تاریخ ارسال : ۱۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۲۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

هشدار؛ سکته قلبی و فوت در کمین دیابتی ها/ معاینه قلبی را جدی بگیرید

هشدار؛ سکته قلبی و فوت در کمین دیابتی ها/ معاینه قلبی را جدی بگیریدزهرا جوادی‌نژاد‌ فوق تخصص قلب و عروق و عضو کلینیک‌ دیابت‌ دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌ و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و معالجه گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به آسیب ها قلبی مریضی دیابت‌ عنوان کرد: یکی از مباحث مهمی که لازم هست به آن توجه کرد، گرفتگی عروق کرونر قلب هست که این عروق به عضله‌ها خون رسانی می‌کند.

وی دنبال کرد: در همه اشخاص از سن ۱۹ سالگی تصلب شراین‌ یا آترواسکلروز‌ شروع می‌شود اما در اشخاص دیابتی این آسیب با سرعت پیش می رود و به جای آنکه بعد از چند دهه فرد دچار آسیب قلبی گردد در مریض ها دیابتی در سنین پایین تر و حتی گاهی در سنین زیر ۴۰ سالگی حملات قلبی دیده می‌شود.

جوادی نژاد اضافه کرد: دیابت با تسریع روند آترواسکلروز در بدن باعث تنگی شدید عروق کرونر می‌شود و مهم‌ترین عارضه‌ای که بدنبال آن رخ می‌دهد، ایسکمی‌ یا نرسیدن خون به عضله قلب هست و می‌تواند باعث بروز هجوم و سکته قلبی در اشخاص دیابتی گردد.

این فوق تخصص قلب و عروق نارسایی قلبی را یکی از آسیب ها دیابت ارائه کرده و عنوان کرد: دیابت بر عضله قلب و بافت میوکاد‌ تاثیر مستقیم می‌گذارد که می‌تواند منتج به نارسایی قلبی گردد.

عضو کلینیک دیابت دانشگاه علوم پزشکی تهران دنبال کرد: بر بر اساس مرسوم مریض ها دیابتی از فشار خون بالا و چربی خون نیز رنج می‌برند و همین مبحث خطر بروز حمله‌های قلبی را افزایش می‌دهد.

ضرورت معاینه دوره ای قلب در مریض ها دیابتی

جوادی نژاد با تاکید بر معاینه دوره‌ای قلبی عروقی برای مریض ها دیابتی عنوان نمود: مریض ها دیابتی حتی اگر علائمی از عارضه‌های قلبی نداشته باشند لازم هست بصورت دوره‌ای تحت معاینه قلبی قرار گیرند که با مسرت اینکار حالا در کلینیک‌های دیابت انجام می‌شود.

وی دنبال کرد: برای تشخیص آسیب قلبی در مریض ها دیابتی در حالت استراحت نوار قلبی گرفته می‌شود و پس از ان بسته به این که مریض علامتی از بیماری‌های قلبی داشته باشد یا نه تصمیمات لازم گرفته می شودافزون بر این پزشک با ارزیابی وجود فاکتور‌های خطر چون فشار خون بالا، چربی خون؛ استفاده سیگار و پیشینه خانوادگی مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی درباره فواصل معاینه های بعدی و چگونگی تحت نظر بودن مریض دیابتی تصمیم گیری لازم را انجام میدهد و به مریض سفارش های لازم دا می کند.

این فوق تخصص قلب و عروق اضافه کرد: بعد از ارزیابی در مریض ها دیابتی در شرایطی که یکی از عارضه‌های قلبی وجود داشته باشد سایر مراحل معالجه من جمله اکوکاردیوگرافی، آزمایش ورزش ، اسکن قلب، و سر انجام آنژیوگرافی انجام می‌شود.

دیابتی های بالای ۵۰ سال روزی یک آسپرین استفاده کنند

عضو کلینیک دیابت علوم پزشکی تهران استفاده آسپرین را برای مریض ها دیابتی بالای ۵۰ سال ضروری دانست و عنوان کرد: در بیمارانی که یکی از فاکتورهای خطر چون چربی خون فشار خون و استعمال سیگار وجود داشته باشد سفارش می‌کنیم که هر روز یک قرص آسپرین استفاده کنند.

انتهای پیام /


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=81250

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.