تاریخ ارسال : ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۱۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

واکنش IPC در مورد گزارشات سریالی کیهان

روزنامه اعتماد: روزهای پس از برجام، شاهرگ‌های اقتصادی کشور جان تازه‌ای به خود گرفتند. هر چند کشور نتوانست مانند پیش از تحریم تنفس کند؛ اما حتی به اذعان کارشناسانِ طیف مخالف دولت، اوضاع حداقل «بدتر» نشد. از جمله دستاوردهای برجام، گشایش‌ها در حوزه نفت بود. اما مخالفان سیاسی، به دور از بحث‌های کارشناسی، صدر تا ذیل توان نفتی کشور در دوران پسابرجام را به باد انتقاد گرفته‌اند.

بازی با توتال مدتی است که خوراک برخی از روزنامه‌ها شده. آخرین خبر در این مورد این است که فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های توتال در ایران به جهت تصمیم نهایی امریکا در مورد تحریم ایران، فعلا معلق است؛ مطلبی که عضو شورای سیاستگذاری IPC را به تعجب وا‌داشت. رضا پدیدار، کارشناس حوزه انرژی و از اعضای شورای سیاستگذاری ضمن تکذیب این خبر، به ادعاهای مطرح شده در این زمینه پاسخ داد.

عده‌ای قرارداد توتال را برخلاف منافع ملی ایران تفسیر می‌کنند. نظر شما در مورد این اظهارنظر چیست؟

اظهارنظر خام و کلی در مورد قراردادهای جدید نفتی، فقط یک اظهارنظر شتاب‌زده و فاقد اعتبار است. این قرارداد در چارچوب حفظ منافع ملی و با رعایت قوانین و مقررات حاکم بر کشور و ضمن طی مسیر بسیار پیچیده کارشناسی– مدیریتی انجام شده. از سوی دیگر، در ایران دولت و نمایندگان مجلس بر اساس آرای مردم انتخاب می‌شوند. دست بر‌قضا، همین مراجع (دولت و مجلس) بر این قراردادها صحه گذاشته‌اند. پس چگونه چنین نظر غیرکارشناسانه و غیر متعارف و غیر حرفه‌ای را مطرح می‌کنیم. به نظر من یک اشتباه راهبردی در کشور وجود دارد؛ اینکه اظهارنظرهای غیرحرفه‌ای در قبال مسائل حرفه‌ای رایج شده است. هرکسی به خودش اجازه می‌دهد که در این زمینه اظهارنظر و در اظهارنظر خود هم پافشاری کند.

ادعا شده که فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های توتال در ایران به جهت تصمیم نهایی امریکا در مورد تحریم ایران، معلق شده است. آیا واقعا این‌گونه است؟

خیر. من چنین چیزی را تاکنون نشنیده‌ام. اصلا چنین اتفاقی رخ نداده است. کماکان این قرارداد بر اساس توافق صورت‌گرفته و تعهدات طرفین، به قوت خود باقی است و مسیر خودش را طی می‌کند. شخصا مطلب نامناسبی در این مورد خاص نشنیده‌ام. مگر اینکه شما خبر جدیدی در این مورد داشته باشید…

حقیقت اینکه ما هم چنین خبری را تاکنون نشنیده‌ایم. ولی برخی رسانه‌های اصولگرا چنین ادعایی را مطرح کرده‌اند…!

ببینید؛ مسائلی که برخی از نشریات درج می‌کنند، اظهارات غیرکارشناسی و فردی است؛ قراردادهای نفتی با توتال به این ترتیب است که طرفین در چارچوب نظام بین‌المللی این قرارداد را امضا کرده‌اند و نه در چارچوبی سلیقه‌ای. قوانین و مقررات موجود بر این قرارداد حاکم است تا امروز این قراردادها سر جای خودش است و اتفاقی برای آنها رخ نداده. فقط اظهارنظری را مدیرعامل شرکت توتال مطرح کرده؛ مبنی بر اینکه در صورت اینکه شورای امنیت سازمان ملل، که برجام را تصویب کرده، اگر برجام را ملغی کند، آنگاه ما در مورد روابط با ایران تجدید نظر می‌کنیم که چنین رخدادی هم چندان ساده و شدنی نیست.

مساله دیگری که ذهن برخی از آقایان را به خود مشغول کرده، مربوط به بازگشایی دفتر توتال در امریکا است. بر اساس این ادعا، این دفتر جهت تبادل آرا و نظارت امریکایی‌ها با مدیران ارشد توتال راه‌اندازی شده است؛ تا در زمان لازم، توتال از تصمیم امریکا مطلع شود و بلافاصله از ایران خارج شود! نظر شما در این مورد چیست؟

در مورد ماهیت و تاثیر این دفتر خود را صاحب‌نظر نمی‌دانم. اما این را می‌توانم بگویم که مگر در دنیای دیجیتال امروز، وجود چنین لوکیشینی در این حد مهم است؟! حال اگر توتال در امریکا دفتر نداشت، چه مشکلی رخ می‌داد؟!

اینها رویدادهای خبری هستند که افکار عمومی مردم را به سمت دیگری می‌کشاند. یکی از پیام‌های این دفتر این می‌تواند باشد که توتال مراقب منافع ملی‌اش است. اینها یک نوع لابی‌گری سیاسی‌اند که در دنیای سیاست و تجارت معمولی محسوب می‌شوند. وقتی سیاست وارد اقتصاد می‌شود، همراه با یک نوع پیامدهای حاشیه‌ای خواهد بود. اصولا بود و نبود این دفتر هیچ تاثیری در انجام سیاستگذاری‌های کشورها ندارد. این موضوع چندان مهم نیست.

مساله دیگر به ارتباط شورای سیاستگذاری IPC با رهبری است. مخالفین IPC معتقدند که سران نظام با این قرارداد مخالفند. در صورتی که شورای مذکور تصمیمات خود را بدون هیچ کم و کاستی به رهبری منعکس کرده است. در این مورد هم توضیح می‌دهید؟

آنچه مصوب دولت و مجلس است، در حقیقت با قوانین و مقررات حاکم بر کشور همخوانی دارد. IPC هم چنین است. جامعه نیز بر همین اساس حرکت می‌کند. نگرانی‌هایی که برای سطوح ارشد جامعه مطرح می‌شود برای این است که اقتدارمان را از دست ندهیم. در هر کجا که اقتدار کشور زیر سوال برود، از شخص رهبری گرفته تا رییس‌جمهور و سایر مقامات دیگر، در ایفای رسالت خود به مردم متعهد هستند که اتفاق ناگواری رخ ندهد. تصور من در مورد قراردادهای نفتی این است که به‌طور مشخص، ایشان همیشه نگاه راهبردی داشته‌اند. هر جایی که حقوق و منافع ملی کشور زیر سوال رود، مشخصا قوای سه‌گانه بر اساس رسالت خود عمل می‌کنند. دستگاه‌های نظارتی نیز در کشور وجود دارند؛ پس اجازه بدهیم به جای اینکه ما وارد این مسائل شویم، سایر بخش‌های نظارتی- حاکمیتی انجام وظیفه کنند. در مواردی رسانه‌های کشور موظفند که نظر مردم (اهل فن) را با توجه به زوایایی که ممکن است مقامات امنیتی از آن خبر نداشته باشند، جمع‌آوری کنند و در اختیار افکار عمومی قرار دهند تا افکار عمومی آگاه شود.

رهبر انقلاب، از مفاد IPC آگاه هستند. کلیات قوانین کشور مشخصا به سمع و نظر ایشان می‌رسد.

حتی اگر مستقیما به شخص ایشان نرسد به دفتر ایشان مشخصا ارسال می‌شود. IPC در روزنامه رسمی کشور به چاپ رسیده و به طور اولی این مفاد در اختیار رهبری و رییس‌جمهوری و سایر قوا قرار گرفته است.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=73642

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.