تاریخ ارسال : ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۰۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ولادیمیر، پسری که با ورزش پوتین شد

قدرت، سرویس امنیتی و ورزش، هرگز از روسیه فاصله نگرفته است؛ بویژه از هنگامی که ولادیمیر پوتین زمام امور را در این کشور به دست گرفته هست، کمتر سیاست مداری در دنیا پیدا می گردد که روح ورزش، مانند پوتین، در وجودش دمیده شده باشد. همین «ورزش» از او یک مرد ساخت و ولادیمیر به مطلوبی از این مبحث باخبر هست. پوتین ورزش را دوست دارد و آن را یکی از ارکان وجودی اش می بیند. علتش هم این هست که ورزش او را رهایی داد.
آ ریاست جمهور روسیه در یکی از نادر اظهار کرد و گوهایش، آن اوقات را به خاطر دارد و می گوید: «در آن برهه از دست این و آن کمی کتک می خوردم». البته تجربه حضور ولادیمیر در بوکس خیلی کوتاه شد؛ زیرا او تاکنون آغاز نکرده، دماغش شکست و بی خیال این ورزش گردید. بااین حال در ژانویه ١٩۶۵ او بار دیگر تلاشش را برای وارد شدن به یک باشگاه ورزشی دیگر از سر گرفت. این بار رفت و در رشته سامبو، ورزشی دوست داشتنی در شوروی سابق که چیزی بین کشتی و جودو هست، نام نویسی کرد. آ
باشگاهی که پوتین و دوستانش به آن می رفتند، در یک کارخانه قدیمی بود که کلا از سامبو به جودو دگرگونی کرد. پوتین به طور مستمر می گوید که بدون ورزش محتمل بود سرنوشت بدی نصیبش گردد و به همین سبب هست که به این دستاورد رسید، ورزش لازم هست در قلب زندگانی روزمره مردم روسیه روند دارا باشد.    البته او در آن اوقات، فوتبال بازی نمی کرد. در عوض ریاست جمهور روسیه، برخلاف سیاست مداران شوروی که ورزش را زیادتر ابزار ای تبلیغاتی می دانستند، از قدرت های سیاسی اش استفاده کرد و برای کشورش میزبانی جام جهانی را گرفت.
این طور گردید که هنگامی شوروی برای نخستین بار در سال ١٩۵٢ عازم بازی های المپیک گردید، استالین از وزیر ورزشش، نیکولای رومانوف، خواست کتبا پایبندی بدهد که ورزشکاران روسیه مدال آوری می کنند. البته شانس با نیکولای هم یار شد؛ زیرا ورزشکاران شوروی ٢٢ عنوان المپیکی تصرف کردند. این مبحث اصلا به مذاق استالین و لاورنتی، ریاست سرویس امنیتی روسیه، خوش نیامد. در آن وقت ریاست سرویس امنیتی روسیه دل در گرو تیم دینامو داشت و زیادتر بازیکنان تیم ملی فوتبال روسیه را بازیکنان زسکا تشکیل می دادند؛ باشگاهی که گفته می گردید به گروه ارتش سرخ روسیه نزدیک هست.
او به ورزش شوروی بهای بسیاری داد؛ به این سبب که با موفقیت ورزشکاران، پیروزی رژیم خودش را به رخ بکشد؛ ولی خوروشچف بشخصه استعداد خاصی در ورزش نداشت. .. در وقت او تلویزیون دولتی پیکارهای پاتیناژ را روی آنتن برد که توسعهی فوق العاده برای مدیران این رشته ورزشی شمرده می گردید.
پیوند تاریخی با دوپینگ
مدیران ورزشی این کشور چنان تحت فشار بودند که رقابت های المپیک زمستانی سوچی را با موفقیت سپری کنند که دست به استفاده از متدهای قدیمی زدند. هنگامی که ولادیمیر پوتین قدرت گرفت، خیلی فوری ورزش را در نهادهای سیاسی روسیه جا انداخت. البته پوتین هم وقت قصد داشت که ورزش این کشور بار دیگر وجهه قدیمی اش را به دست بیاورد. بدین ترتیب این کشور آغاز کرد به سازماندهی زیرساخت هایش برای میزبانی از رقابت های ارزشمند ورزشی در دنیا: رقابت های قهرمانی دوومیدانی (٢٠١٣)، قهرمانی شنا (٢٠١۵)، شمشیربازی (٢٠١۴ و ٢٠١۵)، بازی های المپیک زمستانی (از٢٠١۴) و از همه ارزشمند تر میزبانی جام جهانی فوتبال در سال ٢٠١٨.
بسیاری از رسانه ها خواستار دگرگونی در ساختار ورزش روسیه گردیدند و پوتین هم مدیران ورزشی کشور را جمع کرد و از آنان خواست که دیگر چنین رخدادی نیفتد؛ نه آن اتفاق و نه اینکه دیگر روسیه در جایگاه رده بندی توزیع مدال ها در رده نازل پنجم بایستد. نیکولای دارمانوف، ریاست کمیته مقابله با دوپینگ شد؛ بااین حال او یک شب در کافه پوشکین مسکو به صرف شام دیرهنگام، با یک متخصص خون نشست برگزار کرد؛ این متخصص برای ریشه کن کردن دوپینگ دعوت نشده بود، لکن به این سبب دعوت شده بود تا کاری کند مثال های دستکاری شده دوپینگ ورزشکاران روسیه، موردی غیرعادی نشان ندهند. ورزشکاران عصر تازه روس، مانند همتایان قدیمشان در شوروی مأموریت داشتند تا هر طور شده بار دیگر قدرت ورزشی شان را به دنیا تحمیل کنند. به این مورد ها لازم هست دستاورد های بازی های المپیک زمستانی ٢٠١٠ ونکوور هم اضافه گردد که ورزشکاران روسیه به کارشان در رده یازدهم جدول رده بندی انتهاء دادند… .
دیگر برایشان غیرممکن بود که چنین دستاورد های ضعیفی هم در سوچی، محلی که خودشان میزبانی بازی های المپیک زمستانی را بر عهده داشتند، تکرار گردد. دوربین های سراسر دنیا، همین جمعه سابق به طرف کرملین چرخید تا شاهد مراسم قرعه کشی جام جهانی باشند ولی سه شنبه بار دیگر محتمل هست این دوربین ها به طرف ورزش در روسیه بچرخند زیرا از قرار آشکار کمیته اجرائی نهاد بین المللی المپیک قرار هست این کشور را از حضور در بازی های المپیک زمستانی آینده که در پیونگ چانگ برگزار می گردد، محروم کند. سؤالی که پیش می آید این هست که چه فردی قصد ندارد دوپینگ از ورزش روسیه پاک شود؟ ویتالی سمیرنوف که سابقا وزیر ورزش بوده، آن هم در مرحله لئونید برژنف!
اکنون آیا کمیته بین المللی المپیک تصمیم دیگری می گیرد؟ روسیه متهم به این هست که در عرصه سطح بالایی مانند المپیک تقلب کرده است؛ همین اکنون عنوان می گردد ٢۵ ورزشکار روس که در رقابت های المپیک زمستانی سوچی شرکت کرده اند، دستاورد های دوپینگشان مثبت اظهار شده است! به صورت مشخص، کرملین همه تلاشش را برای پاک کردن ورزش به کار نگرفته هست. سؤالی که پیش می آید این هست که چه فردی قصد ندارد دوپینگ از ورزش روسیه پاک شود؟ ویتالی سمیرنوف که سابقا وزیر ورزش بوده، آن هم در مرحله لئونید برژنف!این مبحث اثبات شده هست زیرا تحقیقات قاضی پرونده، یعنی ریچارد مک لارن، نشان می دهد که همه اعضای دولت در دوپینگ ورزشکاران روسی دست داشته اند؛ بویژه نیروهای سرویس امنیتی این کشور که مثال ادرار ورزشکاران قهرمان روس در سوچی را دستکاری کرده اند. مربی اسطوره ای تیم، ویکتور تیخونوف، به طورمداوم به دفتر ریاست سرویس امنیت روسیه می رفت. اکنون عین این اتفاق بار دیگر در واقعهی المپیک زمستانی سوچی رخ داده هست. شاهدان واقعه، زنگ خطر را به صدا درآورده اند؛ انسان هایی مانند گریگوری پودچنکوف، مدیر سابق لابراتوار مقابله با دوپینگ روسیه که این ایام بصورت مخفیانه در ایالات متحده زندگانی می کند، افشا کرد که دوپینگ وسیع در ورزش روسیه سطحش بالاتر از دولت هست. این مبحث مستقیما ویتالی موتکو را که وزیر ورزش روسیه بود نشانه رفته هست.  

پوتین؛ پادشاه ورزش!
ویتالی ریاست فدراسیون فوتبال روسیه هست و تا سال ٢٠٠٩ عضو کمیته اجرائی فیفا هم بود و بعدها عضو کمیته میزبانی روسیه برای جام جهانی ٢٠١٨ روسیه گردید.  از بوکس و دماغ شکسته اش گرفته تا خاک کردن رقیبش در جودو! ولادیمیر پوتین با ورزش زاده شده و این طور که مشخص هست، با ورزش هم می میرد. برایش تفاوتی ندارد ورزشی که قرار هست انجام دهد، روی زمین هست یا هوا. اسب سواری اش سخن ندارد و در خاک کردن حریف در ورزش کشتی هم تبحر دارد. زندگانی سیاسی اش را هم بشدت با ورزش پیوند داده؛ از گرفتن میزبانی بازی های المپیک زمستانی تا  میزبانی جام جهانی فوتبال.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77517

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.