تاریخ ارسال : ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۵۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

وضعیت خانواده آتش نشانان کشته شده در پلاسکو

روزنامه قانون درج کرد: پلاسکو فروریخت و مردم یک شهر را داغدار کرد. اکنون نزدیک به یک سال می گذرد و هنوز عکس ویرانی اولین ساختمان بلند تهران، کابوس شب های زیادی از انسان هایی هست که جان و مال و خاطره های شان را میان خرابه ها گذاشتند و رفتند. انسان هایی که عید سال گذشته را در غم و اندوه از دست دادن عزیزان شان سر کردند و هنوز که هنوز هست، لب های شان خندیدن را به یاد نیاورده هست. کافی هست یک بار از مقابل پلاسکو گذر کنند تا نفس های شان به شماره بیفتد و جان شان آکنده از درد و اندوه گردد.

خانواده ۱۶ آتش نشانی که در این سانحه کشته گردیدند، قسمتی از این انسان ها می باشند. دخترهای و مادران و کودکانی که ۱۰ روز از صبح تا شب با تمام مشکلات کنار دود آهن های سوخته به انتظار ایستادند تا رد و نشانی از عزیزان شان به خانه ببرند و پس از ۱۰ روز با پیکرهای بی جانی رو به رو گردیدند که از اعماق بازمانده های پلاسکو بیرون آمد. چند ساعت بعد تمام شهر پر گردید از بنرهایی که عکس جوان های آتش نشان روی آن نقش بسته بود. « «خداحافظ رفیق»، « مدافعان وطن»، «شهید آتش نشان»، مردم این ها را می اظهار کردند و پیکرها را تشییع می کردند. دیگر تقریبا همه جا از آتش نشان های کشته شده در سانحه پلاسکو با نام شهید یاد گردید. از آنجا که این جوانان جان شان را در راه مراقبت از مردم ازدست داده بودند، شهید نامیده گردیدند. مبحث در مجلس و بنیاد شهید هم مطرح گردید اما به جایی نرسید و خانواده شهدای آتش نشان همچنان پیگیر این ماجرا می باشند.    همسر حسین روحانی، یکی از آتش نشان های کشته شده در پلاسکو در مورد این مبحث به «قانون» می گوید:« از همان روزی که سانحه پلاسکو رقم خورد با توجه به اینکه من دوتا بچه دارم و باید آنان را دست تنها بزرگ کنم، کوشش کردیم که شهرداری آتش نشان ها را منحصرا به نام شهید معرفی کند و از مزایای شهدا استفاده نماییم اما هیچگاه جواب روشنی به ما ندادند و هر بار که از شهرداری پیگیری کردیم، اظهار کردند به مجلس بروید، مجلس رفتیم، اظهار کردند بروید شورای شهر، شورای شهر رفتیم، اظهار کردند بروید بنیاد شهید و سر انجام بنیاد شهید هم هیچ پاسخی به ما نداد».
او با اشاره به اینکه روزهای زیادی را به بنیاد شهید رفته و بی جواب و دست تهی به خانه برگشته، می گوید:« دیگر این برای من با اهمیت نیت که بنیاد شهید شوهرم را شهید معرفی کند یا نه. من بچه هایم را خودم دست تنها بزرگ می کنم. این مبحث را مکررا هم گفته ام و اکنون هم خسته گردید ه ام و دیگر دنبالش نمی روم». برادر شهید حسین روحانی نیز در اظهار کرد و گو با «قانون» می گوید:« شهدای آتش نشان ما در پلاسکو هیچ تفاوتی با شهدای مدافع حرم نداشتند و آنان مدافع میهن شان بودند؛ پس شهید محسوب می شوند و بنیاد شهید باید این را قبول کند». برادر شهید ناصر مهرورز که خودش یکی از آتش نشان های قدیمی سازمان آتش نشانی هست، در مورد پیگیری های شان برای این مبحث به«قانون» می گوید:« پیگیری از حال و روز خانواده آتش نشان های کشته شده در پلاسکو در همان روزهای اول سانحه بود و پس از مراسم چهلم، دیگر کسی با ما ارتباط نگرفت. همان روزهای اول تمام مسئولین اظهار کردند که ما آتش نشان های کشته شده در پلاسکو را شهید اعلام کنیم اما این مبحث فراموش گردید. مسئولین بنیاد شهید به ما اظهار کردند که شرایط شما دربردارنده حال شهدا نمی توان و بنیاد شهید توان ندارد نام آتش نشان های کشته شده را در ردیف شهدا قرار دهد. البته ما مدت های زیادی برای این مبحث پیگیری کردیم اما به ما جواب درستی ندادند».

او با اشاره به اینکه خانواده های آتش نشان های کشته شده در پلاسکو چند بار همگی با هم مقابل بنیاد شهید رفتند تا جواب دریافت کنند ،افزود:« متاسفانه کسی به آنان جواب نداد. باید همان موقع آقای قالیباف کمیته ای را برای پیگیری حقوق آتش نشان های کشته شده در پلاسکو راه اندازی می کرد تا در همان زمان مدیریت او به حق و حقوق مان برسیم. به هر حال این اتفاق در دوره او افتاد و باید پیگیری هایش را هم می کرد. باید با نامه نگاری این ماجرا حل گردد. یک پیرزن و پیرمرد که جوان شان در این سانحه کشته شده باید روزانه از این سازمان به آن سازمان بروند تا حق و حقوق فرزندشان را دریافت کنند. مهرورز از اینکه تا به حال هیچ مقصری برای این سانحه معرفی نشده هست، ابراز دلخوری نمود و اظهار کرد:« آقای داوری به عنوان مدیر عملیات پلاسکو در به قتل رسیدن آتش نشان ها دخیل بود اما الان رییس سازمان آتش نشانی شده هست. این فحش به ما خانواده های داغدیده هست. به هر حال من خودم یک آتش نشان قدیمی در هستم و توقع دارم عاملان این سانحه معرفی شوند».

کمیته پیگیری پلاسکو در مجلس به جایی نرسید

مدتی پس از سانحه پلاسکو، مجلس کمیته ای را با حضور سه عضو از کمیسیون اجتماعی، عمران و بهداشت تشکیل داد تا سانحه پلاسکو را ارزیابی کند و مساعدت های لازم را به خانواده های لطمه دیده برساند. سلمان خدادادی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه گزارش هر سه کمیسیون در صحن علنی مجلس خوانده گردید، اظهار کرد:« گزارش کمیته پیگیری در مجلس خوانده و پیگیری های لازم نیز انجام گردید؛ البته تمام مردم هم در جریان آن جای گرفتند. با توجه به اینکه شغل آتش نشانی سخت و زیان آور هست، در کمیسیون اجتماعی این مبحث پیگیری و تصویب شده هست تا آتش نشان ها از مزایای آن استفاده کنند».    خدادادی با اظهار اینکه در زمان فروریختن این ساختمان از آتش نشان ها به عنوان شهید ذکر شده هست، اضافه کرد:«بالاخره امتیازاتی باید در این راستا به آنان تعلق گیرد. مجلس نیز در آینده پیگیری برای حقوق آنان را انجام خواهد داد». نجفی در جواب به پرسشی مبنی بر حل مشکل خانواده های آتش نشانانی که در سانحه پلاسکو جان خود را از دست دادند، اظهار کرد: مشکلی که مطرح می کنند، ذی ربط به بنیاد شهید هست و بنیاد شهید هنوز خانواده این شهدا را جزء شهدای بنیاد شهید قبول ندارند تا از مزایای موردنیاز استفاده نمایند. او اظهار کرد:«من هم دو مرتبه به بنیاد شهید نامه ای درج کردم و مطرح نمودم که این مبحث دو مرتبه مورد ارزیابی قرار بگیرد. به هر حال آنچه برعهده شهرداری برای خانواده های شهدای سانحه پلاسکو بوده، انجام شده است». اکنون در آستانه یک سالگی پلاسکو هستیم و این در حالی هست که داوری، مدیرعامل سازمان آتش نشانی اعلام نموده هست:« در سازمان آتش نشانی برای شهید محسوب شدن آتش نشانان جانباخته در سانحه پلاسکو نوشته ها زیادی با بنیاد شهید انجام گردید ولی هنوز جواب قطعی داده نشده هست.    همان زمان در پیام مقام معظم رهبری که بسیار روحیه بخش بود، اشاره شد که این ها شهیدان راه خدمت می باشند و سازمان آتش نشانی امتیازهای جان فشانی و ایثارگری برای آنان مدنظر داشته هست ولی از سوی بنیاد شهید شرایطی ایجاد نشده است». داوری، رییس سازمان آتش نشانی همان شخصی هست که رییس عملیات پلاسکو بود و به علت بی کفایتی او، آتش نشان های جان شکست خوردند. محمود میرلوحی، عضو فعلی شورای شهر تهران نیز در اظهار کرد وگو با« قانون» در مورد قانون شهید اعلام کردن آتش نشان های کشته شده پلاسکو می گوید:« هم من و هم شورای شهر فعلی قبول کننده این مبحث هستیم و آن را دنبال می نماییم. اول از همه باید در بنیاد شهید تشریح درستی از این شهدا عرضه بدهیم و بعد حق و حقوق شان را پیگیری کنیم. اگر هم مشکلی در این مبحث وجود دارد، باید با مساعدت هم آن را حل کنیم؛ چون به هر حال این ها هم جوان های شان را در راه محافظت جان هموطنان مان از دست داده اند و خواسته اند از جان برادران شان محافظت کنند که این رقم خورد ».
جواب ها روشن نبود

مبحث شهید اعلام کردن آتش نشان های کشته شده در پلاسکو در جلسه شورای شهر دوره قبل هم مطرح گردید . ابوالفضل قناعتی در مورد آن روزها و برخورد قالیباف با این ماجرا می گوید:« روزی که آقای قالیباف به شورای شهر تهران آمد و در مورد سانحه پلاسکو توضیح داد، از او در مورد پیگیری وضع خانواده شهدای آتش نشان پرسیدیم اما جواب روشنی به ما ندادند. حتی این مبحث هم مطرح گردید که شهدای آتش نشان را جزء شهدای رزم مطرح نمایند که در این باره هم آقای قالیباف سکوت کرد». او شهدا را به دو بخش تقسیم می کند و ادامه می دهد:« ما دو نوع شهید داریم؛ یکی شهید رزم و دیگری شهید خدمت. شهدای رزم که شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم را دربردارنده می گردد و در بنیاد شهید برای آنان پرونده ای تشکیل می دهند و طبق آنچه قانون معین کرده، تسهیلاتی را به آنان می دهند. یکی دیگر هم شهید خدمت هست که پس از سانحه پلاسکو مطرح گردید و دربردارنده جوانانی می گردد که در هنگام خدمت جان شان را از دست می دهند. شرایط و تسهیلاتی که به شهدای رزم داده می گردد، به شهدای خدمت نمی دهند. مساعدت هایی به آنان می کنند اما چندان فراوان نیست. این در حوزه اختیارات شورای شهر و شهرداری نیست و این را باید بنیادشهید آشکار کند. بنظرم الان هم دیر نیست و با توجه به اینکه در دوره جدید نماینده های مجلس و شورای شهر اکثرا اصلاح طلب می باشند، توان دارند در این مبحث به اجماع برسند».

در حالی که تلاش های شهرداری و شورای شهر برای این ماجرا ادامه دارد که روز گذشته امیر خجسته،عضو فراکسیون ایثارگران مجلس انتهاء این ماجرا را اعلام نمود و در اظهار کرد وگو با خانه ملت اظهار کرد:« بنیاد شهید قوانین و قوانینی برای اطلاق عنوان شهید به اشخاص دارد که طبق آنان باید عمل گردد؛ در نتیجه نباید امیدهای واهی به خانواده جانباختگان آتش نشان پلاسکو داد و سیاسی برخورد شود».

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بنیاد شهید باید هر چه فوری تر شرایط شهدای آتش نشان سانحه پلاسکو را با قوانین و ضابطه های تطابق داده و اعلام کند، تأکید کرد: «اگر طبق قوانین، جانباختگان سانحه پلاسکو شهید محسوب می شوند، هر چه فوری تر بنیاد شهید اعلام و شفا سازی نماید و بیشتر از این خانواده شهدای آتش نشان را در بلاتکلیفی نگذارد. دستگاه ها و کسانی که مدعا می کنند جانباختگان سانحه پلاسکو شهید محسوب می شوند باید با برپایی جلساتی با بنیاد شهید، هر چه فوری تر وضع خانواده جانباختگان پلاسکو را تعیین تکلیف کنند.این نماینده مردم در مجلس دهم اضافه کرد: طبق ضابطه های و قوانین عنوان شهید به فردی اطلاق می گردد که در جبهه جنگ جان خود را از دست دهد؛ در نتیجه آتش نشانان جزء این اشخاص محسوب نمی شوند». این عضو فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی در ارتباط با نقش مجلس در این مبحث، اظهار کرد: «اطلاق عنوان شهید به اشخاص ضابطه های خاص خود را داشته و مجلس در این ارتباط نقشی ندارد».


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82794

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.