تاریخ ارسال : ۱۶ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۰:۳۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

وعده اصلاح مالیات بر اعتبار افزوده تا انتهاء سال ۹۷

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از ایسنا، محمدرضا پورابراهیمی اظهار کرد: با توجه به گزارش شلمچه نیوز به نقل از های موجود در طول سال حدود ۴۰ تا ۴۵ میلیارد دلار میانگین واردات کشور هست. حال اگر ارزیابی کنیم حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد این واردات به حدود ۲۰۰ قلم کالای بنیادی ذی ربط می شود.

وی دنبال کرد: میتوان با ارزیابی این اقلام و وضع تولید آنان در کشور بر بحث واردات اداره نمود. اما از اواخر دولت یازدهم درخواست ما از وزارت صنعت، معدن و تجارت برای عرضه گزارشی جامع در این زمینه بی نتیجه بوده هست.

پورابراهیمی اضافه کرد: اگر گزارشی جامع در این زمینه به ما ارسال شود توان داریم تصمیم دریافت کنیم که بر روی بخش واردات چه طور قوانینی میتوان اعمال کرد. بحث بعدی نیز مبحث ممنوعیت واردات هست که در این زمینه حالا یک برنامه مشخص در وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود ندارد.

این نماینده مجلس اظهار کرد: قسمتی از واردات را مطمئنا میتوان از طریق تولید داخلی جبران نمود. به عنوان مثال در حوزه ای مثل مواد غذایی به ویژه شیرینی و شکلات از کشورهایی هستیم که به کشورهای متفاوت صادرات داریم اما در همین شرایط همانند این مواد غذایی وارد کشور شده و با برندهای اروپایی در فروشگاه ها عرضه می گردند در حالی که میتوان به سادگی تنوع تولید داخل را افزایش داده و با توجه به کیفیت فرآورده ها داخلی آنان را به سادگی به کار گرفت.

وی دنبال کرد: حالا بخش مهمی از واردات فرآورده ها آسان ای مثل برنج و دانه ای روغنی تشکیل می دهند که میتوان با هدایت تولیدات کشور از واردات در این بخش جلوگیری نمود.

پورابراهیمی در ادامه در جواب به این سؤال که با توجه به نامگذاری سال مجلس چه طرحی برای تحقق این شعار دارد اظهار کرد: سال گذشته مقام معظم رهبری اعلام نمودند که واردات کالایی که تولید داخل دارد حرام هست. از همان زمان ما به این بحث ورود کردیم و از وزارت صمت خواستیم که تحلیل های ذی ربط را در اختیار ما قرار دهد اما بعد از دو یا سه بار مکاتبه هنوز این گزارشات نه در دولت یازدهم و نه در دولت دوازدهم به ما داده نشده هست.

وی دنبال کرد: این که گفته می شود باید سلیقه استفاده کننده مبنای عمل قرار گیرد ذی ربط به زمانی می شود که تراز تجاری کشور مثبت باشد. وقتی که تراز تجاری ما ۵ میلیارد دلار منفی هست نمی شود قبول کرد که ارز کشور که با مشکلات مکرر تامین می شود برای واردات این کالاها خارج شود. این رویکرد جفا به کشور و تولید هست.

پورابراهیمی اضافه کرد: در سال ۱۳۹۶ نشستی با وزرای اقتصاد و صنعت دولت یازدهم داشتیم و با توجه به گفت وگو های رهبری حتی در جلسه ی چند ساعته ما دعوا گردید اما یکی از وزیران اعلام می کرد که تنها رویکرد تعرفه ای را قبول داریم و حتی بحث ممنوعیت واردات را هم نپذیرفته ایم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری از گفت وگو های خود به بحث ممنوعیت واردات خودرو اشاره نمود و اظهار کرد: اگر در این حوزه تخلفی صورت می پذیرد و میلیاردها دلار از جیب مردم به سوی دلال های این بازار سرازیر می شود ربطی به نوع نگاه ما در پشتیبانی از تولید ندارد.

انتهای پیام


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94631

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.