تاریخ ارسال : ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۷:۴۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

واکاویِ ابعاد متفاوت پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی

سجاد ابراهیمی در روزنامه دنیای اقتصاد درج کرد: با توجه به نام‌گذاری سال ۱۳۹۷ به‌عنوان پشتیبانی از کالای ایرانی سوالی که مطرح می‌شود این هست که دولت چه اقداماتی می‌تواند در این مورد انجام دهد و چارچوب این حمایت‌‌ها از دید سیاست‌گذار چه طور باید ترسیم گردد که برای اقتصاد کشور مطلوب‌تر باشد. پشتیبانی از کالای ایرانی اقدامی نیست که تنها به دولت مربوط باشد، لکن کلیه کارگزاران اقتصادی اعم از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در این امر سهیم می باشند.

اما طبیعی هست که با توجه به وظیفه ها و اختیارات دولت به‌عنوان سیاست‌گذار بار عمده پشتیبانی از تولیدات داخلی بر عهده دولت باشد. در نتیجه سیاست‌گذار برای اقدام عملی در این حوزه باید رویکرد خود را درخصوص ابعاد متفاوت پشتیبانی از تولیدکنندگان مشخص نماید.

نخستین و مهم‌ترین پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی، کاهش خطر در فضای کسب‌و‌کار هست. مهم‌ترین چالش پیش‌روی تولیدکنندگان داخلی در قیاس با تولیدکنندگان بیگانه این هست که تولیدکنندگان نمی‌توانند برای افق‌های کوتاه‌مدت خود نیز برنامه‌ریزی داشته باشند؛ چون نااطمینانی‌های بسیاری مثل خطر قیمت‌گذاری دولتی روی محصولات، خطر نوسانات ارز، خطر نحوه همکاری با خارج و خطر قانون‌گذاری‌ها در حوزه تجارت بیگانه مانع از این می‌شود که تولیدکننده بتواند حتی برنامه‌های تولیدی هر ساله خود را عملیاتی کند. به همین علت مهم‌ترین اقدامی که دولت به‌عنوان سیاست‌گذار می‌تواند برای پشتیبانی از کالای ایرانی و تولیدکننده ایرانی انجام دهد، مقررات‌زدایی و حذف قیمت‌گذاری‌های غیرضروری و ایجاد فضای رقابتی در کشور با هدف کاهش ریسک‌های مقرراتی و قیمت‌گذاری هست.

یکی دیگر از ابعاد پشتیبانی از تولیدات داخلی، مسائل فرهنگی هست که سیاست‌گذار در این حوزه باید فعالانه همکاری داشته باشد. سیاست‌گذار علاوه‌بر اینکه باید روی فرهنگ‌سازی خرید کالای ایرانی تمرکز کند، می‌تواند با پشتیبانی تولیدکنندگان در مسئله برندینگ کمک شایانی به ترویج کالای ایرانی داشته باشد.

یکی دیگر از ابعاد پشتیبانی از تولیدکننده داخلی مسئله تضاد منافعی هست که پشتیبانی از تولیدکننده بهمراه خواهد داشت. چون همیشه پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی سیاست بدون هزینه و دو سر برد نخواهد بود. به‌عنوان نمونه پشتیبانی بی‌شائبه از تولید کالای بی‌کیفیت داخلی به هزینه کاهش رفاه خانوارها و در نتیجه کاهش رفاه کل جامعه تمام خواهد گردید. مورد دیگر پشتیبانی از تولیدکنندگان در حوزه تامین مالی هست که موجب می‌شود هزینه‌هایی به سامانه بانکی تحمیل گردد. به همین علت سیاست‌گذاری در زمینه پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی باید در قالب چارچوبی جامع مورد آنالیز و ارزیابی قرار گیرد و مشخص گردد که برای پشتیبانی از تولیدات داخلی در چه بخش‌هایی و تا چه حدی حاضریم هزینه پرداخت کنیم.

سیاست‌هایی که دولت‌ها در ایران در پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی انجام داده‌اند، رویکرد بلندمدتی نداشته هست و به همین سبب نتوانسته آن طور که باید تولید داخلی را تقویت نماید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94554

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.