تاریخ ارسال : ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۹ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

واگذاری منطقه مراقبت شده در دولت دهم

روزنامه قانون: واگذاری۳۵ میلیون مترمربع از زمین‌های حاشیه آزادراه تهران- شمال به بنیاد مستضعفان که در روزهای موخر خبرساز شد، علاوه بر اینکه خلاف منویات مقام معظم رهبری و اصل پنجاهم قانون بنیادی هست، می‌تواند عارضه ها و آثار دهشتناکی را بر کشور خشک ایران که بر اثر مدیریت سازه ای حاکم بر مراجع آب، خشک تر نیز شده بر جای گذارد.

این واگذاری در عین حال که موجب اعتراض فعالین محیط زیست و نمایندگان مجلس شده هست، این سوال را رقم زد که به چه سبب و در کدام دولت، چنین تصمیمی گرفته شد؟ کنکاش ها ما را به این نتیجه رساند که گرچه این واگذاری در دولت حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی و خلاف قوانین محیط زیست کشور و با گرفتن اختیار از سازمان مراقبت محیط زیست و سپردن آن به «هیات دولت» اتفاق افتاده، اما رقم آن حدود ۶ بار بزرگ تر از رقمی شده که در مصوبه دولت وقت آمده هست؛ چون که در آن مصوبه قرار بود ۶ میلیون مترمربع زمین به ازای ساخت آزادراه تهران-شمال به بنیاد مستضعفان واگذار گردد که تازه آن‌هم در منطقه ای دیگر باشد که با اصرار مجری و تهدید به عدم انجام آن، واگذاری در منطقه البرز مرکزی مورد موافقت قرار گرفت.معاون وقت سازمان مراقبت محیط زیست در این باره اظهار بی اطلاعی کرده و اظهار کرد که نمی داند به چه سبب این رقم تغییر کرده هست؛ اما می داند که اصرار بنیاد مستضعفان بر «زمین های منطقه مراقبت شده البرز مرکزی» به دلیل اعتبار زمین برای ویلاسازی و شهرک سازی ای هست که بنیاد می‌خواهد درآنجا اجرا کند.

دکتر ناصر محرم نژاد، معاون سازمان مراقبت محیط زیست در دولت پنجم و ششم و دکتری مدیریت محیط زیست در اظهار کرد وگو با «قانون» می‌گوید:« تعیین مسیر آزادراه تهران- شمال با اصرار بنیاد مستضعفان بود و با وجود مخالفت سازمان مراقبت محیط زیست وقت و تعیین دو مسیر جایگزین دوهزار و سه هزار تنکابن، آن‌ها نپذیرفتند و منحصرا مسیر ایده ای خودشان را می خواستند». او اظهار کرد:« ما مخالفت کردیم اما آقای رفسنجانی، رییس دولت وقت، آن را در هیات دولت تصویب کرد. بعدها متوجه گردیدیم بنیاد مستضعفان برنامه داشت درآنجا زمین ها را برای «شهرک سازی» به فروش برساند تا شاید افرادی که آنجا ویلا می سازند، به‌راحتی با طی دو ساعت راه از منطقه «کن» تهران، به ویلاهای‌شان برسند. حال شما حساب کنید این زمین ها چقدر توان دارد نرخ پیدا کند». این استاد دانشگاه محیط زیست با اشاره به اینکه افرادی که پروژه آزادراه تهران- شمال و نیز واگذاری زمین به بنیاد مستضعفان در این پروژه را تصویب کردند، اعتقادی به محیط زیست و توسعه پایدار نداشته و ندارند، اظهار کرد:«‌حتی امروز و بعد از گذشت چند دهه با وجود اینکه بعضی از آن‌ها نیز به عنوان مسئولان عالی رده به سازمان مراقبت محیط زیست رفته اند، به این مقوله با اهمیت بی اعتنا هستند؛ نمونه‌اش آقای عیسی کلانتری بوده که نه آن زمان و نه امروز هیچ اعتقادی به«محیط زیست» و «توسعه پایدار» نداشته و ندارد».

محرم نژاد اظهار کرد:« سال ۱۳۶۸ بود و من معاون سازمان مراقبت محیط زیست بودم. بنیاد مستضعفان، قبل از اینکه پروژه در هیات دولت مطرح بشود، کار را از تهران آغاز کرده بود؛ از نقطه روستای «کن وسولقان» آغاز نموده بود. طرح این بود که از جاده آن روستا آغاز گردد و بعد وارد منطقه مراقبت شده گردند. اصلا ازجاده حرفی هم نمی‌کردند و کارهای‌شان پنهانی و مخفیانه پیش می‌رفت تا اینکه مدیرکل وقت محیط زیست استان تهران، دکتر صدوق، به من خبر داد که شایعه هایی در مورد جاده هست و کارهایی هم مثل شن ریزی و تعریض جاده در حال انجام هست؛ آن‌هم جاده ای را که مردم برای هواخوری می روند به چه سبب باید این همه عریض کنند؟ دکتر صدوق در نهایت با سرکشی‌ها و گفت وگو غیرمستقیم با مهندسین پروژه، متوجه شد که اینجا قرار هست جاده ای ساخته گردد. بعد به آن‌ها اظهار کرد که شما توان ندارید در این منطقه کار کنید.

به رییس وقت سازمان، آقای دکترمنافی گزارش کرد؛ وی هم اظهار کردند تا وقتی که به منطقه حفاظت‌شده وارد نشده‌اند، کاری نداشته باشید ولی مراقبت کنید به محض ورود به «منطقه مراقبت شده البرز مرکزی»جلوی شان را بگیرید. وقتی این رخ داد و جلوی آن‌ها را گرفتیم؛ آقای رفسنجانی، دکترمنافی را خواست وماجرا را سؤال کرد. او هم اظهار کرد که اینجا منطقه حفاظت‌شده و کار این‌ها خلاف قانون هست. آقای رفسنجانی اظهار کردند پس ببریم به هیات دولت و آن را مصوب کنیم. بعد که به هیات دولت بردند باوجود اینکه دکتر منافی اذن حضور مرا در هیات دولت گرفت تا موضوعات کارشناسی مطرح گردد و این کارهم انجام شد؛ اما استدلال های کارشناسی در مورد عارضه ها پرخطر اجرای این پروژه هیچ اثری نداشت. رای‌گیری کردند و همه به‌جز خود دکتر منافی به گذر جاده از «منطقه مراقبت شده البرز مرکزی»رای مثبت دادند».

منحصرا زمین های منطقه مراقبت شده را قصد داشتند

معاون اسبق سازمان مراقبت محیط زیست در جواب به این سؤال که به چه سبب سازمان، با واگذاری زمین در «منطقه مراقبت شده البرز مرکزی» موافقت کرد،گفت:« دولت اول می‌خواست در نقاط دیگری به بنیاد مستضعفان زمین بدهد؛ اما مسئولین این بنیاد نپذیرفتند و تصریح کردند که منحصرا در مجاورت مسیراین جاده، زمین قصد دارند. ابتدا دولت نپذیرفت وگفت محیط زیست که به اصل گذر جاده از آنجا که منطقه های چهارگانه سازمان هست ایراد گرفته، اکنون ممکن نیست دادن زمین در آن منطقه را بپذیرد اما بنیادگفت که «پس من هم جاده را نمی‌سازم و از کار کنار می کشم. خودتان جاده را بکشید».

دولت هم که آن زمان پولی در بساط نداشت و شرایط بعد از جنگ بود و دوران سازندگی و بودجه برای سازندگی شهرهای خراب کردن شده بود، ناچار شد بپذیرد. آقای رفسنجانی پذیرفت و اظهار کرد «با مسئولین مراجع طبیعی توافق کنید و به سازمان محیط زیست چیزی نگویید تا نگاه کنیم چه می‌خواهید». او در مورد تعیین مسیرها از سوی مجری به قانون اظهار کرد:« یکی از مسیرهایی که قصد داشتند در جاده چالوس و روستای «شهرستانک» بود که ناصرالدین پادشاه هم در آنجا کاخی داشته و بقایای آن نیز هست. او در جواب به این سؤال که به چه سبب خود دولت و سازمان محیط زیست مسیر دیگری را به بنیادمستضعفان پیشنهاد نداد؛ چون که بنیاد مجری بود و به صورت اساسی این حق دولت بود که مسیر معین نماید نه مجری، اظهار کرد:« آن‌ها اظهار کردند راه دیگری نیست و ما همین کار را کردیم و وادار گردیدیم قسمتی از بودجه سازمان را که برای حفظ منطقه های بود، به یک مشاور بدهیم تا مسیرهای جایگزین را برای این آزادراه معین نمایند.

یکی از مسیرهایی که مشاور ما مشخص نمود مسیر جاده باریک جیپ روی«دوهزار» بود که مردم الان هم از این جاده گذر می کنند و از زمان حسن صباح بوده و اسمش «قلعه الموت» بود که الان به «معلم کلایه» سرشناس هست و به تنکابن می رود. جاده دیگری هم هست که به «سه هزار» سرشناس هست و مهندس مشاور حتی نقشه ومسیر و تونل و وضع جاده کنونی و تمام مشخصات را درآورده بود اما بنیاد مستضعفان نپذیرفت و اظهار کردند که این مسیر سخت بوده وبرای مردم دور هست. در حالی که جاده اتوبان بود و سخت هم نبود و تفاوتش شاید ۸۰ یا ۹۰ کیلومتر بود».

اصرار بر یک مسیر غیرکارشناسی

این استاد محیط زیست دانشگاه در ادامه تاکید کرد:« مسیر آزادراه تهران-شمال، بدترین مسیر و گزینه برای این طرح بوده که کارشناسی نشده هست. هدف از ساخت این آزادراه، دسترسی ساده و سریع تهران به سواحل شمال بود. این فکر از قدیم ذهن بسیاری از مسئولین را به خود مشغول کرده بود که چون بر طبق آمارهای عرضه شده از سوی وزارت و پلیس راه، جاده تهران – چالوس پرترددترین جاده ایران هست، باید این راه را کوتاه تر و ساده تر کنیم تا مردم با سرعت و آسانی بیشتری آن را طی کنند، مثل زیادی از دیگر جاده ها، بدترین گزینه موجود برای حل معضل رفت و آمد جاده ای تهران به شمال انتخاب شد و طرح آن در سال ۱۳۷۵ در هیات دولت تصویب شد». محرم نژاد تاکید کرد:«‌برای ما نیز همین سؤال مطرح بود که به چه سبب مسیری انتخاب شده که کوهستانی هست و این همه تونل و پل دارد و باید برای ادامه مسیر، کوه را بشکافند؛ در حالی که راه های دیگری هم وجود دارد.

حتی همان زمان یکی از مهندسین مشاور راه و ساختمان یک راه بسیار جالبی را پیشنهاد کرده بود و آن راه الموت قزوین بود. به نظر ما این مسیر بسیار خوب تر بود؛ هم هزینه های کمتری داشت و هم منطقه مراقبت شده نبود اما آن‌ها اصرار عجیبی داشتند که باید از این مسیر گذر کنند». او در مورد دلیل اصرار بنیاد مستضعفان بر این مسیر اظهار کرد:«بعدها دلایل اصرار آن‌ها را متوجه شدیم و به نظر می رسد فکرهایی پشت این قضیه بوده و اینکه زمین های مسیر این آزادراه بسیار مرغوب هست و اگر این زمین ها گرفته گردد، ویلاسازی ها در سطح کلان اتفاق می افتد و زمین‌های فوق قیمت شان آن‌قدر بالامی رود که بتواند هزینه های آزادراه را هم تامین کند.

فکر می‌کردند اگر به جای دیگر بروند، این مرغوبیت و نرخ را نخواهد داشت؛ پس آن تامین هزینه ها و سودهایی که ممکن هست در اینجا به دست بیاورند در جای دیگر به دست نخواهند آورد. در حقیقت بیشتر فکر زمین بودند و اینکه این ۶ میلیون مترمربع که هنوز مکانش مشخص نشده، در کنار این آزادراه باشد. این نکته را بعدها مطرح کردند. طبیعی بود که زمین کنار آزادراه قیمت بالایی پیدا می کند و نفع کلانی هم دارد. بنیاد مستضعفان قصد دارد آن زمین‌ها را برای «شهرک‌سازی» به فروش برساند تا شاید افرادی که آنجا ویلا می سازند به سادگی با طی دو ساعت راه از منطقه «کن» تهران، به ویلاهایشان برسند. حال شما حساب کنید این زمین ها چقدر توان دارد نرخ پیدا نماید. وقتی هم که دولت به آن‌ها زمین نداد، آغاز کردند به تصرف زمین هایی که بعدها دادستان کل کشور اعلام نمودند که زمین ها را از آن‌ها پس گرفته اند».

دلیل مخالفت محیط زیست

او در مورد دلیل مخالفت کارشناسان محیط زیست وقت با مسیر فعلی آزادراه تهران- شمال اظهار کرد:« ما همان زمان از مسئولین وزارت راه خواستیم گزینه های متفاوت دسترسی مردم تهران و بخش های مرکزی کشور را به شمال عرضه کنند؛ چون راه تهران – چالوس تنها گزینه موجود نیست؛ بلکه گزینه ای هست که از قدیم وجود داشته و مردم هم از آن استفاده می کنند وجاده های دیگری هم مثل فیروزکوه و هراز و حتی جاده رشت وجود دارد،اما مسئله با اهمیت این بود که در مصوبه تهران – شمال، مسیر اتوبان مشخص نشده بود و در سال ۷۵ دولت تنها مکانیسم کار را تصویب کرد».

او در جواب به این سؤال خبرنگار قانون که یعنی گزینه «آزادراه تهران-شمال» بدون تعیین مسیر، تصویب و پروژه آغاز شد، اظهار کرد:« متاسفانه همین طور بود. دولت وقت می خواست انجام این کار را به بخش خصوصی واگذار کند و مثل اغلب کشورهای دنیا به عهده بخش خصوصی بگذارد و درآمد حاصل از آزادراه را که بعدها با اخذ عارضه ها تامین خواهد شد، به عنوان استهلاک سرمایه حساب کند. البته این روش از نظر مدیریتی مشکلی نداشت؛ مثل بانک ملی که سرمایه‌گذار آزادراه زنجان – تبریز هست؛ خیلی ها برای سرمایه گذاری آمدند تا اینکه بنیاد مستضعفان به عنوان بخش خصوصی وارد قضیه شد ودولت هم موافقت کرد که این بنیاد آزادراه را بسازد». محرم نژاد در مورد میزان بودجه تخمین شده آزادراه تهران-شمال اظهار کرد:« تخمین اولیه بودجه آزادراه، ۱۵۰ میلیارد تومان بود که طبق آن قرار شد تا ۳۰ سال بعد از ساخت آزادراه، عارضه ها آن را بنیاد مستضعفان به عنوان سرمایه گذار اخذ کند؛ اما بعد آشکار شد هزینه ۱۵۰ میلیارد تومان طی ۳۰ سال تامین نمی گردد وبر همین اساس قرار شد بقیه را دولت تامین کند (چیزی در حدود ۴۰ درصد)؛ در اینجا چون دولت نمی خواست به صورت مستقیم سرمایه گذاری کند، قبول کرد زمین دولتی در اختیار کارفرما قرار دهد تا بخشی از هزینه های آزادراه تامین گردد. در مصوبه دولت هم به همین صورت آمده که قسمتی از هزینه های طرح را در قالب ۶ میلیون مترمربع زمین، به بنیاد مستضعفان بدهند».

معاون اسبق سازمان مراقبت محیط زیست در جواب به این سؤال که پس به چه سبب الان رقم واگذاری زمین های مراقبت شده به ۳۶ میلیون مترمربع دست یافته؛ درحالی که شما رقم ۶ میلیون مترمربع را مصوب و موافقت کردید، اظهار کرد:«از این افزایش متراژ واگذاری اطلاع ندارم».

مسیر آزادراه چه طور تعیین شد؟

محرم نژاد با تاکید بر اینکه وزارت راه مسیر دقیقی را مشخص نمی کرد و ما به همین دلیل با آن‌ها دچار چالش شدیم، اظهار کرد:« مسیر را در حقیقت به صورت غیرعلمی یعنی از روی نقشه هوایی، با قلم یا مداد می‌کشیدند و درحقیقت یک مسیر مطالعه نشده را عرضه می کردند. وقتی که ما متوجه شدیم این آزادراه از منطقه مراقبت شده البرز مرکزی گذر می کند، حساسیت نشان دادیم».این دکترای محیط زیست در مورد ارزش‌های اکولوژیک منطقه البرز مرکزی اظهار کرد:«این منطقه کوهستانی از منطقه های مراقبت شده سازمان محیط زیست هست که یک طرفش آب و هوای منطقه شمال را دارد با باران زیاد و جنگل های زیاد و طرف دیگرش، یعنی البرز تا نزدیک تهران، کوهستانی هست با آب و هوای متمایز و حدود ۴۰۰ هزارهکتار پهنه که در بین منطقه های مراقبت شده ما منحصربه فرد هست و در هیچ جای دنیا پیدا نمی شود».

محرم نژاد در جواب به این سوال قانون که با چنین اهمیت اکولوژیک، به چه سبب سازمان مراقبت محیط زیست وقت اذن ساخت اتوبان را در این مسیر داد، اظهار کرد:« مجوزی داده نشد. چون وقتی بخش خصوصی مثل بنیاد مستضعفان می خواهد طرحی را اجرا کند و زمین و گشایش اعتباراز دولت نمی‌خواهد، بدون مجوزهم می تواند ساخت‌وساز را آغاز کند. در چنین مواردی مکانیسم های کنترل بسیار محدود هست. ممانعت سازمان محیط زیست موجب گردید کارفرما برای اخذ مجوز اقدام کند. شرطی که از سوی سازمان محیط زیست اعلام شد، این بود که «نظام زیستی منطقه به هیچ عنوان نباید به هم بخورد» بعد هم از مسئولین بنیاد خواستیم که مسیری را مشخص و میزان تخریب و راهکارهای کاهش آن را نیز مشخص کنند. آن‌ها هم بعد از مدتی، گزارشی را آوردند و اظهار کردند یک سوم مسیر داخل کوه هست که باید تونل بخورد و بقیه آن هم خارج از تونل هست که مقدار زیادی از آن، پل می خورد؛ به چه سبب که باید از میان دره های عمیق گذر کند. آن‌ها اظهار کردند هیچ تخریبی نداریم و اصلا دست به ترکیب اکوسیستم نمی‌زنیم و تازه با پل‌هایی که ایجاد می گردد آن اکوسیستم محافظت می شود».

بعضی خراب کردن های پروژه

محرم نژاد در جواب به این سوال که درواقع پروژه‌ای در این شکل و اندازه و با این همه هزینه، بدون برنامه‌ریزی و غیرهدفمند اجرا شد،گفت:« بله، برای ما نیز تعجب آور بود که چه طور می گردد راهی به این سختی را با پیش بینی ها و تصور ها و انحراف زیاد ایجاد و اجرا کرد. به نظر آن‌ها این گونه بود که به عنوان مثال برای ساخت یک پل اقدام می کردند؛ اگر به مشکل جدی برمی خوردند منصرف می گردیدند. ما این روش را قبول نداشتیم؛ ولی آن‌ها می اظهار کردند چاره ای جز این نداریم. چون محیط بشدت کوهستانی هست و ما نمی دانیم با چه مشکلاتی روبه رو خواهیم شد. بنابراین طرح ما این هست که گاهی مسیر را با مشکلات پیش آمده تغییر بدهیم. در نهایت قرار بر این شد که هرگونه تغییری به اطلاع سازمان محیط زیست برسد وگرنه ما قبول نداریم و آن‌ها با این پایبندی، کارشان را آغاز کردند».

معاون اسبق سازمان مراقبت محیط زیست در مورد دیگر مسائل این طرح اظهار کرد:« یک مشکل این بود که بنیاد مستضعفان می اظهار کرد مسیری که ما تعیین کرده ایم قطعی نیست. ما جواب دادیم چه طور مسیری که هنوز قطعی نیست، هزینه اش را تخمین زده اید؟ و چه طور بابتش زمین گرفته اید؟ بنیاد می اظهار کرد چون نقشه‌برداری مسیر خیلی مشکل هست و راه باید سریع آغاز گردد واین مسائل را در حین کار سر و سامان بدهیم. متاسفانه کار آن گونه که قرار شده بود پیش نرفت. یکی یکی از تخلفاتی که در حین کار رویت شده بود، مسئله نخاله های ساختمانی بود. قرار بود اگر مسیری را صاف می کنند با خاک آن، بخش هایی باشد که خاکبرداری شده؛ یعنی همدیگر را خنثی کنند و منحصرا خاک جا به جا گردد و نخاله‌ای باقی نماند؛ اما عملا در همان قسمت کوچکی از راه که از کن آغاز شده بود، مقدار زیادی نخاله ریختند. ما گفتیم اگر می خواهید در منطقه حفاظت‌شده این‌گونه کار کنید، ما برخورد می کنیم. اظهار کردند نه، آنجا این کار را نمی کنیم». معاون اسبق سازمان محیط زیست در مورد بعضی تخریب های پروژه آزادراه تهران-شمال اظهار کرد: « یک نمونه اش بستر رودخانه چالوس بود که تخریب شد و من متعجبم که آیا سازنده آزادراه تهران – شمال هیچ راه دیگری بجز گذر از بستر رودخانه و تخریب آن نداشته هست؟

معاون اسبق سازمان محیط زیست در مورد بعضی تخریب های پروژه آزادراه تهران-شمال اظهار کرد: « یک نمونه اش بستر رودخانه چالوس بود که تخریب شد و من متعجبم که آیا سازنده آزادراه تهران – شمال هیچ راه دیگری بجز گذر از بستر رودخانه و تخریب آن نداشته هست؟درواقع جای تاسف هست که وزارت نیرو به این‌ها اذن داده و در حقیقت این وزارتخانه نیز در این میان مقصر هست. این کار خطرهای زیادی من جمله سیل را برای منطقه در پی داشته و دارد. چند سال بعد خاکریزی کردند تا سطح بستر رودخانه را به قسمت های قبلی جاده برسانند و میزان زیادی هزینه صرف کرده اند اما موفق نشده اند. این مسئله برای ما حل نشده که مسیری که از ابتدا انتخاب شد، مسیر سخت و عجیبی بود که کار خودشان را دشوارتر کرد؛ در حالی که می توانستند راه های خوب تر را انتخاب کنند و این علاوه بر محیط زیست برای خودشان هم خوب تر بود. تخلف های دیگری هم بود. البته همین طولانی شدن زمان ساخت آزادراه خسارت زیست محیطی داشت؛ به چه سبب که مدیریت زیست محیطی طرح که از سوی سازمان انجام می گردد متوقف شده، خاک ها در نقاط متفاوت دپو شده و اصلاحاتی که قرار بوده صورت پذیرد، انجام نشده و به حال خود رها شده بود و البته ساخت جاده و ادامه پروژه نیز خسارات جدی تری را وارد خواهد کرد».

محرم نژاد در انتها اظهار کرد:« از آنجا که در کشورهای پیشرفته، دولت هیچ کار عمرانی انجام نمی‌دهد و این گونه طرح ها توسط بخش خصوصی اجرا می گردد، تخلف از قانون ارزیابی، مجازات سنگینی دارد اما در کشور ما، پروژه‌های بزرگ که بر طبق قانون نیاز به «ارزیابی زیست محیطی» دارد، در دست دولت بوده و طبیعی هست که دولت، خودش را تنبیه نمی کند و اگر محیط زیست باور مسئولین نباشد ارزیابی زیست محیطی طرح ها به راحتی زیر پا گذاشته می گردد. نکته دیگر اینکه قوه قضاییه هم باید از محیط زیست حمایت کند. وقتی بر سر عدم رعایت قوانین محیط زیست، بین محیط بان و پیمانکار درگیری به وجود می‌آید و پرونده حقوقی تشکیل می گردد، قوه قضاییه رسیدگی کند. محیطبان جلوی بولدوزر می ایستد اما قانون از او حمایت نمی کند. بنابراین به نظر می رسد بهترین کار این هست که دولت یک سیاست اعلام کند و بگوید که ارزیابی را قبول دارد یا خیر؟ و اگر نپذیرفته است فشار آوردن به دولت بی معنی هست. اگر با بی میلی و بی اعتقادی و باری به هر جهت می‌خواهد، بگذراند اعلام کند تا ما نیز ریشه این بی‌توجهی به قوانین زیست محیطی را بدانیم.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88408

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.