تاریخ ارسال : ۲۱ بهمن ۱۳۹۴ ساعت : ۰۱:۱۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

وارطان، سخن بگو … !!!

به گزارش شلمچه نیوز از غرب مازندران، چندی پیش، محمد صفر لفوتی و علی مافی، دو روزنامه نگار اصلاح طلب بخاطر رد صلاحیت مهندس حاج یدالله طاهرنژاد (نائب رییس کمیته سیاسی و انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کشور، عضو شورای مرکزی و هیئت رییسه و رئیس کمیته انتخابات حزب کارگزاران سازندگی، عضو شورای مرکزی و هیئت رییسه خانه احزاب ایران و نماینده مجلس پنجم و کاندیدای مجلس دهم از حوزه انتخابیه نوشهر،چالوس و کلاردشت)، علی رغم مثبت و سلامت بودن استعلام های مراجع چهار گانه و با توجه به مطرح شدن خبر آن در سطح ملی و رسانه های داخلی و خارجی، احساس نگرانی کرده و با نگارش یک نامه خطاب به حاج قاسم احمدی لاشکی نماینده فعلی شهرستان های نوشهر، چالوس و کلاردشت در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، از وی تقاضای عکس العمل و اعلام موضع نمودند!!! و به دلیل جایگاه حقیقی این دو روزنامه نگار اصلاح طلب و فعال سیاسی و مدنی، طبیعی بود که این نامه، مورد توجه رسانه ها و افکار عمومی قرار گیرد.

پس از انتشار این نامه سرگشاده، بسیاری از اندیشمندان، نخبگان و فعالین سیاسی و اجتماعی نظرهای مختلفی، ارائه دادند؛ لذا نویسندگان آن نامه، طی یادداشتی اقدام به پاسخگویی همه نقطه نظرات نمودند که نسخه ای از آن در اختیارما قرار گرفته است و عینا در ذیل منتشر می گردد:

۹۳۷d96879d6edd9b329e7774b441a1f4_L

به نام بی نام او

پس از انتشار نامه سرگشاده ما خطاب به آقای حاج قاسم احمدی لاشکی ، نماینده محترم مردم شریف شهرستان های نوشهر،چالوس و کلاردشت در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در خصوص رد صلاحیت مهندس حاج یدالله طاهرنژاد ( نائب رییس کمیته سیاسی و انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کشور، عضو شورای مرکزی و هیئت رییسه و رئیس کمیته انتخابات حزب کارگزاران سازندگی ، عضو شورای مرکزی و هیئت رییسه خانه احزاب ایران و نماینده مجلس پنجم و کاندیدای مجلس دهم از حوزه انتخابیه نوشهر،چالوس و کلاردشت )   ، بسیاری از همشهریان ، اندیشمندان ونخبگان منطقه و کشور ، بارها ما را مورد لطف قرار داده و بنا بر دلایلی ، چنین درخواستی از نماینده فعلی را بجا ، شایسته و البته بسیار ضروری دانستند …!

انتشار این نامه با واکنش هایی هم روبرو شد از جمله بسیاری از هواداران دکتر انوشیروان محسنی بندپی ( رییس فعلی سازمان بهزیستی کشور و نماینده محترم دوره های ششم ، هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی حوزه شهرستان های نوشهر،چالوس و کلاردشت ) ، تاب نیاورده و ما را نکوهش نمودند که مگر در انتخابات ماضی اصل جوانمردی رعایت شد…؟ نمک خورده و نمکدان شکسته را چه حرجی که اینبار به اصل جوانمردی روی آورد….؟ که البته همین جا اعلام می کنیم که به آنچه اینان گفتند ، اعتقادی نداریم؛ و اما از آن سو هوداران مهندس طاهر نژاد هم گفتند وقتی هر چهار استعلام مراجع ذیصلاح در خصوص مهندس طاهرنژاد مثبت و سلامت اعلام شد برخی هراسان شده و برای اینکه طاهر نژاد تایید نشود فشارها آورده و حتی به ساری و…رفتند ، شما با ارسال این نامه به افکار عمومی اینگونه القا می کنید که این رد صلاحیت بدون فشار عناصر تمامیت خواه صورت گرفته است و فرصت تطهیر به آن ها داده اید، که البته بازهمین جا اعلام می داریم ما به آنچه که برخی از سمپاتیست های طاهرنژاد هم گفته اند اعتقادی نداریم ، ناگفته نماند یکی از همکاران خبر نگار ما هم ، به صورت خصوصی اعلام کرد که بهتر بود اصل بی طرفی در هنگامه انتخابات را رعایت می کردیم ؛ در این میان ، نظر برخی از هواداران آقای احمدی لاشکی هم برایمان جالب بود که پس از انتشار این نامه ، حمایت و ابرازداشتند “حتما ایشان باید موضع گیری کند” و بعضی نیز صراحتا گفتند : خدا را شکر می کنیم که آقای احمدی با هوشیاری! متوجه هدفتان! شد و شما با طرح این نامه تصمیم داشتید که ایشان را با مراجع قانونی درگیر! نمایید که با درایت وی طرح شما ناقص! ماند.برخی نیز به جای متن نامه ، نویسندگان آن را به قضاوت نشستند و از روی نا آگاهی و عدم شناخت کامل نسبت به آنها و عملکردشان در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و رسانه ای ، مسائلی نادرست و همینطور واهی را مطرح نمودند ، که البته بعضا با اهانت همراه بود و صفحات مجازی ما هم در این بین بیشترین دریافت ها را داشت؛ از زبان تعدادی از فعالین سیاسی و انتخاباتی منطقه نیز شایعاتی مبنی بر تصمیم نماینده محترم از طرح شکایت برعلیه ما دو نفر را شنیدیم ، که این موضوع برایمان جالب بود!! به هرحال همه این ها را دیدیم و خواندیم و شنیدیم و به احترام دوست عزیزمان جناب آقای حاج قاسم احمدی لاشکی ، به روی خودمان نیاوردیم…!

عجیب نبود برای ما که بسیاری نسبت به انتشار این نامه موضع گیری کردند الا شخص آقای احمدی لاشکی که پنداری برای او اهمیتی نداشت که دو شهروند روزنامه نگار و فعال سیاسی و مدنی طرح سوال نموده اند وانتظار جوابی از نماینده مجلس دارند، اما گویا این انتظار بسی بی جا بود و زحمت جوابیه را به برخی از هواداران خود سپردند ، کسی که رکورد بیشتر حرف زدن ! در مجلس را بدست آورده بود ، آیا حرف زدن در این باب اینقدر دمِ دستی و کوچک جلوه گر شد که اینچنین سکوت نمودند…..؟ حیرتا…

قبل ازهر سخنی، از همه عزیزان و صاحب نظران فرهیخته   که به طرق مختلف ابراز احساسات و یا نقد فرمودند ممنونیم ، چه آنهایی که اعلام موافقت کردند و چه آن هایی که مخالف بودند، چه آنهایی که قضاوت درست داشتند و چه آنهایی که قضاوتشان ناعادلانه بود،چه آنهایی که ما را متهم به خودشیفتگی و بزرگ بینی و غرور و نشان دادن خود و گرفتن ماهی از آب گل آلود نمودند و چه آن هایی که از گذشته و حال ما با خبر بودند و مثل همیشه ما را تحسین نمودند، چه آنهایی که از روی حب و بغض و یا خدایی ناکرده حسادت ، ما رامورد حمله قراردادند وچه آنهایی که اعلام نمودند برای کارهای بزرگ تر درهمین راستا،حاضر به همکاری و همفکری می باشند….

خب وقتی یک حرفی رسانه ای می شود ، مخالفین و موافقینی هم پیدا می کند؛ درابتدا هیچ تصمیمی به پاسخگویی نقطه نظرات دوستان نداشتیم ،چون ادبیات ما می‌گوید؛ پاسخ بسیاری از این حرف‌ها سکوت و خاموشی است. قرآن می‌گوید: قالو سلاما ؛ ولی بنا بردلایلی لازم شد توضیحاتی ارائه کنیم:

اگر مردمی تاریخ شان را ندانند ، اینکه ندانند در مجلس پنجم و در هنگامه انتخابات مجلس ششم در منطقه چه واقعه ایی رخ داده ، مجبور است مدام تاریخ را تکرار کند! وقتی ۱۶ سال پیش با حادثه رد صلاحیت های فله ای ، بویژه ردصلاحیت مهندس طاهرنژاد روبرو شدیم ، بعنوان شاید تنها روزنامه نگاران اصلاح طلب آن روزها در غرب مازندران و نماینده بخشی از افکار عمومی ، اعتراض خود را اعلام و در سطح ملی بگوش مسئولان رسانیدم …که این پیگیری ها نیز برای ما بارها و بارها هزینه هایی که نوشتنی و گفتنی نیستند در پی داشت … این را عزیزانی که باید بدانند می دانند،آنهایی که باید زحمات و تلاش های خطر آفرین آن دوران را بدانند، می دانند. آن زمان به دلیل عدم وجود رسانه های مجازی ،امکان اطلاع رسانی های وسیع وجود نداشت تا بزرگوارانی که ما را متهم به سکوت در ۱۶ سال پیش کرده اند درجریان قرار گرفته باشند ، شاید اصلا خودشان در صف مقدم نبوده اند و یا سن و سالشان به آن قد نمی داد ! البته معمولا تئوریسین های انتخاباتی ، رو بازی نمی کنند و در محافل عمومی حضور پیدا نمی کنند بلکه در اتاق فکر اقدام به ایده پردازی و نظریه نویسی نموده و همراه دیگر اساتید حوزه تبلیغات سیاسی و انتخاباتی، یک تیم تبلیغاتی بزرگ را هدایت و راهبردی می نمایند به صورتی که شاید فقط به تعداد انگشتان یک دست بدانند که چه کسانی پشت صحنه می باشند ، لذا باید گفت آنهایی که آن پستو ها بودند ما را دیدند و می شناسند ، آنهایی که در آن دوران سخت در صف اول اعتراض ها حضورداشتند مطمئنا مارادیدند،آنهایی که در اتاق فکر مخفی و حلقه اول عضو بودند مطمئنا ما را دیده اند،آنهایی که نظریات و ایده های ما و تیم همراهمان را اجرا نمودند مطمئنا ما را دیده اند،آنهایی که درکنار امضای ما در ذیل نامه های اعتراضی امضاء نمودند مطمئنا از این گونه اعتراض ها و نامه های ما در سال های گذشته مطلعند…!!! و اینکه در این دوره از انتخابات خود را نمایان ساختیم ، حتما صلاح را دراین دیدیم !

کسانیکه دو دهه درعرصه فرهنگ،هنر ،سینما و رسانه در سطح منطقه،ملی و گاه بین المللی فعالیت نموده اند و نام آن ها بارها و بارها در جشنواره ها ،همایش ها ، رسانه ها و محافل مختلف اعلام و در سازمان ها ، انجمن ها و تشکل های مختلف بین المللی و کشوری عضویت دارند و دراین خصوص ارضاء گشته اند ، که نیازی به مطرح کردن خود و گرفتن ماهی از آب گل آلود ندارند…!

ما روزنامه نگاری اصلاح طلب و مایل به یک فعالیت بسیار بسیار آشکار و شفاف هستیم و مانند بسیاری از همکارانمان فعالیت پنهانی نداریم! و یاد گرفته ایم حرفمان را بدون لکنت زبان و با حفظ احترام و رعایت حقوق دیگران به زبان آوریم !

بی طرفی ما در این زمان مرگ ماست ، چگونه می توانیم بی طرف باشیم وقتی می بینیم لازمه اصل بقای هر انقلاب اجرای اصلاحات است و روز به روز اجرای آن به تاخیر افتاده است… چگونه می توانیم بی طرف باشیم وقتی شاهد ظلمی بی اساس هستیم … چگونه می توانیم عافیت طلبی را پیشه بسازیم وقتی در سالهای اخیر ، کشور ، از نظر اقتصادی و فرهنگی و سیاسی دچار نقصان و خسران هایی شده است… شرایط کشور را درک می‌کنیم که خطیر و بحرانی است و در حقیقت ما هنوز از آن لبه‌ پرتگاه دور نشدیم و اصلاح‌طلبان هیچ کدامشان به دنبال منافع شخصی ، حزبی، گروهی و جناحی نیستند، هدفشان نجات کشور است و باید مورد حمایت قرار گیرند ، تا نمایندگانی روانه مجلس شود که برخلاف بعضی در دوره فعلی! در پایداری عقیده و مرام سیاسی دچار استحاله نشوند و همه نشست و برخاست هایشان اصولی و قاعده مند باشد؛ نه ، همکار عزیز، مرگ روزنامه نگار است اگر بی طرف باشیم …

با احترام به حق انسانى و شهروندى ، از این به بعد قدم های آشکارِ بلندتری خواهیم برداشت و این قدم کوچک مان بود! برخی ممکن است مخالف باشند و یا اعتراض کنند. حق آنهاست که اعتراض کنند؛ از اینکه به ما بد و بیراه بگویند ناراحت نمی‌شویم؛ اما ، هم میهن ، همشهری و همکار عزیز، بی تفاوت و بد بین نباش…!

بعضی ما را گفتند تلویحا با این نامه شائبه هواداری از طاهر نژاد را اشائه دادیم ؛ همینجا صراحتا اعلام می داریم طاهر نژاد یکی از اصلی ترین تئوریسین های رفرم در کشور است و در این دوره از انتخابات منطقه ، فقط یک نفر را اگر احساس کنیم نه بالاتر ، که چند قدمی نزدیک به ایشان باشد ، خدا می داند که از این دغدغه جان سالم ! بدر می بریم ، این دوره شور وطن پرستی و اعتلای مام ِعزیز وطن است که اینچنین چشم و جان را شسته ایم … ما هیچگونه نیاز مالی ومدیریتی به هیچ نماینده در طول این ۱۶ – ۲۰ سالی که بصورت حرفه ایی در این عرصه فعالیت می کنیم برای منافع شخصی خود نداشته و نداریم ، نه رپورتاژ آگهی و نه وعده ها ،هیچکدام بطور مطلق برای ما نمی تواند وسوسه انگیز باشد، نانِ مان را به قاتُقِ فقرِمان میزنیم، منت هیچ “حاتم طایی” را نمی بریم …

عرض شد تا بدانیم که عشق به ایران داریم و حضور طاهرنژاد که از بوجود آورندگان “دوم خرداد” است، در مجلس ، اولا فرصتی عالی و نوین برای اجرای اصلاحات و دوم باعث افتخار منطقه می بود و با حضور او نماینده ایی روانه مجلس می کردیم ، که صاحب پرنسیپ و تقوای سیاسی است و در سطح ملی جایگاه دارد؛ و دراین شرایط بوجود آمده اگر تشخیص دهیم که از بین عزیزان کاندیدا، فقط یک نفر هم غیر از طاهر نژاد با این خصوصیات حضور دارد ، حتما در نگاه هوادارانه ما خللی بوجود خواهد آمد !!!

…آنچه این دوره از انتخابات نیازروح مردم است خراشی است که برروح جوانمردی وارد آمده است…دلِ شکسته را هیچ حرف و کلمه ایی نمی تواند ترمیم کند؛ اما هدف ما از انتشار آن نامه این بود تا بار دیگر یکی از وظایف نماینده مجلسی را که در رأس همه امور است به جناب آقای حاج قاسم احمدی لاشکی یادآوری کنیم؛ که اولا با توجه به نامزدی خودشان در این دوره ، هنوز نماینده ما نیز هستند و حق دخالت در همه مسائل داخلی و خارجی را دارند… و ما ، یک شهروند ایرانی ، مازندرانی و چالوسی هستیم و این حق را داریم که به نماینده مجلس شهرخود نامه بنویسیم و از او تقاضای احقاق حق کنیم! و ایشان وظیفه دارند از موکلین خود حمایت کنند ؛
ما عاطفه سازی نمی کنیم ، اسفا که عاطفه و جوانمردی مدتی ست گم شده و همه وظیفه داریم پیدایش کنیم … ما هیچ انگیزه ایی که نشان بدهد قصد تضعیف کردن آقای احمدی لاشکی را در انتخابات پیش روی   داشتیم ، را نداریم ،چون اگر قرار باشد طاهر اصلاحات در مجلس حضور نداشته باشد دیگر از نظر وزن هیچ فرقی ندارد از میان این کاندیداهای بزرگوار کدامیک به مجلس راه می یابند که ” زین پس نه هیچ فیلی به هوا میرود و نه هیچ آسمان قلمبه ایی به زمین می افتد… ” دلا دم فرو بند که دیگر هیچ وارطانی سخن نمی گوید/۱/

به امید روزهای روشن و شاد برای ایران بزرگ و متمدن

محمدصفرلفوتی –  علی مافی

 

/۱/ اشاره به شعر مرحوم شاملو دارد که یکی از هواداران آقای احمدی در کامنتی برای این نامه نوشته بود…!

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=11104

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.