تاریخ ارسال : ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

هنرمندان در جشنواره فجر خطر نمی کنند/ متولیان موسیقی با موزیسین ها مهربان تر بمانند

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  حوزه موسیقی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در اوائل این برنامه قطعه “آب و آتش” به گزارش شلمچه نیوز به نقل از  حوزه موسیقی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در اوائل این برنامه قطعه “آب و آتش” با صدای احسان خواجه امیری با یاد و خاطره شهدای کشتی نفت کش سانچی پخش گردید و پس از ان خبر ها موسیقی به سمع و نظر بینندگان رسید.

امیرحسین مدرس بمناسبت پنجمین سال درگذشت همایون خرم، آهنگساز نامی کشور یادی از این استاد بزرگ عرصه موسیقی کرد و آیتم بعدی برنامه را که اختصاص به پخش آثار این هنرمند فقید داشت را تقدیم خانواده این بزرگوار و بینندگان کرد و پس از ان بخش گپ و گفت زنده برنامه با پخش گزارش از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر، آغاز گردید.

مهیار علیزاده آهنگساز و امیربهاری، روزنامه نگار و منتقد سینمایی در استودیو پخش شبکه ۵ در کنار امیرحسین مدرس مجری کارشناس برنامه جای گرفتند. مهیار علیزاده در ابتدا با اشاره به اجرایی که شب بعد از برنامه در قالب جشنواره فجر به روی صحنه می برد، گفت: سال کنونی در جشنواره برای نخستین بار به نحو منفرد شرکت دارم و تقریبا یکسالی هست در انتظار موقعیتی بودم که عده ای ازآثارم را که برای هیچ خواننده‌ای نساخته و تجربه نکردم بخوانم و مجال خوبی دانستم که در جشنواره سال کنونی اجرا کنم. همیشه موجب افتخارم هست که برای خوانندگان بزرگی مثل علیرضا قربانی، همایون شجریان و مهران مدیری آهنگسازی کرده‌ام و حقیقت این هست که قصدی برای خواننده شدن در این سبک ندارم و موسیقی ای که قصد اجرای ان را دارم موسیقی ای هست که مثل آن در موسیقی ایران که تا امروز اجرا شده وجود ندارد و در اروپا و آمریکا این سبک از موسیقی خیلی وسیع تر هست و بنام موسیقی آلترناتیو مجزا شده و دست هنرمند برای اجرا باز شده هست.

موسیقی راک پیشرو

امیربهاری در تکمیل اظهارات مهیار علیزاده گفت: این موسیقی نوعی پاپ و راک پیشرو شمرده می‌شود بطوریکه ویلونسل هم دارد و برای شخص من جالب هست که یک موسیقیدان اهل ردیف جسارتی دارد که این نوع موسیقی را ادامه دهد زیرا متاسفانه در ایران موسیقیدان ها را طبق سبک ارزش گذاری می‌کنیم و فردی که پاپ اجرا می‌کند به زم زیادی از موزیسین‌ها گویا ارزش کاری کمتری دارد درحالیکه این نوع اثر هست که ارزش را تعیین می‌کند و نه سبک اثر و برای من جالب هست که مهیار در هم نسلان خودش این شجاعت را برای اجرای این سبک داشت.

تکرار نامنظم بی تو ادامه کنسرت اجرایی دخت پری وار

مهیار علیزاده در ادامه در مورد مشارکت مشترک با امیر بهاری گفت: «تکرار نامنظم بی تو» کاری هست که با مشارکت الهام پاوه نژاد و لیندا کیانی دو بازیگر هنرمند و به کارگردانی رضا موسوی اجرا می‌شود. پیشین بر این کار در پروژه دخت پریوار با رضا موسوی بهمراه آقای قربانی آشنا گردیدم که فکر می‌کنم بعد از این کار باب تازه‌ای در اجرا باز گردید تا هنرمندان موسیقی هم در صحنه اکت دارا باشند و این کار مورد استقبال مخاطب های جای گرفت و مخاطب های هم عموم مردم بودند و ما اجرا را برای ۴ شب در نطر گرفته بودیم که به ۱۰ شب رسید. امروز می اندیشم «تکرار نامنظم بی تو» به پختگی دست یافته و ادامه همان کار هست و در حال حاضر شاهد اقدامات اینچنینی هستیم و برای من موجب خرسندی هست که آغاز کننده این کار بوده و از هر کار لذت بسیار برده ام.

بعد از گفت وگو های مهیار علیزاده، بخش دوم گزارش جشنواره موسیقی فجر پخش گردید و پس از ان امیرحسین مدرس از مهمان های برنامه سؤال کرد، اگر بخواهیم موسیقی فجر را تحلیل نماییم و راهکاری برای بهره زیادتر از این جشنواره عرضه بدهیم چه شیوه ای موثر هست؟

نقد در موسیقی مذموم هست

امیربهاری در این مورد گفت: جشنواره‌های موسیقی بزرگ در دنیا ساختار مشخصی دارند، بطور مثال مدیر جشنواره موسیقی کن چهل سال هست یک نفر هست. در جامعه وقتی پرسشگری مبدل به امری مذموم می‌شود فضای هنری و موسیقی هم به سمت رکود می‌رود و به جای نقد و پرسشگری، پرخاشگری جایگزین می‌شود و حقیقت مخفی می‌ماند. در فضای موسیقی متاسفانه نقد مهجور بوده و منتقد همیشه تنها هست.

مهیار علیزاده در تکمیل این اظهارات گفت: همیشه وقتی در جامعه جریانی درست می‌شود منتقدان و موافقانی دارد و جشنواره موسیقی فجر هم از این قاعده مستثنی نیست؛ به هرحال یکسری از دوستان موزیسین نقدهایی به جشنواره دارند ومن دوست دارم در فضای موسیقی کشور سخن های این دوستان در مرجع رسیدگی گفته و شنیده گردد واین اشخاص موزیسین‌های موفقی می باشند و اطمینان دارم خروجی جشنواره با به کار گرفتن انتقادهای این دوستان خروجی بهتری خواهد داشت.

بودجه جشنواره موسیقی به نسبت جشنواره فیلم فجر پایین هست

مدرس در ادامه گفت: آیا تا بحال شده بعد از جشنواره موسیقی نشست ها نقد و مشاوره از بخش‌های متفاوت جشنواره با حضور منتقدین و خبرنگاران برگزار گردد؟

امیربهادری در این مورد گفت: تا کنون چنین کاری نشده هست و این الگویی نیست که وجود داشته باشد، تعداد زیادی اجرا و هنرمند مطرح از سراسر دنیا حضور پیدا می نمایند اما فضایی برای تحلیل این موسیقی پیدا نمی‌شود و در حقیقت این چرخه بهم ملحق شده هست. از مسئولان شبکه پنج برای پرداختن به موسیقی متشکرم اما وقتی مهمان های ویژه برنامه‌های صدا و سیما خوانندگان می باشند جای استاد نوازنده و آهنگساز تهی هست و مخاطب های به جای سه تار می‌روند گیتار می‌زنند. بودجه جشنواره موسیقی فجریک میلیارد و هشتصد نهایت دو میلیارد هست اما جشنواره فیلم بودجه ۱۹ میلیاردی دارد درحالیکه در جشنواره فیلم، فیلم ها نمایش داده می‌شود و در جشنواره موسیقی کنسرت هایی اجرا می‌شود که هر تیم هزینه خاص خود را دارد.

امیرحسین مدرس در ادامه سؤال کرد؛ بخش رقابتی در جشنواره موسیقی فجر نداریم و شاهد حضور گروه گمنام در این جشنواره نبوده‌ایم تا جشنواره مفتخر به کشف این گروه ها باشد سبب این مبحث چیست؟

امیر بهادری در اینباره گفت: البته تا چهارسال پیش بخش‌های رقابتی بود اما پاداش موسیقی فجر اثرگذاری گذاری سیمرغ بلورین را نداشه هست..

ثبات مدریتی در جشنواره

مهیار علیزاده در ادامه اظهارات امیر بهاری تصریح نمود: من فکر می‌کنم سیاست چندسال موخر جشنواره موسیقی فجر کشف استعداد نیست و برای این منظور جشنواره موسیقی جوان برگزار می‌شود که هدف آن کشف استعداد هست. در دنیا جشنواره‌های بزرگی برای کشف استعداد وجود دارد که ویژه نمایش برای مارکت موسیقی می باشند و قشر کلیدی بزرگترین مارکت‌های بزرگ موسیقی می باشند که برای سرمایه گذاری بر استعدادها به این جشنواره می‌روند. جشنواره موسیقی فجر سیاست این چنینی ندارند اما در موسیقی فجر اتفاق‌های خوبی افتاده هست و این جشنواره کاری کرد تا از گروه های موسیقی غربی به ایران بیایند که در ژانرهای متفاوت فعال بودند که جلب این اعتماد با جشنواره فجر بوده هست. ثبات مدیریتی در جشنواره جریان ساز هست و آقای نوربخش اقدامات خوبی انجام داده هست و سال کنونی جریاناتی همزمان با جشنواره پیش آمد و موجب گردید تبلیغات جشنواره دچار چالش گردید اما از نکالت مثبت آن نمی‌شود گذشت و هنوز بدنه موسیقی مشکل دارد و یک سری از هنرمندان هم شرکت نمی‌کنند و من معتقد هستم در هیچ جای دنیا کاری اینچنین اصلاح نمی‌شود و همه موسیقیدانها باید بیایند تا نقایص اصلاح گردد.

وی اضافه کرد:در مورد پاداش باربد باید بگویم دو سالی هست که پاداش باربد راه اندازی شده و پاداش باربد با این سیاست گذاری آغاز به کار کرد که مبدل به پاداش بین المللی دست کم در میان کشورهای همسایه گردد و تصور می‌کنم تبلیغات آن کم هست من در سال ۹۴ آلبومی داشتم همراه علیرضا قربانی با نام «دخت پری وار» که در سال ۹۵ در بخش آهنگسازی پاداش باربد را دریافت نمود اما پس از ان رخدادهای وسیع ای در سال پس از ان نیفتاد و سبب این اتفاق را در موسیقی نمی‌دانم.

پاداش باربد از جشنواره مجزا گردد

بعد از گفت وگو های مهیار علیزاده موسیقی عکسی از آلبوم «دخت پری وار» به خوانندگی علیرضا قربانی و آهنگسازی مهیار علیزاده پخش گردید و در ادامه امیر بهاری در مورد پاداش باربد گفت: جشنواره های با اهمیت اغلب غیر رقابتی می باشند و پاداش با جشنواره متمایز هست. پاداش گرمی در یک شب اهدا می‌شود و درواقع سازوکار مشخصی دارد، یکسال چند صد نفر برای آن زحمت می‌کشند که از ایران آقای علیزاده و کلهر برای آن نامزد شده‌اند و آقای کلهر با گروه جاده ابریشم این پاداش را جدیدا دریافت نمودند. اما در کشور ما وقتی انتهای جشنواره غیررقابتی را پاداش می‌گذاریم که ربطی به سازوکار جشنواره ندارد اتفاق خوبی رخ نمی‌دهد بطور مثال سال کنونی خطایی رخ داده هست که آلبومی که آثار موسیقی دوره کلاسیک با اجرای خانم پریسا پیرزاده بوده نامزد پاداش آهنگسازی شده و موزیسین داور متوجه نشده هست که این اجرای قطعات موسیقی کلاسیک بوده هست. وقتی دو مبحث با اهمیت به هم چسبیده می‌شود این اتفاق به وقوع می پیوندد.

طبقه بندی سبکی صحیح نیست

وی اضافه کرد: انتقاد دیگر هنرمندان به طبقه بندی سبکی هست. وقتی تا ده روز پیش از جشنواره بلیت فروشی نمی‌شود این مشکل هست به چه سبب دو ماه قبل نباید بلیت فروشی آغاز گردد. به نظر می‌آید خوب تر هست هنرمندان و تهیه کنندگان کاربلد در فاز اولیه در اتاق فکر جشنواره باشند و سیاست گذاری را متخصصان خارج از ساختار دولتی بر عهده دریافت کنند و کار اجرایی را معاونت هنری برعهده بگیرد.

امیرحسین مدرس در این زمینه سؤال کرد؛ اساسنامه ایده ای تا چه میزان با آنچه در حال اجرا هست همسو یا متمایز هست؟

امیربهاری گفت: من اساسنامه را نخواندم ولی فکر نمی‌کنم تفاوت کند امکان دارد این اساسنامه خوب نباشد اما دست کم واکنشی به آن نشان داده گردد این اساسنامه یک سال پیش به دفتر موسیقی عرضه شده هست البته نقشه راهی از سه سال پیش برای جشنواره تعیین شده اما نمی‌دانم به چه سبب متوقف شده هست. مسأله شخصی نیست و من سالها هست در عرصه موسیقی کار روزنامه نگاری می‌کنم و متوجه ام که مهمترین مساله ساختار هست.

بی نظمی در جشنواره فجر

مهیار علیزاده اضافه کرد: جشنواره فجر سی و سه سال هست که برگزار می‌شود و باید به نظم وثباتی برسد در جشنواره فیلم فجر که بیست میلیارد هزینه شده هست هم دچار بی نظمی هست و اگر تایمی برای رسیدن فیلم‌ها می‌گذارند یک سری از فیلم‌ها رد می‌شوند و از آن طرف یک سری از فیلم‌ها که هنوز فیلمبرداری آنان تمام نشده از داوری گذر می‌کنند پس باید نظمی باشد درحالیکه وجود ندارد و این بی نظمی در اغلب جشن ها وجود دارد و فکر می‌کنم با برنامه ریزی کوچک می گردد نمره جشنواره را بالا برد. کاری که در جشنواره‌های بین المللی منظم انجام می‌شود و تمامی اجرا کنندگان جشنواره‌ها از دو سال پیش مشخص گردیده اند.

وی اضافه کرد: این نظم فقط ویژه جشنواره فجر و کسانی که سمت دارند نیست آقای نوربخش یک تنه قادر به این نظم دهی نیست لکن بدنه موسیقی باید این نظم را دارا باشند و تمام اینها اگر درست گردد حال و روز جشنواره خوب تر خواهد گردید.

جشنواره موسیقی رقابتی نیست

امیرحسین مدرس در ادامه اظهارات مهیار علیزاده سؤال کرد ایا جشنوار موسیقی می‌تواند به یک جشنواره رقابتی مبدل گردد؟ امیربهاری گفت: جشنواره رقابتی طبق معمول جشنواره‌ای هست که سبک آن مشخص هست و طبق معمول به لحاظ نام و رسم بزرگ نشده هست. اما جشنواره موسیقی فجر اگر بخواهد رقابتی گردد بخش‌های پیچیده‌ای دارد چون سازو کار آن پیچیده هست و فکر می‌کنم غیررقابتی بودن جشنواره نکته منفی نیست اما خوب تر هست پاداش باربد را از آن جدا کنیم.

وی اضافه کرد: سه سال پیش تعداد اجراها ۶۳ اجرا بود و سال کنونی تعداد اجرا ۹۸ اجرا شده هست و نقدها به این سمت هست که به چه سبب سالن‌ها تهی هست؛ اینچنین نقد موثر و خوب نیست و این تأثیری که باید در جشنواره بگذارد را نمی‌گذارد.

بعد از گفت وگو های مهمان های بخش سوم گزارش جشنواره پخش گردید و پس از ان امیرحسین مدرس از مهمان های برنامه سؤال کرد به چه سبب شاهد اجرای کار تازه در جشنواره موسیقی فجر از سوی هنرمندان نیستیم؟

هنرمندان در جشنواره قدرت خطر ندارند

مهیار علیزاده گفت: این سیاست هنرمندان هست نه جشنواره فجر و این جشنواره دخالتی در اجرای آثار ندارد.

مخالفت بعضی از هنرمندان به مدیریت خانه موسیقی

امیرحسین مدرس از امیر بهاری سؤال کرد به چه دلیل بعضی از گروه‌های موسیقی در جشنواره شرکت نکردند؟ وی گفت: چهره‌های شاخص موسیقی تعداد اندکی می باشند و بعضی از این اساتید دوست ندارند در وقایع دولتی شرکت کنند و بخش دیگر اینکه مخالفت هایی با شکل جدید جشنواره از سوی بعضی از هنرمندان وجود دارد که این سبب عدم تمایل به شرکت در جشنواره هست، این بحث پیچیده‌ای هست که قسمتی از آن ذی ربط به خانه موسیقی می گردد که در سال ۹۴ بحث صنفی شدت پیدا نمود و در همین فضا آقای نوربخش که مدیرعامل خانه موسیقی هست مدیر جشنواره گردید و این دوستان مشکل پیدا نمودند. نقدی به خانه موسیقی وجود دارد و بعد از اینکه آقای نوربخش مدیر جشنواره گردید هنرمندان مخالف دلخور شدند و احساس کردند نه فقط انتقادهای آنان شنیده نشده لکن برخورد نامناسبی با این نقدها شده هست که البته من قصد جانبداری ندارم و اینکه در مورد خانه موسیقی نقدهایی وجود دارد تردیدی نیست بطوریکه استاد حسین علیزاده هم از آنجا بیرون آمد. البته این جریان ها می‌توانست به هم رابطه ای نداشته باشد و چون این جشنواره از مالیات مردم تأمین می‌شود مردم حق دارند هنرمندهایی را نگاه کنند که دوست دارند.

در اینجا قطعه «بی من» باصدای مهیار علیزاده پخش گردید و وی از دوستانی که در ساخت این قطعه با او مشارکت داشتند تشکر کرد.

مطالبات بالای هنرمندان در جشنواره

امیرحسین مدرس در مورد دستمزدهای بالای مطالبه شده از سوی هنرمندان سؤال کرد و در جواب این سوال امیر بهاری گفت: وقتی جشنواره دولتی هست این مبحث مشکل ایجاد می‌کند به همین سبب قسمتی از هنرمندان نسبت به آن عکس العمل نمایش دادند به صورتی که گروهی ۸۰ میلیون و گروهی دو میلیون و ششصد هزار دستمزد داشتند و این فاصله عجیب غریب هست و می اندیشم بحث حضور چهره‌هایی هست که می‌توانند مخاطب بیاورند و از لحاظ مسئولان توجیه پذیر هست.

ساز و کار مالی جشنواره خوب تر شده هست

مهیار علیزاده در تکمیل اظهارات بهاری گفت: سال کنونی درصدی که جشنواره برای هنرمند مدنظر داشته هست منصفانه هست و هنرمندی که به اندازه کافی قدرت فروش داشته باشد به همان اندازه دریافت دارد. البته جشنواره نباید نگاه مادی داشته باشد و در جشنواره های درجه یک دنیا هم نگاه مالی نیست و نگاه عرضه هست و جشنواره باید جوری باشد که برای گروه ها آمدن به جشنواره افتخار باشد و نه آدمی بیاید و به جشنواره ارزش بخشد.

مسئولان و متولیان با موزیسینها مهربان تر بمانند

در انتها مهیار علیزاده گفت: از وقتی که آقای فرزاد طالبی مدیریت دفتر موسیقی را عهده دار شدند فضا خوب تر شده و هنرمندان راحت تر به خواسته‌های خود می‌رسند و اگر آقای نوربخش هم به همین صورت جشنواره را مدیریت کنند و حرف‌های دیگران را هم بشنوند در سال آینده جشنواره بهتری خواهیم داشت.

امیر بهاری نیز حاطرنشان کرد: واقعا جشنواره موسیقی در دو سال موخر موضوعیت پیدا کرده و جدی تر گرفته شده هست و امید دارم گروه جشنواره ثابت تر بماند تا مسئولان بتوانند سیاست های خود را خوب تر اجرا کنند و امید دارم متولیان موسیقی و مسئولان با موسیقیدانان مهربان تر بمانند.

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83977

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.