تاریخ ارسال : ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۶:۱۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ورود هزاران شبکه «حلقه صالحین» به روند قرآنی/ استقبال مردم تهران از مهد های بسیج/ حضور بسیج در شورای پیشرفت گره گشا خواهد بود

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، ۵ به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار فرهنگی ، ۵ سال گذشته یعنی ۲۲ آبان‌ماه ۹۱ در زمینه تحقق منویات مقام معظم رهبری و اعمال برنامه‌های منشور پیشرفت قرآنی کشور و نیز سیاست‌گزاری، پیشرفت، ترویج، سازگاری، انسجام، نظارت و ارتقای کیفی و کمی فعالیت‌های قرآن و عترت در بین بسیجیان تهران بزرگ و رده‌های تابعه سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) و آحاد مردم، مجموعه‌ای تحت عنوان «سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ» در دوران فرماندهی سردار کاظمینی در سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تشکیل شد و دکتر «رحیم قربانی» از فعالان قرآنی کشورمان که قبل از آن نیز مسئولیت‌های قرآنی متفاوتی در مجموعه‌های دیگر دولتی و انقلابی بر عهده داشت، بعنوان معاون سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ منصوب گردید.

حدود سه سال بعد از ایجاد سازمان قرآن و عترت سپاه تهران، سازمان بسیج مستضعفین  نیز با هدف دقت به موضوعات قرآنی بر آن گردید تا فعالیت‌های قرآنی را از درون مجموعه ادارهی و معاونتی سازمان بیرون کند و آن را بصورت مستقل هدایت کند بر همین اساس بود که در دوران فرماندهی سردار نقدی، به طور رسمی «دارالقرآن بسیج» ایجاد گردید و اداره دارالقرآن نیز با محافظت طرف به رحیم قربانی سپرده گردید.

به مناسبت گرامیداشت هفته بسیج اظهار کرد و گویا با رحیم قربانی معاون سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بزرگ و مدیر دارالقرآن بسیج کشور انجام گردید که تفضیل آن را در ادامه می‌خوانید:

سازمان قرآن و عترت بسیج تهران با هدف احیاء قرآن در بین بسیجیان تشکیل شد

تسنیم:سازمان قرآن و عترت سپاه محمد رسول الله (ص) تهران بزرگ با چه هدفی ایجاد شد؟

قربانی: سازمان قرآن و عترت بسیج تهران، آبان‌ماه ۹۱ ایجاد شد؛ در آن سال، پژوهش های در بخش‌های متفاوت تهران از سوی سپاه تهران انجام شده بود و در واقعیت تهدیدات متفاوتی در پایتخت شناسایی و احصاء شده بود، به همین مقصود، قطعی گردید تا ۲۰ اقدام بنیادی از طریق سپاه در پایتخت صورت پذیرد که یکی از این کارهای، اعمال وسیع فعالیت‌های قرآنی در سطح تهران بود و برای اینکه هیچ ساختار مهارتی برای این امر در سپاه تهران وجود نداشت و خیلی هم به آن دقت نمی‌شد، این مبحث در فرمان کار جای گرفت و سازمان قرآن و عترت نشکیل گردید. البته این رسالت بسیج و سپاه هست که نهاد و مجموعه‌های مجری و مسئول لازم هست کار ذاتی خود را انجام دهند و بسیج و سپاه هر وقت حس کرد خلایی در برنامه‌هایشان وجود دارد و ورودش به این امر لازم و ضروری هست به این عرصه وارد می‌شود و این مبحث در بسیج تهران نیز به همین شکل بود؛ هنگامی که این احتیاج احساس گردید، سازمان قرآن و عترت بسیج تهران تحت دیدگاه فرماندهی وقت سپاه تهران تشکیل گردید و به فضل الهی از آن سال اول، بدون مکان و نیروی آدمی کار را آغاز کردیم و در پنجمین سال شاهد آن هستیم که علاوه بر سازمان، ۲۳ مرکز قرآنی در منطقه های و نواحی مقاومت  تهران دایر گردید و اکثر از یک هزار رابط قرآنی در پایگاه‌های بسیج تهران فعال گردیدند.

۳۲۰ ۳۲۰ مهد کودک قرآنی در سطح تهران فعال شده هست و مربیان مجرّب و تعلیم دیده نیز در آنجا مشغول فعالیت می باشند. اکثر از ۸۵۰ مکتب‌خانه قرآنی در زمینه احیای سنت قرآن‌خوانی در منازل فعال گردیدند در قسمت محافظت قرآن نیز از سال ۹۳ کار انجام گردید و ۴۵ مرکز مهارتی محافظت قرآن تشکیل گردید و اکثر از ۸ هزار قرآن‌آموز بحث محافظت قرآن را در این جایگاه ها آغاز کردند و برنامه خاصی بر این مبحث در دیدگاه گرفتیم تا در حلقه‌های تربیتی صالحین  پایگاه‌های بسیج به این امر بپردازند و این کار هم آغاز شده هست تا بسیج تهران بصورت مخصوص وارد عرصه محافظت گردد تا قسمت خودش را در تحقق تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن که از منویات رهبر معظم انقلاب هست، انجام دهد.

برخی فعالیت‌ها نیز که مورد احتیاج بسیجیان تهران بود، در فرمان کار جای گرفت. مبحث نهضت قرآن‌آموزی با هدف ارتقاء روخوانی و روانخوانی قرآن در بین بسیجیان و بحث تعلیم مفاهیم قرآن و برپایی کارگاه‌های تعلیمی قرآن چه در حوزه مهدویت، نهج البلاغه و چه در سبک زندگانی قرآنی من جمله کارهای انجام شده هست که تا هم حالا نیز در سطح وسیعی برگزار می‌شود. دقت به بحث هنر، فیلم و حضور جهادگرانه عزیزان قرآنی در منطقه های محروم نیز مورد دقت جای گرفت.

در حال حاضر ده‌ها گروه جهادی قرآنی در سطح تهران و سطح کشور بصورت خودجوش به منطقه های محروم اعزام گردیدند و به اعمال فعالیت‌های قرآنی پرداختند، در حالی که قبل از آن هیچ نهاد فرهنگی و قرآنی به این مبحث ارزشمند نمی‌پرداخت و به کمک خدا با ورود به این مبحث، جریان‌سازی بوجود آمد و بعضی از نهادها نیز به این عرصه قدم گذاشتند.

بحث ارائه الگو‌های سبک زندگانی قرآنی که مهم‌ترین آنان شهدای قرآنی می باشند اعم از شهدای قاری، حافظ، معلم و فعال قرآنی یکی دیگر از کارهای سازمان قرآن و عترت بود که شاید قبل از آن در فرمان کار هیچ دستگاه و نهادی قرار نگرفته بود و سازمان قرآن و عترت به این زمینه وارد گردید و فعالیت‌های گسترده‌ای را اجرا کرده هست.

 

برای نخستین‌بار بود که مجموعه‌ای قرآنی وارد این عرصه گردد و به تولید نمایش‌های هنری بپردازد. این از مورد های بود که در سطح تهران بزرگ اجرا گردید.

نگاهی به کارهای جهادی گروه همخوانی محمد رسول الله(ص)

تسنیم: در مورد تشکیل گروه  همخوانی محمد رسول الله (ص) که از درون فعالیت‌های سازمان قرآن و عترت شکل گرفت؛ توضیحی بفرمائید.

قربانی:

در واقع این گروه نه منحصرا بعنوان یک گروه همخوانی لکن بعنوان گروه جریان‌ساز قرآنی پای به این عرصه گذاشتند و در خیلی از مواقع فراتر از توقع کار جهادی کردند.

۸۰ قاری قرآن گروه محمد رسول الله(ص) را معیت می‌کنند

تسنیم: تعداد اعضاء گروه در بدو تشکیل چند نفر بود؟ و تا هم حالا به چند نفر دست یافته است؟

قربانی:

اعضای گروه محمد رسول الله(ص) به ۳۱۳ نفر افزایش خواهد یافت

تسنیم: آیا به همین منوال به تعداد اعضای گروه اضافه خواهد شد؟

قربانی:

تسنیم: آیا جامعه بیننده شما در سازمان قرآن و عترت بسیج تهران، عموم مردم هست و یا منحصرا بسیجیان هستند؟

قربانی: اولویت فعالیت‌های قرآنی در  سپاه تهران، در طراز اول برای بهره‌مندی بسیجیان از محیط قرآنی هست و یکی از اغراض تشکیل این سازمان نیز همین نیت بود. سنجشی در سال ۹۳ در میان بسیجیان تهران انجام گردید و متاسفانه دستاورد های این سنجش نشانگر آن بود که سطح سواد قرآنی بسیجیان تاحدودی رضایت‌بخش نیست و به همین جهت زیادتر برنامه‌ها متمرکز به برپایی دوره‌های تعلیم قرآن برای بسیجیان در فرمان کار جای گرفت.

استقبال‌ بی مثل مردم از مهدهای کودک بسیج

تسنیم: این مهد‌ها را بصورت مستقل اداره می‌کنید یا تحت نظارت سازمان بهزیستی فعالیت می‌کنند؟

قربانی: 

تسنیم: آیا سازمان بهزیسیتی استانداردهای خاصی را برای مهدها تشریح کرده است؟

قربانی: 

تسنیم: این مهدها تحت نظارت نواحی پایداری اداره می‌شوند؟

قربانی:

تسنیم: فرمودید برپایه سنجشی که از بسیجیان صورت گرفت، بسیاری از بسیجیان در امر قرآن احتیاج به تعلیم دارند. این سنجش چه تاریخی انجام شد؟

قربانی: این سنجش چه تاریخی انجام شد؟ دو سال جلو بود که از ۲۰ هزار نفر از بسیجیان این سنجش گرفته گردید.

تسنیم: یعنی سه سال بعد از تشکیل سازمان قرآن و عترت بسیج تهران سنجش گرفته شد؟

قربانی: بله، ابتدا فعالیت خاصی را در سطح تهران آغاز کردیم؛ تصورمان این بود بسیجیان در امور قرآنی توانمندی بسیاری خواهند داشت و ما لازم هست در بحث‌های پیشرفته‌تری همچون تفسیر و محافظت و غیره برنامه‌ریزی کنند اما شاهد آن بودیم بعضی از این عزیزان در بحث روخوانی و روانخوانی هم سیطره قدر کفایت ندارند. این بود که ما بر روی ۲۰ هزار نفر از بسیجیان فعال تهران سنجشی انجام دادیم و دستاورد های نشانگر آن بود که لازم هست در مورد ارتقاء سواد قرآنی در بین بسیجیان فعالیت کنیم.

سنجش وضع قرآنی؛ پیش‌نیاز‌های عضویت فعال بسیج

تسنیم: بعد از گرفتن سنجش؛ چه برنامه‌هایی را برای ارتقاء سواد قرآنی بسیجیان اجرا کردید؟

قربانی: بر اساس سازگاری که با معاونت تعلیم و تربیت که وظیفه حلقه‌های صالحین بر عهده آنهاست و از طرف دیگر هماهنگی‌ با معاونت بسیج که وظیفه صادر کردن کارت عضویت بسیجیان را عهده دار هست،  قطعی گردید تا تمام بسیجیان سیر قرآنی و شناسنامه قرآنی دارا باشند و  زمانیکه بسیجی بخواهد به عضویت فعال درآید لازم هست بحث تائیدیه قرآنی بسیجی بر روی پرونده او قرار گیرد تا دست کم بحث روخوانی و روانخوانی آن حل شده باشد.

تسنیم: در موضوعات تعلیمی و خصوصاً در حوزه جذب مربیان قرآن تا چه میزان از توانایی‌های خارج  ازسازمان استفاده کرده‌اید؟

قربانی:  به جهت پیشرفت فعالیت‌های قرآنی، دوره‌های تربیت مربی در میان بسیجیان راه‌اندازی خواهیم کرد تا به نیازهایی که داریم برسیم.

بسیج تمام فعالیت‌های قرآنی مصوب شورای پیشرفت را اجرا می‌کند

تسنیم: آیا این رسالت در سازمان قرآن و عترت هم روند دارد و مجموعه قرآنی بسیج در زمان‌های گوناگون به مساعدت دیگر نهادهای قرآنی آمده است؟

قربانی: آیا این رسالت در سازمان قرآن و عترت هم روند دارد و مجموعه قرآنی بسیج در زمان‌های گوناگون به مساعدت دیگر نهادهای قرآنی آمده است؟این مبحث منحصرا دربردارنده سازمان قرآن و عترت نمی‌شود و به دارالقرآن بسیج هم تعلق دارد. یکی از رویکردهایی که ما داریم علاوه بر کاوش فعالیت‌های قرآنی، جریان‌سازی و مطالبه‌گری فعالیت‌های قرآنی از دستگاه‌های ذیربط هست که در این زمینه در بسیاری از کمیته‌ها و کارگروه‌ها، بسیج حضور فعالی دارد و بدون ملاحظه و تعارف هر کجا ایراد و اشکالی دیده می‌شود، اظهار موضع می‌کند. ما حتی در مبحث فعالیت شورای پیشرفت فرهنگ قرآنی که از سال ۸۸ ایجاد شده است  و در مورد اغراض و ماموریت‌های شورا و عدم تحقق ماموریت‌هایشان خورده گیری کردیم، حتی تا مکانی که هنگامی نگاه کردیم، تذکرات اثر نمی‌کند با یک درخواست رسمی به ریاست شورای پیشرفت فرهنگ قرآنی اظهار گردید که بسیج این آمادگی را دارد تا با نصف هزینه‌هایی که به بحث قرآنی در کشور تعلق داده می‌شود تمام فعالیت‌های مصوب شورا را اجرا کند که متاسفانه به این هم خیلی جواب ندادند. در بحث همکاری با نهادها و سازمان‌ها نیز همکاری مطلوبی را تا هم حالا داشته‌ایم و هر جا مساعدتی از بسیج خواسته گردید، پیشتیبانی و پشتیبانی انجام شده هست، همان طور که در چند مرحله پیکارهای بین‌المللی قرآن کریم قسمت و کمیته‌ای به بسیج سپرده گردید.

درخواست حضور بسیج در شورای پیشرفت فرهنگ قرآنی پذیرفته شد

تسنیم: شما تقاضایی داشتید تا بسیج نماینده‌ای در شورای پیشرفت فرهنگ قرآنی داشته باشد؟ این درخواست به کجا رسید؟

قربانی: درخواست کردیم تا مدیران در شورای پیشرفت از حجم بسیج استفاده کنند چراکه دقت خاصی به این حجم و قدرت بسیج نمی‌شد.

تسنیم: بسیج عضو کدام یک از کمیسیون‌های مهارتی شورای پیشرفت فرهنگ قرآنی خواهد شد؟

قربانی:

تسنیم: آیا حضور بسیج در شورای پیشرفت فرهنگ قرآنی که بروکراسی خاصی دارد  از سرعت و قوت اعمال برنامه‌هایش که از ویژگی‌های بسیج به شمار می‌آید، نمی‌کاهد؟

قربانی: 

تسنیم: سازمان قرآن و عترت بسیج تهران و دارالقرآن بسیج با قرارگاه خاتم الاوصیا(عج) همکاری دارد؟

قربانی: با قرارگاه خاتم الاوصیا(عج) نشست ها مکرری داشتیم و به نحوی جنس فعالیت‌های آنان در سطح تهران همانند فعالیت‌های بسیج هست و در واقعیت اعمال فعالیت‌های قرآنی بسیج راه برای آنان هموارتر کرده هست اما مجموعاً نشست ها و تعاملات مشترکی با یکدیگر داریم.

تسنیم: سازمان قرآن و عترت بسیج تهران در مرحله فرماندهی سردار کاظمینی بنا نهاده گردید. آیا با رفتن وی و نصب سردار یزدی به فرماندهی سپاه تهران دقت به فعالیت‌های قرآنی بسیج کماکان با قوت ادامه دارد؟

قربانی: آیا با رفتن وی و نصب سردار یزدی به فرماندهی سپاه تهران دقت به فعالیت‌های قرآنی بسیج کماکان با قوت ادامه دارد؟سردار کاظمینی در طول تصدی فرماندهی خود در سپاه تهران کارهای قابل ملاحظه‌ای داشتند و اگر دست ما مکانی می‌رسید وی را بعنوان خادم قرآن ارائه می‌کردیم چراکه در وقت خود، دگرگونی قرآنی در سپاه تهران ایجاد کردند.

حضور در اتحادیه موسسات قرآنی طبق احتیاج قرآنی بود

تسنیم: آیا این حضور خصوصی بود و یا به نمایندگی از بسیج وارد شدید؟

قربانی: آیا این حضور خصوصی بود و یا به نمایندگی از بسیج وارد شدید؟خیر، در این انتخابات به‌عنوان یک فعال قرآنی شرکت کردم. در تهران اکثر از ۶۰۰ نهاد قرآنی وجود دارد و برپایه بررسی‌هایی که انجام شده، تهران یکی از محروم‌ترین و فقیرترین استان‌های کشور از منظر فعالیت‌های قرآنی هست. 

تسنیم: آیا از حجم موسسات قرآنی در فعالیت های قرآنی بسیج استفاده می‌کنید؟

قربانی:

۱۴ مسجد «قرآن محور» تا انتهاء سال شناسایی و ارائه می‌شوند

تسنیم: بسیج حجم بسیاری همچون پایگاه‌های بسیج در اختیار دارد و عمدتاً پایگاه‌های بسیج در مکان مساجد دایر هست امّا خیلی از حجم و محیط مساجد در مباحث قرآنی استفاده نمی‌شود. از این فضا چگونه توانسته‌اید استفاده کنید و چه برنامه‌هایی را برای مساجد داشته‌اید؟

قربانی: برای دارالقرآن بسیج برنامه ۵ ساله‌ای تدوین شده هست که یکی از آن مورد ها، موضوعات مسجد‌محوری هست که در طول این ۵ سال اجرا خواهد گردید تا بتوانیم به ازای هر ناحیه بسیج، یک مسجد قرآنی دارا باشیم تا آن مسجد بعنوان مسجد کانونی فعالیت‌های منطقه را تحت پوشش قرار دهد. سال کنونی در سطح تهران ۱۴ مسجد قرآنی بعنوان کانون فعالیت‌های قرآنی شناسایی و ارائه خواهند گردید. و دقت داریم تا ۵۰۰ مسجد را به ازای هر ناحیه در سطح کشور بعنوان مسجد قرآنی مخصوص دارا باشیم.

دارالقرآن بسیج لازم هست جایگاه خوب تری در شهرستان‌‌ها داشته باشد

تسنیم: شما هم ریاست سازمان قرآن و عترت بسیج تهران و هم ریاست دارالقرآن بسیج کشور را بر عهده دارید. قبل از این طرح شده بود برای اینکه بتوانید در یکی از این دو واحد متمرکز شوید، یکی از سمت‌ها را واگذار خواهید کرد؟

قربانی:  قبل از این طرح شده بود برای اینکه بتوانید در یکی از این دو واحد متمرکز شوید، یکی از سمت‌ها را واگذار خواهید کرد؟ در مبحث دارالقرآن بسیج، مدت وقت کمی هست که وظیفه را به بنده واگذار کردند. قبل از آن دارالقرآن بعنوان موسسه قرآنی بسیج فعالیت داشت و با همکاری دوستان و تمهیدات ریاست سازمان بسیج بعنوان دارالقرآن بسیج ادامه یافت که از مرداد ماه سال کنونی این بحث آغاز گردید. دارالقرآن بسیج، فراز و نشیب‌های متفاوتی داشته هست و چندین سالی هم هست که دقت خاصی به آن نشده هست و چون بحث مطالبه‌گری از سوی بنده و سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بود، درخواست کردند تا دارالقرآن را بنده اداره کنم و این وظیفه را بر عهده بگیرم. طبق تخمینی که داشتیم به این دستاورد آمدیم، دارالقرآن بسیج لازم هست جایگاه خوب تری در سطح شهرستان، استان‌ها و کشور دارا باشد. بنده نیروی بسیج هستم و بعنوان مساعدتی به سپاه تهران آمده‌ام. دارالقران بسیج، به فعالیت‌های زیادتری نیازمند هست امّا سردار یزدی به درخواست بنده مبنی بر واگذاری ریاست سازمان قرآن و عترت جواب منفی دادند و طی نامه‌ای به ریاست سازمان بسیج مستضعفین اظهار کردند تا بنده در سپاه تهران بمانم.

تسنیم: رده‌های دارالقرآن بسیج در استان‌ها به چه شکلی فعالیت می‌کنند؟

قربانی: دارالقرآن‌های استانی تحت دیدگاه سپاه استان فعالیت می‌کنند و دارالقرآن های شهرستانی و نواحی زیر دیدگاه دارالقرآن استان اداره می‌شوند. شاید دارالقرآن‌های شهرستان، آن قوت و انسجام قدر کفایت را نداشته باشند که یکی از برنامه‌های مخصوص ما هم احیاء فعالیت های قرآنی در سطح شهرستان‌ها هست. 

 اعتقاد داریم بسیج، بزرگ ترین شبکه قرآنی و از طرف مردم را داراست و امید داریم این شبکه رشد قابل دقتی در این عرصه دارا باشد.  

تسنیم: هر ساله سمیناری تحت عنوان «سوره های سرخ» با هدف گرامیداشت شهدای قرآنی برگزار می‌شود. آیا هر سال شهدای تازهی شناسایی و در این سمینار ارائه می‌شوند؟ آیا برنامه خاصی را برای سمینار سال کنونی در دیدگاه گرفته‌اید؟

قربانی:

تسنیم: بسیج در پی منویات رهبر معظم انقلاب در مورد تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن چه کارهایی را اجرا کرده اشت؟

قربانی:

——————————-
مصاحبه و تنظیم‌: مهدی خدایی و میلاد مرجانی
——————————


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77748

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.