تاریخ ارسال : ۱۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۰:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

وحشت قهرمانان از سفر به ایران!

«شطرنج بازان مطرح جهان، استادان بزرگ این بازی، گفته اند که بازی های ایران را تحریم می کنند…»

به گزارش شلمچه نیوز،  پایگاه خبری تلگراف انگلیس (Telegraph) با انتشار گزارشی در رابطه با اعطای میزبانی مسابقات قهرمانی شطرنج زنان به ایران، از مخالفت برخی شطرنج بازان با این موضوع به علت قانون حجاب در ایران سخن به میان آورد.
در این گزارش عنوان شده است: «شطرنج بازان مطرح جهان، استادان بزرگ این بازی، گفته اند که بازی های ایران را تحریم می کنند و در یک رسوایی برای فدراسیون جهانی شطرنج، این فدراسیون را متهم کردند که به حقوق زنان اهمیت نداده است.»

 

در این گزارش به اظهارات نازی پایکیدزه، قهرمان بازی های شطرنج زنان آمریکا در سال ۲۰۱۶ در این رابطه استناد شده که عنوان کرده است این بازی ها را تحریم خواهد کرد.

۱۳۹۵۰۷۰۹۰۰۰۲۲۸_photol

پس از آن نیز برخی دیگر از رسانه ها به انعکاس این موضوع پرداخته و به عنوان مثال پایگاه خبری شبکه سی ان ان (CNN) به مصاحبه با این شطرنج باز آمریکایی پرداخته است.

 

پس از بزرگنمایی اظهارات یک شطرنج باز و تعمیم آن به تمامی شطرنج بازان زن، سوزان پولگار قهرمان شطرنج زنان دنیا ضمن کذب دانستن این خبر رسانه انگلیسی اظهار داشت:اطلاعی در مورد حجاب در مسابقات ندارم اما تا به اکنون هیچ بانویی از ۶۴ شطرنج‌باز شرکت کننده در اعتراض این مسئله نه با من نه با فدراسیون شطرنج زنان صحبتی نکرده است.

۱۳۹۵۰۷۰۹۰۰۰۲۲۰_photoa

وی در مورد خبر منتشر شده تلگراف گفت: «این خبر نادرست است. من مشکلی با حجاب ندارم و از دیگر شطرنج باز بانو دیگر درخواست دارم در صورت داشتن مشکل با این مسئله آن را با فدراسیون شطرنج زنان یا فدراسیون جهانی شطرنج در میان گذارد.»

 

در این میان شیوه پرداختن پایگاه خبری شبکه صدای آمریکا (VOA) به این خبر قابل توجه است. صدای آمریکا در گزارشی تحت عنوان “وحشت شطرنج بازان زن از اعطای میزبانی مسابقات قهرمانی شطرنج زنان به ایران” به انعکاس این موضوع پرداخته است.

 

صدای آمریکا ضمن بزرگنمایی در این رابطه می نویسد: «فدراسیون جهانی شطرنج تصمیم گرفته است مسابقات قهرمانی شطرنج زنان در سال ۲۰۱۷ در ایران برگزار شود اما میزبانی مسابقات زنان در ایران با یک چالش عمده مواجه است: حجاب اجباری و مخالفت زنان نامی عرصه شطرنج با آن.

 

شطرنج بازان مطرح زن ساعاتی بعد از انتشار خبر میزبانی ایران برای مسابقات شطرنج با “وحشت” به این خبر واکنش نشان داده اند.»

 

در حالی که رعایت قوانین هر کشور برای کسانی که به عناوین مختلف به آن کشور سفر می کنند، امری کاملا طبیعی است، رسانه های معاند تلاش دارند حتی از یک حادثه ورزشی نیز تا جای ممکن سوء استفاده نمایند.

 

البته در رابطه با اظهارات شطرنج باز آمریکایی نیز می توان با کمی جستجو، حدس زد که اعتراض او از کجا آب می خورد. او در گفته های خود به مسیح علینژاد، روزنامه نگار ایرانی ساکن خارج و کمپین او با نام «آزادی یواشکی من»، اشاره می کند و می گوید که تن دادن به حجاب، حمایت از سرکوب زنان در ایران است!

 

اعتراضات این چنینی به لزوم رعایت حجاب در یک کشور اسلامی و دم زدن از آزادی زنان از سوی برخی رسانه های غربی در حالی است که برخی کشورهای غربی زنان مسلمان را به خاطر حجابشان تحت فشار قرار می دهند. تابستان امسال، موضوع اذیت و آزار زنان مسلمان توسط پلیس فرانسه در سواحل این کشور و مجبور کردن آن ها به کنار گذاشتن حجاب به موضوعی جنجالی تبدیل شده بود.

جام نیوز


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=26241

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.