تاریخ ارسال : ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۵۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

هنگامی کوچکترین تحرکات مجازی آمریکایی ها کاوش می گردد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری میزان، مجلس نمایندگان آمریکا به‌ تازگی قانون جاسوسی از ارتباطات اعضاء اینترنتی با خارج بدون احکام قضایی را به مدت شش سال دیگر تمدید نمودند.

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه گذشته علی‌رغم مخالفت‎های طرفداران دفاع از حوزه خصوصی اعضاء اینترنتی، با ۲۵۶ رأی قبول کننده و ۱۶۴ رأی مخالف، به ادامه برنامه جاسوسی اینترنتی آژانس امنیت آمریکا نامیده شده به «قانون نظارت بر اطلاعات بیگانه FISA» به مدت شش سال دیگر رأی داد.

قانون جاسوسی آمریکا از شهروندان خودش 6 سال دیگر تمدید گردید؛ هنگامی کوچتکترین تحرکات مجازی آمریکایی‌ها کاوش می‌شود

گرچه این مصوبه مجلس نمایندگان برای مبدل به قانون‌ شدن، احتیاج به تصویب مجلس و پس از آن تأیید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دارد، شمار بسیاری از قانون‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند که این طرح برای مبدل به قانون با مشکل خاصی مواجه نخواهد گردید.

افشاگری ادوارد اسنودن

««ادوارد اسنودن» افشاگر سرشناس برنامه‌های متفاوت جاسوسی دولت آمریکا از شهروندان خود و سران سیاسی جهان و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی این کشور در سال ۲۰۱۳ ظرفیت بسیاری از سندهای محرمانه ذی ربط به برنامه‌های جاسوسی آمریکا من جمله «قانون نظارت بر اطلاعات بیگانه FISA» یا فیسا فاش کرد.

بنا بر گزارش نیویورک‌تایمز، قانون «فیسا» اولین بار در سال ۱۹۷۸ در زمان «جیمی کارتر» رئیس‌جمهوری وقت آمریکا مبدل به قانون مبدل گردید تا دولت به واسطه نظارتی دست یابد؛ مجری این قانون نیز نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی بودند.

قانون جاسوسی آمریکا از شهروندان خودش 6 سال دیگر تمدید گردید؛ هنگامی کوچتکترین تحرکات مجازی آمریکایی‌ها کاوش می‌شود

اما بیشتر از دو دهه و به ویژه پس از سانحه ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ در دولت «جرج بوش» رئیس‌جمهور سابق آمریکا، به دستاویز دفاع از امنیت ملی و نظارت بر گروه‌های تروریستی اصلاحاتی در این قانون ایجاد نمودند که به باعث آن نهادهای اطلاعاتی آمریکا قادر بودند تا به طور مخفیانه از شهروندان این کشور جاسوسی کنند.

..ایمیل‌ها و تماس‌های تلفنی شهروندان آمریکایی به اشخاص دیگر در خارج از آمریکا را کاوش کنند. علاوه بر این وزارت دادگستری و اداره اطلاعات ملی آمریکا نیز اذن خواهند داشت تا با مشارکت یکدیگر شهروندان خارج از آمریکا را نیز کاوش کرده و از آنان جاسوسی کنند؛ ادامه این برنامه جاسوسی در سال ۲۰۰۸ به مدت ۵ سال دیگر از سوی قانون‌گذاران و رئیس‌جمهور آمریکا تا ۱۹ ژانویه ۲۰۱۸ تصویب گردید.

برنامه جاسوسی آمریکا از شهروندان خودش

پس از افشاگری‎های ادوارد اسنودن از برنامه جاسوسی فیسا ، سوال ابدی منتقدان داخلی این طرح این بوده که چه افرادی هدف برنامه جاسوسی سازمان‎های اطلاعاتی آمریکا می باشند، اما آژانس امنیت ملی آمریکا همیشه از جواب به این پریش طفره رفته‌است.

روزنامه واشنگتن‌پست در گزارشی نتیجه های ارزیابی چند ماهه خود از سندهای افشاشده آژانس امنیت ملی آمریکا از سوی «ادوارد اسنودن» اعلام کرد؛ نتیجه های این ارزیابی نشان می‌داد که اعضاء عادی اینترنت آمریکایی و غیرآمریکایی به یک اندازه در فراروی برنامه جاسوسی آژانس امنیت ملی می باشند و مذاکرات و ایمیل‎های آنان حتی به‌صورت ناخواسته کاوش می‌شود.

قانون جاسوسی آمریکا از شهروندان خودش 6 سال دیگر تمدید گردید؛ هنگامی کوچتکترین تحرکات مجازی آمریکایی‌ها کاوش می‌شود

نتیجه های این ارزیابی علاوه بر این نمایش داد برخلاف قانون نظارت بیگانه که مدعی هست تنها ایمیل‎ها و تماس‎های بیگانه شهروندان آمریکایی را کاوش می‌کند، ۹۰ درصد ظرفیت عظیمی از مذاکرات آنلاینی که آژانس امنیت ملی آمریکا کاوش کرده ذی ربط به اعضاء عادی بوده و نه اغراض بیگانه مد نظر؛ نزدیک به نیمی از سندهای جمع‌آوری شده ذی ربط به مذاکرات و ایمیل‎ها و تماس‎های اینترنتی خود شهروندان یا ساکنان آمریکاست و نیمی دیگر نیز شهروندان کشورهای دیگر.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83183

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.