تاریخ ارسال : ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت : ۰۰:۵۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

هزینه فائزه از جیب ملت

حال با توجه به رفتارهای ضد‌دینی و ضد‌انقلابی نباید انتظار داشت که دادستان کشور به عنوان مدعی‌العموم علیه وی اعلام جرم کرده و با…

شلمچه نیوز- محمد اسماعیلی ؛ در تابستان سال ۹۵ وابستگان برخی از چهره‌های برجسته نظام سخنانی را بر زبان می‌آورند که در ابتدای دهه ۶۰ و در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی برخی از وابستگان گروه‌های ملی‌گرا تئوریزه می‌کردند که بر اساس آن «دین اسلام توانایی اداره یک کشور را نداشت» و روحانیون باید تنها در مسائل فردی نظیر نماز، روزه و امثال آن اظهار نظر کرده و در امور مربوط به حکومت و مدیریت کلان یک کشور دخالت نکنند چراکه اسلام دین فردی است و قابلیت تشکیل حکومت را ندارد.
امروز فائزه هاشمی‌رفسنجانی مسائلی را مطرح می‌کند که تئوری‌های شخصیت‌های وابسته به نهضت آزادی را در خاطرها زنده می‌کند؛ دختر هاشمی‌رفسنجانی بعد از دیدار بحث‌برانگیز خود با بهائیان در تهران اخیراً بیان کرده است: «من دین اسلام را دین کاملی می‌دانم اما حکومت دینی را نفی می‌کنم. حکومت دینی نباشد بهتر است و با آن موافق نیستم. حکومت دینی ارزش‌ها را از بین می‌برد و دین مردم را تضعیف می‌کند.»
این نخستین بار نیست که فائزه هاشمی اقدام به عمل یا موضعی می‌کند که در جهت مقابله با دین اسلام یا انقلاب اسلامی است کمااینکه در طول سال‌های اخیر بارها با نوع رفتار خود فرصتی را فراهم کرده تا جریان غرب‌گرای داخلی و اپوزیسیون همگام با نظام سلطه مواضعی را علیه اسلام و انقلاب مطرح کنند، به عنوان نمونه قبح‌شکنی فائزه هاشمی در انجام اقدامات دین‌ستیز نظیر دیدار با بهائیان منجر به آن شد تا شادی صدر همکار سابق فائزه نیز پس از چند روز از چنین اتفاقی، نسبت به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله(ع) توهین کند. اظهارات اخیر فائزه هاشمی در باب حکومت اسلامی، یادآور حکم حضرت امام(ره) درباره نهضت آزادی است- که افکار اعضای آن شباهت عجیبی با نظریه‌های امروز فائزه هاشمی دارد- که طی آن  حضرت امام نهضت به اصطلاح آزادی را فاقد صلاحیت برای امور دولتی یا قانونگذاری یا قضایی می‌دانند.
زمانی می‌توانیم علت اصلی صدور چنین حکمی توسط بنیانگذار انقلاب اسلامی را درک کنیم و بهتر به قرابت‌های فکری فائزه هاشمی با ملی‌گراهای تندرو پی ببریم که به برخی از اظهارات عناصر جریان ملی‌گرا در دهه ۶۰ اشاره کنیم. یکی از وابستگان نهضت آزادی در همان مقطع زمانی بیان می‌کند: «این نه ممکن و نه مفید و نه خوب است که بخواهیم تمامی مسائل سیاسی و اقتصادی و حقوقی را بر اساس موازین و مقررات اسلام مورد حل و فصل قرار دهیم.» حسین نزیه همچنین اظهار می‌کند: «تأسیس جمهوری ایران با تصویب مجلس مؤسسان صحیح است نه ایجاد جمهوری اسلامی با این توضیح که جمهوری‌ای که اصولاً شامل حکومت مردم بر مردم است نمی‌تواند اسلامی باشد و قواعد و معیارهای اسلامی مغایرت صریح با نظام حاکمیت مردم دارد.»

از بزرگوار بودن بهائیان و منافقان تا زمینه‌سازی برای تحریم‌های حقوق بشری
نمونه‌های بسیاری را می‌توان از اقدامات و اظهارات فائزه هاشمی ذکر کرد که بر اساس این نیاز ضروری در جامعه احساس می‌شود که باید با فعالیت‌های وی به صورت قانونی برخورد شود تا این شائبه مطرح نشود که دستگاه قضا بین افراد وابسته به مسئولان نظام و دیگر مردم عادی تفاوتی قائل می‌شود.
به عنوان نمونه فائزه هاشمی که در گفت‌وگو با روزنامه فیگارو، بهائیان و منافقان را انسان‌های بزرگواری عنوان می‌کند، در اظهاراتی دیگر و در گفت‌وگو با روزنامه الشرق‌الاوسط از وضعیت نامناسب زنان در جمهوری اسلامی ایران  اینگونه سخن می‌گوید: «به نظر من از نظر سیاسی با توجه به آمار موجود و همچنین با توجه به شرایط زمانی که مربوط به ۳۵ سال قبل است، وضعیت بهتری نسبت به هم اکنون داشت.»
اظهارات و مواضع فائزه هاشمی‌رفسنجانی، هزینه‌های فراوانی را هم برای کشور به همراه داشته است و بارها با استقبال مقامات غربی مواجه شده است، آنگونه که به فاصله کوتاهی از رسانه‌ای شدن دیدار فائزه خانم با بهائیان مقامات امریکایی نسبت به نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران هشدار می‌دهند. اقدام مورد اشاره فائزه هاشمی با واکنش گسترده علما و مراجع تقلید هم مواجه می‌شود و آیت‌الله ناصر مکارم‌شیرازی در واکنش به آن می‌گوید: «منتظر بودم که ببینم آیا در این خصوص اعتراضی می‌شود یا خیر که دیدم خبری نیست تا اینکه شنیدیم پدر او اعتراض ملایمی داشته است و جای شکرش باقی است ولی باید پرسید چرا دیگران سکوت کردند. این اقدام از نظر قانونی جرم بوده و قابل تعقیب است و باید پیگیری شود.»
فعالیت‌های فائزه هاشمی تنها به سال‌های اخیر محدود نمی‌شود، آنگونه که وی یکی از فعالان غائله ۱۸ تیر ۷۸ هم بوده است و در مصاحبه با یک روزنامه زنجیره‌ای درباره آشوب تیرماه ۷۸ و ماجرای کوی دانشگاه بیان می‌کند: «یادم است که ما هر شب خانوادگی به کوی می‌رفتیم. یکی از درگیری‌های گروه‌های فشار با من هم، همان‌جا بود. یادم است هر بار که به کوی دانشگاه می‌رفتیم، جمعیتی از موافق و مخالف جمع می‌شدند و بحث در می‌گرفت. یادم است گروه‌های فشار آن‌قدر عصبانی بودند که وقتی در ماشین نشستیم، آنها دور ماشین را گرفته بودند و می‌خواستند ماشین را بلند کنند.»
رد‌پای پررنگ دختر هاشمی‌رفسنجانی را می‌توان در فتنه ۸۸ هم مشاهده کرد به گونه‌ای که وی در تجمعات غیر‌قانونی روزهای ۲۵ خرداد، ۳۰ خرداد، روز قدس، ۱۳ آبان، ۱۶ آذر، روز عاشورا در سال ۱۳۸۸ و تجمع غیرقانونی اول اسفندماه ۱۳۸۹ حضور داشت که نهایتاً در تجمع اول اسفند دستگیر و با ادعای اینکه برای خرید لباس به خیابان آمده است، آزاد می‌شود.
بعد از فتنه ۸۸ فائزه هاشمی پس از دستگیری و انتقال به زندان اوین اوضاع خود در این زندان را به هتل اوین توصیف کرده و شائبه ارتباطات خاص خود در دوران سپری شدن محکومیت را بیش از گذشته مطرح می‌کند. در ادامه این روند او در یکی دیگر از گفت‌وگوهای خود با سایت ضد‌انقلاب کلمه دستگیری مهدی هاشمی را اینگونه تفسیر می‌کند: «این فشارها به خاطر تأثیر و نقش مؤثر آقای [اکبر] هاشمی است؛ نقش تعیین‌کننده‌ای که ایشان به ویژه در انتخابات سال ۹۲ داشتند و الان این فشارها و اتهامات واهی به خانواده ایشان با هدف تخریب آقای هاشمی صورت می‌گیرد که کاملاً نتیجه عکس خواهد داد.»
وی در ادامه اتهامات علیه برادر خود را «واهی» و نحوه رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی را «معیوب و پر از ابهام» بیان می‌کند و به تهدید علیه نظام با ابراز این گزاره روی می‌آورد: «تاریخ نشان داده که قطعاً هیچ حکومتی با زندانی کردن افراد پابرجا نمانده است.»
فائزه هاشمی همچنین در قسمت دیگری از سخنان خود از قول عفت مرعشی مدعی شده است که «‌انقلاب از اوین شروع شد و زندان‌ها و فشارها و کسانی که در زندان‌ها بودند، عوامل مهمی در شکل‌گیری انقلاب بودند و حالا به همین شکل‌، بنابراین تاریخ نشان داده قطعاً هیچ حکومتی با زندانی کردن افراد پابرجا نمانده است و تمام این کارها نتیجه عکس درپی خواهد داشت.»
بلافاصله پس از اقدام هدفمند فائزه هاشمی در دیدار با بهائیان، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه امریکا با صدور بیانیه‌ای اظهار می‌کند که ما زندانی شدن بهائیان را محکوم کرده و از جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم آنان را فوراً آزاد کند. در بخشی از بیانیه امریکایی‌ها آمده: «ما با پیوستن به جامعه ببین‌المللی تداوم حبس این افراد را محکوم می‌کنیم و از جمهوری اسلامی ایران درخواست آزادی سریع آنها و دیگر زندانیان عقیدتی در ایران را داریم.»
در همان مقطع بسیاری از دلسوزان اقدامات فائزه هاشمی را زمینه‌سازی برای تحریم‌های حقوق بشری مطرح و استدلال می‌کردند در شرایطی که امریکایی‌ها تلاش می‌کنند با تحریم‌ها هسته‌ای را به سمت حقوق بشر سوق داده و زمینه‌ای برای بازگرداندن مجدد تحریم‌ها به جامعه ایرانی تحمیل کنند. دیدارهای جهت‌دار و مواضع هزینه‌زای فائزه هاشمی تمهیدی است برای آنکه غربی‌ها فشارهای خود علیه جمهوری اسلامی ایران را سر و سامان داده و به نتیجه برسانند. حال با توجه به رفتارهای ضد‌دینی و ضد‌انقلابی نباید انتظار داشت که دادستان کشور به عنوان مدعی‌العموم علیه وی اعلام جرم کرده و با تشکیل دادگاه صالحه‌ای به رفتارهای هزینه‌زای وی برای جامعه ایرانی رسیدگی کند؟


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=21471

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.