تاریخ ارسال : ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۳۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

ویروس «سلبریتی های همه چیزدان» از آنچه در شبکه ها خواهید دید به شما نزدیکتر هست! +تصویر

سرویس فرهنگ و هنر مشرق – – سطح نرمال آگاهی و استدلال های سلبریتی های داخل و خارج کشور، بسیار متمایز هست. کارکرد سلبریتی های داخلی در فضای سایبری در چند سال موخر نشان می دهد که در اغلب رویدادها، فهم عمومی نازلی دارند و عرضه کننده سطحی ترین آنالیزهای ممکن هستند. تفسیرهایی عموما نازل و غیر فنی، در مورد وقایع متمایز سیاسی، اجتماعی و فرهنگی. به عنوان مثال میتوان سطح فعالیت مجازی «لئوناردو دی کاپریو» در مواجهه با تندرستی کره زمین و طبیعت گرایی بازیگری جهانی را با عیار اظهار نظرهای سلبریتی های داخلی قیاس کرد. در ذیل چنین تحلیلی اگر به صورت مصداقی بخواهیم، اصل مبحث، یعنی سخنان وتفاسیر  سلبریتی های داخلی را ارزیابی کنیم توان داریم مجموعه اظهار نظرهای بعضی از آنان را  در پسا ۷ دی ماه سال کنونی ارزیابی کنیم و بعد از این ارزیابی درخواهیم یافت بر خلاف اظهار نظر «بهرام بیضایی» که به شاگردانش سفارش می کند هنرمندان در متن اثر هنری خود باید پیشرو باشند، نه در فرامتن اجتماعی؛ سلبریتی ها حتی خلاف اسلوب فرهنگ عامه دست به انتشار اظهار نظرهایی می زنند که خلأ سطح سواد عدم آگاهی تاریخ – اجتماعی  آنان را مشخص می نماید.

در کشاکش روزهای ملتهبی که اعتراض های مردمی در مشهد شروع و به سرعت به اغتشاشات خیابانی و خسارات مالی و جانی بسیار، منتج گردید عکس العمل ها در فضای سایبری قابل ملاحظه و تامل بود. یکی از سلبریتی ها در واکنشی غیر قابل حدس فرمودند:” یکی از سلبریتی ها در واکنشی غیر قابل حدس فرمودند:” این صدای مردم معترض هست و پاسخ صدای اعتراضشان باتوم و گاز اشک آور نیست.”

“امثال این بازیگر، بنا بر هر دلیلی (اعم ازناآگاهی سیاسی؛ فاصله گرفتن از کف جامعه و مردم؛ ناآشنایی به معضلات و مطالبات) متوجه نشدند اعتراض اولیه و به حق مردم در مورد چیست؟ وی به جای پرداختن به اصل مبحث، باید ریشه اعتراضات منتج به اغتشاش را ارزیابی می کردند. البته این عکس العمل مجازی نوعی فرار به جلو محسوب می گردد. اگر آگاهی عمومی نسبت به روند «اعتراضات منتج اغتشاشات» وجود داشت، به صورت قطع زیادی از این اشخاص از اظهار نظر ناپخته سیاسی امتناع می کردند و از راههای دیگر در اینستاگرام و توییتر به دنبال لایک! می دویدند.

در کشاکش روزهای «اعتراضات تا اغتشاشات»، در فرانسه شورشی بزرگتر و اعتراضی تر از وقایع ایران در حال رخ دادن بود و از قضا مردم فرانسه در عرض یک هفته بیشتر از هزار خودرو را آتش زدند. آیا پلیس فرانسه برای محافظت امنیت عمومی به معترضان گل هدیه می داد؟ آیا در جریان شورش های دوره ای انگلیس، پلیس این کشور معترضانی که اماکن عمومی را خراب کردن می کردند با حریر ابریشمی نوازش می کرد؟ در هر کشوری، شورش آنارشیستی اجتماعی  به صورت طبیعی از طرف عوامل امنیتی – پلیسی در هر فاز با روش های ویژه به همان فاز مهار می گردد. نحوه برخورد پلیس با تجمعات غیر مجاز توام با خراب کردن اموال و اماکن عمومی از اعتراضات  دانشجویی در فرانسه و سایر کشورهای جهان از ۱۹۶۸ ،  مسبوق به پیشینه هست و سلبریتی های مد نظر چون سواد تاریخی و اجتماعی لازم را ندارند، کافیست به فیلم های خیال باف های (برناردو برتولوچی) و نقطه زابریسکی (میکل آنجلو آنتونیونی) مراجعه کنند.

  خانم بازیگر منحصرا به تماشای فیلم های اعتراضات نشسته اند و صدای مردم اعتراضی مردم به نحو دقیقی نشنیده اند.  اگر ریشه این اعتراضات را ارزیابی کنیم، درخواهیم یافت هسته اعتراضات، نسبت به رانت خواری و غارت بیت المال   اگر ریشه این اعتراضات را ارزیابی کنیم، درخواهیم یافت در پوشش ارتباط های آنچنانی، کانون اعتراضات هست. شعار مردم در اعتراضات مشهد این بود” پلیس برو دزد و بگیر” .

شعار مردم در اعتراضات مشهد این بود” پلیس برو دزد و بگیر” . قطعا سلبریتی هایی که مربوط به طبقه سرمایه دار و بانفوذ هستند (و بعضی نیز پایشان به محکمه های قضایی باز شده است) توان ندارند مدعی شنیدن صدای اعتراض مردم و معیت با آنان گردند… بازیگرهایی که در فیلم   و سریال های مفسدان اقتصادی (که اگر اعتراضی هم باشد به اختلاس و سرقت و . آنان است) بازی میکنند، حق سوارشدن بر این خیز را ندارند… در خانه های میلیاردی شمال تهران صدای کدام مالباخته صندوق فرهنگیان و کاسپین و .

اکنون سلبریتی هایی که حتی عارشان می آید فرزندشان در این خاک متولد گردد، شنیده می گردد؟ بازیگری که در فیلم «هیچ کجا، هیچ کس» ، با سرمایه گذاری بابک زنجانی، که حکم حتمی فساد او صادر گردیده هست باید از همه ملت معذرت خواهی کند. او جدیدا در ویدئویی گفته هست که “، مجاهد شبکه های اجتماعی شده و بر این آتش می دمند؛ آنان به جای شنیدن بخش بزرگی از این اعتراضات، که به متهمان اقتصادی فعال در سینما باز می گردد، با توییت های تهییج کننده اهتمام می کردند که انگشت اتهام، هیچ وقت به سوی وی نچرخد…” ؛ شاید بزرگترین نفرین برای این سرزمین همین باشد که سلبریتی ها جریان افکار عمومی را بدست دریافت کنند!

***

«حاج حمید فرخ نژاد» بازیگر توانای فیلم های محبوبی هستند که اغلب با پول نفت و سرمایه های دولتی او جدیدا در ویدئویی گفته هست که “این سرزمین [ایران] نفرین شده هست و این همه حوادث، طبیعی نیست. ” ؛ شاید بزرگترین نفرین برای این سرزمین همین باشد که سلبریتی ها جریان افکار عمومی را بدست دریافت کنند!ساخته شده هست. وی من جمله کسانی بودند که نه شعارهای خستین معترضین را شنیدند و نه اغتشاشات پس از ان را نگاه کردند؛ انتظاری هم نیست و مردمی بودن با سلبریتی بودن ارتباط عکس دارد. او هم در پستی پر ابهام و ایهام که ربطی به اعتراضات و اغتشاشات نداشت عکس العمل غیرمتعارفی از خود نشان داده اند. اما مردم چشم خودشان وی را در برابر دوربین عکاسان نگاه کردند که چند ماه قبل، بعد از آزادی موقت متهم اقتصادی صندوق ذخیره فرهنگیان، با وی به کانادا عزیمت کردند و  نشستی خبری را با وی در کانادا برگزار کردند.

مستقل از اینکه اعتراضات مردم به انحراف کشیده گردید، اما اگر مطالبه حقیقی مردمی و روند برخورد با متهمان اقتصادی، تسریع گردد و به عنوان نتیجه اعتراضات هدفمندانه پیگیری گردد، گمان نمی کنیم حمید فرخ نژاد، بازیگر توانای سینمای ایران، در مورد اعتراض های مردمی جرات اظهار نظر داشته باشد چون وی هم پیاله متهمی شده اند که در تیررس انتقادات مردمی قرار دارد. در کشاکش اغتشاشات وی پستی را توئیت و در آن درج کردند: اما خانم «ترانه علیدوستی»  که سواد آکادمیک (دانشگاهی)  هم ندارند،  به صورت غیر آکادمیک در حوزه های متفاوت اظهار نظر می فرمایند. در کشاکش اغتشاشات وی پستی را توئیت و در آن درج کردند: به نوبه خودم خواهش می کنم این رویه رو همینجا متوقف نمایید با مردم معترض برخورد فیزیکی نکنید، خشمشون رو درکنید. ……. .

نکته مهم در مورد خانم علیدوستی این هست که وی از متهم معروف اقتصادی صندوق ذخیره فرهنگیان (بانک سرمایه) حقوقی غیرمتعارفی ( طبق شنیده ها ماهی ۱۲۰ میلیون تومان تا ۱۸۰ میلیون ماهانه ) بابت حضور در سریال «شهرزاد» دریافت می کنند. حقوق گیرنده از متهم اقتصادی ضرورتی ندارد که بخواهد در مورد اعتراضات اقتصادی مردم، قضاوت کند. اعتراضات که سر انجام به اغتشاشات منتج گردید، ریشه در فساد متهمان اقتصادی دارد.

آنان که بیشتر از یکسال هست معترضند، به امثال سرمایه گذار سریال شهرزاد اعتراض دارند که هزاران میلیارد از سرمایه ضعیف ترین اقشار این مردم را به تاراج برده اند. ضریب پولشویی در حوزه سینما افزایش یافته هست و بازیگران سینما از منابعی حقوق دریافت می کنند که مردم معترض و مالباخته آن هستند.

این مساله نکته قابل تاملی هست که از تهیه کننده معروف سینما «غلامرضا موسوی» مکررا بارها در مذاکرات مختلفی منتشر گردیده هست. اگر ترامپ قوانین دشواری وضعیت نمی کرد و خانم علیدوستی به ایالات متحده عزیمت می کردند و با فضای عمومی این کشور آشنا می گردیدند، متوجه می گردیدند که شعار معروف میان پلیس های آمریکایی در رو به رو با هر تجمع اعتراضی یک جمله زیادتر نیست “سرکوب محکم تا آرامش کامل “؛ که البته در آشوب های موخر کشور نیروهای انتظامی تماما مدارا نمودند و بجز کشته سازی ها و حمله های مسلحانه در بعضی شهرها، در تهران تقریبا خون از دماغ معترض و آشوبگر نیامد!

 از سوی دیگر خانم بازیگر نظیر سایرین تاریخ نمی داند. اگر ترامپ قوانین دشواری وضعیت نمی کرد و خانم علیدوستی به ایالات متحده عزیمت می کردند و با فضای عمومی این کشور آشنا می گردیدند، متوجه می گردیدند که شعار معروف میان پلیس های آمریکایی در رو به رو با هر تجمع اعتراضی یک جمله زیادتر نیست “سرکوب محکم تا آرامش کامل “؛ که البته در آشوب های موخر کشور نیروهای انتظامی تماما مدارا نمودند و بجز کشته سازی ها و حمله های مسلحانه در بعضی شهرها، در تهران تقریبا خون از دماغ معترض و آشوبگر نیامد! اگر دانش عمومی و تاریخی وی آنچنان نیست، یک بار خبرهای مربوط به  شورش های مردمی در آمریکا  را مطالعه و در متون تاریخی اتفاقات ملتهب دیترویت در ۱۹۶۷ ، را مرور کنند. پلیس این شهر در مواجهه با هر اعتراض خیابانی و اغتشاشاش، فرمان تیراندازی داده بود. این مبحث بعد از کشتن رادنی کینگ در مهد لیبرال دموکراسی که کعبه آمال زیادی از بازیگران سینما و تلویزیون هست، دوباره تکرار گردید. در عموم شورش های مردمی در ایالات متحده، پلیس حق تیراندازی دارد.

  با توجه به اینکه سواد بازیگر محدود به فیلم دیدن و فیلم بازی کردن هست کافیست فیلم موخر «کاترین بیگلو» با عنوان «دیترویت» را تماشا کنند.  روند «اختشاشات!» مجازی، با دیکته جدید خانم بازیگرفارغ التحصیل حقوق غذایی،  در مورد یک تروریست ادامه پیدا می نماید. در حقیقت تروریسم ، مفهومی جهانی هست و فهم آن خارج از دایره دانش افرادی هست که حقوق غذایی خوانده اند.

«سارو قهرمانی» اگر کسی ذره ای به «علوم قضایی» آگاهی داشته باشد، می داند هیچ تروریستی  در دایره مدافعان حقوق بشر نمی گنجد. » اگر با اخلاق ترین و مهربانترین گل پسر دنیا از نظر خانم رهنما باشد با استناد به گواهی پدرش عضوی از یک گروهک تروریستی هست. گروهکی تروریستی که در پیشینه اش ثبت شده که سَرهای زیادی از سربازان جمهوری اسلامی را در هشت سال دفاع مقدس  بریده هست.  

 

در میان انواع و اقسام سلبرتی های معروف دنیا، کدام سلبرتی با برند جهانی را میتوان پیدا نمود که  برای تروریست ها دل می سوزاند؟

سربازانی که برای گذراندن دو سال خدمت سربازی خود راهی منطقه کردستان گردیدند و لزوم دارد که زنان بازیگر کم دانش سینمابا مدرک و یا بدون مدرک حقوق غذایی، قطعا فیلم «چ» ابراهمیم حاتمی کیا، زندان دوله تو (رحیم رحیمی پور)  را تماشا کنند.  خانم بهاره رهنما اگر دانش قضایی (نه غذایی) عالمانه ای دارند ابتدا باید به کتب دانشگاهی خود مراجعه کنند و قوانین قضایی بین المللی را در مورد تروریست ها دوباره ارزیابی کنند و این اطلاعات را در اختیار خانم ترانه علیدوستی که بدون سواد دانشگاهی هستند قرار دهند، تا وی اطلاعات بیشتری نسبت به بدیهیات «حقوق قضایی» پیدا نمایند. چون یک ورکشاپ تروریست شناسی هم برای خانم مهناز افشار برگزار کنند تا به فهم تازه ای از فعالیت در حوزه حقوق بشر برسند.

اَلٌکاسِبُ خَلیفه الاُسکار or بفتا !

چون در صورت ادامه پشتیبانی از تروریست ها و اغتشاشگران دادستان عمومی و قوه قضائیه به سادگی توان دارد بر علیه این اشخاص به گناه تشویش اذهانی عمومی و پشتیبانی از تروریسم در دادگاه های عمومی و انقلاب تهران اقامه دعوی کنند. اما جالب ترین عکس العمل خردمندانه را اصغر فرهادی از خود بروز داد. به شکلی دقیق در اولین ساعاتی که فروشنده به عنوان نامزد بفتا ( اسکار انگلیسی) اعلام گردید، اصغر فرهادی هم در پشتیبانی از هرج و مرج جاری در کف خیابان، نامه ای دو پهلو، یکی به نعل و یکی به میخ (سبک رسمی جناب فرهادی) را منتشر نمود. گمان کنید که کشور با به شکلی دقیق شبیه همان نامه ای که در مورد گورخواب ها منتشز شد و زمینه دریافت اسکار را برایش فراهم کرد. گمان کنید که کشور با تراژدی کشتی سانچی و زمین لرزه سر پل ذهاب رو به رو می گردد، اصغر فرهادی هیچ واکنشی نشان نمی دهد. اما اگر یک رخداد سیاسی ملتهب در ایران اتفاق افتد، فرهادی به فاصله اندکی، سوار آن خیز سیاسی می گردد. به هر حال حیات سینمایی او متصل به دوران دوگانه احمدی نژاد هست و این حیات سینمایی با دوران دوگانه ترامپ و یک اسکار دیگر احیا گردید.

او با نوشتن نامه ای دو پهلو قطعا انتظار دریافت پاداش بفتا را دارد. این هرج و مرج مجازی که بانیان آن اغلب بازیگران و چهره های سینما و سلبریتی ها هستند جای آنالیز بسیاری دارد. پرویز پرستویی، حمید فرخ نژاد، محسن تنابنده من جمله هنرپیشه های صددرصد منسوب به تولیداتی هستند که با پول مستقیم نهادهای حکومتی ساخته شده اند و ادای اپوزیسیون درآوردن از سوی این عزیزان هنرمند احتیاج جای تأمل بیشتری دارد!

  نکته مهم این هست که آن دسته بازیگرهایی که در فیلم های حکومتی و دولتی تری حاضر هستند و وابستگی مالی بیشتری به کلونی های فرهنگی نظام جمهوری اسلامی دارند از این دست کنش های مجازی، زیادتر منتشر می کنند. پرویز پرستویی، حمید فرخ نژاد، محسن تنابنده من جمله هنرپیشه های صددرصد منسوب به تولیداتی هستند که با پول مستقیم نهادهای حکومتی ساخته شده اند و ادای اپوزیسیون درآوردن از سوی این عزیزان هنرمند احتیاج جای تأمل بیشتری دارد! از سوی دیگر بعضی بازیگران زن سینما با ژست های سیاسی ضد حکومتی خودنمایی می کنند. مشخص هست که زیادی از بازیگران زن بعد از آنکه ازدواج می کنند، یا عیار سنشان بالا می رود، به علل مختلفی از جریان کلیدی کنار گذاشته می گردند و تنها حرکتی که بازارشان را داغ می کند و زمینه فعالیت آنان را فراهم می آورد متلک پرانی های مجازی سیاسی هست. تاحالا بازیگری در فضای سایبری شناسایی شده که از این دست جبهه گیری های نخ نما اتخاذ نکند و بتواند در سینما فعالیت ممتد داشته باشد؟!

مخالف خوانان در میان اهالی سینما محبوبیت دارند. اما سوال مهم این هست که آخرین نقش آفرینی در خور اعتنای بهاره رهنما کدام اثر هنرمندی با ارزش هست؟!

و نکته آخر اینکه این سلبریتی های همه چیز دان و خودهمه چیزدان پندار! به چه سبب در حوزه تخصص و فعالیت خود سکوت کرده اند و از فساد جاری در لایه لایه سینما، تئاتر و حتی تلویزیون کلمه ای “توییت” تاحالا بازیگری در فضای سایبری شناسایی شده که از این دست جبهه گیری های نخ نما اتخاذ نکند و بتواند در سینما فعالیت ممتد داشته باشد؟!بهر صورت مخالف خوانی و ادعای های پرتناقض، بدون پشتوانه علمی و ریشه صحیح اجتماعی، لایک های بسیاری دارد و سلبریتی های کم دانش، با اظهارنظرهای پر تناقض خیز سواری می کنند… اما سوال مهم این هست که آخرین نقش آفرینی در خور اعتنای بهاره رهنما کدام اثر هنرمندی با ارزش هست؟! و نکته آخر اینکه این سلبریتی های همه چیز دان و خودهمه چیزدان پندار! به چه سبب در حوزه تخصص و فعالیت خود سکوت کرده اند و از فساد جاری در لایه لایه سینما، تئاتر و حتی تلویزیون کلمه ای “توییت” نمی کنند؟ و هرکس نیز در این حیطه ورود نماید را حکم ارتداد می دهند… به گفته نظیر معروف، اگر واقعا بیل زن هستید، باغ خشکیده سینمای ایران را بیل بزنید و سیاست و .


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84110

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.