تاریخ ارسال : ۰۶ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۱۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

وسیله دقیقی برای حذف «کنکور» وجود ندارد/ رده بندی معلمان بودجه خاص قصد دارد

وسیله دقیقی برای حذف «کنکور» وجود ندارد/ رده بندی معلمان بودجه خاص می‌خواهدبه گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه فضای سایبری خبرگزاری میزان، محمد بیراوندی ریاست کمیته آموزش و پرورش مجلس در مورد «اختلاف‌نظر وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری در مورد حذف کنکور سراسری»، گفت: به علل فراوان من جمله تغییر ساختار نظام آموزش و تربیت و اضافه شدن پایه ششم و نیز حذف بعضی امتحانات پایانی، در حال حاضر وسیله دقیقی برای حذف کنکور در دست آموزش و پرورش و وزارت علوم وجود ندارد و حذف کنکور به سادگی اتفاق نمی‌افتد، لکن باید راهکارهایی دیده گردد.

ریاست کمیته آموزش و پرورش مجلس اضافه کرد: عده ای از رشته‌های خاص دانشگاهی اشباع شده‌اند و دیگر نیازی به برپایی امتحان برای آنان وجود ندارد و حتی نمی‌توانیم حجم این رشته‌ها را در دانشگاه تکمیل کنیم.

بیرانوندی اضافه کرد: در شورای عالی آموزش و پرورش این مبحث طرح شده هست که چند درس از پایه یازدهم به طور پایانی برگزار گردد، اما باید حواس‌مان باشد که ابزاری برای سنجش ۶۰ تا ۷۰ درصد از شرکت کنندگان در کنکور سال جاری که قبول نشده و پشت کنکور مانده‌اند وجود ندارد؛ در حالی که آنان می‌خواهند دو مرتبه در کنکور شرکت کنند.

وی در مورد «وضعیت بودجه‌ آموزش و پرورش در سال ۹۷»، بیان داشت: مبحث کسری بودجه آموزش و پرورش منحصرا به سال کنونی بازنمی‌گردد، لکن آموزش و پرورش این کسری را سال‌ها یدک می‌کشد؛ چون که هر سال توجه کمتری به کسری سال‌های قبل وجود دارد و ما احساس می‌کنیم که منحصرا کسری ذی ربط به همین یکسال هست.

ریاست کمیته آموزش و پرورش مجلس یادآور گردید: دولت تلاش‌های قابل ملاحظه ای در این مورد داشته هست اما بعضی دردها در این مورد ثابت است.

بیراوندی با اشاره به کارهای مجلس در افزایش بودجه آموزش و پرورش، افزود: سال گذشته بیشتر از سه هزار میلیارد تومان به سقف بودجه تقدیمی دولت اضافه کرده‌ایم؛ ضمن اینکه در سال جاری مبحث حامل‌های انرژی را داشتیم که از این طریق، کمک قابل ملاحظه ای به آموزش و پرورش می‌شود و کمیسیون تلفیق هزار میلیارد تومان نیز به مبحث نوسازی مدرسه ها اختصاص داده هست که باید این مورد ها در صحن علنی مجلس به تصویب برسد.

وی متذکر گردید: با توجه به کسری بودجه سال‌های گذشته آموزش و پرورش، ابقای بعضی مطالبات فرهنگیان و وجود بعضی مدرسه ها فرسوده، این بودجه کفاف آموزش و پرورش را نمی‌دهد و نیازمند چاره‌اندیشی بنیادی هست.

ریاست کمیته آموزش و پرورش مجلس ابراز داشت: قرار هست رتبه‌بندی معلمان صورت پذیرد و در آن به معیشت، صلاحیت و منزلت فرهنگیان توجه شده و به آن کمک گردد اما سالیان سال هست می‌گوییم قصد اجرا آن را داریم، ولی هر سال این مبحث را به سال دیگر موکول می‌کنیم و هنوز توفیق عملیاتی کردن آن را نداشته‌ایم چون که ارزش خاص خود را می‌خواهند.

مرجع: فارس


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84736

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.