تاریخ ارسال : ۲۱ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۶:۵۷ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

وقتی حلاوت زیارت در کام زیارت کننده تلخ می گردد/رفاه مسافر فدای نفع مادی

خبرگزاری مهر- گروه استان ها: از هر ایرانی مسلمان که بپرسی چه آرزویی داریی، بدون شک یکی از جواب هایش رفتن به سفرهای زیارتی بویژه عزیمت به کربلا و نجف هست.

اما این احساس های پاک و لطیف که نشان دهنده عشق ایرانی ها به اهل بیت(ع) هست، گاه مورد سوء استفاده کسانی قرار می گیرد که قصد دارند به نام کربلا و زیارت عتبات  به سودهای مادی برسند و با تبلیغات زیاد زیارت کننده جذب کرده و به طور غیرقانونی اشخاص را به کشور عراق می برند.

رخدادی که مکررا افتاده و هر بار برای زوار مشکلات بسیاری را به وجود آورده هست. زائرانی که نمی دانند ورود غیر قانونی به کشور عراق امکان دارد برایشان حبس نیز به دنبال داشته باشد.

ابوالفضل نوفرستی، مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی در این زمینه به خبرنگار مهر اظهار کرد: در کمال تأسف گاه تعدادی از اشخاص اعم از خانم و آقا بدون هیچگونه مجوزی برای اعزام زوار و علاقمندان به زیارت عتبات اقدام می کنند.

وی اظهار کرد: این اشخاص از احساس های پاک مردم سوء استفاده نمود و به طور غیر قانونی و بدون داشتن هیچگونه مجوزی اقدام به اعزام زیارت کننده می کنند که در زیادی از مورد ها مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده هست.

سرگردانی ۲۰۰ زیارت کننده در مرز مهران طی نوروز ۹۷

مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی گفته بود:  در ایام نوروز سال کنونی نیز فردی ۲۰۰ نفر از خراسان جنوبی را برای زیارت عتبات ثبت نام کرد، ولی وقتی که این اشخاص به مرز مهران رسیدند، دریافتند که ویزای آنها تقلبی هست و فرد خاطی نیز هیچگونه وظیفه ای را قبول نکرد.

وی اضافه کرد: در بعضی از مواردی که اشخاص را به طور غیر قانونی به کشور عراق برای زیارت برده اند، زوار حتی مکان ساکن کردن مشخصی نداشته و زیادی از هزینه ها را نیز خود زوار پرداخت نموده اند.

مدیرکل حج و زیارت خراسان جنوبی با بیان اینکه زیادی از این اشخاص در نشست ها مخصوص زنان اقدام به تبلیغ و جذب زیارت کننده می کنند، اظهار کرد: حج و زیارت در همه شهرها و جایگاه ها بخش ها دفتر دارد و به سادگی میتوان ادعای اشخاص را مبنی بر داشتن مجوز از حج و زیارت را ارزیابی کرد.

نوفرستی اظهار کرد: اگر کسی با کاروانی بدون صلاحیت قانونی به کشور عراق عزیمت کند، در صورت واقع شدن حوادث تروریستی، تصادف، مرگ یکی از همراهان، دعوای منتج به ضرب و جرح و سایر مورد ها این چنینی با مشکل رو به رو خواهد گردید.

فریب نرخ پایین کاروان های آزاد را نخورید

وی با اشاره به اینکه زیادی با توجه به تفاوت نرخ کاروان های مجاز و غیر قانونی در کاروان های بدون مجوز ثبت نام می کنند، یادآور گردید: این اشخاص به این مساله توجه ندارند که در طول عزیمت وادار خواهند گردید خود در بعضی مورد ها هزینه نمایند که سر انجام هزینه عزیمت آنها را بالا می برد.

علی اکبر غلامپور، مسئول محافظت حج و زیارت خراسان جنوبی نیز در این زمینه به خبرنگار مهر اظهار کرد: طبق قانون توسعه ایران گردی و جهان گردی مصوبه مجلس شورای اسلامی افرادی که نسبت به اعزام اشخاص به اماکن زیارتی خارج از کشور اقدام می کنند، باید مجوز قانونی دارا باشند.

وی اظهار کرد: در خراسان جنوبی ۳۳ شرکت مجوز دار در این زمینه داریم که سالیانه حدود ۲۰ هزار زیارت کننده را به عتبات می برند.

مسئول محافظت حج و زیارت خراسان جنوبی با اشاره به فعالیت غیر قانونی بعضی از اشخاص در جهت اعزام زوار به عتبات، گفته بود: امکان دارد این اشخاص در اوائل امر ۲۰۰-۳۰۰ هزار تومان کمتر از نرخ قانونی از زیارت کننده پول دریافت کنند اما در طول مسیر هزینه متفرقه زیادی اخذ می کنند.

شیوه ساکن کردن زیارت کننده در کاروان های غیر قانونی نامطلوب هست

غلامپور دنبال کرد: کاروان های مجوز دار برای هر کاروان ۳۸ نفره ۱۷ اتاق می گیرند که باید ۱۱ اتاق دو تخته و ۶ اتاق سه تخته باشد، این در حالی هست که کاروان های غیر قانونی تنها ۵ یا ۶ اتاق آن هم در هتل های از رتبه خارج می گیرند.

وی اضافه کرد: کاروان های غیر قانونی قرارداد امنیتی ندارند و از این حیث ۹۰ درصد کاروان هایی که در حوادث تروریستی عارضه خواهند دید، کاروان های غیر قانونی می باشند.

کاروان های غیر قانونی قرارداد امنیتی ندارند و از این حیث ۹۰ درصد کاروان هایی که در حوادث تروریستی عارضه خواهند دید، کاروان های غیر قانونی می باشند مسئول محافظت حج و زیارت خراسان جنوبی اظهار کرد: بر این قبیل کاروان ها هیچ نظارتی نمی توان، تا شهر سامراء نیز هیچ پذیرایی از زوار صورت نمی گیرد و مشکلات عدیده ای برای زوار به وجود می آید.

تشکیل ۶ پرونده شکایت از متولیان کاروان های غیر قانونی در سال گذشته

غلامپور  با اشاره به اینکه نام های کاروان های مجاز زیارت عتبات در خراسان جنوبی به سادگی قابل دسترسی هست، اظهار کرد: بر طبق قانون، سازمان حج و زیارت باید از افرادی که به طور غیر قانونی اقدام به اعزام زیارت کننده می کنند، شکایت کند.

محمدرضا اعراب شیبانی، معاون دادستان بیرجند نیز در اظهار کرد وگو با خبرنگار مهر در این زمینه اظهار کرد: طبق قوانین افرادی که بدون مجوز قانونی اقدام به ثبت نام از اشخاص برای عزیمت عتبات و اعزام زیارت کننده می کنند، مجرم می باشند.

معاون دادستان بیرجند اظهار کرد: این کاروان های غیر قانونی که در اصطلاح از آنها به عنوان کاروان های آزاد بر یاد می گردد از این حیث به دنبال مجوزهای قانونی نمی روند که قصد دارند با عدم رعایت استانداردهای لازم درآمد بیشتری کسب نمایند.

کلاهبرداری و تشویق به خارج شدن غیرقانونی، جرائم کلیدی متولیان کاروان های آزادبر

وی دنبال کرد: از سویی گاهی اشخاص را تشویق به خارج شدن غیر قانونی از کشور می کنندکه گناه مستقلی را تشکیل می دهد.

معاون دادستان بیرجند یادآور گردید: سازمان حج و زیارت با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی عمومی از پیامد پرخطر عزیمت غیرقانونی و پیامدهای امنیتی آن توان دارد مورد ها این چنینی را کاهش دهد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=95304

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.