تاریخ ارسال : ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۲۳:۳۹ 2 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پارکی در ساری برای سگ های ولگرد؟!

 

به گزارش شلمچه نیوز،به دنبال اعتراضات دوستداران حیات‌وحش مبنی بر معدوم سازی سگ های ولگرد، این روش برای جلوگیری از تبعات گستردگی جمعیت این حیوانات در محیط زندگی مردم حذف و راهکار نگهداری آن در دستور کار قرار گرفت.

 

در این ارتباط برای نحوه کنترل حیوانات ولگرد نظیر سگ‌ها، شهرداری‌ها موظف هستند مکان‌هایی را در نظر بگیرند تا این حیوانات در آن‌ها نگهداری و تیمار شوند تا از انتقال هرگونه بیماری و عوامل غیربهداشتی به محدوده زندگی انسان‌ها جلوگیری شود اما متأسفانه این مهم در مرکز مازندران نه تنها به صورت اصولی صورت نمی گیرد بلکه روش نگهداری سگ های ولگرد از سوی شهرداری ساری در منطقه سنگتراشان، حکایت ابرو گرفتن و چشم کور کردن را برای مردم ساری مصداق می کند.

 

 

در حالی که شهرداری ساری برای پروژه بزرگ گردشگری خود در سی کوه تپه، مانورهای تبلیغاتی بسیاری را سر داده ، اما امروز نگهداری این حیوانات در منطقه مذکور، بهت و حیرت مردم و افکار عمومی را به دنبال داشته و شاید بجای پارک سی کوه تپه، باید از این منطقه به عنوان پارکی برای سگ های ولگرد یاد کنیم!

 

 

این موضوع تنها به تعجب مردم خلاصه نمی شود بلکه طبق اخبار میدانی خبرنگاران ما از محل نگهداری این سگ ها، نشان می دهد ساکنین منطقه از بی درایتی شهرداری در تعیین محل نگهداری این حیوانات بسیار گله مند و نسبت به مخاطرات بهداشتی و امنیت تردد خانواده ها، گلایه های بسیاری را به خبرنگاران ما اعلام داشتند.

 

طبق تحقیقات به عمل آورده خبرنگار شلمچه نیوز از کارشناسان علوم پزشکی و دامپروری مازندران، مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگهای ولگرد، شیوع بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان ، افزایش آن در جمعیت دامی و انسان و انتقال بسیاری از بیماری‌ها از سگ به انسان می‌باشد که از جمله مهمترین آنها می‌توان به بیماریهایی نظیر هاری، کیست هیداتیک، سالک،کالاآزار،لاروهای مهاجر احشایی بروسلوز و لپتوسپیروز اشاره نمود که این خطر برای مردم منطقه سنگتراشان و اطراف احساس می شود.

 

همچنین سگهای ولگرد این منطقه بعنوان یکی از عوامل اصلی حمله و گزش به انسان مطرح هستند که در موارد عدیده‌ای گزش انسان توسط سگ ( بدون انتقال بیماری ) منجر به مرگ بالاخص در اطفال می‌گردد و موجب سلب آسایش عمومی ساکنین این روستا شده ، اما متأسفانه رویکرد مسئولین امر ظاهراً برپایه بی تفاوتی بنا شده است.

این گزارش حاکیست گفتنی ها از برخی راویان ماجرای این سبک عجیب نگهداری سگ های ولگرد ساری نشان می دهد برخی از افراد سودجو با حضور در این محل، اقدام به تکثیر برخی از نژادهای سگ ها می کنند و برای خود منبع درآمدی پیدا کرده اند حال آنکه این منبع درآمد اگر به قیمت بازی با سلامت و جان مردم این منطقه هم تمام شود، ظاهراً ملالی نیست!

 

شاید در این سهل انگاری بتوان اداره محیط زیست شهرستان ساری را نیز مقصر دانست اما با توجه به اینکه شهرداری طبق قانون متولی اصلی ساماندهی این موضوع به شمار می رود، انتظار است مسئولین امر نسبت به تعیین مکانی مناسب برای نگهداری این حیوانات اقدام کند.

 

باید توجه داشت شاید شهرداری ساری منطقه ای خارج از شهر را برای جمع آوری و  نگهداری این حیوانات تعیین کرده تا از خطرات بهداشتی و امنیت مردم این شهر در امان باشند اما این موضوع نباید به قیمت تهدید سلامتی ساکنین سنگتراشان و اطراف آن تمام شود …

 

شلمچه نیوز آمادگی این را دارد تا نکته نظرات مسئولین شهرداری و شورای شهر را پیرامون این گزارش در همین رسانه منتشر کند تا برای مردم ساری و اهالی سنگتراشان مشخص شود مسئول اصلی این سهل انگاری غیرقابل جبران چه کسی یا دستگاهی است..


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83268

  • ماریا حسینی ۱۳۹۶-۱۰-۲۵ - ۱۸:۴۹ - پاسخ دادن

    اون گزارشگرتون … دوست عزیز. اولا همه این کارا به خاطر سلامت مردم انجام شده دوما همه جاهای نگهداری از حیوانات بیسرپرست تحت نظر چند تا دکتر هستن و بیماری در کار نیست سوما اونجا محصور شده س چهارما محیط جنگلیه .پنجما چیزی که اصلا ظاهرا نمیدونین اینه که سگهای اونجا دارن به نوبت عقیمسازی میشن و تکثیر و تولید مثلی انجام نمیشه .چیزی که نمیدونین اول تحقیق کنین و بعد گزارش بنویسین

  • مژگان یوسفی ۱۳۹۶-۱۰-۲۵ - ۲۰:۰۷ - پاسخ دادن

    سلام. گزارشگر این گزارش خودش برای تهیه گزارش میدانی اقدام کرده یا از روی عکسها نقطه نظراتشونو فرمودن؟!

  • دیدگاه شما

    معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.