تاریخ ارسال : ۲۷ مهر ۱۳۹۴ ساعت : ۱۳:۲۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

همراه با هیأت مذهبی چهارده معصوم (ع) ساری در ایام محرم و صفر

شلمچه نیوز از ساری- شعبان وفایی نژاد؛ اگر بخواهیم شأن واقعی و کارکرد حقیقی هیأت های مذهبی را در جامعه بدانیم، باید به آنها بعنوان نهادهایی اجتماعی و فراتر از یک تشکل یا تجمع دینی بنگریم که صرفاً به منظور و با هدف نشر و تعظیم آداب و رفتارهای دینی شکل گرفته اند و نقش آنها را در سیستم اجتماع، با همه پیچیدگی و درهم تنیدگی آن، در حکم یک نهاد اجتماعی پویا و اثرگذار در نظر گرفت.

باز ایام محرم و صفر و برگزاری مراسم سوگواری و عزاداری برای سیدالشهدا (ع) فرا رسید. این ایام در همه ی مردم حال و هوایی متفاوت و معنوی ایجاد می کند. در استان مازندران و شهرستان ساری به تبع از سایر شهرهای کشورمان، مراسم سوگواری سالار شهیدان در مساجد و تکایا با شکوه خاصی دنبال می شود.

در تشکّل های مختلف مذهبی هیأت چهارده معصوم(ع) با مدیریت حضرت آیت الله نظری خادم الشریعه از اول ماه محرم تا دوم صفر مراسم عزاداری سالار شهیدان را منزل به منزل با شکوه خاصی برپا می کند که این مراسم همچون سنوات و سال های گذشته همواره با نظم خاصی همه روزه برگزار می شود و حضرت آیت الله نظری در تمامی مراسمات حضوری برجسته دارند.

IMAGE635202101711875000

توجه به رسالت و وظایف خطیر هیأت های دینی و مذهبی به ‌عنوان سازمان های کوچک مردمی که در گذشته و حال نقش موثری در احیاء و گرامیداشت مراسم ها و مجالس دینی و مذهبی داشته اند، مسئله بسیار خطیر و مسئله مهمی است که به حمدالله هیأت مذهبی چهارده معصوم(ع) با عملکرد بسیار موثر و شایان خویش در این امر توفیقات بسیاری را به دست آورده است.

مضاف بر آن اثربخشی و نقش آفرینی این تشکیلات دینی در معادلات اجتماعی، چه در حوزه هایی که مستقیماً با رسالت و فلسفه وجودی آنها مرتبط است مانند مسائل اعتقادی، مناسک دینی و شئون مذهبی و چه در حوزه های دیگرمانند فرهنگ عمومی و… از واقعیت منحصر و مؤید آن است.

در بیان کلی هیات مذهبی را می توان پایگاهی برای عزاداری شیعیان دانست که در آن بسیاری از مفاهیم اسلامی آموزش داده می شود که این مهم نیز در رسالت خطیر هیأت چهارده معصوم (ع) پرواضح دیده می شود.

۵۶۵۶

گفتنی است برنامه مراسم عزاداری توسط هیأت مذکور از اول محرم تا دوم صفر اعلام شده اما ادامه این مراسم تا سالروز شهادت حضرت امام حسن عسگری (ع) در همه محلات ساری صبح ها بعد از نماز با حضور حضرت علامه آیت الله نظری بنیانگذار ستاد غدیر کشور و معمار دهکده معرفت اهل بیت (ع) و رئیس هیأت مذهبی چهارده معصوم(ع) با سخنرانی ایشان و جمعی از علما و مدرسین حوزه علمیه قم ، مشهد، مازندران، تهران و … همراه با مداحی مداحان اهل بیت و ذکر زیارت عاشورا برگزار می شود.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=3513

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.