تاریخ ارسال : ۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۴۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پارلمان افغانستان در رقابت «غنی» و «کرزی» از چه فردی پشتیبانی می کند؟

 « «عبدالرئوف ابراهیمی» ریاست پارلمان افغانستان مخالفت خود را با برپایی لویه‌جرگه سنتی در این کشور اظهار کرده و پافشاری بر برگزاری آن را نقض قانون بنیادی افغانستان خوانده هست.

وی اضافه کرد: قانون بنیادی افغانستان از لویه جرگه تشریح مشخصی عرضه کرده و حضور اعضای شورای ملی (پارلمان و سنای افغانستان) از شروط بنیادی آن شمرده می‌شود.

ابراهیمی تاکید کرد بدون در نظر داشتن شورای ملی، تشکیل لویه‌جرگه از هر آدرسی، غیر مجاز هست.

این در حالی هست که قبل از این « فضل‌هادی مسلمیار» ریاست سنای افغانستان نیز مخالفتش را با برپایی لویه جرگه اظهار کرده بود.

برخی گزارش‌ها حاکیست که «همایون همایون» معاون پارلمان افغانستان نیز با حدود صد نفر از نمایندگان این مجلس در آن حضور پیدا خواهد کرد.

««عبدالرئوف انعامی» نماینده بدخشان در پارلمان افغانستان نیز اظهار داشت: جلسه قندهار در شرایط کنونی زمینه مداخله سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای خارجی را در افغانستان فراهم می‌کند.

««عبدالطیف پدرام» نماینده پارلمان افغانستان و ریاست حزب «کنگره ملی» این کشور نیر در واکنش به این مبحث اظهار کرد: «کرزی طبق کدام پایگاه حقوقی لویه جرگه را برگزار می‌کند، اگر قرار باشد از هرولایت ۵ تا ۱۰ نفر را جمع کند و اسمش را لویه جرگه بگذارد، همه قدرت برپایی چنین لویه جرگه‌هایی را دارند».

با این حال ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به تلاش‌های کرزی برای برپایی لویه‌جرگه با انتشار یافتن بیانیه‌ای به مقام های افغان اخطار داده هست که در صورت شرکت در نشست‌های فراخوان برپایی لویه‌جرگه از مقام‌ خود برکنار خواهند گردید.

چند ماه قبل حامدکرزی ریاست جمهور گذشته افغانستان در واکنش به بحران‌های سیاسی و مخالفت با استراتژی تازه واشنگتن در جلسه خبری خواستار برپایی لویه جرگه سنتی در این کشور گردید.

این در حالی هست که صرفا دولت افغانستان حق دارد فراخوان لویه‌جرگه را اظهار کند چون در صورت برپایی آن از سوی اشخاص و احزاب سیاسی، لویه‌جرگه مشروعیت خود را از دست خواهد داد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=77035

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.