تاریخ ارسال : ۱۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت : ۱۰:۰۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پیش‌فروش آینده اقتصاد جایگزین کسری بودجه شد

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، روزنامه جوان از تخلفات بودجه‌ای دولت گزارش داده است:‌ دولت یازدهم به رغم آنکه با شعارهای اقتصادی روی کار آمده است اما نه تنها کارنامه قابل قبولی ارائه نداده بلکه بدعت‌های جدیدی در اقتصاد ایجاد کرده و دائم در حال تغییر معانی واژه‌ها و استفاده از واژه‌های جایگزین است که آخرین آن جایگزینی پیش‌فروش‌ اقتصاد به جای کسری بودجه است. 

 

به گزارش شلمچه نیوز به نقل از «جوان» رشد هزینه‌های جاری در بودجه غیر‌شفاف باعث شده در چندین مرحله دولت یازدهم با روش‌هایی چون برداشت از صندوق توسعه ملی، تبدیل وضعیت دلارهای وصول نشده و به ایران نیامده به ریال و… همواره کسری بودجه خود را پنهان و تحت عنوان تنخواه محرمانه در آمارها محو کند. به عنوان مثال سال گذشته به دلیل افزایش هزینه‌ جاری دولت نسبت به درآمدها، تنخواه ۱۴ هزار میلیارد تومانی از بانک مرکزی گرفته شد و باز نگرداندند و بخشی از منابع امسال نیز پیش خور شده است؛ موضوعی که هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از آن به عنوان گروگانگیری منابع یاد کرده و آن را برای نظام بودجه‌ریزی خطرناک می‌داند و میثم موسایی رئیس انجمن اقتصاد اسلامی نیز آن را پیش‌فروش کردن آینده اقتصاد ایران می‌داند.

 

اخیراً یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از بدعت جدید دولت یازدهم سخن گفته و استقراض چند‌باره دولت در سال گذشته از بانک مرکزی را نوعی پیش‌خورکردن بودجه سال ۹۵ عنوان کرده و از رسانه‌ها خواسته این تخلف دولت را منتشر کنند، چون این خطر وجود دارد که این مدل کار ادامه یابد و درآمدهای سال بعد با کسری مواجه و با ضریب بیشتر به آینده منتقل ‌شود. 

 

منظور از تنخواه وجهی است که دولت از بانک مرکزی دریافت می‌کند و بعد از کسب درآمد جدید از محل آن درآمدها این وجه را به بانک مرکزی باز می‌گرداند. گفته می‌شود دولت یازدهم مدل تنخواه را برای دریافت استقراض از بانک مرکزی طراحی و از سال اول استقرار، وجوهی را به عنوان تنخواه از بانک مرکزی دریافت کرده است. حتی در سال ۹۲ موضوع برداشت دولت از بانک مرکزی به مجلس هم کشیده شد و به دلیل تخلف و اقدام فراقانونی دولت در این زمینه نمایندگان مجلس به وزیر اقتصاد کارت زرد دادند، دیوان محاسبات هم این استقراض را در گزارش خود لحاظ کرده است. بعد از این برداشت دولت دوبار دیگر هم از بانک مرکزی استقراض کرد که یکبار در ماه‌های پایانی سال ۹۳ این کار را انجام داد و در سال ۹۴ هم این کار انجام شده است…

 رئیس انجمن اقتصاد اسلامی در گفت‌وگو با «جوان» می‌گوید: استقراض دولت از بانک مرکزی با هر نامی و عدم‌تسویه آن، پیش‌فروش کردن آینده اقتصاد کشور است که متأسفانه در دولت یازدهم بدعت گذاشته شده است. میثم موسایی می‌افزاید: این اقدام دولت در سال‌های آینده نمود پیدا می‌کند و در نهایت به افزایش نقدینگی و تورم منجر می‌شود.

 

موسایی همچنین از عدم‌قاطعیت مجلس در مقابل تخلفات دولت سخن گفته و معتقد است: نمایندگان مجلس متأسفانه دولت را برخی از طرح‌های غیرمنطقی مانند حذف کارت سوخت، اجازه اخذ تنخواه از بانک مرکزی و… همراهی می‌کنند، در حالی که دولت برای برداشت از بانک مرکزی مکلف است اصلاحیه بودجه دهد. 


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=28880

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.