تاریخ ارسال : ۲۷ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۷:۴۲ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پشتیبانی از جیب استفاده کننده!/ تولید ملی باید بر محوریت صادرات بچرخد

پشتیبانی از جیب استفاده کننده!/ تولید ملی باید بر محوریت صادرات بچرخد به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به این که تولیدات غیربومی و غیرملی مبدل به ابزاری برای سوءاستفاده دشمنان شده و در بحرانها و تحریم ها اقتصاد کشور را زمین‌گیرمی سازد؛ پرداختن به موضوع تولید ملی و محلی سازی اقتصاد لزوم پیدا می‌کند.

در این راستا ابتدا باید جوانب اقتصاد مقاومتی و تولید ملی را با تمام ظرفیتهای کشور برشمرد و ارکان و ملزومات آنان را ارزیابی کرد، پس از آن ارتباط اجزای لازم آن را در راستای تقویت اقتصاد محلی مورد دقت و توجه قرار ‌دهیم تا به این نتیجه برسیم که چه طور تولید ملی راهبرد مقاومتی را تقویت و تکمیل می‌کند.

اما سوالی که در این میان مطرح می گردد این هست که کدام وسیله حمایتی توان دارد بیشترین مساعدت را به رونق تولید ملی کرده و باعث نابود شدن رکود در این حوزه گردد.

آنچه که همیشه در ایران مرسوم بوده، این هست که تا بحث مساعدت دولتی ها به تولید مطرح می گردد، این مساعدت تحت عنوان تسهیلات و مراجع مالی عرضه شده و به‌طور مرسوم هم دستاوردی کوتاه مدت و سطحی در بردارد و توان ندارد دارویی بنیادی برای معالجه قطعی تن رنجور تولید کشور به حساب بیاید.

زیادی از صاحبنظران اعتقاد دارند که بجز تزریق نقدینگی در برهه زمانی خاص باید به فکر تدبیر دیگری باشیم تا اثرها بلند مدت بیشتری را برای بالا بردن تولید ملی نظاره کنیم.

در حقیقت باید به این نکته اشاره نمود که اقتصاد مقاومتی می‌‌خواهد در شرایط فشار به کشور، راه رشد و شکوفایی اقتصادی کشور را تعیین و رهنمون کند و تولید از طریق تکیه‌ به مردم و مردمی‌کردن اقتصاد، مدیریت استفاده، کاهش وابستگی به نفت، کار‌آفرین کردن اقتصاد، نو‌آوری، استفاده حداکثری از زمان و مراجع و تجهیزات، فعال کردن واحد‌های کوچک و متوسط اقتصادی به این با اهمیت مساعدت می‌کند.

رونق تولید در کشور در گرو پشتیبانی

فریدون احمدی عضوکمیسیون صنعت های و معادن مجلس شورای اسلامی در صحبت با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی   اظهار کرد: رونق تولید در کشور مشروط به پشتیبانی همه جانبه تمام اجزای مربوط با تولید در کشور هست.

وی در ادامه با اظهار این موضوع که توجه به مقوله تولید باید به سمت صادرات هدایت گردد،گفت: در حالیتکه صادرات در کشور، کانون کلیدی تولید باشد نه تنها توان دارد تولید را تحریک کند؛ لکن باعث تقویت برند ایرانی در بازارهای بیگانه خواهد گردید.

احمدی تأکید کرد: یکی از برنامه های ابدی دولت در راستای مساعدت به رونق تولید، افزایش نقدینگی از طریق واریز تسهیلات به این حوزه بوده هست.

عضو کمیسیون صنعت های و معادن مجلس با انتقاد از این نوع واریز مراجع به تولید گفته بود: این نوع وام دهی به  تولیدکننده ای که کالای مرغوب و مشتری بازار ندارد به معنای هدررفت مراجع دریافتی و سرمایه ملی کشور هست.

احمدی تاکید کرد: باید تخصیص مراجع به ترتیب اولویت بندی صورت گرفته و پس از اعطای مراجع به صادرکنندگان، به سراغ تولیدکنندگانی برویم که کالای مرغوب دارند اما میزان سرمایه در گردش یا سرمایه ثابت آنان کم هست.

وی در پایان با اشاره به راهکارهای رونق تولید در صنعت های کشور یادآور گردید: پشتیبانی و پشتیبانی از صنعت های صادرات کانون و تجهیز آنان به ماشین ادوات و دستگاه های روز دنیا و همکاری ساخت با بیگانه ها، می‌تواند نویددهنده دگرگونی مثبتی در تولید صنعتی کشور باشد.

عقب ماندگی تولیدات داخلی با پشتیبانی های تعرفه ای دولت

 رضا علیزاده عضو کمیسیون صنعت های و معادن مجلس شورای اسلامی در صحبت با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گفت: باید ارزیابی گردد که مجموع مساعدت های مختلفی که در سال های گذشته به تولید ملی شده هست تا چه اندازه توانسته دردی از تولیدکننده کشور را معالجه کند.

وی با اظهار اینکه نتیجه های موجود نشان می‌دهد که مساعدت های صورت گرفته تا کنون نتیجه مثبتی نداشته، اضافه کرد: برخلاف آنچه که زیادی از تولیدکنندگان از آن شاکی می باشند و مدعا می‌کنند که حجم های دولت برای پشتیبانی همه جانبه از تولید، کافی نبوده هست اما باید در نظر دارا باشیم که در زیادتر مواقع این پشتیبانی های بیشتر از اندازه بوده که باعث عدم پیشرفت تولید در کشور شده هست.

نماینده مردم آذربایجان شرقی در مجلس با انتقاد از نظام تعرفه ای سنگین بر واردات کالا ، تأکید کرد: پشتیبانی های تعرفه‌ای دولت باعث شده تا تولیدات ایرانی از پیشرفت های جهانی عقب مانده و نتوانند خود را دربازاهای جهانی به روز کنند.

وی دنبال کرد: حالا زمان آن دست یافته که با روش های درست و کارشناسانه تولید ملی را تقویت نماییم و مساعدت ها منحصرا به علت یک تاثیر کوتاه مدت اتفاق نیفتد.

عضو کمیسیون صنعت های و معادن مجلس  با اشاره به هدایت صنعت های به سمتی که پتانسیل بیشتری دارند، اضافه کرد: در ۳۰ سال گذشته هرگونه حمایتی که محتمل بود از صنعت خودروسازی کردیم تا جاییکه حتی از جیب استفاده کننده داخلی زدیم اما خودروسازان ما در به‌روزرسانی صنعت خود، موفقیتی اکتساب نکردند.

علیزاده تاکید کرد: باید قبول کنیم که بعضی از صنعت های پتانسیل مورد احتیاج برای تولید در داخل ایران را ندارند.

وی درخاتمه یادآور گردید: با تخصیص درست مراجع و پشتیبانی از صنایعی مثل فرش دستباف که حجم رشد در ایران را دارند،مساعدت موثرتری به صنعت کشور کرده ایم و می‌توانیم امیدوار باشیم کشتی صنعت های کشور در آینده به گِل نمی‌نشیند.

پشتیبانی از تولید باید در حوزه فرهنگی باشد

اما علی صدری ریاست خانه صنعت معدن وتجارت جوانان معتقد هست؛ پشتیبانی های دولتی از صنعت های کشور به جای پشتیبانی های مالی باید به سمت پشتیبانی های فرهنگی جلو رود.

 علی صدری ریاست خانه صنعت معدن وتجارت جوانان در صحبت با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی در ارتباط با موضوع کانالیزه کردن پشتیبانی های دولتی از صنعت های، گفت: در زیادی از مورد ها پشتیبانی های مسئولین از تولید می‌تواند به طور فرهنگ سازی در جامعه باشد، به این مفهوم که دولت از تمام توان اجرایی خود را در این راستا بهره برده و تولید را پشتیبانی کند.

وی در ادامه اضافه کرد: یکی از ابزارهای قوی که در اختیار دولت قرار دارد،رسانه ها می باشند که توان دارند با تبلیغات کافی و مؤثر از صنعت های پشتیبانی نمایند.

صدری تأکید کرد: هزینه های تبلیغات آنقدر بالاست که تولیدکننده های داخلی توان پرداخت هزینه های آن‌ را ندارند. اگر قصد داریم از تولید ملی پشتیبانی کنیم، باید مشوق‌هایی در راستای تبلیغات به آن تعلق دهیم.

ریاست خانه صنعت معدن وتجارت جوانان اقرار کرد: تمام رسانه ها و بیلبوردهای تبلیغاتی در سطح کشور نه تنها باید یک کالای ایرانی را تبلیغ کنند، لکن باید به تبلیغ و ترویج تولیدات ملی پرداخت کنند.

وی در پایان یادآور گردید: یکی از دلایل کلیدی استفاده کالای بیگانه توسط مردم، عدم شناخت نسبت به کالاهای ایرانی هست.

گزارش: سمیه عرب

 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83606

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.