تاریخ ارسال : ۱۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۳۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

هزینه های تأمین امنیت

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، «یدالله جوانی» در یادداشت روزنامه «جوان» درج کرد:

««سوریه را رها کن – فکری به حال ما کن.»  

افرادی که این شعار را مطرح می نمایند در حقیقت بیان می کنند ما نیازهای مهمتر از سوریه داریم، به چه سبب به این نیازها توجه نمی توان؟ صرف نظر از اینکه شعار مذکور، ساخته و پرداخته کدام اتاق های فکر هست و به چه سبب در شبکه های ماهواره ای فارسی زبان به طور مستمر روی این مبحث کار می گردد، باید اظهار کرد، کارهای مستشاری ایران در خارج از کشور و خصوصاً در سوریه و عراق، در زمینه تأمین نیازهای ملی و تک تک ایرانیان هست.

در حقیقت افرادی که به طور عقلایی و مدبرانه به حال ملت و جوانان ایرانی و کشور عزیزمان ایران برای حال و آینده می اندیشند، حضور مستشاری در سوریه و مقابله با تروریسم را، در زمینه تأمین بنیادی ترین و اولویت دارترین نیازها بررسی می کنند.

در هر کشوری حکومت باید به فکر مردمش باشد و برای تأمین نیازهای بنیادی آنها، قانون گذاری، سیاست گذاری، برنامه ریزی و کارهای عملی و اجرایی لازم را انجام دهد. امنیت، معیشت، مسکن، رفاه، آموزش و تربیت، آزادی و آرامش، عزت و منزلت، از مهمترین نیازهای بنیادی مردم در هر جامعه و کشوری خواهد بود.

در نتیجه میتوان اظهار کرد تأمین منفعت های ملی، وظیفه کلیدی حکومت ها خواهد بود. از منفعت های ملی و تأمین آن میتوان به عنوان شاخص سنجش و بررسی کارکرد دولت ها در هر کشوری یاد نمود. حکومت های خوب و حکمرانان خوب، آن حکومت ها و حکمرانانی می باشند که به خوب ترین وجه منفعت های ملی را با پایین ترین هزینه تأمین می کنند. 

 در تأمین نیازها و منفعت های، اولویت بندی یک اصل عقلایی هست. از نظر جامعه شناسان معیشت و امنیت در صدر نیازها قرار دارد. به همین علت در تمامی حکومت ها با هر گرایش، مکتب و ایدئولوژی ای، تأمین امنیت در صدر منفعت های ملی تشریح می گردد. امنیت ملی و امنیت داخلی برای یک ملت، شرط لازم برای تأمین تمامی نیازهای معقول دیگر هست.

اعتبار امنیت، در نبودش زیادتر ملموس و درک هست.

جامعه بهره مند از امنیت، موقعی متوجه اعتبار امنیت می گردد که برای مقطعی آن امنیت را از دست بدهد، مشابه کسی که اعتبار داشتن دندان سالم را موقعی می فهمد که از سر شب تا به صبح، مبتلا به دندان درد شدید گردد. مفهوم این حرف آن هست که کشور و ملت دستخوش ناامنی، برای رسیدن به امنیت دست به هر کار ممکن خواهد زد.

بر همین اساس، سیاستگذاری، طرح ریزی و انجام کارهای عملی برای تأمین امنیت و جلوگیری از ناامنی، در هر حکومت در اولویت قرار می گیرد. ایجاد نیروهای مسلح اعم از نظامی و انتظامی، اطلاعاتی و امنیتی، ساخت و خرید امکانات نظامی و انواع وسایل مورد نیاز، در هر کشوری برای تأمین امنیت هست.

میزان و ظرفیت این نیروها در هر کشوری به موقعیت آن کشور و تهدیدات متوجه آن ملت برمی گردد. واضح هست که برای رسیدن به یک امنیت مطلوب، هر ملت و حکومتی، باید هزینه نماید. امنیت یک وضعیتی هست که باید با هزینه کردن ها و خرج کردن ها به طور عقلایی و مدبرانه، ایجاد گردد.

آیا ایران را میتوان از این امر با اهمیت و ضروری، با توجه به موقعیت راهبردی و ظرفیت بالای تهدیدات، استثنا کرد؟ ایران کشوری هست که به سبب موقعیت راهبردی اش به طور مستمر مورد طمع قدرت ها بوده هست.

در نتیجه در چهار دهه گذشته، این دشمنان برای به هم زدن امنیت ملت ایران، دست به کار، دسیسه و نقشه شیطانی زده اند.

اگر با انتهاء یافتن جنگ تحمیلی، در سه دهه گذشته ایران از خوب ترین امنیت در منطقه ناآرام غرب قاره آسیا بهره مند بوده، این امنیت متاثر از سیاست گذاری ها، طرح ریزی ها، برنامه ریزی ها و کارهای عملی و اجرایی درست از سوی حاکمیت در جمهوری اسلامی هست. حضور در سوریه و عراق به طور مستشاری، قسمتی از این مجموعه کارهای مدبرانه، حکیمانه و دوراندیشانه هست. این حضور در زمینه تأمین منفعت های ملی و در صدر این منفعت های و نیازها، امنیت ملی و امنیت داخلی هست.

حضور در سوریه و عراق به طور مستشاری، هزینه های تأمین امنیت هست. .. برای تأمین امنیت، چه طور قابل دفاع و توجیه هست؟ با همان منطقی که از این هزینه ها دفاع می گردد، هزینه های حضور در سوریه هم قابل دفاع هست.

.. جنگ کنی، آیا هزینه جنگ در سوریه و حضور در آنجا قابل دفاع نیست؟ مردم ایران و خصوصاً جوانان، باید بدانند که شعار «سوریه را رها کن – فکری به حال ما کن» ساخته و پرداخته اتاق های عملیات روانی همان کسانی هست که با بحران آفرینی در سوریه و عراق، امنیت ایران را نشانه روی کرده بودند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85338

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.