تاریخ ارسال : ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۱۲:۲۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ورود ۲۰ میلیارد دلار کالای قاچاق عامل کلیدی رکود اقتصادی

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی در برنامه «گفتگوی مخصوص خبری» شبکه دو سیما اظهار کرد: در سال ۹۲ اعلام گردید ۲۵ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می گردد، اما طبق ارزیابی گروه تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی که سال کنونی فعالیت خود را شروع کرده است، بین ۵ تا ۷ میلیارد دلار قاچاق کالا در قیاس با سال ۹۲ کاهش یافته است.    آماری که ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز مبنی بر وجود ۱۲ و نیم میلیارد دلار کالای قاچاق اعلام می نماید با ظرفیت کالای قاچاقی که در بازار وجود دارد منطبق نیست.

موسوی لارگانی با بیان اینکه قاچاق تولید کشور را زیر سوال برده اضافه کرد: حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار از مبانی قانونی و غیرقانونی کالای قاچاق وارد کشور می گردد.  اکنون کالای زیادی از صنعتگران در انبارها به سبب نداشتن توان رقابت با کالاهای بیگانه انباشته شده است.

ابراهیم زارعی مدیر کل اقتصادی ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز نیز در این برنامه اظهار کرد: این ستاد آمار ظرفیت کالای قاچاق را طبق مستندات عرضه می دهد، اما منتقدان این آمار مستندی برای سخنان خود ندارند. در سال ۹۲ به میزان ۲۵ میلیارد دلار ظرفیت قاچاق کالا به کشور انجام گردید که در سال ۹۵ به ۱۲ و نیم میلیارد دلار کاهش یافته است.

ابراهیم نقدی مدیر کل حقوقی و قضایی گمرک نیز در این برنامه اظهار کرد: در دو سال گذشته با کوشش زیاد در گردش کالا و پول شفافیت ایجاد شده است.

رضا خشنودی مدیر کل دفتر پیگیری امور قاچاق کالا و ارز دادستانی کل کشور نیز در این برنامه با بیان اینکه رقم قاچاق کالا قابل ملاحظه است اظهار کرد: پرونده های قاچاق در سال ۹۵ در قیاس با سال ۹۴ روند افزایشی داشته و این نشان دهنده برخورد جدی تر با این مساله است.

مدیر کل حقوقی و قضایی گمرک کشور هم اظهار کرد: گمرک مرزبان اقتصادی کشور محسوب می گردد.

ابراهیم نقدی اضافه کرد: در دو سال گذشته گام های موثری در مورد مقابله با قاچاق کالا و ارز انجام شده است که یکی از با اهمیت ترین کارهای در حوزه قاچاق شفافیت گردش کالا و ارز است.

نقدی با اشاره به اینکه وقتی کالایی وارد قلمرو کشور می گردد از طریق چند دستگاه مورد کنترل قرار می گیرد، اضافه کرد: قانون گذار اذن استفاده از سیستم های نوین و شیوه های مدرن دنیا را داده است، بنابراین حالا از سیستم های هوشمند الکترونیکی در گمرکات کشور استفاده می گردد و تمام کالاها تحت نظارت سیستم های هوشمند می باشند.

مدیر کل حقوقی و قضایی گمرک با اشاره به اینکه تمامی داده ها به طور هوشمند کنترل می گردد، اظهار کرد: سال گذشته در حوزه قاچاق توانستیم به توفیقات خوبی دست یابیم.

نقدی با اشاره به اینکه در دو سال گذشته ۵۵۰ مورد قاچاق آدم توسط دستگاه ایکس ری کشف شده است، دنبال کرد: در بحث کشف مواد مخدر در دنیا رده اول را اکتساب کرده ایم، استفاده از کالایی که به طور قانونی وارد کشور می گردد برای جامعه مفید است.  نباید به کالایی که قاچاق است تنها از بعد اقتصادی توجه کرد لکن باید از جهت امنیت، تندرستی و فرهنگ نیز به آن نگاه گردد.

ابراهیم زارع مدیر کل ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به اینکه ظرفیت قاچاق کالا در سال ۹۵، ۱۲ و نیم میلیارد دلار تخمین شده است که ۷ میلیارد دلار آن قاچاق خروجی فرآورده های نفتی است، اظهار کرد: ثبت تلفن همراه تلفن همراه مصداق بارز اجرای ماده ۱۳ قانون مقابله با قاچاق کالا است.

وی با اشاره به اینکه آمار واردات قاچاق از گمرک گرفته می گردد، اضافه کرد: ظرفیت قاچاق حول هر کالا تخمین می گردد، در طی چهار سال گذشته به مستمر به کمیسیون اقتصادی و حقوقی مجلس گزارشات ستاد را عرضه داده ایم.

زارع با اشاره به اینکه در دولت نهم و دهم یک بار ظرفیت قاچاق برآورده گردید، اضافه کرد: سال ۸۷ ظرفیت قاچاق کالا ۱۹ میلیارد دلار اعلام گردید، بنابراین باید نرخ ها اصلاح گردد، هر سال حدود یک میلیارد دلار ظرفیت قاچاق ورودی کاهش می یابد.

موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس  نیز اضافه کرد: قاچاق کالا و ارز یکی از علل با اهمیت رکود کشور است.

رضا خشنودی مدیر کل دفتر پیگیری امور کالا و ارز دادستانی کل کشور در ادامه برنامه با اشاره به اینکه در بحث مقابله با قاچاق کالا و ارز قانون گذار ستادی را حدس کرده است تا به مقابله با کالای قاچاق و ارز بپردازد، اظهار کرد::در این حوزه به توفیقاتی رسیده ایم، اما تا رسیدن به هدف کلیدی راه زیادی در پیش است.

وی با اشاره به اینکه دادستانی کل کشور مرجع نظارتی محسوب می گردد، اظهار کرد:: تا وقتی که اقتصاد تعرفه کانون است، هر جا تعرفه افزایش پیدا می نماید قاچاق توان دارد سودآوری داشته باشد بنابراین باید در وضعیت تعرفه ها تجدید نظر کرد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=92609

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.