تاریخ ارسال : ۰۵ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۱۹:۱۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

واکنش کریمی قدوسی به تذکر شفاهی در مجلس

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق، جواد کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی بعد از ظهر امروز و در جلسه نوبت عصر علنی مجلس در تذکری شفاهی ناظر به ماده ۷۷ آین نامه داخلی مجلس با اشاره به مطالبی که مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در قالب تذکر شفاهی در صحن عنوان کرد، گفت: ماده ۷۷ آیین‌نامه داخلی مجلس اشاره می‌کند که نمایندگان مجلس براساس اصول ۸۴ و ۸۶ قانون اساسی مصونیت دارند در اظهار نظر خود درباره همه مسائل کشور که البته اینجا مرز شرع و قانون و حق و حقوق افراد کاملاً محفوظ است و آنچه به آن اشاره دارد مباحث کلی نظام است و آنچه که ما در قبال آن سوگند خورده‌ایم و روی آن نیز همین الان شب و روز موافقت و مخالفت می‌کنیم.
 
وی با تاکید بر اینکه اظهار نظر درباره مسائل کشور حق نمایندگان است، خاطرنشان کرد: براساس همان اصولی که همه کمیسیون‌ها با وزارتخانه‌های مربوطه دارند برای رسیدگی به بودجه وزرا و معاونین دعوت می‌شوند، در این راستا جناب آقای ظریف و معاونانشان نیز به کمیسیون امنیت ملی آمدند.  
 
کریمی قدوسی گفت: آقای ظریف در فضای کمیسیون جمع‌بندی خودشان را نسبت به نقض برجام از سوی آمریکا تحلیل کردند و متن این نوار را من پیاده کرده و در اختیار رسانه‌ها قرار دادم تا مردم بدانند هیچ مطلب محرمانه‌ای در آن نیست و دانستن این مطالب موجب تقویت انسجام ملی ما می‌شود و موجب تقویت عزم و اراده ما در ایستادگی برای به دست آوردن حقوقمان می‌شود.
 
وی افزود: همین الان هم که کمیسیون مشترک برجام تشکیل شده و مذاکرات انجام می‌شود، بلافاصله پس از اتمام جلسه، کمیسیون، مذاکرات را در سطح دنیا منتشر می‌کند حال اگر این مذاکرات بیاید به کمیسیون امنیت ملی و ما آن را به اطلاع مردم برسانیم آیا این خلاف است؟
 
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این فضاسازی‌ها جفا در حق همه نمایندگان است، گفت: آن چیزی که آقای ظریف در اینجا فرمودند و ما در اینجا منتشر کردیم، همکاران آمدند و نوار را گوش دادند و با آنچه پیاده شده بود تطبیق داده و امضاء کردند و در اختیار رسانه‌ها قرار دادیم.  
 
وی در ادامه اظهارداشت: یکی از مسائل مهم سخنان آقای ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی این است که می‌فرمایند: «براساس توافقی که با آقای کری کردیم و من الان دارم عرض می‌کنم و این را بیرون نمی‌گویم ولی خدمت شما می‌گویم که من اشتباه کردم براساس توافقی که کردیم ما استراتژی خودمان را کنار گذاشتیم و بر مبنای آن توافق آمدیم آن را اعلام کردیم که تبدیل شد به موضع جمهوری اسلامی».
 
کریمی قدوسی در ادامه نقل قول خود از سخنان ظریف گفت: من این را می‌پذیرم، من اشتباه کردم و عرض کنم به خدمتتان که ما این کار را کردیم.
 
وی افزود: در جای دیگری وزیر امور خارجه می‌فرمایند: «این قضیه ماوقع تمدید تحریم‌هاست که چرا تحریم‌ها تمدید شد؟ یعنی که ما در یک صحبتی که با آقای کری کردیم و قولی که آقای کری داد، آمدیم یک موضع علنی گرفتیم؛ من رسماً اشتباه کردم و ما نباید براساس حرف کری عمل می‌کردیم. ما باید براساس همان استراتژی که تعیین کرده بودیم که باید کنگره را حذف می‌کردیم در ۸ سال اول براساس آن عمل می‌کردیم. من هیچ اجباری نداشتم».
 
وی ادامه داد: هیچ خدشه‌ای به این مسائل وارد نیست، این درست نص صریح اختیارات نمایندگان است طبق اصل ۸۴ قانون اساسی؛ همان قانون اساسی که من و شما را اینجا نشانده است؛ این اصل می‌گوید هر نماینده‌ای در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد درباره مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر نماید.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=35311

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.