تاریخ ارسال : ۰۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۴۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

هر ساله ۱۶ هزار نفر در حوادث جاده ای کشته می گردند

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، محمدرضا توسلی، بخشدار مرکزی شهرستان گلپایگان در جلسه بالا بردن امنیت گذر و مرور موتورسواران که شامگاه دوشنبه با حضور جمع کثیری از اهالی روستای رباط سرخ گلپایگان در محل مسجدالنبی (ص) این روستا برگزار گردید، با بیان اینکه بحث ایمن سازی جاده ها و انتصاب تابلوها یک احتیاج بنیادی برای تندرستی رفت و آمد در آنهاست، گفت: وظیفه دستگاه های اجرایی هست که در حد توان نسبت به ایمن سازی جاده ها اقدام کنند.

وی اضافه کرد: سال کنونی به مدد شوراهای روستایی و دهیاران و پیگیری هایی که صورت گرفته، بحث ایمن سازی جاده ها بویژه در فواصل متصل به روستاها در حال انجام هست که امید داریم با تمهیدات و اقداماتی که در زمینه کنارگذر و آسفالت معابر در دستور کار قرار دارد ایمن سازی هر چه زیادتر عابران و موتورسواران مورد توجه قرار گیرد.

در ادامه جانشین پلیس راه موته- گلپایگان در زمینه بالا بردن امنیت گذر و مرور و رانندگی با موتورسیکلت، وانت بار و آلات کشاورزی در جاده های واقع شده در منطقه های مسکونی گفت: هدف از آموزش، پیشگیری از حوادث جاده ای هست که حتی از بروز سانحه برای یک نفر نیز جلوگیری به عمل آید.

وی با اشاره به اینکه در کشور ایران سالیانه به صورت متوسط در کمال تأسف بیشتر از ۱۶ هزار نفر در حوادث تصادف های رانندگی کشته می گردند، تصریح نمود: برابر این آمار همه روزه حدود ۴۲ نفر در تصادفات جاده ای کشته می گردند که یک چهارم آنان ذی ربط به عابرین پیاده هست.  

 تورج فرجی با بیان اینکه یکی از عمده ترین تصادفات جاده ای درون شهری و برون شهری ذی ربط به موتورسیکلت سواران هست، اضافه کرد: به لحاظ عدم وجود نقطه اتکایی در موتورسیکلت و نداشتن کلاه امنیت باعث بروز ضربه مغزی به موتورسواران خواهد گردید.

وی تصریح نمود: بر طبق ماده ۲۰ قانون رسیدگی به تخلف های رانندگی با موتورسیکلت در صورت عدم داشتن کلاه امنیت از سوی راکبین موتورسیکلت در فاز اول ابزار نقلیه آنان توسط مأموران راهنمایی و رانندگی و پلیس راه به مدت یک هفته و در صورت تکرار به مدت یک ماه توقیف خواهد گردید و این برخورد در حالتی هست که دارای دیگر مدارک من جمله گواهینامه مجاز و بیمه نامه باشند.

جانشین پلیس راه موته- گلپایگان به دیگر تخلف های موتورسیکلت سواران من جمله ایجاد عمدی صدای ناهنجار، حرکات نمایشی و مارپیچ، تک چرخ، حرکت خلاف مسیر اشاره نمود و اضافه کرد: رفت و آمد در خطوط مخصوص اتوبوس و پیاده روها که در کلان شهرها صورت می پذیرد نیز من جمله تخلف های موتورسیکلت سواران هست که باعث توقیف ابزار نقلیه آنان خواهد گردید.

در ادامه کارشناس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان گلپایگان با اشاره به برپایی نشست ها بالا بردن امنیت گذر و مرور موتورسواران در روستاهای واقع شده در جاده های رابطه ای گفت: به لحاظ رعایت مسایل امنیت در کشورهای ارتقا یافته، تلفات جاده ای بسیار پایین تر از ایران بوده به به صورتی که تعداد کشته های جاده ای در کشورهای آلمان و ترکیه که جمعیتی نزدیک به ایران دارند طی سال برابر با سه هزار و ۳۰۰ نفر بوده در حالتی که این آمار در کشور ما بالغ بر ۱۶ هزار نفر هست.

وی با اشاره به اینکه ۷۰ درصد عاملان تصادف ذی ربط به خطاهای انسانی و ۳۰ درصد مابقی ذی ربط به خودرو و راه ها هست، بیان داشت: توجه نکردن به جلو و عدم قدرت کنترل خودرو من جمله عاملان بیشترین تصادفات محسوب می شود.

محمدرضا امیدواری با اهتمام بر اینکه اغلب بروز تصادفات برای موتورسیکلت سواران منتج به برخورد سر به زمین می شود، تصریح نمود: استفاده از گوشی در در خلال رانندگی، عدم بستن کمربند امنیت و سرعت های غیرمجاز، توجه نکردن به جلو، گذر از چراغ های قرمز، خواب آلودگی، سبقت غیرمجاز و توقف کنار راه ها را من جمله دیگر عاملان بروز تصادف در وسایل نقلیه برشمرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84393

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.