تاریخ ارسال : ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۰۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

وقتی اداره آشفتگی، غافلگیر می شود

زمین لرزه غرب کشور و کارکرد ضعیف ستاد اداره آشفتگی در هماهنگ کردن روند کمک‌رسانی، اتفاق هشداردهنده‌ای هست که ترس تکرار آن وجود دارد.

خلأ شایسته‌سالاری در اداره بحران

او معتقد هست: بزرگ‌ترین مشکل اداره آشفتگی کشور این هست که شایسته‌سالاری وجود ندارد و بسیاری از مدیران ستاد اداره آشفتگی، دانش و تجربه قدر کفایت برای اداره آشفتگی ندارند. حتی گاهی شاهدیم که بدون شایسته‌سالاری، مدیران و مشاورانی در ستاد اداره آشفتگی منصوب می‌شوند که کوچک‌ترین دانش و تجربه‌ای در حوزه اداره آشفتگی ندارند و تنها به سبب بعضی ارتباطات، حتی مسئولیت‌های کلان در اداره آشفتگی کشور گرفته‌اند.

به گفته سعیدی، طبیعی هست که هنگامی سازمانی می‌خواهد به یک منطقه بحران‌زده مساعدت کند، ولی می‌بیند که ستاد اداره آشفتگی در آن منطقه از علم قدر کفایت برای اداره آشفتگی بهره مند نیست، ترجیح می‌دهد خودش راسا اقدام کند و با ستاد اداره آشفتگی هماهنگ نباشد، چون می‌ترسد که زمان و انرژی‌اش هدر برود و خارج شدنی کار هم خوب از آب درنیاید.

خورده گیری دیگری که سعیدی به اداره آشفتگی کشور وارد می‌داند، این هست که اداره کلانی برای آشفتگی وجود ندارد و نهادی بالادستی برای سازگاری خوب بین فعالیت نهادهای امدادی وجود ندارد.

درد اداره آشفتگی، تشکیل وزارت خانه تازه نیست

« «سازمان اداره آشفتگی کارکرد قابل دفاعی ندارد و برای اداره آشفتگی لازم هست وزارت خانه موقعیت‌های اضطراری تشکیل گردد.»

» اینها قسمتی از گفته‌های دیروز رسول خضری، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هست که معتقد هست: سازمان اداره آشفتگی کشور، خود بحران‌زده هست. اداره آشفتگی کشور، مشکلات بسیاری دارد و این سازمان، لازم هست مورد مواخذه و پرسش قرار گیرد.

خضری پیشنهاد می‌دهد: لازم هست وزارت خانه اداره آشفتگی درکشور ایجاد شود؛ به صورتی که لازم هست یک وزارت خانه نظام‌مند و توانمند برای برون رفت از مشکلات تشکیل گردد، زیرا نمی‌توان با یک سازمان، آشفتگی را در کشور اداره نمود.

متولی اداره آشفتگی لازم هست در هر شرایطی مهیا و مجهز باشد و پیش از آن‌که آشفتگیی اتفاق افتد، وظیفه ها همه سازمان‌ها از قبل تعیین شده باشد، اما اداره آشفتگی در کشور ما بدون این خصوصیت هست و بر بر اساس مرسوم غافلگیر می‌شود؛ به صورتی که با واقع شدن آشفتگی، به تفکر هماهنگ کردن سازمان‌ها می‌افتد.

به باور بابایی صالح، در چنین شرایطی وزارت خانه صحیح کردن، منحصرا دگرگونی دادن تابلوی ادارات هست و دردی از اداره آشفتگی کشور حل نمی‌کند، لکن لازم هست بدون شعار دادن به میدان عمل آمد و با کارآمد کردن اداره آشفتگی در کشور، استفاده از نیروهای مهارتی، ایجاد اداره کلان، واحد و پاسخگو، در طریقی گام گذاشت که ضعف اداره آشفتگی در کشور حل گردد.

امین جلالوند – جام‌جم


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=78238

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.