تاریخ ارسال : ۰۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۴:۴۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ورزشگاه ۶۰۰۰ نفری “انقلاب کرج” اسیر بروکراسی اداری هست

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرج، ، ورزش و جوانان از وزارت‌خانه‌های نو ظهور در کشور هست و انتقادات زیادی درباره ادغام آن وجود دارد. از این بحث که گذر کنیم ورزش و جوانان در هر استان با چالش‌ها و مسائل زیادی روبه‌رو هست که کم بودن زیر ساخت‌های ورزشی و مسائل درگیرکننده با حوزه جوانان و آسیب‌های این حوزه از اقدامات بسیار با اهمیت در اداره کل ورزش و جوانان شمرده می‌شود.

استان البرز یک استان نوپا با زیرساخت‌های ضعیف ولی با استعدادهای درخشان در عرصه ورزش و جوانان هست. امیر غفرانی از سال ۹۵ سکان‌دار ورزش و جوانان البرز گردید. وی که رزومه‌ ورزشی پررنگی دارد از کشتی‌گیران مطرح کشور، نایب ریاست اسبق فدارسیون کشتی، مشاور حقوقی وزارت ورزش و جوانان، دبیر کمیسیون ماده ۵ وزارت ورزش و جوانان، سرمربی و سرپرست اسبق تیم کشتی گنج‌نامه همدان و عضویت در شواری شهر همدان در دوره اول را در کارنامه خود دارد.

گفت‌وگوی تفصیلی تسنیم با امیر غفرانی مدیرکل ورزش و جوانان البرز را در ادامه بخوانید.

تسنیم: اندکی از کارکرد خود از سال ۹۵ بگوئید؟ آیا رضایت دارید؟

غفرانی: : وزارت ورزش و جوانان برای معیارهای ارزشیابی خود سه سطح کشوری دارد، که هشت استان که کلانشهرهای کشور در آن قرار دارند در سطح اول و ۱۱ استان نیز که البرز در بین آن‌ها هست در سطح دوم تقسیم بندی می‌شود. اداره کل ورزش و جوانان استان البرز در سال ۹۵ عنوان برتر استان‌های سطح دوم کشور و در کل استان‌ها کشور نیز مقام دوم را اکتساب کرد؛ شاخص‌ها و ارزیابی‌های وزارت خانه نیز مستند هست.در جشنواره شهید رجایی در شاخص‌های مخصوص رده اول و در ارتباطات عمومی نیز رده برتر کشور را اکتساب و در حوزه فنی و مهندسی استان البرز اول و در حوزه جوانان نیز برای ۵ سال رده برتر کشور را اکتساب کردیم و معتقدم در حوزه جوانان فعالیت‌های بیشتری نسبت به حوزه ورزش انجام شده هست.

در اوائل سال ۹۵ ، ۱۲۲ سمن ثبت شده وجود داشت، ولی هم حالا ۱۵۵ سمن فعال هست. به سبب اینکه چهره بنده ورزشی هست همه فکر می‌کنند که من به سمت ورزش اشتیاق دارم ولی این مورد درست نیست. در این سال‌ها خانه جوان کرایه و بازنمایی گردید و در انتظار زمین برای احداث خانه جوان نیز هستیم که ۲٫۵ ۵ میلیارد تومان از قسمت ۰٫۲۷ ۲۷ درصد دریافت می‌شود و بر طبق توافق باید زمین رایگان از جانب راه و شهرسازی در اختیار ورزش البرز قرار گیرد که تاحالا این اتفاق اجرایی نشده هست و این مبحث را پیگیری کرده که زمینی مناسب برای جوانان جانمایی گردد.

به سبب کم بودن زیر ساخت ورزشی در استان البرز به طبیعت زده‌ایم

۴۶ ۴۶ مسابقه قهرمانی کشور و ۲ مسابقه بین المللی کشتی در استان البرز برگزار گردید و مسابقات فوتبال زیر ۱۶ ساله نوجوانان قاره آسیا و سه مسابقه بین‌المللی فوتبال در کرج میزبانی گردید که در تاریخ ورزش البرز این میزبانی‌ها بی‌سابقه هست و با این که ابزارها استان البرز نسبت به استان تهران، اصفهان، فارس، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی پایین تر هست ولی با اقدامات انجام شده شایسته تمجید وزارت ورزش و جوانان گردیدیم. ۴۳ ۴۳ مجمع انتخاباتی هیئت‌های ورزشی در این مدت برگزار گردید و از این تحولات ۵۰ مدال استانی، کشوری، جهانی و آسیایی اکتساب گردید و ۱۰۰ درصد اکتساب این نتیجه به خاطر تحولات بود. البته چند هیئت ورزشی هم ضعیف هست که باید به این هیئت‌ها کمک گردد.

به سبب اینکه استان البرز زیرساخت مناسب ورزشی ندارد، ما ورزش را به طبیعت جابه جا کرده و ورزش هوایی در ساوجبلاغ احداث گردید و از رودخانه کرج برای قایقرانی استفاده کردیم و مسابقات رالی(اتومبیلرانی) و دوچرخه‌سواری از فضای طبیعت استفاده می‌شود و این کار هم به سبب این هست که زیرساخت وجود ندارد.

شهرداری‌ها به ما باید در زمینه سمن‌ها و سالن‌های ورزشی کمک کنند. " "سمن‌های استان البرز در پارک و فضای عمومی جلسه برگزار می‌کنند" که در انواع و اقسام گرایش‌ها نیز فعالیت دارند. ۱۲۰ ۱۲۰ برنامه برای دهه فجر سال کنونی توسط حوزه جوانان پیش‌بینی شده هست و ۴۵۲ مراسم همه گیر نیز در دهه فجر برگزار می‌شود. البرز نخستین استان کشور هست که مجمع جوانان دارد. پذیرفته ام که فعالیت‌های حوزه جوانان کمتر رسانه‌ای نشده هست ولی از طرفی دیگر طرح تدبیر زندگی برای تعلیم قبل ازدواج در حال انجام هست و باید این تعلیم در پیش از ازدواج توسط زوج‌های جوان فراگرفته گردد و کارنامه آن به دفترخانه‌های ازدواج تحویل گردد.

تسنیم: در حوزه سالن‌های ورزشی چه اقداماتی انجام شده هست؟ ورزشگاه ۶۰۰۰ نفری انقلاب کرج کی به اتمام می‌رسد؟ مشکل کلیدی کجاست؟

غفرانی: : طبق ماده ۸۸ قانون وزارت ورزش و جوانان که قانون محل درآمد کرایه سالن‌ها هست؛ یک میلیارد و دویست میلیون تومان از محل کرایه سالن‌های ورزشی توسط اداره کل ورزش و جوانان استان البرز در سال ۹۲ دریافت گردید. در سال ۹۴ این مبلغ به دو میلیارد و دویست میلیون رسید و در مدت مسیولیت من این درآمد به دو میلیارد و ۷۹۵ میلیون تومان در سال ۹۵ و در سال جاری به سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان افزایش یافت. بخش عمده این مبلغ دو مرتبه به هیئت‌ها باز می‌گردد. در سال ۹۵ دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از کرایه سالن‌های ورزشی به هیئت‌های ورزشی و شهرستان‌ها کمک گردید و سال کنونی نیز ۲ میلیارد تومان به هیئت‌ها پرداخت شده هست و ۵۰۰ میلیون تومان دیگر نیز تا انتهاء سال پرداخت می‌شود. در این مبحث باید قانون مراعات گردد. ۴۹ ۴۹ مکان اجاره‌ا‌ی ورزشی در البرز بود، که الان به ۱۱۹ مکان دست یافته هست؛ البته در استان البرز ۱۷۰ مکان ورزشی هست ولی به عللی تنها ۱۱۹ مورد قدرت کرایه دارد و البته به خاطر کم بودن زیرساخت هر سالن ورزشی در هفته یک روز به هیئت‌ها اختصاص می‌یابد.

مشکل ورزشگاه ۶۰۰۰ نفری انقلاب کرج گیرودار اداری هست

مشکل ما در زیرساخت، مجموعه ۶ هزار نفری ورزشی انقلاب هست. از ارزش ۰٫۲۷ ۲۷ درصد، ۵ میلیارد تومان قسمت استانی و ۲۰ میلیارد از سر جمع اعتبارات اختصاص یافته هست؛ الان پروژه فعال هست ولی پیشرفت آن کم هست؛ ۵۳ درصد نیز پیشرفت فیزیکی دارد. مشکل کلیدی این هست که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با شرکت تجهیز اماکن ورزشی کشور باید تفاهم‌نامه‌ را امضا نمایند تا ارزش این پروژه از استان البرز به شرکت تجهیز ساخت اماکن ورزشی جابه جا گردد تا آن‌ها نیز کار را تکمیل کنند. نزدیک سه ماه هست که پیگیری می‌کنیم ولی کاری انجام نشده هست. تفاهم نامه پروژه ۶ هزار نفری بین سازمان مدیریت و برنامه ریزی با شرکت تجهیز در گیر و دار مراحل اداری هست و هیچکس هم جوابگو نیست. ۷ ۷ میلیارد رقم این ارزش هست. وزیر ورزش و جوانان هم برای بازنمایی پروژه ۶ هزار نفری تا هفته دولت سال ۹۷ قول دادند ولی چند ماه هست که درگیر این موافقت‌نامه هستیم و این تنها سالن ورزشی بزرگ برای استان البرز هست.

۹ ۹ زمین چمن در این مدت بازنمایی گردید و ۲ زمین نیز در حال بازنمایی هست و در فردیس مجموعه ورزشی با حضور وزیر ورزش و جوانان بازنمایی گردید. در مجموع چهار پروژه نیمه کار در البرز هست و چند سالن که ایراداتی داشت نیز در حال ترمیم هست و بعضی سالن‌ها جانمایی خوب نداشته هست که باید درست گردد.

تسنیم: پیشینه ۲۸ سال مسیولیت دارید؟

غفرانی: من متولد اول آبان ماه ۱۳۴۵ هستم.

تسنیم: شما جایی اظهار کردید که مهاجرت به استان البرز مجال هست؟ در حالتی که زیادی آن را تهدید می‌دانند.

غفرانی: : شما توجه کنید که در شهرستان نظرآباد، ماهدشت و کرج از تمام اقشار ایران حاضر هستند و این یعنی زیرساخت بدنی قوی انسانی در البرز؛ و من می‌توانم از این مورد برای پیشبرد ورزش استفاده نمایم. شهرستان نظرآباد استعدادهای کشتی بسیار قوی دارد و این مورد ها برای استان البرز مجال هست. در نظرآباد والیبال و کشتی و در محمد شهر کشتی بسیار پر طرفدار و با بیننده هست و برای من در ورزش مجال ایجاد می‌کند. در شهرستان‌های استان البرز برای اینکه این مبحث به تهدید تبدیل نشود سمن‌های فرهنگی و قرآنی راه‌اندازی گردید. سمن‌ها بررسی کارکرد داشته و معتقدم که سمن‌ها سوپاپ برای جوانان هست. در این مدت اداره کل ورزش و جوانان استان البرز کار را به سمن‌ها واگذار کرده؛ شخصیت و مسیولیت پذیری به آن‌ها یاد داد و در کنار آن‌ها، ما هم نظارت داریم.

تفاهم‌نامه با سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز برای معرفی اسپانسر مالی اجرایی نشد

تسنیم: اسپانسرهای مالی یا سازمان صنعت، معدن و تجارت و شهرک‌های صنعتی کمک می‌کنند و چقدر تاحالا کمک کردند؟ آیا مفید پای کار ورزش البرز آمده‌اند؟

غفرانی: : یک تفاهمی با سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز منعقد شده هست به این نیت که از این ۳ هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی فعال در استان البرز، ۱۰۰ برند به ما معرفی کنند و مکررا نیز درخواست ها کرده‌ایم که این شرکت‌ها، هیئت‌های ورزشی و تیم‌های ورزشی البرز را تحت پوشش قرار دهند؛ ولی متاسفانه کاری در این مبحث انجام نشده هست. از آقای موفق چندین بار درخواست ها و درخواست کردیم که جایگاه ها صنعتی و اسپانسرهای مالی قسمتی از هزینه تبلیغات خود را در ورزش هزینه نمایند و این مبحث برای دو طرف مفید هست.

الان گسترش فولاد تبریز در آذربایجان شرقی تبلیغات برای فوتبال انجام می‌دهد که برای استان البرز این کار می‌تواند اجرایی گردد. تفاهم هم منعقد گردید ولی شاید تمایلی به انجام این کار نیستند و امید داریم تفاهم‌نامه اجرایی گردد و تبلیغاتی نیز باید از شورای شهر به ورزش البرز اختصاص یابد.

تسنیم: با افتخار آفرینی جانبازان و معلولین استان البرز و جمعیت قابل ملاحظه آن‌ها، آیا وجود یک سالن ورزشی در البرز برای آنان مناسب هست؟

غفرانی: : یک سالن در مجموعه انقلاب هست که طبق ماده ۲۷ باید سرمایه‌گذاری گردد، ولی تاحالا سرمایه‌گذاری اعلام مشارکت نکرده هست و در حوزه جانبازان و معلولین یک سالن(استقلال) به این مورد اختصاص یافت.

تسنیم: چند درصد بودجه عزیمت ریاست جمهوری به البرز در حوزه ورزش و جوانان تخصیص و جذب گردید؟ بودجه ورزش و جوانان به تفکیک چقدر هست؟

غفرانی: : از ۱۱ میلیارد و ۸۵۵ میلیون تومان ارزش عزیمت ریاست جمهوری برای ورزش و جوانان، دو میلیارد و ۵۴۰ میلیون تومان از این عزیمت با سندهای دریافت گردید؛ ولی تخصیص سال کنونی نیامده هست و در سال ۹۶ اداره کل ورزش و جوانان هنوز مبلغی از این ارزش عزیمت دریافت نکرد. از اعتبارات ملی اداره کل ورزش و جوانان استان البرز ۳۲ درصد برای جوانان و ۶۸ درصد برای حوزه ورزش اختصاص دارد. در سال ۹۶، بیست و شش هزار و ۲۸۳ تعداد وام‌های ازدواج هست، که ۹۳۷ نفر در انتظار سهمیه، ۷۰۹ نفر در انتظار تعیین شعبه، هزار و ۳۰۳ نفر در انتظار تکمیل مدارک، ۴۶۶ نفر در انتظار دریافت وام و سه هزار و ۴۱۴ نفر کل تقاضاکننده در انتظار وام ازدواج هستند.

تسنیم: نظر شما در مورد ورود بانوان به ورزشگاه‌ها چیست؟

غفرانی: : من دو نظر دارم اول واقعی و دوم حقوقی؛ نظر حقوقی من همان دیدگاهی هست که وزارت ورزش و جوانان اعلام می‌کند، در بعضی از رشته‌های ورزشی حضور خانواده‌ها اجتناب‌ناپذیر هست. فرزند خردسال دارد باید خانواده در کنار وی باشد و ورزش‌هایی که در حد نونهالان و نوجوانان هستند حضور خانواده‌ها الزامی هست. مسابقات ورزشی در سطح استان البرز که اختلاط زن و مرد باشد تاحالا برگزار نشده هست.

تیم اکسین سال کنونی بسیار پاستوریزه هست/ اذن خارج شدن اکسین را از البرز نمی‌دهم

تسنیم: به چه سبب اشخاص غیرفوتبالی در فوتبال هستند؟ حاشیه‌های غیرفوتبالی وجود دارد؟ اکسین به چه سبب حاشیه دارد؟

غفرانی: : سامانه فوتبال هست، افرادی وجود دارند به اسم مدیر بازاریابی(ایجنت) که از جانب فدارسیون مجوز دارند که قانونی هست، ولی متاسفانه بعضی از اشخاص به سبب اینکه منفعت مالی دارند در کنار فوتبال قرار می‌گیرند. تیم اکسین نیز سال کنونی بسیار پاستوریزه هست و بازیکنان این تیم با رزومه و آزمایش فنی وارد اکسین گردیدند و هر کسی در این تیم توپ می‌زند به اندازه مناسب پول گرفته‌ هست.زیرساخت ورزشی در اختیار اکسین گذاشتیم. باید این تیم در استان البرز محافظت گردد. سه سال هست که مدیریت باشگاه اکسین ۲۰ میلیارد تومان هزینه نموده هست، بنابرین باید پشتیبانی گردد. سال کنونی به ریز مسائل مالی اکسین وارد گردیده و نگذاشتیم فراوان هزینه گردد. مجموعه استان باید به اکسین کمک کنند. اداره کل ورزش و جوانان استان البرز هم تا نیم فصل از تیم پول دریافت نکرد که خود کمک هست و البته باید این مبلغ توسط تیم پرداخت گردد. اذن هم نمی‌دهم این تیم از استان البرز خارج گردد و تیم اکسین باید اشخاص مسئول خود را به اداره کل ورزش و جوانان و هیئت فوتبال البرز نزدیک کند تا طرف حساب مشخص گردد.

تسنیم: مجمع انتخاباتی هیئت فوتبال البرز پس از آقای محمودی به چه سبب برگزار نشد؟

غفرانی: : این مورد قانون آئین نامه هیئت‌های ورزشی هست که باید شش ماه سرپرست مشخص گردد تا انتخابات دو مرتبه برگزار گردد و روند قانونی هست.

تسنیم: مواردی از پلمب باشگاه‌ها در استان البرز وجود داشته هست؟

غفرانی: : اگر در باشگاه‌ها مواردی مثل داروهای غیرمجاز، رقص و این نوع اقدامات غیرمجاز باشد، شدید برخورد می‌شود. ۲۰ ۲۰ مورد پلمب باشگاه‌ها در سال جاری انجام گردید و ۱۱۹ مورد مجوز بهره‌برداری باشگاه نیز در سال ۹۶ صادر گردید. بازرسی و قیمت‌گذاری توسط اداره کل ورزش و جوانان البرز با نظم انجام می‌شود.

تسنیم: به چه سبب هیئت‌های ورزشی به جزیره ثبات و سکوی پرت مسئولان شهری در البرز تبدیل گردیده هست؟

غفرانی: : ورزش باید از پتانسیل و ابزارها ارگان‌ها استفاده نماید. در البرز فکر می‌کنم، ۱۰ الی ۱۵ مسئول شهری و اجرایی در هیئت‌ها مسئول هستند و برای این هیئت‌ها کمک و هزینه آوردند و چاره‌ای در این خصوص نیست؛ ولی اداره کل ورزش و جوانان البرز اذن ورود به همه اشخاص را نمی‌دهد و اولویت با اشخاص ورزشی هست ولی توان یک مدیر این هست که از مراجع مالی سایر دستگاه‌ها استفاده نماید.

تسنیم: اگر موضوع علیرضا کریمی رسانه‌ای نمی‌شد، این ظرفیت کمک‌ها و توجه‌ها به او انجام می‌گرفت؟ مثل ابوالفضل آرمیده که فراوان هم رسانه‌ای نشد؟

غفرانی: : آرمیده وقتی در بستر بود ریاست هیئت پزشکی استان البرز و بنده مکررا از وی عیادت کردیم و کارهایی هم برای برای وی انجام گردید و حاشیه‌ها حول مبحث آرمیده را جمع کرده و دو مرتبه ابوالفضل به تمرین کشتی برگشته هست و اصل کمک توسط ریاست هیئت کشتی و اداره کل ورزش و جوانان البرز انجام گردید. رهبر معظم انقلاب و تمام سران کشور از کار شایسته علیرضا کریمی تجلیل کردند و حمایت‌ها از وی نیز انجام گردید.

تسنیم: سؤال آخر؛ با آقای یزدانی خرم در فدارسیون کشتی به مشکل برخورد کردید؟

غفرانی: : من معتقدم نباید غیر از خانواده کشتی فردی وارد مجموعه کشتی گردد.

گفت‌وگو: محمدعلی حسن‌نیا


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=85003

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.