تاریخ ارسال : ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۰۹:۰۶ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پشیمان ها، قصد داشتند به رئیسی رای دهند؟

نامه‌نیوز درج کرد: محمدجواد حق‌شناس اظهار کرد: یکی از رنج‌هایی که ما می‌بریم، این هست که جریان حریف قدر مشی درست و دقیق و مناسب اصلاح‌طلبی را نمی‌فهمد و نمی‌داند و به نظر می‎رسد همچنان گوش و چشمش را بر حقیقت بسته‌اند.

محمدجواد حق شناس عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در مورد پشیمانی تعدادی از رأی به روحانی اظهار کرد: مبحث اول یعنی کمپین پشیمانی نوعی تقابل با رأی مردم و امر انتخابات بود و بدون این‌که توضیح دهند، آلترناتیو رای ندادن به روحانی چه بود، این را القاء می‌کردند که از رای دادن به آقای روحانی پشیمانند. اگر شما می‌خواستید به آقای روحانی رأی ندهید، دو گزینه زیادتر نداشتید. یا باید در انتخابات شرکت نمی‌کردید، یا این‌که به کاندید حریف آقای روحانی رأی می‌دادید. پیشنهاد پشیمان‌ها چه بود؟ تحریم انتخابات یا رأی به آقای رئیسی؟ من فکر نمی‌کنم هیچ کس از افرادی که با رویکرد اصلاح طلبی به آقای روحانی رأی داده اند، آقای رئیسی را جایگزین می‌کردند! پس اگر قرار بر انتخاب دیگری بود، صندوق رأی را تحریم می‌کردند و این با مشی اصلاح‌طلبی هم‌خوانی ندارد.

اهم سخنان حق شناس به توصیف زیر هست:

*

* امکان دارد یک روز جریانی نظیر آقای احمدی‌نژاد و یک روز جریان شبه روشنفکری بخواهد به پوپولیسم دامن بزند؛ فرقی نمی‌کند ما باید از جامعه‌مان نگهدارى کنیم تا در دام پوپولیسم از هر نوع و صنفش نیفتد.

* سؤال این هست که چه کسانی باید پاسخگوی این کشته‌ها و تلفات باشد؟جریان اصلاحات از یک سو خشونت را نفی کرد و از طرف دیگر حاکمیت را خطاب قرار می‌داد که مسئله را مدیریت کنند. این رویکرد درستی بود و جریان اصلاح‌طلب مطمئنا نمی‌توانست در این ماجرا جامعه را به حال خود رها کند تا جوان‌های زیر ۲۵ سال ( بیشتر کسانی در خیابان بودند، جوان بودند) بیایند و درگیر گردند و بعد هم یک خشونتی غیرقابل کنترل سرمایه‌های اجتماعی، سرمایه‌های اقتصادی و زیرساخت‌ها را هدف قرار دهد. اصلاح طلبان از سویی به حکومت سفارش می‌کردند که باید صدای مردم را بشنود و جواب درستی به آن‌ها بدهد. به عبارتی ما در این میان هر دو طرف را بیننده قرار دادیم و با عقلانیت و رفتارهایی که بتواند به بهبود شرایط جامعه کمک کند، خواسته‌های خودمان از آن‌ها را درخواست و تنظیم نمودیم. مطمئنا رویکرد اصلاح‌طلبانه این نبود که با بعضی از بلندگوهایی که در خارج از کشور بر طبل خشونت کور می‌کوبید و مردم به آتش‌زدن دعوت می‌کرد هم‌نوا شویم. با آن‌ها قبول کننده نبودیم و مخالفت می‌کردیم. از طرف دیگر برای کنترل این حوادث نیز رفتارهای خشونت‌آمیز حتی توسط نیروهای امنیتی و انتظامی را سفارش نمی‌کردیم و با آن نیز مبارزه می‌کردیم. رویکرد مطمئنا قابل دفاع هست.

* * این بدنه رادیکالی که در خیابان بودند و دست به مشی خشونت‌آمیز زدند، همان کسانی می باشند که در بزنگاه‌های انتخابات سراغشان می‌رویم و رأی‌شان تعیین‌کننده هست. اکنون اصلاح طلبان در جریان این رویکرد به گفته شما قابل دفاع و درست از این بدنه فاصله گرفته اند؛ آیا مسئله جریان اصلاح‌طلب را در انتخابات بعدی به چالش می‌‌کشد ؟

* اکنون اصلاح طلبان در جریان این رویکرد به گفته شما قابل دفاع و درست از این بدنه فاصله گرفته اند؛ آیا مسئله جریان اصلاح‌طلب را در انتخابات بعدی به چالش می‌‌کشد ؟*قطعا جریان اصلاح‌طلب از ریزش رأی خودش خرسند نخواهد بود، اما نظیر مخالفان جمهوری اسلامی هم نیست که برای محافظت رأی خودش حتی از کارهای اشتباه‌ بدنه خود دفاع نماید. جریان اصلاح‌طلبی حتی اگر مخالفتش باعث ریزش هم باشد، پای کارکرد غلط قسمتی از بدنه‌اش مهر تایید نمی‌زند. هم آنطور که اگر طیف مقابل و جریان مقابل هم اشتباه کرد، باید آن را نقد کنیم.

**یکی از رنج‌هایی که ما می‌بریم، این هست که جریان حریف و حاکمیت قدر این مشی درست و دقیق و مناسب اصلاح‌طلبی را نمی‌فهمد و نمی‌داند و همچنان گوش و چشمش را بر حقیقت بسته هست. اگر ما امروز می‌بینیم که این جامعه به این ناکارآمدی دست یافته و دولت را مقصر می ‌دانیم، نشانه ناکارآمدی مجلس هست. اگر ما یک مجلس قوی‌تر داشتیم، دولت به این وضع و شاید ناکارآمدی نمی‌رسید. اگر به سلسله‌مراتب موجود توجه کنیم، می‌بینیم که به هر حال یک نهادی نظیر شورای نگهبانی با رویکرد نادرستش باعث شده که یک مجلس ناکارآمد شکل بگیر.

**برای حرکت به سمت غلبه بر مشکلات نیازمند انتهاء نظارت استصوابی هستیم تا نیروهایی با فکر و رویکرد جدید در آن نهاد نظارتی جایگزین نیروهایی که درست فکر نمی‌کنند و متاسفانه درد امروز جامعه را فهم نمی‌کنند، گردند. علی‌القاعده از آن‌جاست که باید اصلاحات شکل بگیرد و به نتیجه برسد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=88702

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.