تاریخ ارسال : ۲۸ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۱۰ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پشت پرده ساخت و ساز در آبیدر سنندج/همه طرفین دعوا در پی مقصر

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگارمهر، سی امین نشست کمیسیون گردشگری، اقتصاد ورزش واقتصاد هنر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی سنندج چهارشنبه با دو دستور کار دربردارنده بحث وبررسی حول روند اجرایی شدن مصوبات نشست مشترک کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، شورای شهر و کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی و بحث و ارزیابی حول شرایط راه اندازی اکتساب و اقدامات کوچک در بخش گردشگری برگزارشد.

اوائل این نشست به مبحث ساخت و ساز در کوه آبیدر و سخن و حدیث هایی که در این زمینه درچند روز موخر در فضای سایبری مبنی براینکه  شورای شھر سنندج در یک اقدام غیر مجاز قسمتی از دامنه کوه آبیدر سنندج را به فردی به فروش رسیده هست، منتشر گردیده بود، اختصاص پیدا نمود.

ساخت شهرک اتحاد و رستوران در آبیدر طبق طرح تفصیلی هست

نایب رییس شورای اسلامی شهرسنندج در اوائل سخنانش به مبحث ذکر شده اشاره نمود وگفت: متاسفانه فضای جامعه به شکلی شده که تعدادی بد و بیراه بیان می کنند و مردم آنان را تشویق می کنند.

مجید پادشاه ویسی عنوان نمود: مطمئنا فضای سایبری بزرگترین حجم در زمینه همگرایی مردم هست و این با اهمیت را در زمین لرزه موخر در کرمانشاه به خوبی تماشا کردیم و باید از این فضا به شکل مطلوب آن استفاده نماییم.

وی با بیان اینکه ساخت وساز کنونی آبیدر هیچ رابطه ای با شورای شهر ندارد، گفته بود: اعضای جدید شورای شهر فعالیت خود را از اول شهریورماه سال کنونی آغاز کردند و پنج سال پیش  ساخت وسازهایی در دامنه کوه آبیدر آغاز شده و متاسفانه امروز از ما نظرخواهی می کنند.

وی با اشاره به اینکه طرح تفصیلی شهر بالاترین مبنا برای تمام ساخت وسازها هست، دنبال کرد: هنوز مردم ما از شهرداری انتظار ساخت کوچه دارند در حالیکه این نهاد بدون درنظرگرفتن طرح تفصیلی قادر به انجام چنین اقداماتی نیست.

نایب رییس شورای اسلامی شهرسنندج با بیان اینکه طبق طرح تفصیلی مجوز ساخت وساز در دامنه کوه آبیدرصادر شده هست، افزود: چند ده هکتار زمین پای کوه آبیدر به نام تعاونی مسکن ارتش عوض شدن کاربری داده شده و به نام مدیرعامل هم به نام اتحاد نامگذاری شده بود که به تازگی آن را به نام هفت آسیاب عوض شدن داده ایم.

پادشاه ویسی گفته بود: متاسفانه درطرح تفصیلی اذن داده شده هست و اطلاعات نادرست و خطایی در فضای سایبری مبنی بر فروش دامنه کوه آبیدرتوسط شورای شهر سنندج به شخصی خاصی، منتشر گردیده در حالیکه هیچ فردی توان ندارد آبیدر را بفروشد.

وی عنوان نمود: مردم باید اطلاع دارا باشند شورا و شهرداری در شوراهای برنامه ریزی و فنی استان و علاوه بر این کمیسیون ماده ۵ حق رای ندارد.

وی با اشاره به اینکه ۳۰ درصد از اراضی شهر سنندج اوقافی هست، گفته بود: فردی با اوقاف در زمینی وقفی کوه آبیدر قرار داد بسته هست و قرار شده در قسمتی از آن رستوران روباز احداث کند و این کار قانونی هست و در محدوده حریم آبیدر که در لیست آثار ملی ثبت شده، قرار نگرفته هست.

اداره کل اوقاف کردستان بدون اخذ پروانه ده ها هزار مترمربع ساختمان سازی کرده هست

  نایب رییس شورای اسلامی شهرسنندج با اشاره به اینکه اداره کل اوقاف کردستان بدون اخذ پروانه ده ها هزار مترمربع در سنندج ساختمان سازی کرده هست، اظهار کرد: مردم عادی بدون اکتساب جواز و پروانه ساخت امکان ساخت وساز ندارند ولی متاسفانه بعضی سازمان ها ونهادها من جمله اوقاف خود را فراقانونی می دانند و بدون اخذ پروانه ساختمان می سازند.

پادشاه ویسی یکی از نقاط ضف را نبود نقشه راه و برنامه پنج ساله در شهرداری قرائت کرد و اظهار کرد: در حال تهیه سند ۲۰ ساله شهر سنندج هستیم و در این راستا از اساتید معروف شهر دعوت به مشارکت کردیم.

حال با توجه به این مورد ها ذکر شده از سوی این عضو شورای اسلامی شهر سنندج که ساخت و ساز در دامنه کوه آبیدر از پنج سال پیش در بخش بسیاری از اراضی این محدوده آغاز شده و به شهرک مسکونی که حالا خانواده های بسیاری هم در آن سکونت پیدا کردند، هست.

موضع گیری یکی از نماینده های مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی که در دوره پیش هم نماینده مردم این شهرستان ها بودند، جالب توجه هست وسوال اینجاست اگر چنین اقدامی اهانت به مردم هست پس به چه سبب از اوائل آغاز اینچنین ساخت وسازها سکوت کردید، آیا تا چنین مباحثی در فضای سایبری مطرح نشود و مردم به آنان عکس العمل نشان ندهند، نباید مانع از چنین فعالیت هایی گردید.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی عنوان نموده هست: کوچک ترین ساخت و سازی در منطقه تفریحی آبیدر آن را نابود می کند و این ثروت ملی بین نسلی که باید برای نسل های آینده حراست گردد، از بین می رود.

سید احسن علوی اظهارداشت: کسانی که بخواهند عوض شدن کاربری در طبیعت آبیدر ایجاد کنند به خواست مردم ونمادشهر اهانت می کنند ضمن اینکه از طریق مقام های قضایی پیگیر این مبحث هستم پون معتقدم  از هرگونه ساخت و ساز در این عرصه باید جلوگیری گردد.

وی دنبال کرد: این ساخت وساز جدید در آبیدربه منظور ایجاد رستوران و مکان های گردشگری هست که آبیدر رابطه ای با گردشگری ندارد و مکانی برای آرامش مردم هست.

این نماینده مردم سنندج در مجلس شورای اسلامی از استاندار کردستان خواسته که کارگروهی برای ممانعت از تجاوز به آبیدر تشکیل دهند.

تصویب ساخت رستوران در هفت آسیاب آبیدر در تیم گردشگری و کمیسیون ماده ۵

رییس شورای اسلامی شهر سنندج هم در رابطه با احداث رستوران در منطقه هفت آسیاب آبیدر گفته هست: مالکیت این منطقه از آبیدر بر عهده اداره اوقاف هست و آنرا به فردی به نام علی صابری طی قراردادی کرایه داده هست.

جلال شریعتی گفته بود: فرد ذکر شده درخواست طرح کاربری گردشگری دراین منطقه را به شهرداری سنندج داده و شهرداری هم به کمیسیون ماده ۵ ارجاع داده هست.

به گفته وی کمیسیون ماده ۵ مجوز کاربری و خاکبرداری را به این پروژه داده و هم حالا روند قانونی آن در حال طی شدن هست.

وی با بیان اینکه طرح ذکر شده در تیم زراعی گردشگری مورد ارزیابی قرار گرفته و پس از آن به کمیسیون ماده ۵ ارسال شده هست، اظهار کرد: هرگونه ساخت و ساز در کوه آبیدر باید طبق مصوبات و سیاست های از قبل تغیین شده تیم گردشگری باشد.

همگان به این باور رسیدند مردم سنندج نسبت به کوه آبیدر حساسیت مخصوصی دارند که این هم نشات گرفته از علاقه آنان به این کوه هست که نسل به نسل جابه جا شده هست و با این حال بعضا شاهد بی توجهی بعضی از مسئولین در این راستا هستیم.

هنگامی هم  ساخت و سازی در این منطقه انجام می گردد و مردم اعتراض می کنند پاسکاری مسئولین و نماینده های مردم در شورای شهر و مجلس شورای اسلامی آغاز می گردد کسانی که در بدنه کار بودند و حتی پیش از آغاز طرح در جریان جای گرفتند تمام کوشش خود را می کنند که توپ را به زمین نهاد و ارگان دیگری بیاندازند.

بعضی از اعضای شورای شهر سنندج مردم را سرزنش می کنند که از رسالت شورا وشهرداری اطلاع ندارند که اینچنین مسائل را به آنان نسبت می دهند، در حالی که مردم از آنان توقع دارند در مباحثی که حتی اگر نقشی از لحاظ وظیفه تعیین شده ندارند آنان را در جریان قرار دهند و هم چون ایام انتخابات خود را از مردم بدانند.

  در رابطه با ساخت وساز آبیدر پرسش ها بسیاری مطرح هست و دیگر سوالی که در این راستا وجود دارد این هست که به چه سبب باید طرحی(طرح تفصیلی شهر سنندج) که دارای ایراد بسیاری هست مبنای ساخت وساز در دامنه این کوه قرار گیرد.
 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83727

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.