تاریخ ارسال : ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۳۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

وضع دستگیری شدگان، همچنان در دستور کار

روزنامه «شهروند» از رخدادهای متأثر از ناآرامی های اخیر و کارهای دولت در این زمینه گزارش می دهد.  دو هفته ای هست که از انتهاء اعتراض های خیابانی می گذرد اما همچنان خبرها و حرف و حدیث ها در این مورد ادامه دار هست؛ اگر در روزهای شروع این اعتراضات، زیادتر سخنان مسئولین و چهره های سیاسی در مورد پشت پرده های این اعتراضات بود، اکنون چند وقتی هست که پس از آرام شدن وضعیت، بازداشتی ها و خودکشی ها در زندان کانون اظهار نظر قرار گرفته هست، به به صورتی که بعضی نمایندگان مجلس در این مورد ابراز نگرانی کرده اند و پس از ان که ١٧٠ نماینده خطاب به سران سه قوه خواستار آزادی دستگیری شدگان گردیدند، بعضی از آنان در عمل اخطار داده اند که نباید مصیبت ای چون کهریزک در این ماجرا تکرار گردد.
شاید به سبب همین نگرانی ها باشد که اگر چه از زمان برقرار کردن آرامش و خوابیدن خیز اعتراضات، زیادی از دانشجوهای و دیگر دستگیر شده ها آزاد گردیدند اما بعضی از نمایندگان مجلس و علاوه بر این معاون پارلمانی ریاست جمهوری گفته اند تا جایی که امکان داشته باشد، ارزیابی و رسیدگی به وضعیت دستگیری شدگان را در دستور کار قرار می دهند.
از طرفی  ٠٢  دی ماه بود که حسن روحانی، رییس جمهوری  به عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور مأموریت داد ظرف یک هفته با سازگاری شوراهای تأمین، گزارش دقیقی از حوادث اخیر و افرادی که در اثر این حوادث دستگیر، مصدوم و یا احیاناً کشته شده اند، به تفکیک و بیان دقیق دلیل و چگونگی هر بخش را به وی ارایه کنند. اکنون در حالی بیشتر از یک هفته از مهلت حسن روحانی به وزیر کشور برای تهیه گزارش از حوادث اخیر می گذرد که  سیدسلمان سامانی سخنگوی وزارت کشور در این زمینه  به اعتمادآنلاین گفته که  در این مورد روز شنبه در نشست خبری اطلاع رسانی می کند.
اما در جریان اعتراض های خیابانی تا به اکنون، مقامهای امنیتی و نظامی نیز اهتمام کرده اند گزارشهای خود را از این ماجرا تهیه و تنظیم کنند، به به صورتی که معاون امنیتی وزارت کشور خبر از تهیه گزارشی کامل و پایانی از چگونگی واقع شدن اعتراضات و شرح و تصریح آن طبق واقعیت های برای رسیدن به عواملی که منتج به این اعتراضات شده، داده و از سوی دیگر، آنچه در جریان اعتراض های خیابانی مشهود بوده و تا کنون نیز ادامه دارد، خیز انتقادات از دولت هست که سخنگوی دولت از آن به عنوان پروژه «دولت ستیزی» تعبیر کرده هست. محمدباقر نوبخت با پذیرش چنین فضایی از سوی مخالفان دولت گفته که در این مورد باید با مردم حرف بزنیم و آنان را در جریان امور قرار دهیم، علاوه بر این رابطه خود را با رسانه ها بیشتر از پیش پررنگ کنیم.
عکس العمل معاون روحانی به شایعه بدرفتاری با دستگیری شدگان
معاون پارلمانی ریاست جمهوری با بیان این که نمایندگان خواستار رسیدگی به وضعیت بازداشتی ها مخصوصا بانوان می باشند تا هرچه زودتر تعیین تکلیف و آزاد گردند، گفته هست: طبعا آن قدری که در اختیار دولت باشد مسائل ذی ربط به اشخاص دستگیر شده را پیگیری می کند. حسینعلی امیری در مورد شکایت خانواده های بعضی دستگیری شدگان حوادث اخیر مبنی بر بدرفتاری با آنان و طرح این شکایات با نمایندگان مجلس اظهار کرد: آن چیزی که از طریق نمایندگان به دست من دست یافته این هست که ۴۳ نفر از نمایندگان مجلس که از طیف های متفاوت هم می باشند نامه ای را خطاب به ریاست جمهوری درج کردند و به من دادند که تحویل داده گردید. وی درخصوص این درخواست اظهار کرد: نمایندگان خواستار رسیدگی به وضعیت بازداشتی ها مخصوصا زنان می باشند تا هرچه زودتر تعیین تکلیف و آزاد گردند. در مورد مطلبی که درخصوص بدرفتاری با بازداشتی ها گفته شده من در جریان نیستم و از آقای وزیر دادگستری بپرسید. وی به شما جواب می دهند. امیری افزود: ریاست جمهوری بار ها در نشست ها دولت اهتمام کردند بین افرادی که به قصد بی نظمی، تخریب، آتش زدن اموال عمومی و بیت المال و ایجاد مزاحمت برای شهروندان آمدند با آن افرادی که در پی این می باشند که حرف هایشان شنیده گردد باید تفکیک هایی را قایل شویم و نباید همه را با یک نگاه نگاه کنیم. وی در جواب به این سؤال که آیا نمایندگان خواستند کسی از دولت هنگام بازدید از بازداشتگاه ها و اوین همراه آنان باشد، اظهار کرد: چنین خواسته شده را نمایندگان به وزیر دادگستری داده بودند، وزیر هم درحال پیگیری مبحث هست.
صرف اشاره به عاملان داخلی و بیگانه کفایت نمی کند
از زمان شکل گیری اعتراضات و ناآرامی های داخلی، تفسیرها و تعبیرهای زیادی از آن توسط مقامهای دولتی، نمایندگان مجلس، سیاسیون و مقامهای امنیتی صورت گرفته که این امر منتج به بروز شبهات زیادی شده هست. به نظر می آید در وضعیت کنونی، تهیه یک گزارش کلیدی از چگونگی بروز این رخدادهای توان دارد بر زیادی از زوایای تاریک آن روشنی ببخشد. حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور نیز در مورد تهیه گزارش از اعتراض های اخیر توسط وزارت کشور اظهار کرد: تاحالا گزارشهای متعددی هم توسط دستگاه های اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی تهیه و ارایه شده هست، اما لزوم دارد یک گزارش کامل و پایانی نیز تهیه گردد. وی اضافه کرد: این گزارش طبق اطلاعات، شرح و تصریح واقعیت های خواهد بود، زیرا باید زمینه ها و شرایطی که منتج به این رخدادهای گردید دقیقا ارزیابی گردد. باید عاملان شتاب دهنده شناسایی و وضعیت موجود هم دقیق آنالیز گردد، یعنی علاوه بر زمینه ها و ریشه های این اعتراضات باید شرح دقیقی از وضعیت و این که ماهیت قضیه و داعیه های اشخاص حاضر در تجمعات چه بوده هست، ارایه گردد. معاون امنیتی – انتظامی وزیر کشور افزود: ما قصد نداریم این گزارش را طبق ساخته ذهن خود آماده کنیم، لکن می خواهیم این گزارش را بر مبنای داده های دقیق اطلاعاتی و مبتنی بر واقعیت های آماده کنیم. این گزارش توان دارد زمینه ساز ارایه پیشنهادها و راهکارهای عملی در کشور برای بعضی مسائل و عارضه ها باشد، زیرا اعتقاد داریم تا وقتی صورت و ماهیت مسأله به شکلی دقیق روشن نشود، نسخه راه حل هم اشتباه مدنظر داشته می گردد. قطعا انتظار مردم، دست اندرکاران و دلسوزان نظام این هست که ارزیابی دقیقی از ابعاد و ماهیت این اعتراضات انجام و راهکارهای اجرایی و عملیاتی نیز ارایه گردد.    ذوالفقاری تصریح کرد: صرف این که بگوییم عاملان بیگانه و بعضی زمینه های داخلی باعث این اعتراضات گردید، کافی نیست. به عنوان مثال سال های متمادی هست که گفته می گردد، هزینه های جاری اداره کشور بالاست، کارآمدی سامانه اداری دچار ناتوانی هست، انجام امور جاری مردم دچار نقصان هست، فساد اداری وجود دارد. ذوالفقاری دنبال کرد: می بینیم که عمده وقت مسئولان کشور در نشست ها صرف می گردد و بنده با صراحت می گویم به طور اساسی ساختار اداری کشور به شکلی هست که مسئولان، وقت انجام وظیفه کلیدی خود که همانا مدیریت هست را ندارند.
برای بعضی منتقدان دولت ۲۹ اردیبهشت انتهاء رقابت ها نبود
معاون ریاست جمهوری با بیان این که باید کوشش کنیم با حُسن اقدام جایی برای انتقاد باقی نگذاریم، اضافه کرد: البته آن جایی هم که انتقادی غیرمنصفانه عنوان می‎شود، قطعا باید از دولت دفاع کنیم. محمدباقر نوبخت در عکس العمل به این آنالیز که مخالفان درحال ایجاد فضای دولت ستیزی در جامعه می باشند، در چنین شرایطی دولت چه طرحی برای پیشگیری و کنترل این مسأله دارد؟ به خبرآنلاین اظهار کرد: برای جلوگیری از چنین اقداماتی برای آقای ریاست جمهوری مجال های متنوعی وجود دارد. از این مجال های با ارزش قطعا باید استفاده و با مردم حرف بزنیم. وی با اشاره به مجال های متفاوت وزرا و معاونان ریاست جمهوری برای گفت وگو با مردم، اضافه کرد: پس از انتهاء جلسه هیأت دولت، امکان رابطه همکاران با رسانه ها فراهم هست، علاوه بر این وزرا بنا بر فرمان ریاست جمهوری برای برقرار کردن رابطه با مردم توان دارند در شبکه های تلویزیونی و اظهار کرد وگوهای مخصوص در رسانه ملی حضور پیدا نمایند. راهکار دیگر گفت و گو های مخصوص با مجموعه رسانه های نوشتاری هست تا مشکلات را با مردم در میان بگذارند. علاوه بر آن، انتهاء هفته عموم وزرا برای انجام بازدیدهایی به استان ها عزیمت می کنند و توان دارند با اظهار کرد و شنود مستقیمی که با مردم دارند، این سفارش بحق آقای ریاست جمهوری را اجرا کنند.
سخنگوی دولت در جواب به این سؤال که شما هم عزم مخالفان برای ایجاد فضای دولت ستیزی در جامعه را احساس کردید؟ یادآور گردید: طبیعی هست، ما باید قبول کنیم که منتقدان جدی داریم، برای بعضی منتقدان ما ٢٩ اردیبهشت انتهاء رقابت ها نبود و از نظر آنان رقابت هنوز ادامه دارد. در نتیجه از هیچ فرصتی مضایقه نمی کنند. معاون ریاست جمهوری اضافه کرد: اگر عنوان «مخالف» را با یک مسامحه به «منتقد» مبدل کنیم، نباید منتقدان را تخطئه کنیم؛ ذات و نهاد و هویت منتقد بر همین هست که انتقاد کند. ما باید کوشش کنیم با حُسن اقدام جایی برای انتقاد باقی نگذاریم. البته آن جایی هم که انتقادی غیرمنصفانه عنوان می گردد، قطعا باید از دولت دفاع کنیم، چون نشان داده می گردد که در بخشی مورد ها منتقدان هیچ حد و مرزی از انصاف و اخلاق را برای طرح انتقاد به رسمیت نمی شناسند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83999

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.