تاریخ ارسال : ۱۷ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۰۹:۵۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پارلمان اصلاحات، بازوی مشورتی می شود؟

نامه نیوز: روزهای انتهایی سال ۹۶ بود که علاوه بر حسین مرعشی، مصطفی کواکبیان از تشکیل پارلمان اصلاحات در نیمه اول سال ۹۷ خبر داد، اکنون بر همین اساس باید اظهار کرد که شمارش معکوس برای انتهاء کاری شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان یا تغییر کارکرد آن شروع شده هست اما هنوز یک سؤال بنیادی باقی مانده هست و آن اینکه آیا پارلمان اصلاحات توان دارد چتر حمایتش را بر سر همه احزاب اصلاح طلب بگستراند؟

او نیز اعتقاد داشت که پارلمان اصلاحات اگر نقش مشورتی داشته باشد توان دارد موثر باشد آنچه در ادامه مطالعه می کنید تفضیل این اظهار کرد و گو هست؛

پارلمان اصلاحات این روزها محل بحث و اظهار کرد و گو در میان اصلاح طلبان شده هست، چقدر این پارلمان توان دارد یک اتحاد تام در میان جریان چپ به ایجاد کند؟

او نیز اعتقاد داشت که پارلمان اصلاحات اگر نقش مشورتی داشته باشد توان دارد موثر باشد آنچه در ادامه مطالعه می کنید تفضیل این اظهار کرد و گو هست؛پارلمان در این مفهوم که بتواند تصمیم گیر باشد بنظرم چندان موثر نیست اما به عنوان یک بازوی مشورتی برای متولیان کلیدی جریان اصلاحات قطعا توان دارد موثر باشد یعنی اینکه ما یک پارلمانی را از گروه ها و طیف های متفاوت اصلاح طلبی تشکیل دهیم به شکلی که مسائل در آنجا مطرح شود و طبق رای اکثریت جبهه اصلاحات را ملزم کند تا برآیند پارلمان اصلاحات را اجرا کند من این را نمی پسندم و بنظرم می رسد که در این راستا تصمیم های پخته و دقیقی اتخاذ نشود. اما در اینکه یک پارلمان یا شورا یا هر چیز دیگری با هر اسمی که تشکیل شده باشد از نمایندگان طیف های اصلاح طلب تا نظر مشورتی خود را به متولیان اشخاص باسابقه ای که تصمیم های کلی و پایانی را می گیرند این توان دارد موثر باشد.

یعنی شما قائل به این هستید که پارلمان اصلاحات برای مشورت دادن به شورای عالی سیاست گذاری شکل بگیرد؟

نگاه کنید یک زمان ما می گوییم پارلمانی شکل بگیرد از همه طیف ها طوری که مبحث در این پارلمان مطرح شود و اعضا نظر بدهند و سر انجام یک نظر با رای اکثریت مورد قبول قرار گیرد و جبهه اصلاحات مجبور به اجرای آن نظر شود. در این شرایط من اعتقاد دارم احتمال خطا وجود دارد اما اینکه همین طیف ها نمایندگانی را انتخابات کنند و در مورد مباحث بحث کنند و نظر پایانی را به عنوان یک نظر مشورتی به شخصیت های کلیدی تصمیم گیرنده در جریان اصلاحات جابه جا کنند و اختیار برای اجرایی کردن یا نکردنش در اختیار این اشخاص قرار بگیرد بنظرم زیادتر به مصلحت هست.

یک اعتقادی هم در این میان وجود دارد و آن اینکه وقتی شورای عالی باشد طبق معمول تصمیم های یک فرد حیاتی می شود و اگر پارلمان اصلاحات روی کار بیاید تصمیم های یک طیف جایگزین آن می شود؟

من هم قصد داشتم همین را بگویم که باید از تصمیم شخصیت ها پشتیبانی نماییم. درواقع من وقتی در امور کشو دقت می کنم و پارلمان کشور را نگاه می کنم به این نتیجه می رسم که اگر ما از پارلمان اصلاحات به عنوان یک بازوی مشورتی برای تصمیم شخصیت ها کمک دریافت کنیم به رای دقیق تری خواهیم رسید تا اینکه بخواهیم نظر پارلمان را دیدگاهی لازم الاجرا بدانیم.حقیقت این هست که در این شکل پارلمان ها و شوراها مباحث لابی گری و تفاهم های کاذب توان دارد به تصمیم هایی منتج شود که آن تصمیم های مصلحانه نباشد. من با نظر تشکیل پارلمان اصلاحات قبول کننده هستم اما به منظور مشورت دادن به شخصیت ها و نه به عنوان یک نهاد تصمیم گیرنده.

با این حساب شما فکر می کنید تصمیم شخص خوب تر از تصمیم جمع هست؟

یک شخص نیست لکن یک جمعی از عقلای اصلاح طلب می باشند که نظرهای مشورتی را می گیرند و قطعا آنچه به صلاح هست و آنچه به صرفه نظام هست که توان دارد منتج به تقویت چرخه اصلاح طلبی شود انتخاب می نمایند.

پس با این حساب شما معتقدید شورای عالی سیاست گذاری باید محافظت شود و اگر قرار هست پارلمانی شکل بگیری یک نهاد مشورتی در کنار آن باشد ؟

من نمی گویم شورای عالی قطعا باید بشوند لکن باید آن شورای عالی هم خلاصه تر شود و به یک پنج الی هفت نفر که همه اصلاح طلبان بر آن اجماع دارند تقلیل پیدا نماید اما در برابر آن پارلمان اصلاحات باید بسیار توسعه پیدا نماید.چرا که همیشه آنچه نظر اکثریت هست مشخص نیست صحیح باشد و ما توان نداریم این خطر رو در مورد جریان اصلاحات یعنی جریانی که مردم به آن اعتماد کرده اند دارا باشیم و به ارزش اینکه اکثریت این را گفته اند از آن تمکین کنیم بنابراین من می گویم باید از این خطر پیشگیری کرد.

به هر حال یک بخش تصمیم گیری هست و بخش دیگر پاسخگو کردن افرادی هست که از این راه به مجلس یا رئیس جمهوری راه پیدا می کنند؟

قطعا وقتی نظر مشورتی را از پارلمان دریافت کنیم آن شخصیت های ا صلی وارد عمل می گردند و آن نمایندگان پارلمان یا شورا را قصد دارند و عواقب نپذیرفتن نظر اتخاذ شده را برای آنان توضیح می دهند و توجیه می کنند که به چه سبب و بنا به چه مصلحتی نباید به این نظر عمل شود. بنابراین باید نظر پارلمان اصلاحات نظر مشورتی باشد و نه نظر لازم الاجرای غیرقابل تغییر.

آیا پذیرفته اید پس از انتخابات ارتباط میان فراکسیون امید و احزاب بیرون قطع گردید در حالی که با تشکیل این پارلمان میتوان یک اتاق فکر تشکیل شود؟

نگاه کنید فراکسیون مثل هر جریان و جبهه سیاسی بدون ایراد عمل نکرده هست. نقدها را می پذیرم و اتفاقا همین نقدها می باشند که توان دارد باعث تعالی و نهایت یک جریان سیاسی شود اما اعتقاد دارم در خلا نمی شود در مورد کارکرد فراکسیون تصمیم گرفت لکن باید فراکسیون را باتوجه به حقیقت های موجود، شرایط مجلس و جو سنگین موجود قضاوت کنیم و در چنین شرایطی نگاه کنیم آیا فراکسیون امید نمره قبولی می گیرد یا خیر.

ما باید متوجه این مبحث باشیم که فراکسیون امید در مجلس اکثریت را ندارد مضاف برآنکه هیات رئیسه مجلس دارای اختیارهایی هست که مجلس را توان دارد به هر سمت و سویی که دلخواهش هست سوق دهد؛ مضاف بر آنکه دولت به هیچ عنوان نه فقط حاضر به پشتیبانی از فراکسیون امید نیست حتی آن پشتیبانی نسبی را هم ندارد و در برابر حمایتی که جریان اصلاحات و فراکسیون از دولت به عمل آورد ما شاهد هستیم معیت از سوی دولت صورت نمی گیرد. از طرف دیگر قوه قضائیه نسبت به اصلاح طلبان مواضعی دارد و از همین رو به نظرات ارشادی و سفارش ای فراکسیون هیچ توجهی ندارد و… . همه این مورد ها مجموعه ای را ایجاد نموده هست که فراکسیون به آن مطلوب نرسد بنابراین اگر قرار هست فراکسیون امید را قضاوت کنیم باید در این چارچوب مدنظر داشته شود و با توجه به این شرایط بگوییم آیا این فراکسیون توانسته هست موفق عمل کند یا خیر.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=94779

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.