تاریخ ارسال : ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۱۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

همه راه ها به جراحی ختم نمی شود

او در گفت‌وگوی مخصوص با روزنامه جام‌جم، اکثر از هر چیز بر ارزش ارزیابی هرچه دقیق‌تر درون بدن در تعیین زودهنگام بیماری‌ها و انجام معالجه بموقع تبیین کرد.

چطور تصمیم گرفتید، وارد رشته تازهی در دکتری شوید که تاکنون کارکرد آن مشخص نبود و بسیاری از پزشکان آن را قبول نداشتند؟

من ابتدا در راستای دکتری درونی فعالیت می‌کردم، اما از سال ۱۳۵۰ آغاز به عکسبرداری از بدن کردم تا چگونگی فعالیت مولکول‌ها و سلول‌ها را در بدن دقیق‌تر مطالعه کنم.

روش تصویربرداری نوین چه مزایایی نسبت به روش‌های قبلی دارد و چقدر در تعیین و معالجه بیماری‌ها مؤثر است؟

روش تصویربرداری پت، رشته تازهی هست که در قیاس با کت‌اسکن و ام‌آرآی اسکن، آینده قوی‌تر و تاثیرگذارتری در تعیین و معالجه بیماری‌ها دارد. ماهیت این روش نگاه به ساختمان بدن هست و می‌توان آن را با نگاه به یک ساختمان قیاس کرد. به همین خاطر، منحصرا نگاه‌کردن به ساختار خارجی بدن قدر کفایت نیست و ضروری هست وضعیت درونی بدن نیز بدرستی ارزیابی گردد.

برای نمونه، بدن قندی به اسم گلوکز استفاده می‌کند که ما برای نخستین‌بار با تصویربرداری از نحوه فعالیت گلوکز در بدن، جواب بسیاری از سوال‌های خود را پیدا نمودیم. از سمت دیگر، می‌توان به مساعدت این روش، اختلالاتی همچون تشنج یا آلزایمر را در مغز بسرعت تعیین داد. به عقیده من، این روش تا هم حالا اکثر از هر شیوه ای در تعیین سرطان‌ به بشر مساعدت کرده هست.

استفاده از انواع روش‌های تصویربرداری بدن، چه دگرگونیی در جریان تعیین و معالجه دکتری ایجاد کرده است؟

در مجموع فناوری تصویربرداری از بدن را می‌توان تشخیص‌های انقلابی در علوم دکتری بیان کرد که قبل از استفاده از این روش، امکان تعیین هیچکدام از این مورد ها، دست کم در وقت کوتاه وجود نداشت. با تصویربرداری پت‌اسکن از مغز می‌توان احتیاج مریض به جراحی را تعیین داد و از فوت بسیاری از اشخاص به سبب جراحی بی‌مورد جلوگیری کرد. فرض کنید کسی مشکل کوچکی در ریه دارد که آسیبی هم به زندگانی او وارد نمی‌کند و این مبحث بعد از عمل جراحی و چاقو خوردن به بدن مریض مشخص می‌شود،‌ اما با روش تصویربرداری پت‌اسکن می‌توان از این روش برای تعیین ماهیت این آسیب مساعدت گرفت و احتیاجی به جراحی بی‌مورد نیست.

موقع آغاز این روش، کار ما زیاد سخت بود، چون استعداد تصویربرداری از قسمت‌های کمی از بدن وجود داشت و تنگنا هنگامی داشتیم، اما امروز امکاناتی داریم که می‌تواند از همه بدن در پنج دقیقه تصویربرداری کند. در کنار این تکنیک، علوم مهندسی، رایانه و دکتری هم در این سال‌ها پیشرفت پیدا کرده و موجب توسیع فعالیت ما شده هست. به همین خاطر می‌گویم آینده این روش زیاد روشن هست و می‌توان با نگاه ترکیبی به ساختمان بدن و نحوه فعالیت مولکول‌ها و سلول‌ها در وقت تندرستی و بیماری به تازه‌های زیادتری دست یافت.

شما چه هنگامی احساس کردید، مطالعه در این حوزه به اندازه طبابت می‌تواند به محافظت تندرستی انسان‌ها مساعدت کند؟

بسیاری از پزشکان به طور مستمر کار طبابت انجام می‌دهند، اما من دکتری خواندم تا بتوانم راه‌های تازهی برای تعیین و معالجه بیماری‌ها پیدا کنم. مبحثی که از همان ابتدا نظر من را در دکتری جلب کرد، استفاده از فناوری‌های روز و علوم پایه در دکتری بود. حالا مواد رادیواکتیو در تصویربرداری‌های دکتری استفاده می‌شود و می‌توان بیان کرد،‌ امروز از اتم برای صلح و در معالجه بیماری‌ها از دانش فیزیک اتمی استفاده می‌شود.

به‌عنوان پرسش انتهاءی برای خوانندگان جام‌جم بفرمایید، این روش تصویربرداری از بدن در آینده چقدر می‌تواند علوم دکتری را متحول کند؟

به‌عنوان پرسش انتهاءی برای خوانندگان جام‌جم بفرمایید، این روش تصویربرداری از بدن در آینده چقدر می‌تواند علوم دکتری را متحول کند؟ حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد جراحی‌هایی که بدون معاینه دقیق انجام می‌شود، نادرست هست یا احتیاجی به انجام آن نیست. مهم‌ترین کار ما در راستای تعیین سرطان هست و این که چقدر سلول‌های سرطانی در بدن پخش شده و چقدر پرخطر هست.

می‌توان بیان کرد، مرز این رشته آسمان هست و جای کار زیاد دارد و هیچ وقت نمی‌توان به انتهای این رشته رسید.

روش پت‌اسکن چه طور عمل می‌کند

پت‌اسکن (Positron Emission Tomography) ) تصویربرداری به روش دکتری هسته‌ای هست که به منظور تولید عکس ها رنگی سه‌بعدی، از فرآیند کارکردی درون بدن آدم استفاده می‌شود. در این روش، تصویربرداری مولکولی با اشعه گاما، از همه مولکول‌های زنده بدن در هنگامی کوتاه انجام می‌شود. از مزایای استفاده از این تکنیک، پیشرفت روش‌های رادیوتراپی هست. علاوه بر این از پت‌اسکن می‌توان برای تعیین بیماری، میزان پیشرفت بیماری در بافت‌های بدن و رویت چگونگی پیشرفت مراحل معالجه استفاده کرد.

قبل از انجام پت‌اسکن، دوای رادیواکتیوی به مواد شیمیایی بدن پیوند زده می‌شود.

دکتر عباس علوی را زیادتر بشناسید

حوزه مهارتی علوی، تصویربرداری به روش مولکولی هست.

عباس علوی، تحصیل در رشته دکتری را سال ۱۳۳۶ در دانشگاه تهران آغاز کرد. پس از ان برای ادامه تحصیل در مهارت دکتری درونی به ایالات متحده رفت و پژوهش ها خود را در رشته تصویربرداری توموگرافی در دانشگاه پنسیلوانیا آغاز کرد، اما به استفاده از فناوری برای معالجه بسنده نکرد و سال‌ها به مساعدت همکارانش در کوشش بود تکنیک‌ها و فناوری‌های تازه را وارد این مهارت کند.

او روش‌های پیشرفته تصویربرداری را با روش‌های بالینی ترکیب کرد و از تصویربرداری تازهی با عنوان پت‌اسکن (PET imaging) برای تعیین انواع سرطان‌ها، بیماری‌های قلبی – عروقی و عفونت‌ها بهره برد.

سپیده شعرباف


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77198

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.