اسلامی انجام شود.

قطعاً جامعه ای که از شیوه های درست و معقول در ازدواج استفاده کنند و جای پرداختن به مسائل حاشیه ای مانند ریخت و پاش ها و چشم و هم چشمی ها به اصل موضوع ازدواج توجه کنند و در ضمن ساده برگزار کردن آن، از فرهنگ های غلط جلوگیری شود و بستر مناسبی را فرآهم کند که ترویج ازدواج برمبنای اصول و مبانی دینی آن هم در مکان های مقدس مانند مسجد انجام شود، می تواند زمینه خوشبتی و سعادت افراد جامعه در آن پی ریزی شود.

فرهنگ نیوز


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=2209

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.