تاریخ ارسال : ۲۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۰۲:۰۸ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پایان عصر آنتی بیوتیک

آ آنتی‌بیوتیک‌هایی که فلمینگ کشف‌کرد و آنتی‌بیوتیک‌های بسیارِ دیگری که با الهام از کشفیات او ساخته گردیدند، از آن وقت تا هم حالا جان میلیون‌ها آدم را در سراسر دنیا رهایی داده‌اند. می‌پرسید چرا؟!

مقاومت باکتریایی و مرحله پساآنتی‌بیوتیک

می‌پرسید چرا؟! پایداری باکتریایی به آنتی‌بیوتیک‌ها جریانی طبیعی و اجتناب‌ناپذیر هست. در خبر ها دکتری امروز، اصطلاحاتی همچون ابرمیکروب، مرحله پسا آنتی‌بیوتیک و مجموعه‌ای از کلمات اختصاری مثل NDM-1 و MCR-1 ( در خبر ها دکتری امروز، اصطلاحاتی همچون ابرمیکروب، مرحله پسا آنتی‌بیوتیک و مجموعه‌ای از کلمات اختصاری مثل (دو ژن مقاوم به آنتی‌بیوتیک)، MRSA (نوعی باکتری مقاوم در مقابل آنتی‌بیوتیک) و دیگر اصطلاحات همانند، به بسیاری به چشم می‌خورند. تمام این کلمات، به جنبه‌های متفاوت پایداری آنتی‌بیوتیکی ـ قدرت باکتری‌ها در خنثی‌کردن اثر دوا هایی که برای کشتار آنان و توقف عفونت ساخته شده‌اند ـ اشاره دارند.

به گفته جین‌پیتل، ریاست واحد سازگاری و استراتژی آنتی‌بیوتیکی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، در فعلی به دلیل وجود باکتری‌های از هر نظر مقاوم، مریض ها منحصرا به این سبب که آنتی‌بیوتیکی برای معالجه عفونت آنان وجود ندارد می‌میرند، عفونت‌هایی که تا همین چندی پیش به سادهی قابل معالجه بودند.

چرا پایداری آنتی‌بیوتیک‌ها پرخطر است؟

با کشف آنتی‌بیوتیک‌ها که عفونت را از بین می‌بردند بدون آن که آسیبی به میزبان برسانند، جای تعجب نبود که این دوا ها «گلوله سحرآمیز» نام بگیرند. آ آنتی‌بیوتیک‌ها که امکان ترقی مریض ها از شدیدترین عفونت‌ها را فراهم می‌کردند آغازگر عصری بودند که در آن مردم دیگر از باکتری‌ها هراسی نداشتند. دیویس می‌گوید وجود آنتی‌بیوتیک‌ها به خودی خود، روش معالجه در علم دکتری را دگرگونی داده هست. در فعلی بسیاری از روش‌های پزشکیِ معالجه عفونت‌ها بر آنتی‌بیوتیک‌ها متکی هست. امروزه جراحی پیوند یا دیگر جراحی‌های بزرگ، بدون قدرت کنترل عفونت با آنتی‌بیوتیک‌ها، قابل گمان نیستند. از دست دادن آنتی‌بیوتیک‌ها بسیاری از نوآوری‌های ما در دکتری را به چالش خواهدکشید.

مقاومت به آنتی‌بیوتیک چه طور احداث می‌شود؟

میکروب‌ها در طول وقت، به واسطهی به نام ژن‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک برای مبارزه با آنتی‌بیوتیک‌ها ـ دشمنانی که آنان را می‌کشند یا از رشدشان جلوگیری می‌کنند ـ مجهز شده‌اند. پایداری آنتی‌بیوتیکی وقتی رخ می‌دهد که باکتری‌ها در دستاورد جهش‌های ژنتیک به گونه‌ای دگرگونی کنند که بتوانند اثرها دوا ها، مواد شیمیایی یا سایر دلائل احداث شده برای معالجه یا پیشگیری از عفونت را کم شدن داده یا نابود کنند. آ ژن‌های دگرگونی یافته در بعضی باکتری‌ها قدرت خنثی‌کردن تاثیر آنتی‌بیوتیک، قبل از این که به باکتری آسیب برساند، را احداث می‌کنند؛ باکتری‌های دیگری این قدرت را می‌یابند که آنتی‌بیوتیک را بسرعت به خارج از سلول باکتری پمپ کنند یا آن را بشکنند و بعضی دیگر از باکتری‌ها می‌توانند مکان هجوم آنتی‌بیوتیک را دگرگونی دهند تا تاثیری بر کارکرد آنان نداشته باشد. همچنین، باکتری‌هایی که قبلا حساس به آنتی‌بیوتیک بودند، از مسیر جهش ژنتیک یا با به دست آوردن قطعاتی از دی‌ان‌ای دیگر باکتری‌ها که در بر دارنده کدهای مقاوم به آنتی‌بیوتیک می باشند مقاوم می‌شوند.

باکتری‌های در بر دارنده این ژن‌ها به بقای خود در مبارزه با آنتی‌بیوتیک‌ها ادامه می‌دهند و سایر باکتری‌ها بر اثر قرارگرفتن در فراروی این دوا ها می‌میرند. بسیاری از این ژن‌های مقاوم حالا در میان جمعیت باکتری‌ها وجود دارند.

وقتی کسی دوزی از آنتی‌بیوتیک‌ها را استفاده می‌کند تمام باکتری‌های آسیب‌پذیر نسبت به دوا می‌میرند و یک در یک میلیون باکتری‌ای که می‌تواند در مقابل آنتی‌بیوتیک پایداری کند، ناگهان محیط بسیاری برای تکثیر پیدا می‌کند و جمعیت باکتری‌هایی که حامل ژن مقاوم می باشند به نحو چشمگیری زیاد شدن می‌یابد. اگر فرد برخورداری باکتری‌های روده‌ای مقاوم، این باکتری‌ها را به بقیه جابه جا کند، پایداری آنتی‌بیوتیکی توسیع پیدا می‌کند. این باکتری‌ها قادر می باشند با جابه جایی ژن‌های مقاوم، بی‌ضررترین باکتری‌هایی را که ما با آنان زندگانی می‌کنیم به بدترین دلائل بیماری‌زا مبدل کرده و پایداری باکتریایی را زیادتر در جامعه توسیع دهند.

ما چه کاری توان داریم انجام دهیم؟

پایداری آنتی‌بیوتیکی درحال حاضر یکی از بزرگ‌ترین تهدیدهای تندرستی عمومی در سراسر دنیا هست. به همین دلیل کنترل استفاده آنتی‌بیوتیک در تمام جوامع ارزش بسیاری دارد. از آنجا که همواره این امکان وجود دارد که باکتری‌های تازهی از سایر اشخاص به شما جابه جا گردند، بکارگیری بقیه از آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند به نحو بالقوه‌ای، باکتری‌های بدن شما را نیز به آنتی‌بیوتیک مقاوم کند. بعضی باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک، مثل سالمونلا، کمپیلوباکتر و E. coli موقعی که به دام‌ها آنتی‌بیوتیک داده می‌شود، باکتری‌هایی که به دوا ها مقاوم می باشند در مقابل معالجه پایداری می‌کنند. این باکتری‌های مقاوم در بدن حیوان تکثیر شده و در گوشت آنان باقی می‌مانند.

ولی مهم‌ترین چیزی که ضروری هست به آن دقت داشت اجتناب از استفاده خودسرانه آنتی‌بیوتیک‌ها و نیز اجتناب از درخواست تجویز آنتی‌بیوتیک از سوی دکتر هست. از آنجا که آنتی‌بیوتیک‌ها منحصرا بر علیه باکتری‌ها عمل می‌کنند، استفاده آنتی‌بیوتیک در بیماری‌هایی (مانند سرماخوردگی معمولی) که از مسیر ویروس‌ها احداث می‌شوند بی‌فایده هست و منحصرا موجب می‌شود دیگر باکتری‌هایی که در بدن زندگانی می‌کنند نسبت به آنتی‌بیوتیک پایداری احداث گردد. آ این تجویزهای غلط از دلائل ایجادکننده پایداری دارویی می باشند. دیویس می‌گوید استفاده آنتی‌بیوتیک‌ها ریسک‌هایی به دنبال دارد. این ریسک‌ها هم دربردارنده آسیب ها جانبی و هم احداث پایداری آنتی‌بیوتیکی هست.

یاسمین مشرف

جام جم

com، mentalfloss.com org


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=74960

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.