تاریخ ارسال : ۰۳ دی ۱۳۹۴ ساعت : ۰۹:۵۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پروژه دیوار / مصداق توهین به ضعفا و فقرا

شلمچه نیوز از ساری- شعبان وفایی نژاد؛ اسلام فقر را زمینه ساز فساد می داند و ایجاد فساد را از عمده ترین اهداف شیطان و انسان های شیطان صفت می شمارد. از این رو پیروان خود را تشویق به کسب درآمد از راه شرعی نموده و راه هایی را برای مبارزه با فقر معرفی کرده است. و نیز با فساد اقتصادی و مالی چون رشوه، رانت خواری و اختلاس به شدت به مبارزه برخواسته و رواج رفاه طلبی و ثروت اندوزی را باعث فراموشی ارزش ها ی دینی و انحطاط جامعه می داند. اسلام تبعیض را از هر نوع آن محکوم می کند و آن را یکی از راه های گسترش فساد و فقر می شمارد که باید با آن مبارزه کرد.

۱۹۴۶۰۹۵

فقیران و بینوایان قشری از اقشار مستضعف اجتماعی اند که به هر دلیلی ناتوان از دست یابی به وضعیت اقتصادی مناسب و مطلوب بوده و نیازمند یاری دیگر افراد جامعه هستد تا امرار معاش کنند. درکاربردهای فقهی فقیر به کسانی گفته می شوند که هزینه یک سال را بالفعل و بالقوه نداشته باشند.

بینوایان و فقیران هرچند دارای مراتب هستند ولی همه آنان استحقاق اموری چون احسان، اطعام، انفاق و زکات را دارا می باشند و بر کسانی که غنا و ثروتی دارند، به عنوان یک واجب عقلانی و شرعی است که به حال آنان رسیدگی کنند و حقوق ایشان را بپردازند. بنابراین درهر مال انسانی غنی و دارا، حقی برای فقیران وجود دارد و لازم است تا به حکم وظیفه و تکلیف آن را بپردازند.

در یکی از مناطق یکی از شهرهای استان مازندران پروژه ای تحت عنوان دیوار مهربانی اجرا و بر روی یکی از دیوارهای این شهر با نصب چند پیراهن / شلوار و دیگر البسه البته کهنه و پاره ، به نوعی شخصیت مستمندان به سخره رفته است ؛ بر روی این دیوار حک شده که اگر نیاز داری بردار و اگر نیاز نداری بگذار! براستی آیا کمک به ضعفا باید اینگونه علنی و در معابر عمومی شهر صورت بگیرد و آیا برای کمک به دیگران باید وسایل تقریباً غیرقابل مصرف را به آنها داد ؟ در کشوری که از نظر منابع و ذخایر معدنی و مواهب طبیعی از پردرآمدترین کشورها جهان یاد می شود چرا باید با ضعفا اینگونه برخورد شود که شخصیت آنها حال در هرجایگاهی زیرسوأل برود .

مستضعفین حریم و حرمت و کرامت دارند و باید آن را محترم شمرد اینگونه نمایش به هیچ عنوان کمک به آنها نیست بلکه نوعی فخر فروشی محسوب می شود آقایان مسئول در کمیته امداد / اوقاف / هلال احمر / بهزیستی و دیگر نهادهای مرتبط چه پاسخی نسبت به این مسئله سوء اجتماعی دارند . در همین شهر فرهنگ کلیه فروشی بدعتی نامبارک شده و بر سر هرچهارراهی انواع متکدیان و کارتون خواب ها و حتی تن فروشان ، سیمایی بسیار زشت را پدید آورده است .

نگارنده اعتقاد دارد تعدیل اقتصادی و یا اعمال ریاضت های اقتصادی و یا هر عملی که در سیاست گذاری های کلان انجام می شود می بایست همواره حفظ حقوق فقیران در رأس آن برنامه باشد و موجب آسیب به فقیران نگردد. طرح هدفمندی یارانه ها نیز باید با این نگاه عدالت محور همراه باشد که حق فقیران پیش از دیگران پرداخت شود و ایشان به بهانه اینکه ماهیگیری خواهند آموخت، اکنون از رنج فقدان ماهی و خوراک نمیرند ؛ در سویی دیگر از دیدگاه‌ اسلام‌، نه‌ ثروت‌ و مکنت‌ نشانه‌ برتری‌ و محبوبیت‌ ثروتمند نزد خداست‌ و نه‌ فقر و تهیدستی‌علامت‌ بی‌ارزشی‌ فقیر و کم‌لطفی‌ خدا نسبت‌ به‌ اوست‌؛ بلکه‌ هر یک‌ از فقر و غنا در گردونه‌ آفرینش‌ بر محور حکمت‌ و علم‌ خدا می‌چرخد و می‌تواند ابزار آزمایش‌انسانها نیز به‌ حساب‌ آید و آنچه‌ در این‌ میان‌، محک‌ ارزش‌ و ضد ارزش‌ قرار می‌گیرد، ایمان‌ و عمل‌ صالح‌ است.‌

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=7924

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.