تاریخ ارسال : ۰۶ آذر ۱۳۹۵ ساعت : ۰۱:۰۵ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پیش‌بینی روزنامه دولت از صعود نرخ دلار به ۴ هزار تومان

روزنامه رسمی دولت پیش‌بینی کرد قیمت دلار تا ۴ هزار تومان نیز صعود کند. دلار به هنگام آغاز به کار دولت یازدهم ۲۵۵۰ تومان بود.
به گزارش شلمچه نیوز، قیمت دلار چند ماهی است که مسیر صعودی پیدا کرده و از ۳۲۰۰ تومان به ۳۷۰۰ تومان رسیده است. حمیدرضا زمان‌زاده مدیر پژوهشکده پولی و بانکی اخیرا گفته بود: افزایش بیشتر نرخ ارز و رسیدن آن به سطوح ۳۸۰۰ تومان بسیار بعید است و به نظر می‌رسد حداکثر نرخ در بازار ارز تا پایان سال، حداکثر ۳۷۰۰ تومان باشد.
وی در عین حال گفته است «با انتخاب ترامپ نااطمینانی در بازار ارز به وجود آمد که به تدریج برطرف خواهد شد و دلار در بازارهای جهانی تقویت می‌شود. همان‌طور که یورو در یک ماه اخیر ۴ درصد و در برابر ین ژاپن ۷ درصد افزایش یافته است. وقتی نرخ دلار در برابر همه ارزها رشد می‌کند، نسبت به ریال هم افزایش خواهد یافت، بنابراین بخش عمده ماجرای افزایش نرخ دلار در بازار ایران، به ویژه بعد از انتخاب رئیس‌جمهور جدید آمریکا، رشد بهای جهانی ارز است.»
این مدیر بانکی توضیح نداده که آیا در وضعیت به هم‌ریختگی بازار جهانی، آیا باید نرخ دلار در ایران کاهش می‌یافته یا افزایش؟!
در همین حال روزنامه دولتی ایران برخلاف ادعای زمان‌زاده نوشت: پیش‌بینی می‌شود که دلار در ماه‌های پیش رو به ۴ هزار تومان برسد.
علی دینی ترکمانی اقتصاددان و استاد دانشگاه به «ایران» گفت: دلایل این افزایش را می‌توان به داخلی و خارجی تقسیم‌بندی کرد. یکی از مهم‌ترین دلایل رشد نرخ ارز در روزهای اخیر دنبال کردن سیاست تک‌نرخی ارز توسط بانک مرکزی است.
در واقع به محض اینکه دولت این سیاست را کلید می‌زند و گام‌هایی برای اجرای آن برمی‌دارد برخی از فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند که یکسان‌سازی نرخ ارز موجب افزایش قیمت‌ها در بازار خواهد شد و به همین دلیل تقاضای سفته‌بازانه به تدریج افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود که دلار آزاد در ماه‌های پیش رو به ۴هزار تومان نیز برسد اظهار کرد: احتمالا نرخ دلار در بودجه سال آینده با ۳۵۰۰تومان بسته می‌شود که همین نرخ باعث رشد بیشتر قیمت‌ها خواهد شد.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=31437

برچسب ها:
, , ,

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.