تاریخ ارسال : ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت : ۰۱:۳۴ 0 نظر چاپ این صفحه چاپ این صفحه

پیش بینی یک هزار میلیارد ریال اعتبار به بخش آب در سال آینده برای استان مازندران

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور در بازدید از تصفیه خانه آب شرب و فاضلاب ساری گفت: در سال آینده یک هزار میلیارد ریال اعتبار در بخش آب برای استان مازندران پیش بینی شده است.

به گزارش شرکت آبفاشهری مازندران، علی اصغر قانع در این بازدید، مجموع طرحهای آبرسانی در دست اجرا در سطح کشور را ۱۱۴ طرح دانست و افزود: برای تکمیل این تعداد طرحها ۲۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

 

وی، با بیان اینکه در حال حاضر ۹۱۴ مجتمع آبرسانی روستایی اولویت دار در دست اجراست، اظهار داشت: برای اتمام این مجتمع هانیز۶۲ هزار میلیارد ریال اعتبار پیش بینی می شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور، مجموع طرحهای در دست اجرای بخش فاضلاب را ۲۲۱ طرح عنوان و تصریح کرد: برای تکمیل این طرحها به ۱۸۶ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

مهندس قانع، در بخش دیگری از سخنانش، به ۴ طرح آبرسانی در مازندران اشاره کرد و گفت: در فاز نخست طرح آبرسانی اضطراری به شهرساری ۵۰۰ لیتر بر ثانیه از طریق سد شهید رجایی تامین شد و در سال آینده نیز این طرح با ظرفیت ۱۵۰۰ لیتر بر ثانیه تکمیل می شود.

وی، ادامه داد: در طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف نیز مقرر شد از محل فاینانس ۲۰۰ میلیارد ریال علاوه بر اعتبارات منابع عمرانی اخذ شود.

مهندس قانع، بر لزوم اجرای طرحهای فاضلاب در شهرهای ساحلی مازندران تاکید و تصریح کرد: تا کنون تنها ۱۷ درصد از اعتبارات بخش فاضلاب در این استان اختصاص یافت.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور، با اشاره به اختصاص ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرحهای آبرسانی در روستاهای مازندران گفت: دریافت اعتبارات مورد نیاز برای طرحهای آبرسانی روستایی از طریق صندوق توسعه ملیدر مراحل پایانی قرار دارد.

وی، در ادامه سخنانش، با بیان اینکه مدول اول تصفیه خانه فاضلاب ساری با کیفیت مطلوب طراحی و به اجرا در آمده است، اظهار داشت: تلاش می کنیم طی ۲ سال آینده با استفاده از اوراق مشارکت و تسهیلات بانک توسعه اسلامی مدول دوم این تصفیه خانه نیز از پیشرفت فیزیکی چشمگیری برخوردار و بخشی ازدیون پیمانکاران پرداخت شود.

مهندس قانع، با بیان اینکه توزیع بارندگی در کشور مطلوب نیست، گفت: همچنان باید در خصوص اصلاح الگوی مصرف آب فرهنگ سازی انجام شود.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور، ادامه داد: با توجه به درپیش بودن ایام نوروز و تعطیلات تابستان ، مشترکین محترم با مدیریت مصرف آب می توانند این ایام را با کمترین چالش آبی پشت سر بگذرانند.

مدیرعامل آبفاشهری مازندران نیز در این بازدید، با بیان اینکه تصفیه خانه فاضلاب ساری در ۴ مدول طراحی شده است ، گفت: مدول اول این تصفیه خانه با ظرفیت جمع آوری ۲۳ هزار و ۴۵۰ متر مکعب در شبانه روز، در سال ۸۷ به بهره برداری رسید.

مهندس ذبیح الله ذاکری، جمعیت تحت پوشش مدول اول را ۱۰۵ هزار نفر دانست و تصریح کرد: در حال حاضر۳۰۸ کیلومتر شبکه فاضلاب اعم از اصلی، فرعی، خطوط انتقال و خط پساب اجرایی شد.

وی، ادامه داد: ۱۵ هزار و ۷۰۰ انشعاب فاضلاب در شهر ساری نصب و نسبت به جاری سازی ۱۱ هزار و ۷۰۰ فقره انشعاب اقدام شد.

مدیرعامل آبفاشهری مازندران، هزینه صرف شده برای بهره برداری از مدول اول تصفیه خانه فاضلاب ساری را ۷۰ میلیارد ریال عنوان کرد و گفت: ساخت مدول دوم این تصفیه خانه نیز با پیشرفت فیزیکی ۴۱٫۵ درصد در حال انجام است.

مهندس ذاکری، فرایند تصفیه فاضلاب در تصفیه خانه را سیتم لجن فعال با هوادهی متعارف دانست و گفت: در مدول دوم نیز جمعیت تحت پوشش ۱۰۵ هزار نفر پیش بینی شده است.

مدیرعامل آب منطقه ای مازندران نیز در حاشیه این بازدید، گفت: به منظور تامین ۸۰ تا ۸۵ درصد آب روستاهای استان، مازندران از غرب تا شرق به ۹ زون تقسیم شد.

محمد ابراهیم یخکشی، جمعیت شهری تحت پوشش در سال ۱۴۲۰ را ۵ میلیون نفر در استان مازندران پیش بینی کرد و افزود: در ۲۵ سال آینده نیاز آبی استان ۷۷۰ میلیون متر مکعب خواهد بود.

گفتنی است دراین بازدید علاوه بر مهندس قانعمعاونشرکت مهندسی آبفاکشور، مهندس اسماعیلی مدیر دفتر نظارت شرکت مهندسی آبفاکشور، مدیر عامل و معاونان آبفاشهری استان مازندران، مدیران عامل آبفاروستایی و آب منطقه ای استان نیز حضور داشتند.


لینک کوتاه مطلب : http://www.shalamchenews.com/?p=12345

دیدگاه شما

معادله ی امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.