تاریخ ارسال : ۰۸ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۱:۰۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پرداخت مشوق های پشتیبانیی به کارآفرینان برای به کارگیری معلولان

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، ، امروزه یکی از مهم‌ترین معضلاتی که گریبانگیر آحاد جامعه شده و سدهای بسیاری در مسیر جوانان فارغ التحصیل ایجاد نموده، وضع اشتغال آن‌هاست، گرچه برای برطرف این معضل اجتماعی اقتصادی از جانب دولت راهکارهایی عرضه شده اما به نظر می‌رسد این راه‌حل‌ها پاسخگوی ظرفیت بیکاری اشخاص نباشد.

در این بین توجه به قشر معلول و مددجوی جامعه که به هر سبب زیر پوشش سازمان‌های متفاوت پشتیبانیی همچون کمیته امداد و بهزیستی می باشند، قایل ملاحظه هست. اخیراً با طرح لایحه‌ اصلاحی قانون جامع پشتیبانی از معلولان در مجلس توجه زیادتری به این قشر نیازمند شده هست.

البته کم کاری و تنگنا در برپایی امتحان استخدامی یکسان بین معلولان و اشخاص سالم بعضی نهادهای دولتی و رسمی که موظف به استخدام معلولان طبق ضابطه های قانونی مشخص بویژه قانون ۳ درصدی ظرفیت استخدام معلولان می باشند آن‌ها را ناگزیر از اجرای قانون مصوب بازداشته هست.

به این دستاویز با مهناز کاشی؛ مدیر دبیرخانه اشتغال و کارآفرینی سازمان بهزیستی کشور به گفت‌وگو نشستیم تا حول مسائل مرتبط به اشتغال معلولان و مددجویان بهزیستی، اصلاحات لایحه قانون جامع پشتیبانی از معلولان و مقادیر بودجه‌ای سازمان بهزیستی و بهزیستی اصفهان سخن بزنیم.

تسنیم:آنچه که اکثر از هر چیزی ذهن مخاطب های و واجدان شرایط استخدامی از بین معلولان را به خود جلب کرده اجرای قانون ۳ درصدی سهمیه استخدامی معلولان در دستگاه‌های دولتی هست که علی رغم قانون متاسفانه شاهد عدم اجرای آن هستیم، در ابتدا حول این ماده قانونی و اجرای آن توضیح هایی عرضه کنید؟

کاشی: مجوزهای استخدام ۳ درصدی طبق روال لازم هست از مسیر دستگاه‌هایی که مجوز برای آن‌ها صادر گردیده، سهمیه ۳ درصد سازمان بهزیستی را مشخص کرده و به ستاد بهزیستی کشور ابلاغ کنند اما با تأسف این اتفاق رخ نمی‌دهد و در غالبا فراخوان‌های استخدامی مبحث تندرستی اشخاص طرح شده و معلولیت کمرنگ شده هست و سهمیه به سازمان بهزیستی ابلاغ نمی‌شود.

آزمون مخصوص که لازم هست برای معلولان از طریق سازمان بهزیستی با دستگاه ذیربط برگزار گردد، انجام نمی‌شود و عملاً اشخاص معلول در رقابت برابر با اشخاص عادی در آزمون‌های سنجش کمپانی کرده و در صورت دریافت حدنصاب قبولی می‌توانند بعد از مصاحبه‌های پزشکی و تخصصی به استخدام دستگاه ذیربط دربیایند.

به سبب واضح نبودن میزان سهمیه برای ما، وقتی که فراخوان‌های استخدامی را رویت کنیم به معلولان اطلاع‌رسانی خواهیم کرد تا در آن کمپانی کنند اما بسیاری مواقع رشته‌های لازم در تخصص معلولان ما نیست. اما در شرایطی که این مطابقت هم وجود داشته باشد چون اطلاعات لازم و کافی از سهمیه ۳ درصدی به سازمان بهزیستی نمی‌دهند قادر به مطالبه‌گری در این زمینه نیستیم الا این که محاسبه های سهمیه استخدام را خودمان انجام دهیم؛ پس از ان به سبب نامشخص بودن توزیع سهمیه در سطح کشور کارشناسان لازم هست از مسیر استان داری هر استان مبحث را مطالبه و پیگیری کنند و به گزینه‌های مد نظر اطلاع دهند.

قرار بود روال انجام این پروسه برای ما سهل الوصول‌تر گردد در حالیکه حالا سخت‌تر شده و ما دایم لازم هست برای این سهمیه مطالبه کنیم؛ دلیل این مساله هم این هست که متاسفانه قانون مدیریت خدمات کشوری تمام مقررات استخدامی ما قبل خود را منسوخ کرده و مواد ۱۲۷ و ۴۲ این قانون قطعی می‌دارد که برای استخدام در دستگاه‌های دولتی اشخاص لازم هست از تندرستی کامل جسم و روان بهره مند باشند.

این مورد استخدام معلولان را با مشکل رو به رو کرده و با اصلاحیه قانون جامع پشتیبانی از معلولان که تقدیم مجلس شده و درحال بررسی در صحن علنی هست، پیشنهاد اصلاحی مذکور و امید داریم با یاری خداوند و مشارکت نماینده های مجلس با سازمان بهزیستی این معضل تا ابد حل گردد.

تسنیم: لایحه چه زمانی تقدیم مجلس شده است؟

کاشی:۱٫۵ ۵ سال پیش این لایحه به مجلس تقدیم گردید و در هیئت دولت مطرح گردید و حالا بعد از این مدت در صحن علنی مجلس در حال بررسی هست.

تسنیم: این لایحه حالا در چه وضعی قرار دارد؟

کاشی: این لایحه حالا بند به بند و ماده به ماده در صحن علنی در حال بررسی و ابلاغ هست و طبق آخرین اطلاعات من در روز یک شنبه مبحث راه اندازی صندوق حمایت‌ از فرصت‌های شغلی معلولان به تصویب نماینده های مجلس دست یافته بود. به محض این که کل مواد قانونی جامع به تصویب برسد و به ما ابلاغ گردد، می‌توانیم مطالبه‌گر حقوق معلولان در سطح کشور باشیم.

تسنیم: اینکه در قانون جامع پشتیبانی از معلولان عده ای از شغل ها نسبتاً سطح پایین با درصدهای استخدامی بالا برای این اشخاص موردنظر داشته شده اندکی تامل برانگیز هست، چرا که محتمل هست در بین معلولان اشخاصی با تحصیلات بالا وجود دارا باشند که متصدی آن شغل‌ها در شأن آن اشخاص نباشد. برای این مورد هم چاره اندیشی شده است؟

کاشی: برای این مورد هم چاره اندیشی شده است؟در قانون قبلی این مورد وجود داشت که پست‌های مرتبط به اپراتور و تلفنچی برای اشخاص نابینا موردنظر داشته بودند چرا که این اشخاص با توجه به نوع معلولیت‌شان گزینه‌های خوبی برای این شغل می باشند اما حالا بحث اپراتوری تلفن‌ها منسوخ شده، بعضی از شغل ها ستاره‌دار گردیدند و با رفتن اشخاص از نهادهای دولتی آن پست هم حذف شده به همین سبب این مورد برای ما آنچنان حایز ارزش نیست و هیچ جایگزینی هم ندراد.

بخش خدماتی هم به بخش خصوصی واگذار شده که در واقعیت فعالیت‌های خدماتی را بخش خصوصی در نهادهای دولتی بصورت قراردادهای ظرفیتی انجام می‌دهد.

ما بدنبال این نیستیم که حالا آن شغل ها پست و پایین دست را برای معلولان مد نظر داشته باشیم چرا که حالا زیادتر معلولان ما تحصیل‌کرده می باشند. هدفمان این هست که تناسبی بین شغل ها و پست‌های شغلی که متناسب با شرایط معلولان هست، شناسایی کنیم و بتوانیم اولویت تصدی این شغل ها را برای معلولان با عنوان یک لایحه تقدیم مجلس کنیم.

تسنیم: سهم معلولان در بودجه اشتغال ۹۰۰ میلیارد تومان اعلام گردیده از این قدر قسمت اصفهان چقدر است؟

کاشی:اگر اشتباه نکنم از این مبلغ میزان ۱۰۹ میلیارد تومان قسمت استان اصفهان هست و با توجه به پایبندی تسهیل‌گری شغلی که این استان داشته برای تقریبا ۵ هزار و ۲۸۳ نفر لازم هست تسهیل‌گری شغل انجام داده می‌شد که با محاسبه این سرانه، میانگین ۱۵ میلیون تومان برای استان ابلاغ کردیم.

تسنیم: درحال حاضر چه تعداد از معلولان کشور اشتغال به کار رسمی دارند؟

کاشی: حالا آمار دقیق کاملی در دسترس ندارم اما طبق آمار سال گذشته یا از اوائل قانون جامع که مبحث معلولان را در بخش دولتی مطرح نموده بودند، احکام یک هزار و ۷۳۰ نفر را از دستگاه‌های دولتی دریافت و مستند کردم.

تسنیم:امروزه به وفور شاهد بازارچه‌های دایمی یا فصلی تولیدات خانم ها سرپرست خانوار هستیم که بصورت کاذب اشتغال‌زایی داشتند اما به نظر می‌رسد آنچنان که لازم هست مورد پشتیبانی بهزیستی قرار نمی‌گیرند تا بتوانند برای نمونه کارگاه‌های خیاطی با چرخ خیاطی و … برای توانمندسازی خانم ها و اشتغال‌زایی خانم ها سرپرست چه کارهایی انجام شده است؟

کاشی: برای توانمندسازی خانم ها و اشتغال‌زایی خانم ها سرپرست چه کارهایی انجام شده است؟ سازمان بهزیستی برای توانمندسازی خانم ها سرپرست خانوار برنامه‌های متفاوتی و الگوهای توانمندسازی دارد که در قالب این الگوهای توانمندسازی برای خانم ها سرپرست خانوار فعالیت می‌کند. الگوی تشکیل گروه‌های همیار اقدام دیگری هست که گروه‌های ۵ تا ۷ نفره می باشند و به نحو یک تعاونی کوچک به ثبت می‌رسند و فعالیتی را با مراجع بلاعوضی که سازمان بهزیستی در اختیار آن‌ها قرار می‌هد، شروع می‌کنند و به درآمد می‌رسند.

تشکیل گروه‌های خودیار خانم ها با عنوان «تامین مالی خرد» که در واقعیت گروه‌های ۱۵ تا ۲۵ نفره می باشند و غالبا در منطقه های روستایی و حاشیه شهرها متشکل و ترکیبی از خانم ها سرپرست خانوار و خانم‌های روستایی می باشند و طی روالی ۳ ساله برای خودشان صندوقی را ایجاد می‌کنند که در آن اعتماد به یکدیگر و وام‌دهی را یاد می‌گیرند و بعد از اعتمادپذیری این اشخاص بانک‌پذیر شده و با بانک عامل سازمان بهزیستی که بانک کشاورزی هست بدون دریافت وثیقه وام‌دهی به این اشخاص را انجام می‌دهد.

طرح‌های دیگری همچون تشکیل تعاونی برای خانم ها سرپرست خانوار، اعطای وام‌های خوداشتغالی، پرداخت تسهیلات در زمینه شغل ها خانگی برای این اشخاص موردنظر داشته می‌شود. علاوه بر این ارائه خانم ها سرپرست خانوار به کارفرماهای متفاوت نیز از مسیر مشوق‌های پشتیبانیی سازمان مثل بیمه قسمت کارفرما، یارانه ارتقای کارایی معلولان برای خانم ها معلول را به مدت ۵ سال به کارفرما پرداخت می‌کنیم. در بخش بیمه قسمت کارفرما ۲۳ درصد دست کم حقوق قانون کار و برای یارانه ارتقای کارایی معلولان بین ۱۰ تا ۵۰ درصد دست کم حقوق قانون کار به مدت ۵ سال را بعنوان یک مشوق پشتیبانیی برایشان پرداخت می‌کنیم.

تسنیم: اصفهان از نظر رسیدگی به فرایندهای استخدامی و ایجاد فرصت‌های شغلی برای اشخاص زیر نظر بهزیستی در چه رده و درجه‌ای قرار دارد؟

کاشی: حالا دولت به استناد اصل ۴۴ تاکید بر کوچک‌سازی و انجام امور از مسیر بخش خصوصی را دارد اما در بخش توسعه جایگاه ها غیردولتی فعالیت می‌کنیم و رزمایش بسیاری روی بخش دولتی نداریم چرا که ما هم تابع برنامه‌های دولتیم.

در بخش خصوصی جایگاه ها را ملزم کردیم که دست کم همان ۳ تا ۵ درصد نیروی آدمی خود را از جامعه هدف ما بکار گیرند، پیشین بر این ظرفیت ما ۲۵ درصد نیروی آدمی بود و حالا نیز به سبب این که ضابطه های قانونی برای این مبحث وجود نداشته، بصورت رقابتی این آیتم را برای جایگاه ها غیردولتی در نظر گرفتیم تا اشخاصی که در واقعیت از جامعه هدف خودمان در جایگاه ها غیردولتی بکار دریافت کنند در اولویت دریافت مجوز خدمات سازمان بهزیستی هم هستند؛ چرا که تمام اشخاص جامعه هدف ما معلول شدید یا چند معلولیتی نیستند و ما معلول ضعیف، معلول متوسط، خانم ها سرپرست خانوار، بچه‌های تحصیل‌کرده و فرزندان ترخیصی را نیز داریم.

بخش خصوصی که با سازمان بهزیستی توافق و مشارکت کند می‌تواند از تمام ظرفیت‌های نیرو آدمی که زیر پوشش بهزیستی می باشند استفاده نماید و در ازاء آن از مشوق‌های پشتیبانیی سازمان نیز بهره‌مند گردد. تعهدها استان اصفهان با توجه به صنعتی بودن استان و جمعیتی که زیر پوشش دارد پایبندی بالایی هست اما با توجه به پایبندی بالای خود می‌توان نمره ۱۸ از ۲۰ را به این استان داد.

تسنیم:در این ظرفیت‌های شغلی چه میزان از ظرفیت‌ها برای استخدام خود اشخاص معلول و چه میزان برای استخدام خانواده فرد معلولی که بر فرض دارای معلولیت ذهنی هست، موردنظر داشته شده است؟

کاشی:بهزیستی برای تمام اشخاص زیر پوششی که غیرقابل بازتوان می باشند طبق معلولیت یا از کارافتادگی فرد به تمام اشخاص خانوار غیر قابل بازتوان و از کارافتاده، پرداخت تسهیلات موردنظر داشته هست.

سایر روش‌های ایجاد اشتغال نیز برای اعضای خانوار فرد از کار افتاده با همان میزان مشخص نیز موردنظر داشته شده هست منتها روالی وجود دارد که فرد پیش از دریافت وام لازم هست آمادگی ورود به بازار کار را پیدا نماید که دربردارنده بعضی مهارت‌ها من جمله مهارت‌های فنی، مهارت اکتساب و کار و مهارت‌های زندگی هست که از طریق سازمان بهزیستی و سازمان تعلیم فنی حرفه‌ای کشور به اشخاص تعلیم داده می‌شود.

تسنیم:با توجه به این که میزان تسهیلات وام‌های خوداشتغالی معلولان برطبق بودجه سالانه تعیین می‌شود درحال حاضر سقف این وام‌ها چه میزان است؟

کاشی:سقف سرانه تسهیلات خوداشتغالی سازمان بهزیستی درحال حاضر ۲۰ میلیون تومان و در بخش کارفرمایان به ازای بکارگیری هر ۵ نفر ۱۰۰ میلیون تومان هست.

ما اعتباراتی را از محل اعتبارات ریالی صندوق توسعه ملی داریم که بسته به توجیه فنی اقتصادی طرح مبالغی را در زمینه‌های کشاورزی، صنعت و معدن و تجارت و گردشگری متناسب با ظرفیت اشتغال‌زایی طرح و میزان مراجعی که طرح لازم دارد از حدود ۲۰۰ میلیون تومان تا ۵ میلیارد تومان استعداد پرداخت در این زمینه داریم که به کارفرمایانی که برنامه ای را منطقه های محروم کشور دارا باشند این پرداخت تسهیلات انجام می‌شود.

تسنیم:مورد دیگر بررسی طرح معافیت حق بیمه کارفرمایان هست که در گذشته نیز با همین شرایط اجرا می‌شد، تفاوت این طرح تازه با طرح قبلی در چیست؟

کاشی:قصدمان توسعه این طرح بود و تفاوتی با یکدیگر ندارند. ما بیمه قسمت کارفرما را بعنوان مشوق پشتیبانیی در برنامه‌های سازمان داریم که برای اشخاص پرداخت می‌کنیم.

تسنیم: مساله دیگر نحوه اخذ تسهیلات برای معتادان بهبود یافته هست که این اشخاص لازم هست از سازمان بهزیستی گواهی تندرستی و ترک مواد مخدر را عرضه کنند و اگر این گواهی از دانشگاه علوم پزشکی گرفته شده باشد مورد قبول نیست درصورتی که در گذشته این تنگنا وجود نداشت. دلیل این امر و به طورکلی پرداخت تسهیلات به معتادان بهبود یافته چه طور است؟

کاشی: دلیل این امر و به طورکلی پرداخت تسهیلات به معتادان بهبود یافته چه طور است؟در حال حاضر بسیاری از دستگاه‌ها بصورت موازی با یکدیگر فعالیت می‌کنند، معتادان بهبود یافته هم از امور زندان‌ها، بهزیستی و کمیته امداد قادر به دریافت خدمات هستن. حالا اگر این فعالیت‌های تجمیع گردد و در اختیار سازمان بهزیستی قرار گیرد، خوب تر هست.

ما تابع بعضی ضابطه های هستیم و می‌خواهیم مطمئن شویم فرد به راستی بهبود یافته هست و تنها ملاک ما برای درک این که فرد بهبود یافته و مستند باشد که بتوانیم از آن استفاده نماییم، این هست که فرد در جایگاه ها تحت پوشش سازمان بهزیستی و دارای مجوز از سازمان بهزیستی ترک کرده باشد چون حوادثی که درون جامعه رخ می‌دهد خوشایند نیست و بسیاری اشخاص اعتیاد ندارند و تنها برای دریافت تسهیلات گواهی پاکی می‌گیرند برای همین بهزیستی اشخاصی که استعداد رهگیری دارند و در جایگاه ها سازمان بهزیستی تحت معالجه قرار گرفته‌اند مشمول خدمات این سازمان می‌شوند.

دلیل این امر هم پیشگیری از واقع شدن بعضی رخدادها و سو استفاده‌ها در زمینه مراجع بدهی الحسنه که دِینی بر گردن سازمان بهزیستی و سایر نهادهای پشتیبانیی هست، بوده و ما اهتمام می‌کنیم با مراعات اشخاصی که ارائه می‌شوند قطعا در بانک‌های اطلاعاتی ما موجود باشند و ارائه گردند تا اعتماد مردم هم در این زمینه جلب گردد و مراجع بدهی الحسنه زیادتری در اختیار بانک‌ها در زمینه اشتغال جامعه هدفمان قرار دهند.

تسنیم:زنان کارتن خوابی که اعتیاد ندارند و دخترهای فراری که به خانواده بازنگشته و در جایگاه ها تحت نظر بهزیستی زندگی می‌کنند نیز مشمول طرح‌های اشتغالی خانم ها سرپرست خانوار می‌شوند یا برنامه ای به طور مجزا دارند؟

کاشی:اغلب اشخاصی که دچار این آسیب‌های اجتماعی می باشند چنان چه زیر پوشش سازمان بهزیستی باشند بعد از آماده سازی شغلی قادر به بهره‌مندی از خدمات اشتغال می باشند.

تسنیم:برای فرزند خوانده‌ها و فرزندانی که در بهزیستی می باشند چقدر اشتغال زایی صورت می‌گیرد؟

کاشی:سالانه ۵۰۰ نفر از فرزندان ترخیصی که در واقعیت در شبه خانواده‌های ما پشتیبانی گردیدند یا به خانواده کلیدی بازگشته‌اند، جدای از نحوه ترخیصشان در برنامه‌های اشتغال سازمان جای دارند و برای آن‌ها برنامه ریزی می‌شود. این قدر مرتبط به کل کشور بوده و سبب کم بودنش هم میزان خارج شدنی ماست که به همین تعداد هست و متناسب با خارج شدنی این خدمات عرضه می‌شود.

تسنیم: حول نظارت بر طرح‌های اشتغال هم توضیح دهید؟ این نظارت‌ها محدود به مدت زمان‌های خاصی هست یا با توجه به شغل ایجاد شده ادامه‌‌دار خواهد بود؟

کاشی: برنامه حوزه اشتغال بدین صورت هست که از قبل و بعد و در در خلال اشتغال به سبب این که مدیریت جامعی روی روال وجود داشته باشد و بتوان پشتیبانی کامل از اشخاص داشت، نظارت وجود دارد. پیش از اشتغال برای این که محیط مورد بررسی قرار گیرد و فرد مجوزهای لازم را دریافت کند و برنامه‌های توانمندسازی سازمان کاوش گردد، این نظارت وجود دارد.

در در خلال اشتغال حمایت‌های مرتبط به پرداخت تسهیلات و پرداخت مشوق‌های پشتیبانیی مثل قسمت بیمه خویش‌فرما یا کارفرما را داریم برای همین لازم هست روی طرح اشتغال نظارت دارا باشیم تا بتوانیم مراجع را به اشخاص بپردازیم و اگر شغلی ایجاد نشده باشد این حمایت‌ها دربردارنده حال کارفرما یا فرد خوداشتغال نخواهد گردید. بعد از اشتغال نیز بابت تثبیت و توسعه شغل ها و استفاده از ظرفیت‌های شغلی که کارآفرینان برای دیگران نظارت بر طرح‌ها انجام می‌شود.

به همین سبب اهتمام می‌کنیم نظارت ما همه جانبه باشد و از پیش از شروع اشتغال تا بعد از اشتغال وجود داشته باشد، به به طوری که بفهمیم فرد به درآمد مکفی دست یافته و طبق دستورالعمل‌های توانمندسازی ما می‌تواند از چرخه پشتیبانیی مالی سازمان خارج گردد.

این روال طبق مرسوم برای خانم ها سرپرست خانوار برپایه روال توانمندسازی ۲ سال زمان خواهد برد منتها تا وقتی که واقعاً فرد به درآمد مکفی نرسد این روال ادامه خواهد داشت که محتمل هست اکثر از ۲ سال نیز گردد. ارزشمند این هست کل روال توانمندسازی برای این شخص انجام گرفته باشد و میزان درآمد وی مکفی باشد که دچار آسیب‌های جانبی نشود.

تسنیم:چقدر به دانش‌های محلی، خلاقیت و نوآوری در طرح‌های اشتغال‌زایی توجه می‌شود؟

کاشی: تمام تاکید ما این هست که اشخاص طبق نتیجه های آمایش سرزمین اقدام کنند و چنان چه فرصت‌های شغلی در یک استان و شهرستان وجود داشته باشد توقع داریم طبق فرصت‌های موجود اقدام کنند و مراجع و ابزارها را خرج کنند چرا که نمی‌توان یک نسخه واحد برای سراسر کشور عرضه کرد. برای همین این اختیار به استان‌ها و شهرستان‌ها داده شده متناسب با ظرفیت‌های موجود از اشخاصی که قصد استفاده از طرح‌ها را دارند، خدمت رسانی گردد.

تسنیم: اگر فردی در در خلال اجرای طرح اشتغال با ورشستگی رو به رو گردید یا به عللی قصد عوض کردن شغل خود را داشت، با تنگنای رو به رو هست و از فرد پشتیبانی می‌شود یا خیر؟

کاشی:سعی ما بر این هست با برنامه‌هایی که داریم شغل پیش از ایجاد دارای توجیه‌های فنی اقتصادی باشد و شروع به کار کند و در برنامه‌های توانمندسازی نیز مبحث تعلیم تدوین طرح‌های شغلی، بازاریابی و مشتری مداری و غیره عرضه می‌شود تا کمتر با مشکلات ورشستگی رو به رو گردد اما چنان چه رونق اقتصادی شغلی دچار معضل گردد و فرد در تکاپوی شغل دیگری باشد مشمول حمایت‌های لازم خواهد گردید و تنگنا تنها برای این که فرد مدام شاخه به شاخه دگرگونی کند وجود دارد اما اگر محرز گردد مجال و رونق شغلی نیست و فرد با آسیب‌های اجتماعی و مشکلات مالی رو به رو خواهد گردید پشتیبانی لازم برای دگرگونی شغل وجود خواهد داشت.

گفت‌وگو از فوزیه یکتاپور


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=80908

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.