تاریخ ارسال : ۲۹ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۳۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پروفسور بالتازار در کبودرآهنگ +عکس

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از مشرق به نقل از خبرگزاری جام جم «پروفسور بالتازار» نام یکسری انیمیشن قدیمی بود. این شخصیت کارتونی یک مخترع پیر بود که برای یک اختراع، مدت زیادی فکر می ‌کرد و در نهایت فقط با یک اهرم دستگاهی را روشن می ‌کرد.
پس از اتمام کار دستگاه، پروفسور شیر دستگاه را باز کرده و چند قطره مایع را داخل یک لوله آزمایشگاهی می ‌ریخت و با ریختن آن مایع روی زمین اختراعش نمایان می‌ شد. به همین سادگی!
اما پروفسور بالتازار یک مابه‌ ازای حقیقی هم درایران دارد: «مارسل بالتازار». او که سال ۱۹۰۸ در فرانسه به دنیا آمد، یک پزشک فرانسوی بود که به علت فعالیت در زمینه جلوگیری از شیوع بیماری‌ های طاعون و هاری معروف شد و نه به دلیل آن لوله آزمایش و اختراعاتش!
بالتازار و موج سوم طاعون در ایران
پروفسور بالتازار برای انجام تحقیقات پزشکی به ماموریتی در روستای اکنلو شهرستان کبودرآهنگ ایران فرستاده شد.
این پروفسور فرانسوی همزمان با سومین موج شیوع طاعون در سال ۱۳۳۲ از فرانسه به ایران آمد و با همکاری پزشکان ایرانی پایگاه تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران را با حمایت مالی یک فرد خیر به نام جمشید قراگزلو در روستای اکنلو کبودرآهنگ تاسیس کرد و به آزمایش ‌های مختلفی در این منطقه مشغول شد و توانست با تحقیقاتی که انجام داده بود، بیماری طاعون را ریشه ‌کن کند. سازماندهی واکسیناسیون جمعی علیه بیماری آبله و سل هم از دیگر اقدامات او بود. پروفسور بالتازار در کبودرآهنگ بالتازار در بین سال‌ های ۱۳۲۵ تا ۱۳۴۰ ریاست انستیتو پاستور ایران را به عهده داشت و پس از آن نیز به مدت ۱۳ سال مشاور عالی علمی انستیتو پاستور ایران بود و در پایان عمر خود نیز بخش اپیدمیولوژی انستیتو پاستور پاریس را پایه‌ گذاری کرد.
بالتازار تقریبا ۱۷سال در ایران زندگی کرد و پس از آن همکاری خود را با همتای ایرانی ‌اش، دکتر مهدی قدسی تا سال ۱۳۴۶ ادامه داد تا این‌که در ۶۳ سالگی از دنیا رفت.
مرکز تحقیقاتی انستیتو پاستور ایران تا اواخر دهه ۶۰ فعالیت می ‌کرد، اما پس از مدتی تعطیل شد، ولی دوباره بتازگی و پس از آن‌که این مرکز در اختیار دانشگاه علوم پزشکی همدان قرار گرفت، خرداد ماه امسال در روستای اکنلو افتتاح شد.
اتفاقا در مراسم افتتاح این مرکز از فرزندان پروفسور بالتازار هم دعوت شده بود. آنها هم در این مراسم از علاقه خودشان به ایران سخن گفتند و از این‌که مردم ایران برای پدرشان احترام زیادی قائل هستند، خوشحال بودند.
هر چند کسی نمی‌داند آیا شخصیت پروفسور بالتازار انیمیشن همین پروفسور پزشک است یا نه، ولی به هرحال اکنون پروفسور بالتازار واقعی نه تنها به سبب شخصیت کارتونی همنام با او برای مردم ایران جذاب است، بلکه مردم همدان او را بیشتر به علت تحقیقات پزشکی ‌اش می ‌شناسند.
غیر از آنها هر گردشگری که متوجه شود در کنار تمام جاذبه ‌های گردشگری استان همدان، هنوز دفتر کار پروفسور بالتازار سرجای خودش است، حتما به روستای اکنلو می ‌رود.
به نحوی که مهدی غلامی، رئیس میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری کبودرآهنگ می ‌گوید: آزمایشگاه و دفتر کار پروفسور بالتازار در کبودرآهنگ همدان به یکی از جاذبه‌ های گردشگری استان همدان تبدیل شده و هزاران گردشگر داخلی و خارجی به دیدن وسایل کار و دفتر این پروفسور فرانسوی در کبودرآهنگ می ‌روند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=30525

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.