تاریخ ارسال : ۱۰ دی ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۳۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

وجود جدول ۱۷ مصداق بی‌انضباطی در نظام بودجه ریزی کشور است

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه فضای مجازی خبرگزاری دانشجو، غلامرضا کاتب در مورد پیشنهاد حذف جدول ۱۷ لایحه بودجه سال ۹۶ که مورد موافقت اعضای کمیسیون برنامه، بودجه نیز قرار گرفته است، گفت: این پیشنهاد از سوی چند نفر از نمایندگان مطرح شد و من -اگرچه حق رأی در کمیسیون مذکور را نداشتم- اما درباره لزوم حذف آن صحبت کردم؛ ضمن اینکه در سال‌های گذشته نیز پیشنهاد حذف این جدول را مطرح کرده بودم.

 

نماینده مردم گرمسار و آرادان در  مجلس شورای اسلامی در مورد چرایی لزوم حذف جدول۱۷ از بودجه سالانه، گفت: مجموع اعتبارات دستگاه‌ها و موسسات موجود در جدول ۱۷ رقم بسیار زیادی است که هیچگونه نظارتی بر عملکرد آنها وجود ندارد؛ ضمن آنکه آن تعداد از این دستگاه‌ها که دولتی هستند، طبیعی است که باید ذیل دستگاه‌های دولتی خود بروند.

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه افزود: در حال حاضر دو فدراسیون (فدراسیون کشتی با جوخه و فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای) در این جدول بودند درحالیکه دلیلی ندارد آنها به صورت جدا ردیف اعتباری داشته باشند زیرا حدود ۵۰ فدراسیون ورزشی وجود دارد که همه در جداول زیرمجموعه وزارت ورزش و جوانان هستند؛ چرا باید این دو فدراسیون از وزارت ورزش جدا باشند و زیر مجموعه جدول ۱۷ آمده و مستقیم پول بگیرند؟

 

وی تصریح کرد: شهرکی به اسم «شهرک مهدیه» اعتبار مستقیم در ردیف بودجه می‌گیرد در صورتی که حدود ۶۰ شهرک در سرتاسر ایران داریم که پردیسان، پرند و… از جمله آن هستند؛ فرق این شهرک با بقیه شهرک‌ها چیست؟

 

کاتب با بیان اینکه این تبعیض ناروا و بی‌عدالتی محض است، افزود:اگر بناست یک شهرک ردیف مستقل بودجه داشته باشد، بقیه هم باید بگیرند و اگر بنا به تبعیض نیست، «شهرک مهدیه» هم باید از استثنا درآید و مانند همه شهرک‌ها زیر مجموعه شرکت شهرک‌های کشور قرار گیرد.

 

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، چنین رویکردی را مصداق بی‌انضباطی و بی‌نظمی در نظام بودجه ریزی کشور دانست و تصریح کرد: اینکه هر کسی که توانست به دستگاه سازمان مدیریت و برنامه ریزی دسترسی داشته باشد و با ارتباط و لابی، ردیف بودجه مستقل دریافت کند، نه براساس عقل و منطق است و نه بودجه ریزی نظام و نه قانون اساسی آن را می‌پذیرد ضمن آنکه با تمام اصول قانون اساسی مغایرت دارد.

 

وی با تاکید بر اینکه مجموعه‌های موجود در این جدول باید ذیل مجموعه اصلی خود آورده شوند و نه به صورت مجزا، تصریح کرد: پیشنهاد مورد اشاره ناظر به حذف کلی بودجه جدول ۱۷ نبود؛ بلکه منظور این بود که این اعتبارات از حالت جدول درآمده و به بخش‌های مربوط به خود برود. مثلا دو فدراسیون جدول۱۷ به زیر مجموعه وزارت ورزش و جوانان برود و همچنین شهرک مهدیه به زیر مجموعه شهرک‌ها برود و اگر فرهنگی است به زیر مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد برود.

 

عضو مجلس در شورای نظارت بر صداوسیما با بیان اینکه جدول ۱۷ آش شله‌قلمکاری است که هیچکس متوجه آن نیست، گفت: فلسفه این پیشنهاد انضباط مالی بود، نه محرومیت دستگاه‌های فرهنگی از یک بودجه و اعتبار. اصلا موضوع فرهنگی و غیر فرهنگی بودن مجموعه‌های موجود در این جدول نیست بلکه اعتراض اصلی، حذف بی‌نظمی‌های موجود در بودجه‌ریزی است.

 

کاتب در ادامه خاطر نشان کرد: اصل حرف به این جهت است که قانون‌گذار، دیوان محاسبات و سازمان بازرسی باید بتواند نظارت کامل بر نحوه هزینه کرد بودجه را داشته باشد اما در این جدول نمی‌دانیم در شهرک نامبرده و بقیه موارد به چه کسی اعتبارات می‌دهند. هر سال این جدول تکرار می‌شود و گاهی نیز با تغییرات و کم و زیاد شدن موارد آن در لایحه دولت های مختلف می‌آید ولی کسی هم جزئیات آن را نمی‌داند و در مجموع جدول بی‌سروسامانی است.

 

وی تصریح کرد: هیچ متولی اصلی برای مجموعه های نام برده شده در جدول شماره ۱۷ آن وجود ندارد و ماموریت این مجموعه ها نیز مشخص نیست. به عنوان مثال به دستگاهی بودجه‌ای داده و از او خواسته می‌شود پروژه و طرحی را انجام دهد و برای پروژه و آن طرح تعریفی وجود دارد اما این جدول ۱۷ هیچ تعریفی ندارد.

 

عضو هیئت رئیسه مجلس در پایان گفت: جدول۱۷، ۵۰ردیف اصلی و ۱۱ ردیف فرعی دارد که در مجموع ۶۶ردیف است و اعتبارات آن ۱۷۹میلیارد تومان اعتبارات جاری و ۵۳ میلیارد تومان اعتبارات عمرانی دارد که سرجمع اعتبار این ۶۶ دستگاه ۲۳۲ میلیارد تومان می‌شود.

 

جدول شماره ۱۷ مربوط به کمک به اشخاص حقوقی غیردولتی موضوع جزء ۳ ردیف ۵۴۰۰۰۰ جدول شماره ۹ است. جدول شماره ۹ برآورد اعتبارات ردیف‌های متفرقه سال۹۶ ردیف(شماره طبقه بندی) ۵۴۰۰۰۰، اعتبارات نهادهای خاص یا همان جدول۱۷ است./

 

منبع: خانه ملت


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=35858

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.