تاریخ ارسال : ۱۴ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۱۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پروژه پایگاه امداد هوایی خرم‌آباد تکمیل شود

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، هوشنگ بازوند شامگاه سه‌شنبه در جلسه مشترک با دبیر کل جمعیت هلال‌احمر کشور که در سالن جلسات استانداری لرستان برگزار شد اظهار داشت: استان لرستان حدود ۲۸ هزار کیلومتر مربع مساحت و حدود یک‌ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

وی افزود: استان لرستان ۱۱ شهرستان، ۲۵ شهرداری، ۳۱ بخش و دو هزار و ۸۶۱ روستا دارد که با توجه به مساحت نسبت به سایر استان‌ها روستاهای بیشتری دارد.

استاندار لرستان عنوان کرد: متأسفانه لرستان یکی از استان‌هایی است که نسبت به دیگر استان‌ها اتفاقات و حوادث غیرمترقبه بیشتری در آن رخ می‌دهد البته این تنها مختص به لرستان نیست و عموماً مربوط به استان‌های زاگرس نشین نیز می‌شود.

وی بیان کرد: از ۳۴ بلای طبیعی، سالانه استان لرستان به ۱۷ بلا درگیر است چون وضعیت توپوگرافی استان به نحوی است که این اتفاقات در آن رخ می‌دهد.

بازوند با اشاره به امکان فعال شدن گسل‌های زلزله در استان تصریح کرد: گسل سیلاخور هر ۱۵ سال یک‌بار فعال می‌شود به‌طوری‌که حدود ۱۵ سال پیش زلزله‌ای به بزرگی ۷٫۳ دهم ریشتر در این منطقه رخ داد و کشتار زیادی برجای گذاشت.

وی گفت: در سال ۸۵ گسل سیلاخور مجدد فعال شد و زلزله به قدرت ۶٫۲ دهم ریشتر ایجاد کرد.

استاندار لرستان به دیگر حوادث طبیعی رخ‌داده در استان اشاره کرد و اظهار داشت:  توپوگرافی منطقه به نحوی است که سالانه استان لرستان بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ میلیارد تومان خسارت سیل دارد و عمدتاً سیل در سال جان سه تا چهار نفر را می‌گیرد.

وی بابیان اینکه استان لرستان زمین‌لغزش‌های فراوانی دارد، افزود:  زمین‌لغزش در استان لرستان منجر به خسارات فروانی می‌شود.

بازوند عنوان کرد: استان لرستان گرفتار پدیده خشکسالی نیز هست و عموماً این خشکسالی عمدتاً در جنوب استان رخ می‌دهد.

وی تصریح کرد: استان لرستان طی سال‌های اخیر میزبان گردوغبار این میهمان ناخوانده است و سالانه روزهای زیادی را گرفتار ریز گردها هستیم.

استاندار لرستان عملکرد جمعیت هلال‌احمر را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: هلال‌احمر کشور و به‌ویژه استان در بحث تجهیز ناوگان و بالگرد بسیار خوب عمل کرده است و امروز استان لرستان در دو شهرستان بالگرد دارد.

وی دوا طلبان لرستان را ظرفیت بسیار خوبی برای استان دانست و اظهار داشت: طبیعتاً استان لرستان در بحث تجهیزات امدادی کسری‌هایی هم دارد به‌ویژه در بحث عوامل چهارگانه مدیریت بحران که معتقدیم مدیریت را بهتر می‌کند.

بازوند افزود: باید بتوانیم حوزه پیشگیری از حوادث را در استان قوی کنیم و ازآنجاکه در این حوزه نقطه‌ضعف وجود دارد نیازمند آموزش همگانی هستیم.

وی عنوان کرد: در بحث آمادگی و مقابله جمعیت هلال‌احمر در کشور بسیار خوب عمل کرده است به‌طوری‌که ایران زبده‌ترین نیروهای دنیا را دارد.

استاندار لرستان بیان کرد: از دبیر کل جمعیت هلال‌احمر کشور درخواست می‌شود حمایت لازم را برای تکمیل پروژه پایگاه امداد هوایی شهر خرم‌آباد داشته باشد.

وی تصریح کرد: بر اساس توافق اولیه با هلال‌احمر استان توافق داشتیم تا زیرساخت‌های پایگاه امداد هوایی شهر خرم‌آباد را مهیا کنیم که این کار انجام شد.

بازوند پروژه پایگاه امداد هوایی شهر خرم‌آباد را یکی از حیاتی‌ترین پروژه‌های استان دانست و گفت: از آنجا که این پروژه به‌نوعی تعطیل‌ شده است درخواست می‌شود در این سفر فعال شود.

وی پیشرفت فیزیکی پروژه پایگاه امداد هوایی شهر خرم‌آباد را حدود ۸۰ درصد برشمرد و اظهار داشت:این پروژه نزدیک به ۱۰ هکتار زمین، چند انبار و سالن‌های متعددی دارد و لازم است تکمیل شود.

استاندار لرستان زمین ۱۵۰ هکتاری جمعیت هلال‌احمر در ازنا را یک ظرفیت بلاتکلیف دانست و افزود: این زمین سال‌ها بلاتکلیف مانده است و ازآنجاکه دو حلقه چاه دارد این ظرفیت را دارد که برای کشت گلخانه‌ای واگذار شود.

وی  با تأکید بر اینکه جمعیت هلال‌احمر استان لرستان حداقل به پنج دستگاه خودروی امداد و نجات نیاز دارد، عنوان کرد: استان لرستان فاقد خودروهای برف‌گیر است در حالی‌ که استان لرستان به‌ویژه در مناطق سخت الیگودرز مناطق برف‌گیری دارد.

بازوند بیان کرد: از آنجا که آتش‌سوزی جنگل‌ها به‌ طور جدی استان لرستان را تهدید می‌کند موتور تریل می‌تواند کمک‌کننده باشد اما جمعیت هلال‌احمر استان این موتور را ندارد.

وی ضمن درخواست تجهیزات پایگاه‌های جاده‌ای استان لرستان تصریح کرد: استان لرستان در بحث سیلاب تجهیزات کافی را ندارد و هر ساله مشکل تجهیزات  مقابله با سیلاب دارد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=55636

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.