تاریخ ارسال : ۰۸ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۱۲:۳۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

وزارت خارجه این بار هم مردم را محرم نمی‌داند؟

در شرایطی که موضع رسمی قوه قضاییه مخالفت با تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران است، و حتی جواد لاریجانی آن را “لانه فساد” نامیده، باید دید وزارت خارجه چه تصمیمی درباره آن خواهد گرفت؟

به گزارش شلمچه نیوز،  فدریکو موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بحبوحه بحث تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران، وارد ایران شده است.

خود موگرینی علت این سفر را « گفتگو درباره سوریه با رئیس‌جمهور روحانی و وزیر خارجه ظریف» عنوان کرده و قرار است پس از تهران به ریاض برود، اما همزمانی این سفر با بحث های مربوط به تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران ابهام برانگیز است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه درباره اهداف سفر موگرینی، علاوه بر موضوع سوریه، از “همکاری های دوجانبه” هم سخن به میان آورده است.

ماجرای تاسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران از زمان تصویب قطعنامه “عادی‌سازی روابط با ایران”  در پارلمان اروپا مطرح شد. یک روز پس از تصویب این قطعنامه، جواد لاریجانی، رئیس ستاد حقوق بشر گفت: اتحادیه اروپا در حوزه حقوق بشر به دنبال ایجاد دفتری در تهران است ولی آنها باید بدانند که دستگاه قضا به آنها اجازه نخواهد داد، لانه فساد خود را در ایران برپا کنند چرا که نه لیاقت دارند و نه صلاحیت این موضوع را .

به عقیده لاریجانی، تاسیس این دفتر به منظور “تماس نزدیک با مدافعان حقوق بشر” است تا زمینه دخالت در کشور در امور مربوط به حقوق بشر با معیارهای غربی، فراهم شود.

حال باید منتظر ماند و دید آیا وزارت خارجه در این خصوص شفاف سازی خواهد کرد و یا مانند برخی از دیگر اقدامات پیشین خود، مثلا در حوزه برجام موضوع برای مردم محرمانه و برای طرف غربی شفاف خواهد شد؟ از طرفی، در شرایطی که موضع رسمی قوه قضاییه مخالفت با تاسیس این دفتر است، باید دید وزارت خارجه چه تصمیمی درباره آن خواهد گرفت؟

صراط

لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=28030

برچسب ها:
, ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.