تاریخ ارسال : ۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت : ۰۸:۵۳ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پلاسکو همچنان می سوزد و آتش نشانی به دنبال خرید نردبان!

پلاسکو همچنان می سوزد و آتش نشانی به دنبال خرید نردبان!به گزارش شلمچه نیوز به نقل از خبرنگار حوزه حوادث و انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، برای تهرانی‌ها ساختمان پلاسکو شناخته شده بود که شاید کمتر کسی حتی پیش از سانحه پلاسکو اسم آن را نشنیده باشد. ساختمان پلاسکو را می‌توان نخستین آسمان خراش نه فقط پایتخت حتی ایران اسم برد. یکی از مدرن‌ترین ساختمان‌های خاورمیانه که یکسال هست دیگر از آن چیزی باقی نمانده هست.

ساختمان پلاسکو  سال ۱۳۴۱ در خیابان جمهوری، چهارراه استانبول ساخته گردید و  این ساختمان بلند مرتبه ۵۴ سال بعد در صبح پنجشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ فرو ریخت.

صبح پنجشنبه ۳۰ دی ۹۵ آتش سوزی کوچکی از یکی از مغازه های پلاسکو در طبقات وسط شروع گردید، آتش سوزی که به خاطر نداشتن سامانه اطای رقیب مغازه به مغازه و طبقه به طبقه گسترش یافت. آن روز آتش نشانان به سرعت خود را به پلاسکو رساندند، عملیات اطفا شروع گردید اما پهنه آتش علت استمداد از نیروهای پشتیبان گردید. ترافیک اطراف پلاسکو موجبات دیرکرد نیروهای پشتیبان را فراهم کرد و دست آخر آتش با دیرکرد خاموش گردید.

در حالی که همه فکر می کردند آتش خاموش شده، دیگربار از نقطه دیگری زبانه کشید و این بار هر کاری که آتش نشانان انجام می دادند، خاموش نمی گردید. شهروندان از بیروی و در خیابان ناظر آتش سوزی بودند، دود غلیظ سیاه از پلاسکو بالا می رفت و صدای آژیر خودروهای امدادی به گوش می رشید.

در بیرون از ساختمان خبری از زبانه های آتش نبود، هرچه بود و دود بود و صدای آژیر اما ناگهان صدایی ترسناک تن شاهدان را لرزاند، پلاسکو از درون فرو ریخت. مثل یک قطعه پلاستیکی که بر اثر گرما در خود جمع می گردد، پلاسکو به خود پیچید و در لحظه دیگر، از پلاسکو خبری نبود.

برج قدیمی تهران در حالی در خود فرو ریخت که آتش نشانان بسیاری در طبقات آن حاضر بودند. اکنون پلاسکو آوار شده بود و خبری از قهرمانان آتش نشان نبود.

آوار برداری و اطفای رقیب بجا مانده از پلاسکو انجام گردید، چندین روز تهران شب و روز نداشت روزانه که می‌گذشت شعله‌های آتش آهن را به خود ذوب می‌کرد گرمای دروی پلاسکو امیدها را ناامید میکرد.

شاید فقط معجزه می‌توانست جان این ایثارگران را محافظت کند، اما خروجی سانحه باب میل هیچکدام از هموطنانمان نبود و نخستین جنازه یکی از آتش نشان از زیر آوار خارج گردید و پس از ان به نوبت پیکر ۱۶ آتش نشان از زیر آوار بیرون کشیده گردید.

فردا سالروز مصیبت پلاسکو هست. نخستین سالگرد ۱۶ اتش نشانی که شاید به خاطر کم بودن امکانات جان خود را از دست دادند.

احتمال تکرار سانحه همانند پلاسکو برای ۲۴۳ ساختمان بلند مرتبه

امکاناتی که اکنون داوری، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات امنیت شهرداری تهران از در دست تهیه بودن آنان خبر می می دهد.

داوری در صحبت با خبرنگار  حوزه حوادث و انتظامی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان اظهار کرد: در شهر تهران ۷ هزار و ۳۰۰ ساختمان بلند مرتبه ناایمن داریم.

وی دنبال کرد: ۲۴۳ ساختمان بلند مرتبه خطرناک داریم که خطر غیر قابل تاملی دارد و توان دارند حوادث احتمالی همانند پلاسکو را حادث گردد.

داوری گفته بود: بخش شمالی ساختمان پلاسکو که خراب کردن نشده هست احتیاج به آنالیز سازه ای دارد و ادامه فعالیت برای کسبه در بخش شمالی این ساختمان مشروط به تصمیم شهرداری و سازمان مستضعفان هست و آتش نشانی هیچ دخالتی ندارد و توان ندارد در مورد فعالیت دو مرتبه کسبه پلاسکو تصمیمی بگیرد.

او حتی در نشست خبری خود نیز درمورد تهیه نردبان های بلند برای آتش نشانی اظهار کرد: در زمینه به روز رسانی امکانات آتش نشانی ۲ عدد نردبان ۵۶ متری و ۶۴ متری خریداری شده و در حال حاضر در گمرک هست و پس از انجام مراحل تشریفات تا هفته آینده این نردبان‌ها به ناوگان آتش نشانی اضافه خواهند گردید. علاوه بر این در سال۹۷ ، ۱۹ دستگاه نردبان به امکانات اضافه می‌شود.

این صحبت های او نشان می دهد در حالیکه یکسال از واقع شدن مصیبت پلاسکو می گذرد، هنوز خبری از نردبان های بلند نیست و یک سانحه در یکی از برج های تهران توان دارد و می توانست مصیبت دیگری را رقم بزند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=83818

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.