تاریخ ارسال : ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۳:۳۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

هنوز هم پشت میکروفن، دست و پایم می لرزد

این بازیگر پیشکسوت تاکید می‌کند ماندگارترین نقش را چند سال پیش در ارائه «حسنک وزیر» بازی کرد که او ایفاگر شخصیت بوسهل زوزنی بود و به شدت روی این نقش کار کرد تا بتواند لایه‌های متفاوت این شخصیت را پیدا کند. به دستاویز امور پورایمان در رادیو به گفت‌وگو با او نشستیم.

آیا تاکنون هم با شور و علاقه پشت میکروفن رادیو می‌نشینید؟

آیا تاکنون هم با شور و علاقه پشت میکروفن رادیو می‌نشینید؟ شاید باورتان نشود، ولی تاکنون هم زمانی پشت میکروفن رادیو می‌نشینم، دست و پایم می‌لرزد.

چرا؟

چون رادیو عشقم هستم و عاشق کارم هستم.

برای کار کردن در رادیو منحصرا عشق ارزش دارد؟

برای جهانی رادیو و بازیگری در آن علاوه بر عشق، توانمندی‌هایی هم ضروری هست که موجب مقاومت می‌شود.

نقشی که به شما در ارائه رادیویی می‌دهند، برایتان فرقی می‌کند کوتاه یا بلند باشد؟

بر اساس مرسوم می‌گویند نقش کوتاه و بلند ندارد، ولی واقعیت این هست نقش کوتاه داریم. به طور مثال شما محتمل هست در یک ارائه رادیویی هفت بخشی در یک صحنه بازی کنید که به قول سینمایی‌ها سکانس طلایی باشد و زیاد مؤثر.

ماندگارترین نقشی که در ارائه رادیویی بازی کردید، کدام نقش بوده است؟

من نقش‌های بسیاری بازی کرده ام که هر کدام ویژگی‌های خاص خودش را داشته هست، ولی چند سال پیش در ارائه حسنک وزیر، نقش بوسهل زوزنی را بازی می‌کردم. برای این نقش خیلی تمرین کردم تا بتوانم لایه‌‌های متفاوت شخصیت را پیدا کنم و این نمونه‌ای هست از نقش‌های مقاومت که در سال‌های کاری ‌‌ام بازی کرده‌ام.

آیا تا امروز نقشی بوده که حسرت آن به دلتان مانده باشد؟

کارگردان، بازیگران را برای نقش‌ها انتخاب می‌کند. زمانی من هم کارگردانی می‌کنم، اهتمام دارم برای هر نقشی، صدای دوستان را به علت بیاورم و بعد بر این اساس انتخاب کنم. ما بالای صد نفر بازیگر در رادیو داریم و ضروری هست کارگردان خیلی اشراف به صداها و توانمندی‌ها برخوردار باشد تا بتواند بازیگران را بجا برای نقش‌ها بگذارد.

خب به چه علت ایده نکردید؟

شما هم کارگردانی انجام می‌دهید و هم بازیگری. کدام یک دغدغه اصلی‌تان است؟

کدام یک دغدغه اصلی‌تان است؟ من زیادتر بازیگر هستم تا کارگردان. بعضی متن‌ها را دوست دارم بازی کنم و بعضی دیگر را کارگردانی.

از میان تئاتر، سینما، تلویزیون و رادیو، کدام یک را انتخاب می‌کنید؟

مسلماً رادیو را…

چرا؟

خلاقیت در رادیو به صدا ختم می‌شود. .. زمانی ارائه رادیویی را گوش می‌‌دهید، اگر من در جهانی بازیگری حتی خط فرضی خودم و میکروفن را رعایت نکنم، عکسی که به شما می‌‌دهم، قاعدتا فلو می باشد و اگر نقش خلبان، دکتر، کارمند و . را بازی کنم و با نقش هماهنگ نشوم، برایتان جالب نخواهد بود. رادیو اصلا قابل قیاس با تئاتر، سینما و تلویزیون نیست، تلویزیون نور و رنگ دارد و بیننده، بازیگر را می‌بیند، ولی در رادیو ضروری هست تمام اینها را با صدا خلق کرد…

درکنار این که بازیگری در رادیو موفق هست که خودش را به جای شنونده بگذارد.

به نظرم رادیو مغفول مانده هست.

من مکررا نقش ناصرالدین پادشاه را در رادیو بازی کرده ام، ولی ضروری هست همواره اهتمام کنم به گونه‌ای با صدایم بازی کنم که برای بیننده تازگی برخوردار باشد.

ما در رادیو از مسیر صدا ضروری هست ویژگی‌های روحی شخصیت را به شنونده جابه جایی بدهیم.

شخصیت‌های روز را چه می‌کنید؟

زمانی قرار هست من نقش یک فرد در تاریخ سابق را بازی کنم، به عکس‌های او نگاه می‌کنم تا خوب تر بتوانم از مسیر صدا، نقشش را بازی کنم.

اگر قرار باشد حق انتخاب دوباره برخوردار باشید، باز هم از میان تمام رسانه‌ها، رادیو را انتخاب می‌کنید؟

فاطمه عودباشی


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=74979

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.