تاریخ ارسال : ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۴۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پرستاران از وعده ها خسته اند/یک شاخه گل قسمت روز پرستار

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار مهر، جامعه پرستاری کشور به عنوان پیشقراول در خدمت مقدم عرضه دهندگان خدمات تندرستی به مردم و مریض ها، بیشترین دشواری و مشقت را متحمل می گردند و در عین حال، کم ترین سود را می برند، چون پس از گذشت ۱۰ سال از تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، هنوز خدمات پرستاری تعرفه ندارد و پول خدماتی که عرضه می دهند، جای دیگری هزینه می گردد.

قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در تابستان سال ۸۶ در قالب یک طرح در صحن مجلس مطرح و با اکثریت رأی های نمایندگان به تصویب می رسد. از همان سال تاکنون، جامعه پرستاری به طور مستمر چشم انتظار اجرایی شدن این تعرفه هاست. اما هر کدام از وزرای بهداشت که روی کار آمده اند، منحصرا وعده داده اند. حالا، پرستاران پس از یک دهه انتظار، از وعده ها خسته اند و قصد دارند بدانند به چه سبب اجرای یک قانون باید یک دهه معطل بماند.

محمد شریفی مقدم قائم مقام سازمان نظام پرستاری، در طول این سال ها مکررا و به دفعات، پیگیر این مبحث بوده ، اما اقرار می کند که متاسفانه هنوز عایدی نصیب پرستاران نشده هست.

او در صحبت با خبرنگار مهر، از وجود جریانی خاص در روند تصویب بودجه تندرستی انتقاد می کند و می گوید: جامعه پرستاری انتظار داشت، کمیسیون تلفیق مجلس در آستانه روز پرستار، خبر خوشی برای پرستاران داشته باشد.

شریفی مقدم در عین حال، ابراز امیدواری می کند که نمایندگان کمیسیون بهداشت و معالجه مجلس که در کمیسیون تلفیق حاضر هستند، بتوانند این پیشنهاد را در صحن مجلس مطرح و آن را تصویب کنند.

در همین حال، محمدنعیم امینی فرد عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ با بیان این مطلب که کوشش می نماییم این پیشنهاد در صحن علنی تصویب گردد، می گوید: برای این پیشنهاد مستقل از کمیسیون شناسه گرفتیم و آن را در کمیسیون تلفیق طرح کردیم اما به سبب دیده نشدن مراجع وارد دانسته نشد.

او با وجود اینکه برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری باید مراجع آن دیده گردد، اضافه می کند: همچنان دنبال احقاق حقوق پرستاران هستیم، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از احکام برنامه ششم بوده و امید داریم با همکاری و همفکری اعضای کمیسیون و انجمن های پرستاری بتوان نسبت به تصویب این پیشنهاد و مصوبه در صحن علنی اقدام کرد.

زهرا مرادی پرستار یکی از بیمارستان های دولتی تهران، دو شیفت کار می کند. او که اصلا راضی به اضافه کاری نیست، نسبت به اجباری بودن ساعت اضافه کاری به علت نبود نیروی مورد احتیاج، بشدت گلایه می کند و می گوید: روز پرستار یک شاخه گل می دهند و اگر خیلی لطف کنند، یک هدیه نقدی ناچیز هم کنار آن می گذارند. اما، مشکل اینجاست که از فردای روز پرستار، دو مرتبه همین مشکلات تکرار می گردد.

او از بهبود وضع پرداختی پرستاران در قالب کارانه، به عنوان یک تسکین درد اسم می برد و اضافه می کند: اگر تعرفه خدمات پرستاری را اجرا کنند، پرستاران به این کارانه ها احتیاج نخواهند داشت. به چه سبب باید پول خدماتی که ما انجام می دهیم، به جیب دیگران برود.

فرشته جباریان یکی دیگر از پرستاران بخش دولتی هست که ۱۲ سال پیشینه کار دارد.

او می گوید: از زمانی که یادم می آید، صحبت از اجرای تعرفه خدمات پرستاری بوده، اما می ترسم عمر ما به اجرایی شدن این قانون قد ندهد. من نمی دانم به چه سبب دولت و مجلس به مشکلات پرستاران توجه نمی کنند.

دکتر سید حسن هاشمی وزیر بهداشت، با اقرار به این حقیقت که عزیزترین و شریف ترین قشر در کنار کادر پزشکی، پرستاران هستند، می گوید: فشار روی آنان زیادتر از جامعه پزشکی هست و کار بسیار دشواری دارند و وضع معیشتی آنان در قیاس با پزشکان یا پرستاران بیگانه، مناسب نیست.

او با عنوان این مطلب که در دولت قبل اتفاق هایی افتاد و کمک هایی درباره دریافت کارانه گردید که البته کافی نیست. معتقد هست که پرستاران حق دارند اظهار ناخشنودی کنند و در عین حال تعدادشان نیز کم هست؛ زیرا همین تعداد به اندازه دو برابر کار می کنند.

وزیر بهداشت با بیان این مطلب که دولت قصد ندارد بزرگ تر گردد و اذن استخدام نمی دهد، می گوید: ما اجبار می کنیم که پرستار اضافه کار انجام بدهد، اما او حاضر نیست این کار را انجام بدهد. فشار بسیاری را تحمل می کنند و امید داریم بتوانیم دولت و مجلس را راضی کنیم تا در این دوره متمایز عمل گردد. آرزو دارم اگر اشکالی در دولت یازدهم داشتیم، در این دولت اصلاح کنیم.

پرستاری از شغل ها سخت و زیان آور هست که کم بودن نیروی پرستاری در کشور ما موجب شده این گروه از کادر درمانی ملزم به حضور در شیفت های غیرمتعارف و انجام اضافه کاری های اجباری گردند. از سوی دیگر، با توجه به مشکلاتی که مریض ها بستری در بیمارستان ها دارند موجب می گردد طبق معمول کم تحمل شده و نسبت به پرستاران که بیشترین حضور در بیمارستان ها را دارند، پرخاش کنند. از سویی همراهان این مریض ها نیز به دلیل نگرانی ها و اضطراب های متاثر از مریضی بیمارشان، از پرستاران توقع ها بیشتری دارند، این در حالی هست که اولویت کادر پرستاری طبق احتیاج مریض ها هست.

ارزیابی ها نشان می دهد که بیشتر از ۸۵ درصد پرستاران در ۶ ماهه اول سال مورد تعدی کلامی و فیزیکی قرار گرفته اند که این آمار دلواپس کننده هست. پرستاران علاوه بر این به صورت مستمر با عاملان مریضی زا رو به رو اند و به طور مستمر در فراروی خطر مبتلا شدن به انواع مریضی های پرخطر قرار دارند که این وضع موجب می گردد مواردی از مرگ پرستاران بر اثر مبتلا شدن به این قبیل مریضی ها را نیز دارا باشیم.

محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار، می گوید: شرایط سخت حرفه پرستاری موجب شده برای جذب نیروی پرستاری در دنیا شرایط خاصی را تشریح کنند، اما متاسفانه در جامعه ما بی توجهی مسئولان سازمان ها و دستگاه های متفاوت منتج به این مساله شده که شرایط کار پرستاری دشوارتر گردد.

او معتقد هست؛ نداشتن امنیت شغلی، فرسودگی شغلی و از همه بدتر بی توجهی مسئولان به مشکلات حرفه پرستاری، موجب شده تا موانع خدمتی پرستاران روز به روز تشدید گردد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=84227

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.