تاریخ ارسال : ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۱۸:۰۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

هشدار سوریه به عربستان: دخالت کنید با «تابوت» سربازانتان بر می‌گردید

ولید المعلم

وزیر خارجه سوریه در نشستی خبری در دمشق درباره هرگونه حمله زمینی به سوریه هشدار داد و گفت که عربستان در صورت دخالت منتظر تابوت نظامیانش باشد.

به گزارش تسنیم به نقل از المیادین، ولید المعلم وزیر خارجه سوریه گفت: “هیئت ما از استفان دی‌میستورا فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به سوریه خواست که اسامی مذاکره کنندگان معارضان را اعلام کند، زیرا ما با اشباح گفتگو نخواهیم کرد”.

وی افزود: هیئت ریاض بعد از پیشروی میدانی ارتش سوریه تصمیم گرفت که از مذاکرات ژنو خارج شود.

هیئت ریاض برای مذاکره در نشست ژنو شرکت نکرد

ولید معلم گفت هیئت ریاض در نتیجه فشارهایی که بر آن وارد آمده بود در مذاکرات شرکت کرد نه برای شرکت در مذاکرات.

وزیر خارجه سوریه گفت: موضع هیئت ریاض درباره شکست محاصره نبل و الزهرا دروغ بودن ادعاهایش درباره شروط انسانی را ثابت می‌کند.

هیچ پیش‌شرطی را برای حضور در مذاکرات ژنو نمی پذیریم

معلم اظهار داشت: ما اولین کسانی بودیم که وارد ژنو شدیم، اما فهرست اسامی معارضان که دریافت کردیم، ناقص بود.

وزیر خارجه سوریه گفت: ما هیچ پیش‌شرطی برای مذاکرات ژنو نگذاشتیم و هیچ پیش‌شرطی را نیز قبول نمی کنیم.

عربستان در یمن پیروز شد که حرف از اعزام نیرو به سوریه می‌زند؟

وزیر خارجه سوریه در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به اعلام آمادگی ریاض برای اعزام نیروی نظامی به سوریه گفت: آیا عربستان در یمن پیروز شد که از اعزام نیروهایش به سوریه سخن می‌گوید؟

در صورت دخالت عربستان منتظر تابوت نظامیانش باشد

وزیر خارجه سوریه در ادامه تاکید کرد: هرگونه دخالتی از سوی عربستان در سوریه یعنی بازگشت نظامیان این کشور با تابوت به کشورشان است.

معلم گفت هرگونه دخالت زمینی در خاک سوریه بدون موافقت دولت سوریه تجاوز است، تجاوز هم طبعا مقاومت را ایجاب می‌کند که وظیفه هر شهروند سوری است و ما تاکید می‌کنیم که هر متجاوزی با تابوت به کشورش باز خواهد گشت.

وزیر خارجه سوریه افزود: عربستان خواسته آمریکا را اجرا می‌کند، ولی به نظر می‌رسد که پیروزی‌های ارتش عربی سوریه توطئه‌کنندگان و حامیان آنها را از ابزارهایشان در میدان ناامید کرده و آنها تصمیم گرفته‌اند که خودشان وارد میدان شوند، البته من بعید می‌دانم آنها با نیروهای زمینی خود در سوریه دخالت کنند، اما در عین حال وقتی به تصمیمات جنون‌آمیزی که نه تنها علیه یمن بلکه در مناطق دیگر اتخاذ کرده‌اند ، نگاه می‌کنم، می‌بینم که چیزی از آنها بعید نیست.

معلم تاکید کرد: داعش و عربستان مشترکاتی با هم دارند، شلاق و بریدن سر از نقاط اشتراک داعش است که فرهنگی وهابی است، ولی با وجود این آمریکا اصرار دارد که به ائتلاف خود با عربستان ادامه دهد.

معلم تاکید کرد: عقل و منطق هرگونه دخالت را بعید می‌داند، اما جنون مقامات عربستان موجب می‌شود که هیچ چیزی را بعید ندانیم.

توطئه‌کنندگان علیه سوریه ناامید شده‌اند

وزیر خارجه سوریه اظهار داشت: به نظر می رسد توطئه‌کنندگان علیه سوریه بعد از پیشروی‌های ارتش از ابزارهایشان در میدان ناامید شده و خود تصمیم به ورود به میدان گرفته‌اند.‎

معلم گفت: هیچ دعوتنامه‌ای برای حضور در نشست مسکو ۳ برای ما ارسال نشده است و ما تلاش در میدان و سیاست را به یکدیگر ربط نمی‌دهیم.

دخالت زمینی در سوریه بعید است

وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: من دخالت زمینی در سوریه را بعید می دانم، اما با توجه به تصمیمات جنون آمیز برخی، هیچ چیزی بعید نیست.

معلم در ادامه گفت: آمریکا نمی‌خواهد با ارتش سوریه که در حال جنگ با گروه تروریستی داعش است، همکاری کند.

وزیر خارجه سوریه در ادامه گفت: راه‌حل سیاسی به پایان بحران کمک می‌کند، اما راه حل نهایی بدون از بین بردن گروههای تروریستی ناممکن است.

به مذاکرات سوری – سوری و بدون پیش‌شرط پایبندیم

معلم گفت: ما به مذاکرات سوری – سوری به رهبری سوریه و بدون پیش‌شرط پایبندیم و نقش دی‌میستورا فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به سوریه راه این مذاکرات را هموار می‌کند.

وزیر خارجه سوریه افزود: کاروانهای تروریست‌ها همچنان از اردن به سوریه تردد می‌کنند و کسی که می‌خواهد به اردن بازگردد، کشته می‌شود.

کسی که سلاح علیه سوریه به دست می‌گیرد تروریست است

وی با بیان اینکه هر کس که علیه دولت سوریه سلاح به دست می‌گیرد تروریست است، گفت: نمی‌دانم که تاکنون بر سر فهرست گروههای تروریستی توافق شده است یا نه. ما به مواضع سوریه اطمینان داریم.

وزیر خارجه سوریه گفت: توافق بر سر خروج عناصر داعش از الحجر الاسود به سمت رقه همچنان پا برجاست.

هماهنگی‌های امنیتی دستگاههای اطلاعاتی غرب با سوریه

معلم در بخش دیگری از این نشست خبری گفت: بین دستگاههای ما و برخی از دستگاههای غربی هماهنگی امنیتی برقرار است.

معلم گفت: ما خواهان موفقیت دی‌میستورا در مأموریتش هستیم، اما او باید تلاشهای بیشتری انجام دهد و هیئت ریاض تنها نماینده معارضان نیست.

رویای اردوغان نقش برآب شد

وزیر خارجه سوریه در ادامه گفت: اردوغان رویاهایی در ارتباط با دولت عثمانی را در سر می‌پروراند، اما این رویاها در واقعیت نقش بر آب می‌شود. ما دیدیم که اردوغان به آمریکای جنوبی رفت و با اعتراضات مردم این کشورها روبرو شد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=10859

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.