تاریخ ارسال : ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۱۱ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

“““`پرداخت غرامت نفتکش ایرانی به سد تحریم بانکی می خورد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، نفتکش سانچی، حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات ایرانی، شنبه شب در دریای چین شرقی با یک کشتی باری چینی تصادف نمود و باعث نشت نفت و واقع شدن آتش سوزی در نفتکش ایرانی گردید که همچنان ادامه دارد.

هنوز معلوم نیست مسیولیت بروز سانحه بر عهده چه کسی قرار خواهد گرفت، اما وکلا و متخصص ها بیمه ای اظهار داشتند، به سبب اینکه این تانکر و بیشتر خدمه آن ایرانی بوده اند، پرداخت هرگونه خسارتی به احتمال زیاد با مشکل رو به رو و یا حتی غیرممکن می باشد.

به رغم کنسل تحریم های بین المللی بر علیه ایران پس از اجرایی شدن برجام، تنگنا های اعمال شده از سوی دولت آمریکا در راستای معاملات مالی با ایران همچنان ثابت است.

راحول خانا، ریاست موسسه طرف مشورت شرکت بیمه آلمانی آلیانز در راستای خطر دریانوردی اظهار کرد، خسارت متاثر از این سانحه محتمل هست به صدها میلیون دلار برسد.

وی اضافه کرد: «ارزش محموله و اعتبار خود کشتی از فاکتورهای با اهمیت تعیین خسارت می باشند، اما من می اندیشم مسیولیت متاثر از آلودگی نفتی به احتمال زیاد با اهمیت ترین عامل محسوب می گردد.»

بعضی وکلا اظهار داشتند، چه طرف ایرانی ذی سود هرگونه پرداخت غرامت باشد و چه مسئول جبران خسارت، مشکلاتی در راستای پرداخت ها به وجود خواهد آمد.

نایجل کوشنر، مدیر موسسه حقوقی دبلیو لیگال و متخصص امور ایران در این مورد اظهار کرد، هرگونه فرآیند پرداخت خسارت پیچیده می باشد، زیرا درباره این سانحه ۴ مبحث ذی ربط به بیمه نفتکش وجود دارد: خود کشتی، محموله، آلودگی و تلفات انسانی.

کوشنر اضافه کرد: «از نظر قانونی به احتمال زیاد مشکلی برای شرکت های بیمه جهت پرداخت خسارت وجود نخواهد داشت، اما عملا پرداخت خسارت تقریبا غیر محتمل هست.»

«»«بیمه های متعددی در این زمینه دخیل می باشند و این لازمه پرداخت های متعددی هست… »

»به رغم اجرای برجام، طبق تحریم های همچنان پابرجای دولت آمریکا، موسسات مالی آمریکایی از هرگونه تجارت با ایران منع شده اند.

هرچند بانک های غیرآمریکایی ممنوعیتی برای مشارکت با ایران ندارند، اما به گفته وکیلان حقوقی تراکنش های دلاری با ایران توان دارد مشکل ساز باشد، زیرا چنین معاملاتی نباید از طریق سامانه مالی آمریکا صورت پذیرد و انجام آنان عملا توان دارد دشوار باشد.

تراکنش ها به سایر ارزها با ایران مجاز هست، اما به گفته وکلا، بانک های بزرگ غربی به سبب بیم از دستخوش شدن در تحریم های دولت آمریکا از هرگونه مشارکت با ایران صرف نظر می کنند.

متیو اورسمان، حقوقدان عضو موسه پیلزبوری وینتورپ در این مورد اظهار کرد: «به طور کلی، به رغم کنسل تحریم ها در چهارچوب برجام، همچنان مشکلات بسیاری در بانک های غربی برای پرداخت پول به طرف های ایرانی وجود دارد، تفاوتی ندارد که پرداخت با چه ارزی صورت بگیرد.»


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=82959

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.