تاریخ ارسال : ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۳:۴۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

هرآنچه در مورد اهدای جسد باید بدانید!

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از افکارنیوز،

امین رادمنش، ریاست واحد فراهم آوری بافت و نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور در ارتباط با اهدای جسد در کشور گفت: از زمان فراخوان این مبحث که از سال پیش شروع شد، ۴۰۰ نفر با پزشکی قانونی ارتباط و فرم‌های ذی ربط را جهت اهدای جسدتکمیل کردند و در این میان ۲۴۰ نفر درخواست و وصیت خودرا به طور محضری ثبت نیز کرده‌اند.

وی اضافه کرد: طی سازگاری سازمان پزشکی قانونی کشور با دفاتر سندهای رسمی در تهران، شیراز، اصفهان و مشهد وصیت محضری اهدای جسد به طور رایگان انجام می‌گیرد.

ریاست واحد فراهم آوری بافت و نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور با اشاره به اینکه اجساد اهداشده به دانشگاه‌های علوم پزشکی تحویل داده می‌شود، گفت:‌ پیشتر این مساله متولی خاصی نداشت و دانشگاه‌ها به طور موردی برای دریافت جسد اقدام می‌کردند و این مساله برای آنان بسیار مشکل بود.

*دانشگاه‌ها کم بودن جسد دارند
رادمنش اضافه کرد: از سویی تعداد اجسادی که شرایط عرضه به دانشگاه را داشت و به دست ما می‌رسید بسیار کم بود، بنابراین بر همین اساس فراخوان اهدای جسد را انجام دادیم و اجساد اهداشده به دانشگاه‌ها جهت انجام تعریف، کارهای پژوهشی، آناتومی و در مقطع ها متفاوت رشته‌های علوم پزشکی استفاده می‌شوند.

وی گفت:‌ دانشگاه‌ها در سراسر کشور هر ساله حدود ۵۰۰ جسد احتیاج دارند که در حال حاضر کل دانشگاه‌های کشور هر ساله ۲۰ تا ۳۰ جسد هم ندارند.

ریاست واحد فراهم آوری بافت و نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور گفت: اجساد اهداشده از استان‌ها و شهرستان‌های متفاوت بوده که بیشترین عدد مطلق اهدا از استان تهران

*اهدای دو تساوی جسد توسط مردان
رادمنش گفت: نسبت اهدای جسد در مردان نسبت به بانوان

وی بیان داشت: از ۲۴۰ مورد فردی که جسد خود را سال گذشته اهدا کرده بودند، یک نفر از آنان متوفی که جسد آن به یکی از دانشگاه‌ها انتقال یافت که این شخص خانمی ۷۴ ساله بود.

ریاست واحد فراهم آوری بافت و نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور در جواب به اینکه آیا پزشکی قانونی احتیاج به واردات جسد دارد یا خیر، گفت: برنامه‌هایی در این زمینه داشته‌ایم و چند شرکت نیز در این راستا اعلام آمادگی کرده و ما به آنان نیز گفته‌ایم که هر کمکی که احتیاج دارا باشید و معیت ما را خواهید داشت و کارهای لازم را انجام می‌دهیم.

*ترجیح استفاده از جسد غیرمسلمان هست
رادمنش با اشاره به اینکه ترجیح ما استفاده از جسد غیرمسلمان هست، گفت: تاحالا واردات جسد به کشور پژوهشگر نشده هست و کوشش می‌کنیم گام‌های تاثیرگذار در این زمینه برداشته گردد.

وی درباره اینکه گفته می‌شود اجساد بعضی از کارتن‌خواب‌ها و معتادان خیابانی برای تعریف به دانشگاه عرضه می‌شود و آیا این مبحث صحت دارد، گفت:

استفاده از اجساد در سالن تعریف احتیاج به شرایطی دارد و باید جسد سالم و دچار فساد و جراحت نباشد که اغلب اجساد معتادان خیابانی قابل استفاده نیست و از هر ۱۰ مورد یکی شاید مورد استفاده قرار گیرد که به طورکلی ما ملاحظات اخلاقی و قانونی خاصی در این زمینه داریم.

ریاست واحد فراهم آوری بافت و نسوج مرکز تحقیقات پزشکی قانونی کشور ضمن تشکر از هم‌وطنان بابت اهدای جسد و روحیه ایثارگری آنان گفت:‌ وقتی که فراخوان توسط پزشکی قانونی اعلام شد، پزشکی قانونی با موجی از تلفن‌ها برای اهدای جسد همراه و حتی در نوروز سال کنونی نیز تماس‌هایی در این خصوص داشتیم.

*بیماری مانع از اهدای جسد نیست
رادمنش در جواب به اینکه آیا اولیای دم و بستگان متوفی می‌توانند جسد متوفی را بدون وصیت قبلی آن اهدا کنند یا خیر، گفت: اگر بستگان جمعاً به این نتیجه برسند و رضایت حاصل گردد، مشکلی برای اهدا وجود ندارد، ولو اینکه متوفی به سبب مریضی مرگ وی گفت: اجسادی که به دانشگاه‌ها عرضه می‌شود ۳ تا ۶ ماه فیکس و ضدعفونی شده تا عوارضی بهمراه نداشته باشد، ولی باید توجه داشت که از زمان مرگ تا اهدای جسد نباید زمان بسیاری گذشته باشد و جسد دچار فساد و جراحات جدی نشده باشد، علاوه بر این جسد بعضی از اشخاص در تصادفات به سبب جراحت عمیق، قابل استفاده نیست.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95295

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.