تاریخ ارسال : ۲۵ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۲۳:۱۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پروژه مارینا پارک خزر، دریچه ای نو از اشتغال برای مازندرانی ها

 

به گزارش شلمچه نیوز، به نظر می‌رسد که اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و گسترش خصوصی‌سازی یکی از مبانی مورد توافق همگان است. با این وجود چند و چون اجرای این اصل ابهاماتی را به همراه دارد. از یک سو دولت‌های مختلف در ایران شعار خصوصی‌سازی را در پیش می‌گیرند و از سوی دیگر بخش اعظمی از فعالیت‌های اقتصادی کشور همچنان تحت اختیار دولت است   و آنطوریکه باید بخش خصوصی جایگاه خود را در اقتصاد کشور به دست نیاورده است.

 

امنیت سرمایه‌گذاری دراقتصاد به فراهم آوردن فضایی حقوقی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی‌اتلاق می‌گردد که در آن طرحهای سرمایه‌گذاری از مرحله برنامه‌ریزی تا مرحله بهره‌برداری و پس از آن بدور از نااطمینانی ها و اختلالات بیرونی عمل کند.

 

سید محمد موسوی از کارآفرینان برتر ایران و مدیر عامل گروه صنعتی فیروز و بنیانگذار چند NGO فعال در حقوق معلولان از جمله کانون معلولان توانا است. از عمده فعالیت‌های وی ایجاد اشتغال برای معلولان در گروه بهداشتی فیروز می‌باشد وی با این دیدگاه که بازدهی معلولان بیش از یک فرد عادی است، در نشست خبری با اصحاب رسانه، با بیان اینکه ۹۵ درصد از سواحل در حال حاضر توسط بخش های دولتی و خصوصی اشغال شده اند، اظهار داشت: حق طبیعی مردم است که بتوانند از سواحل دریا استفاده کنند.

 

وی که مدیریت و فعالیت اقتصای خود را در سال۱۳۶۵   با مدیریت  شهرک ۳۶۵صنعتی البرز آغاز کرد، در این نشست ، افزود: هدف از خریداری اراضی ساحلی دریا، سرمایه گذاری برای منافع مردمی است و به دنبال زمینه ای هستیم که مردم بتوانند به صورت دراز مدت از نعمت های خدادادی و رفاهی در دست اقدام استفاده کنند.

 

برپایه این گزارش ، رسالت خطیر سازندگی سید محمد موسوی بدون چالش نبوده چرا که وی تحت تأثیر کلاهبرداری و خیانت در امانت ۵ میلیارد تومانی در سال ۹۳، مدتی با مشکلات اداری و حقوقی مواجه بود ؛ موسوی در این ارتباط می گوید: در تحقیقات بعمل آمده مشخص شد این مرد با تعدادی از شخصیت های سیاسی، اداری و پارلمانی استان مازندران ارتباط دوستانه دارد و در واقع روابط بر ضوابط اداری چیره شد تا وی بتواند بر مقاصد سوء خود دست یابد.

وی به قرارداد اخذ جواز ساخت پاساژ در منطقه ۱۵ تهران اشاه می کند و می گوید: در این ارتباط مبلغ ۶ میلیارد تومان کلاهبرداری شد که این موضوع نیز توسط دستگاههای ذیربط قضایی پیگیری و با دستور دادستان نوشهر کارگاه محل اجرای پروژه توقیف و به بنده تحویل داده شد.

 

موسوی هدف خود از سرمایه گذاری را توسعه امر آموزش  و تحصیل جامعه معلول کشور برشمرد و تصریح کرد: اقدامات ما برای تعالی زندگی انسان ها مخصوصاً رفاه معیشتی معلولین است.

 

دکتر موسوی معتقد است: سرمایه گذاری صورت گرفته برای احداث اسکله در راستای حفاظت از محیط زیست و تأمین آرامش و آسایش مردم است.

 

این مدیر مدبر که کانون معلولین توانا  را در سال ۱۳۷۳ تأسیس کرده، با بیان اینکه مدیریت عالی مازندران در دوره گذشته مورد رضایت نبوده ، یادآور شد: متأسفانه علیرغم وجود مستندات قابل اتکا، اما مشکل حقوقی ما بی جهت در دستگاه قضایی مازندران به طول انجامیده تا انرژی بی مورد صرف پرداختن به این امور شود البته برای بنده این سوأل وجود دارد چرا این فرد خاطی علیرغم ثبت پرونده های متعدد در سراسر کشور بازهم مورد حمایت قرار دارد به طوری که ادعا بنده را دیدگاه اداره کل اطلاعات مازندران مبنی بر اختلال این فرد در روند سرمایه گذاری مازندران تصدیق می کند.

 

وی که پس از انقلاب در سال ۱۳۵۸ به ایران بازگشت و در نهادهایی مثل کمیته امداد امام خمینی استان سیستان و بلوچستان سابقه مدیریت دارد ، در حوزه سرمایه گذاری نیز ، یکی از موفق ترین مدیران بخش خصوصی کشور به شمار می آید؛ موسوی در خصوص پروژه ی سرمایه گذاری مارینا پارک خزر در مازندران ، خاطر نشان کرد: تلاش های بسیار زیادی در خصوص تسریع در روند کار صورت گرفته و انشاله با قول هایی که از استاندار مازندران مطرح شده،  به زودی شاهد به سرانجام رسیدن این پروژه ۱۲۰۰ میلیارد تومانی در استان باشیم.

 

دکتر موسوی با بیان اینکه پروژه ی فوق می تواند دریچه ای نو از اشتغال مستقیم و غیر مستقیم برای مازندرانی ها را فراهم آورد، گفت: موافقت اصولی جهت افزایش طرح از ۴۰ هزار متر به ۱۲۵ هزار متر دریافت شده و سلسله مراتب اداری کار با انجام اهلیت سنجی مالی نیز صورت گرفته و تنها بحث پرونده سازی های فرد متهم چالش و مانع مانده بر تسریع در روند اجرایی کار است.

 

این گزارش حاکیست از سخنان ماندگار سید محمد موسوی همین بس که وی دربارهٔ معلولیت اش می‌گوید: «من امروز معلولیت را هدیه خدا به خودم می‌دانم. اگر هر مقدار توانستم بنشینم و بیندیشم و سرگرم جذابیت‌های مادی جامعه نشوم، همه این‌ها را مرهون این محدودیت تن می‌دانم که خدا لطف کرد و ترمز شدیدی گرفت در سراشیبی زندگی، آن هم در جوانی و مرا وادار کرد که خودم را با ابعاد روحی و معنوی ام ارزش یابی نموده و دریابم.

شلمچه نیوز می افزاید معمولا همه شرکت‌های خصوصی در تعامل با دولت چالش های متعددی را تحربه می کنند چرا که حمایت دولت از بخشهای شبه دولتی در خصوص بخشهای خصوصی به درستی صورت نمی گیرد

 

بی تردید با تداوم چنین روندی خصوصی‌سازی جان دوباره‌ای نخواهد گرفت ؛ آن‌چه مسلم است اکثر نهادهای شبه دولتی سهامدار بانک هستند بنابراین منابع بانک‌ها در اختیار شبه دولتی‌ها قرار می‌گیرد در حالی که سرمایه گذارانی همچون محمد موسوی با سرمایه شخصی و بدون اخذ تسهیلات بانکی اقدام به فعالیت در حوزه اقتصادی کشور کرده اند.

 

این موضوع بیانگر این است که فضا آن چنان که باید برای بخش خصوصی آماده نیست در پروژه‌های بزرگ نیز سازمان‌ها ترجیح می‌دهند با شرکت‌های شبه دولتی تعامل داشته باشند تا با بخش خصوصی و در این حالت توان رقابت را از بخش خصوصی می‌گیرند بنابراین در چنین فضایی انتظار از بخش خصوصی و افزایش بهره‌وری در اقتصاد کشور امری دست نیافتنی خواهد بود که امیدواریم دولت بتواند با تغییر رویکرد سنتی به این موضوع، زمینه گسترش فعالیت های بخش خصوصی به خصوص و مصداق این گزارش، بستر کار را برای فعالیت سید محمد موسوی و دست اندرکاران این شرکت در مازندران برای توسعه فعالیت های اقتصادی فراهم آورد.

 

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=79262

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.