تاریخ ارسال : ۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۰۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ویرانگرهای اقتصادی در جهان

حوادث طبیعی به هیچ چیزی رحم نمی کند و ویران کردن شهرها و سکونتگاه ها، پایین ترین کاری هست که از دستش برمی آید. این حوادث نفس آدم که هیچ، نفس اقتصاد را هم بند می آورد و گاهی ۳۰ سال طول می کشد تا این ۳۰ ثانیه را جبران کند.
«سه گانه فاجعه» ژاپن
ژاپن، کشوری که به گزارش شلمچه نیوز به نقل از صندوق بین المللی پول یکی از قدرت های کلیدی اقتصادی جهان و سومین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی هست، حدود هشت سال گذشته تجربه زمین لرزه ای ویرانگر را از سر گذرانده هست؛ زمین لرزه ای که بروز آن تاثیرات منفی مستقیم و غیرمستقیمی بر اقتصاد ملی و حتی بین المللی وارد کرد.
در تاریخ ۱۱ مارس ۲۰۱۱ زمین لرزه ۹ریشتری و سونامی ۱۰۰ مرگ، ساحل شمال شرقی ژاپن را نابود کرد. زیادی از مردم در این منطقه سالمند بودند و تلاش های رهایی به سبب هوای سرد و مسیرهای حمل ونقل متوقف گردید. بدتر از همه اینکه این خیز ها به نیروگاه اتمی فوکوشیما آسیب رسانده و باعث نشت رادیواکتیو شده بود. ابتدا مهندسین نتوانستند نشت را متوقف کنند، حتی پس از ان ماه ها طول کشید تا به صورت کامل از انتشار گازها جلوگیری شود.
به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گاردین این مصیبت علاوه بر هزینه های چشمگیر انسانی، به سه طریق بر فعالیت های اقتصادی ژاپن تاثیر گذاشت: اول اینکه ۱۳۸هزار ساختمان ویران گردید و ۳۶۰میلیارد دلار برای آسیب های اقتصادی هزینه گردید؛ این رقم زیادتر از تخمین هزینه ۲۵۰میلیارد دلاری طوفان کاترینا هست. این زمین لرزه در شمال شرق ژاپن رقم خورد و این منطقه مسئول ۶ تا ۸ درصد تولید کل کشور بود. این امر بدتر از زمین لرزه ۱۹۹۵ کنگ بزرگ در نزدیکی کوبه هست که ۱۰۰میلیارد دلار برای آن هزینه گردید و بازسازی هفت سال طول کشید. میتوان اظهار کرد که بیشترین تاثیرات زمین لرزه ژاپن بر اقتصاد جهانی از نابود شدن زنجیره تولید نشات می گیرد.
دوم، صنعت اتمی ژاپن فلج و به دنبال آن ۱۱ رآکتور ۵۰هسته ای ژاپن بعد از مصیبت سریعا بسته گردید. این امر تولید برق کشور را ۴۰ درصد کاهش داد و اعتراضات مردمی نسبت به تولید اتمی باعث گردید تا ماه می، ۲۲ شرکت دیگر تعطیل گردند. قطع برق قسمتی از فعالیت اقتصادی را در منطقه کانتو (یعنی منطقه ای با بالاترین سطح بازده تولید و تجارت در ژاپن) نابود کرد. بنابراین، ژاپن ملزم به وارد کردن نفت برای جایگزینی ظرفیت تولید گردید و این متاثر از ناتوانی تجاری بود. و سر انجام اینکه ظرفیت تولید زیادی از سایت های تولید در ناحیه زمین لرزه زده بویژه بخش خودرو را نابود کرد که سریعا باعث افت خروجی خودروها گردید.
سوم، بعد از زمین لرزه تمام شاخص ها نشان دهنده تضعیف فعالیت اقتصادی بودند: تولید صنعتی از ماه فوریه تا ماه مارس ۲۰۱۱ به میزان ۱۵٫۸ ۸ درصد رسید و از طرف دیگر صادرات و استفاده به ترتیب ۸٫۱ ۷ درصد در ظرفیت کاهش یافت.۷ صنعت خودرو قسمتی بود که قسمت عمده ای از اقتصاد را به دلیل نداشتن خروجی تحت تاثیر قرار داد.  سال ۲۰۱۱ سرانه تولید ناخالص داخلی ژاپن ۰٫ 
7 درصد کمتر از سال ۲۰۱۰ بود.۷ زمین لرزه مستقیما بر اقتصاد جهانی تاثیر گذاشت و سر انجام به تنگنا مبدل گردید. در آن زمان حتی گزارش هایی با محوریت «نابودی اقتصاد ژاپن به دنبال زلزله» منتشز شد که بیانگر از وضع بد بازارهای این کشور بود. به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گاردین، به دنبال این زمین لرزه ویرانگر، نرخ نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت، چون که ژاپن یکی از بزرگ ترین واردکنندگان نفت در جهان هست، اما درخواست ها به سبب کاهش فعالیت های صنعتی این کشور کسرشده بود.
شرکت های ژاپنی و سرمایه گذاران برای بازپرداخت دارایی های خود، فروش دلار و دیگر ارزهای بیگانه ملزم به فروش اوراق قرضه دولتی اروپا و امریکا برای آماده سازی هزینه های بازسازی اقتصاد داخلی گردیدند. تخمین های اولیه از هزینه های اقتصادی این زمین لرزه برای بیمه گران کلیدی بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار بود، درحالی که نوریل روبینی (اقتصاددانی که بحران ارزش را حدس می کرد) اخطار داد که این بدترین زمانی بود که زمین لرزه می توانست در ژاپن رخ دهد، یعنی وقتی که ژاپن با کسری بودجه ۱۰درصدی از تولید ناخالص داخلی می جنگید.
روبینی گفته هست: «این مطمئنا بدترین رخدادی بود که در بدترین زمان برای ژاپن رخ داد. »تحلیل گران در خانه سرمایه گذاری براون گفته اند که طبق تجربه گذشته، انتظار سرمایه گذاران ژاپنی برگرداندن بودجه ازدست رفته هست.»
بعد از زمین لرزه این نگرانی وجود داشت که بیمه گرانی مثل مونیخ و سوئیس در مورد نفع اخطار دهند؛ چون که بودجه آنان برای حوادث طبیعی سیل در استرالیا و زمین لرزه در نیوزیلند تخلیه شده بود. بعد از زمین لرزه ژاپن، کارخانه هایی که توسط شرکت های بزرگی مثل تویوتا و سونی اداره می گردیدند به حالت تعلیق درآمدند.
لرزش از نیسان تا سونی
تویوتا و نیسان اظهار کردند تولید تمام ۲۰ کارخانه خود را متوقف کرده اند.
تویوتا، بزرگ ترین خودروساز دنیا، کارگران را از دو کارخانه در منطقه های آسیب دیده تخلیه کرد و قادر به ارزیابی وضع سراچه ها برای بازرسی آسیب نبود. سایر تولیدکنندگان نیز گزارش کرده اند که آسیب های عمده ای به کارخانه های آنان وارد گردیده هست: مثل Kirin Holdings، صنعت های سنگین، GlaxoSmithKline و Nestlé . گروه الکترونیک سونی تولید خود را در ۸ کارخانه معلق کرده هست.
در یک کارخانه ۱۰۰۰ کارگر وادار گردیدند بعد از ضربه سونامی در طبقه دوم پناه دریافت کنند چون که تمام پورت ها بعد از اخطار پس لرزه بسته گردیدند. آنالیز گران در قیاس با زمین لرزه ای که در ژانویه سال ۱۹۹۵ به بندر کوبه رسید، هزینه اقتصادی بالغ بر ۱۰۰میلیارد دلار یا ۲ درصد تولید ناخالص داخلی را تخمین زدند.
یکی از نگرانی های اقتصاددانان در آن زمان این بود که مقام های ژاپن گزینه های کمتری برای تحریک اقتصاد نسبت به سال ۱۹۹۵ داشتند. جولیان جسپ، اقتصاددان ارشد بین المللی در اقتصاد سرمایه معتقد بوده که مقام های کارهای خود را تکرار می کنند و ابزارها مخصوصی را برای مساعدت به مناطقی که بیشترین آسیب را دیده اند، انجام می دهند. بانک ژاپن بعد از مدتی اقدام به آماده سازی ارسال میلیاردها ین به اقتصاد این کشور کرد.
آنالیز گران بیان می کنند یکی از اولویت های بانک مرکزی ژاپن، پیشبرد وام های نرم برای بانک های تجاری به منظور اطمینان از عدم پرداخت پول نقد به مشتریان در منطقه های آسیب دیده بوده هست. از آنجا که صادرات پیشروی اقتصاد ژاپن هست، در آن زمان احساس احتیاج به باز شدن دو مرتبه کارخانه ها بسیار قابل درک بود تا کسری بودجه پیش آمده را جبران کندطوفان هاروی که روز ۲۵ اوت سال کنونی به سواحل تگزاس رسید، سهمگین ترین طوفان در تاریخ بیشتر از ۵۰ سال گذشته ایالت تگزاس محسوب می شود و باعث به قتل رسیدن حدود ۵۰ تن شده هست. از آنجا که صادرات پیشروی اقتصاد ژاپن هست، در آن زمان احساس احتیاج به باز شدن دو مرتبه کارخانه ها بسیار قابل درک بود تا کسری بودجه پیش آمده را جبران کند
طوفان تگزاس در جان اقتصاد امریکا  
این طوفان علاوه بر این بیشتر از یک میلیون نفر را از خانه ها ی خود آواره کرده و در مسیر خراب کردن بیشتر از ۳۰۰مایلی اش (۴۸۰کیلومتری) به حدود ۲۰۰هزار منزل مسکونی خدشه دار هست. طوفان هاروی توان دارد هزینه برترین مصیبت طبیعی در تاریخ امریکا باشد. به نقل از رویترز، فرماندار ایالت تگزاس امریکا خسارات وارده از طوفان هاروی به این ایالت را ۱۸۰میلیارد دلار تخمین کرده هست. گرگ آبوت، فرماندار ایالت تگزاس خسارات طوفان هاروی را ۱۵۰ تا ۱۸۰میلیارد دلار تخمین کرده و آن را طوفانی خسارت بارتر از طوفان ها ی کاترینا و سندی خوانده که در سال ها ی ۲۰۰۵ و ۲۰۱۲ ایالت ها ی نیواورلئانز و نیویورک را درنوردیده بود. چندین ماه طول می کشد تا تاثیرات کامل این طوفان را بر امریکا ارزیابی کنیم.
به گزارش شلمچه نیوز به نقل از بیزنس اینسایدر بعد از گذشت یک هفته از طوفان ها وری، نرخ یک گالن گاز معمولی بدون سرب از ۲٫ ۳۴ دلار به ۲٫۳۴ ۴۰ دلار دست یافته هست طبق گزارشهای موجود این طوفان ۷۰ درصد از پالایشگاه های امریکا را به تعطیلی کشانده و تنها ۳۰ درصد از ظرفیت تولید پالایشگاهی در این کشور فعال هست.۴۰ همین مساله به افزایش نرخ بنزین در امریکا دامن زده و به دنبال آن هزینه زندگی خانوارها نیز روند صعودی به خود گرفته هست. سی ان بی سی در گزارشی نوشته هست که به احتمال زیاد به دنبال این طوفان نرخ فرآورده ها پتروشیمی در امریکا افزایش می یابد، چون که پالایشگاه ها تعطیل و ارائه فرآورده ها پالایشگاهی کسرشده هست.
در این شرایط ارائه فرآورده ها پالایشگاهی به دیگر بخش های امریکا هم کاهش خواهد یافت و این کم بودن ارائه زمینه را برای افزایش نرخ فراهم می کند.
بنزین یکی از کلیدی ترین و مهمترین فرآورده های پالایشگاهی در امریکا ست و با مختل شدن کارکرد پالایشگاه ها در این کشور، ارائه بنزین هم کم می گردد و نرخ آن به سبب برهم خوردن تعادل افزایش خواهد یافت. گفتنی هست که حدود ۲۵ درصد ظرفیت تولید نفت خلیج امریکا به دلیل طوفان هاروی تعطیل شده که  این میزان معادل ۴۲۸۵۶۸ بشکه از تولید نفت همه روزه ۱٫
۷۵میلیون بشکه ای امریکا در منطقه خلیج مکزیک هست.۷۵ اداره امنیت و محیط زیست امریکا علاوه بر این اعلام نمود که ۲۶ درصد از ظرفیت تولید گاز طبیعی خلیج هم تعطیل شده که معادل تولید همه روزه ۸۳۵میلیون مرگ مکعب هست. نخستین جایی که مورگان استنلی برای تاثیر ها روی بر اقتصاد ارزیابی می کند، داده ها ی موجود در حوزه بیکاری هست.
به شکلی که بعد از ها روی زیادی از اشخاص برای نخستین بار از مزایای بیکاری خود استفاده کردند. به نقل از بلومبرگ واقع شدن طوفان ها ی سهمگین از اوائل فصل جاری طوفان ها یعنی اول ژوئن تاحالا ۲۰۲.
۶ میلیارد دلار خسارت به امریکا وارد کرده که طبق مدل ها ی بلاهای
طبیعی پرخسارت ترین فصل طوفان ها در تاریخ امریکا بوده هست.۶  به طور کلی در کلیه کشورهای جهان، سال کنونی طوفان ها ۳۶۹٫  6 میلیارد دلار به اقتصاد جهان آسیب وارد کرده که از این حیث سال ۲۰۱۷ پرخسارت ترین سال از ۱۹۶۰ تاحالا بوده هست.۶ علاوه بر این موسسه آکو وِدِر (AccuWeather) در امریکا اعلام نموده که میزان خسارات اقتصادی متاثر از دو طوفان هاروی و ایرما در این کشور توان دارد به ۲۹۰میلیارد دلار برسد.
به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، این رقم معادل یک و نیم درصد تولید ناخالص داخلی امریکا ست. طبق گزارش موسسه مودیز، کل خسارت ها ی متاثر از طوفان هاروی محتمل هست از میزان خسارت طوفان سندی در سال ۲۰۱۲ بالاتر برود. طوفان سندی در سال ۲۰۱۲، حدود ۷۵میلیارد دلار آسیب و زیان بر جای گذاشت و دومین مصیبت طبیعی خسارت بار ۳۰ سال گذشته لقب گرفته هست.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83296

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.